Kuran kursunun camları çocuğa sildirildi

Evet ne yazikki devlet okullarinda da bu durum soz konusu.

Ben kantinden suyumu felan hep kendim alirim. Hamileyken bile indim kendim aldim. Arkadaslar bana kizardi hep ne ugrasiyorsun bir ogrenci yolla aliversin sana diye cunku onlar oyle yapiyor ama yapmadim.

Ben orta okuldayken nobetci ogrenciyim diye ogretmenler toplantisi icin beni kuru pasta almaya okulun disina yollamisti bayan mudur yardimcisi. Pastane icin cadde gecmem lazimdi ve giderken az kalsin araba carpiyordu. Tabi ben bunu kimseye soylemedim. Ogretmen olunca hicbir ogrencime sahsi bir is yaptirmadim hatta derste tuvalete gitse gec gelse kendim gidip bakiyorum bir sorun mu var diye.

Cocuklara is yaptirma mantigi sadece Kur an kurslarinda degil devlet okullarinda da mevcut. Belki cam sildirmiyorlar ogrencilere ama getir gotur ayak islerini yaptiriyorlar. Ben dedim ogretmen arkadaslara ben bir ogrenciye kendime hizmet ettirmem diye ama bu sefer daha gencsin idealist takiliyorsun ama gecer merak etme diye dalgaya vuruyorlar.

Yazik gunah. Allah korusun o cocuk bir dusse sorumlusu o cocuga o isi yaptirandir. Bu konularda kati olmakta fayda var. Kurstan sorumlu hocalar hakkinda sorusturma baslatmali diyanet gerekirse islerine son verilmeli. Cocuk emanet edilen kisiler sorumluluk sahibi olmak zorunda.

sorumluluk? bu ülkede böyle bir kavram yok ki vaveyla.. kader, kısmet ama sorumlu değil..

Ben kantinden suyumu felan hep kendim alirim. Hamileyken bile indim kendim aldim. Arkadaslar bana kizardi hep ne ugrasiyorsun bir ogrenci yolla aliversin sana diye cunku onlar oyle yapiyor ama yapmadim.

Ben orta okuldayken nobetci ogrenciyim diye ogretmenler toplantisi icin beni kuru pasta almaya okulun disina yollamisti bayan mudur yardimcisi. Pastane icin cadde gecmem lazimdi ve giderken az kalsin araba carpiyordu. Tabi ben bunu kimseye soylemedim. Ogretmen olunca hicbir ogrencime sahsi bir is yaptirmadim hatta derste tuvalete gitse gec gelse kendim gidip bakiyorum bir sorun mu var diye.

Cocuklara is yaptirma mantigi sadece Kur an kurslarinda degil devlet okullarinda da mevcut. Belki cam sildirmiyorlar ogrencilere ama getir gotur ayak islerini yaptiriyorlar. Ben dedim ogretmen arkadaslara ben bir ogrenciye kendime hizmet ettirmem diye ama bu sefer daha gencsin idealist takiliyorsun ama gecer merak etme diye dalgaya vuruyorlar.

Yazik gunah. Allah korusun o cocuk bir dusse sorumlusu o cocuga o isi yaptirandir. Bu konularda kati olmakta fayda var. Kurstan sorumlu hocalar hakkinda sorusturma baslatmali diyanet gerekirse islerine son verilmeli. Cocuk emanet edilen kisiler sorumluluk sahibi olmak zorunda.
Kantinden su aldırmak bile bana o kadar masum geliyor ki, dediğiniz gibi çocukları pastane ürünleri, dürüm vb aldırmak için oraya buraya gönderen de gördüm, koca koca çaydanlıkları taşıtan da.
Biz çocukları sizlere emanet ediyoruz, emanet amacımız eğitim almaları, çocuğum çiçek kelebek gibi yetişsin diyen bir anne değilim, öğretmen çocuğuma ders yapmadığında bağıramaz parçalarım o öğretmeni diyenlerden değilim lakin ben nasıl ki okulu ve öğretmenlerini çocuğuma evden sonra 2. yuvan, büyüklerine saygılı, terbiyeli ol diye tembihleyip bu düşünceyle yoğuruyorsam, 2. evi dediğim eğitim kurumununda çocuğumu ana baba gibi koruyup kollamasını isterim.

Elbette bu sorumsuzluğu yapanlar gerekli cezayı almalı, bu çocuğun asli görevi orada cam silmek değil, eğitim almak.
Düşseydi arkasından sadece Allah rahmet eylesin, iyi bir öğrencimizdi deyip geçecekler miydi?

Kantinden su aldırmak bile bana o kadar masum geliyor ki, dediğiniz gibi çocukları pastane ürünleri, dürüm vb aldırmak için oraya buraya gönderen de gördüm, koca koca çaydanlıkları taşıtan da.
Biz çocukları sizlere emanet ediyoruz, emanet amacımız eğitim almaları, çocuğum çiçek kelebek gibi yetişsin diyen bir anne değilim, öğretmen çocuğuma ders yapmadığında bağıramaz parçalarım o öğretmeni diyenlerden değilim lakin ben nasıl ki okulu ve öğretmenlerini çocuğuma evden sonra 2. yuvan, büyüklerine saygılı, terbiyeli ol diye tembihleyip bu düşünceyle yoğuruyorsam, 2. evi dediğim eğitim kurumununda çocuğumu ana baba gibi koruyup kollamasını isterim.

Elbette bu sorumsuzluğu yapanlar gerekli cezayı almalı, bu çocuğun asli görevi orada cam silmek değil, eğitim almak.
Düşseydi arkasından sadece Allah rahmet eylesin, iyi bir öğrencimizdi deyip geçecekler miydi?

Zaten cocuklara is yaptirmamak vicdan meselesidir. Cocuk duserse isimden olurum hapse girerim diye korkmak yerine ben geceleri nasil uyurum diye dusunmeli. Zira bir cocugun olumune sebep olmak omur boyu vicdan azabi demek.

Allah vicdanli insanlar olmamizi nasip etsin. Cocuklarimizi da vicdanli insanlarla karsilastirsin.

Bel alti kapak (?) Tarzı yorumlara bayılıyoruz.
Iki kelime yanyana getirip cumle kurun karsit görüş bildirin bunu öğrenin once.

Bel alti kapak (?) Tarzı yorumlara bayılıyoruz.
Iki kelime yanyana getirip cumle kurun karsit görüş bildirin bunu öğrenin once.
Tamam biz bel altı kapak artık adı neyse onu yapıyoruzda sen bu görüntülerden hiçmi rahatsızlık duymuyorsun? savunmak için savunmuyormusun? dini değerler uğruna insani değerleri harcamıyormusun?

Tamam biz bel altı kapak artık adı neyse onu yapıyoruzda sen bu görüntülerden hiçmi rahatsızlık duymuyorsun? savunmak için savunmuyormusun? dini değerler uğruna insani değerleri harcamıyormusun?
Ne alakasi var yahu. Su görüntüyü savundum mu simdi ben
Ayrica "cam silerek muctehid olunuyor zaar" bel alti degil de ne soyler misiniz ki siz neden uzerinize alindiysaniz orasi da ayri.

Benim derdim degerler uğruna herseye goz yummak degil. burada olduğu gibi bir tane olayi bahane ederek ayhhh kuran kursu da ne ayol tarzindaki hedef gosteren dusmanca yorumlar.
Olmadığım biri gibi gostermeye calismayin beni

Ilkokulda beni de bi ogretmenim simitinin yaninda cani peynir istedigi icin markete gondermek istemisti ki beni ailem bile gondermezdi markete,gidemem annem izin vermiyo demistim ,ogretmenin nefret dolu bakislari hala gozumun onunde.

Siz olmasi gerekeni yapiyosunuz,takdir ettim sizi keske herkes sizin gibi olsa.

Kurslarda, okullarda çocuklara iş yaptırmak genel bir sorun aslında.
Kuran Kursunda böyle birşey yaşandı hee tü ne ayıp deyip geçemeyeceğim, hepsinde değil ama bazı eğitim kurumlarında da çocuklara içi kaynar su ve çay dolu koca çaydanlık taşıtıyorlardı, birkaç kez ikaz etmeme rağmen öğrencilere çaydanlık taşıtmaya devam edilmişti, bende kızımı nöbetçi olacağı zamanlar tembihlemeye başladım, sakın çaydanlığa dokunma, ısrar ederlerse hemen beni ara diye.
İlkokul çağındaki çocuk kaynar suyla yansa hesabını kim verecek veya cam silen bu evlat düşse?
ne yazik ki bazi öğretmen arkadaslarimiz da öğrencileri hizmetci gibi kullanıyor. :KK43: bakkala gonderip ekmek peynir aldiranlar mi biskuvi aldiranlar mi ? cay kahve tasitanlar mi.? bilmiyorum bence herkes kendi isini yapabilir. . baslarina bir sey gelse ne olacak?

bence her türlü eğitim kurumunda çocuklara anne babalarına (anne baba sağsa ya da başındaysa tabii, sorunlu ailelerde çoğaldı) göre muamele yapıyorlar malesef, onu oraya çıkaran hoca acaba kendi çocuğuna 5 kat camı sildirir mi diye merak etmiyor değilim, biraz empati yapsalar bunlar olmaz sanırım
soruşturma başlatılmış ama sonunda bişey çıkmaz, faturayı çocuğa kesmeseler bari senin yüzünden diye

Yapılıyor, hem maddi yardım yapılıyor hemde kurban ve erzak yardımı yapılıyor, eskiden oturduğum yerde yatılı Kuran kursu vardı oradan biliyorum, maddi yardımlar ne oluyor bilmiyorum ama kurban ve erzak yardımlarını o zamanlar üst katımda oturan ve yatılı Kuran kursuna yardıma gidiyorum adı altında dolanan emminin hapır küpür yediğini biliyorum.

Karısı da ballandırarak anlatırdı X ağğğbin kurstan et getirdi diye, bol bol hurma duası yapardım emmiye:KK14:
Bunun için sordum işte Mune
Din imandan bahsedip halkı sömürürler
Gelen yardımlar hop cebe,mideye

Ne yazsam nasil anlatsam da anlamak istemeyen zaten anlamayacak,Onun icin mesaji alintilamadan yaziyorum, korkarim ki alintilarsam 'iki kelimeyi biraraya getirebilin! ,belalti! ' gibi saygisizlik iceren kelimelerin dozu artacak,once bi uslubu duzeltelim,fikir tartismasi sonraki adim.

Ne yazsam nasil anlatsam da anlamak istemeyen zaten anlamayacak,Onun icin mesaji alintilamadan yaziyorum, korkarim ki alintilarsam 'iki kelimeyi biraraya getirebilin! ,belalti! ' gibi saygisizlik iceren kelimelerin dozu artacak,once bi uslubu duzeltelim,fikir tartismasi sonraki adim.
Bana yazıyorsan alintilamasan da bu degismez.
Ne tartışmasi allah askina ?
Cam silerek muctehid olunuyor zaar demek
Safsata dir mugalata dir.
Amacın tartisma mi simdi senin ?
Bir de ne yaptığınızı kelimelere dökunce sorun hemen bunu yazanda oluyor.
Belalti,kapak laflarini kullandim ya tamam bittim yani. Kuran kursu ne ayoll. Muctehit olunuyor zaar. Gibi hedef gosterici laflar bir anda hicc sayılıyor

Bana yazıyorsan alintilamasan da bu degismez.
Ne tartışmasi allah askina ?
Cam silerek muctehid olunuyor zaar demek
Safsata dir mugalata dir.
Amacın tartisma mi simdi senin ?
Bir de ne yaptığınızı kelimelere dökunce sorun hemen bunu yazanda oluyor.
Belalti,kapak laflarini kullandim ya tamam bittim yani. Kuran kursu ne ayoll. Muctehit olunuyor zaar. Gibi hedef gosterici laflar bir anda hicc sayılıyor

:/
Ben Kuran kursu ne ayol mu yazmisim,nerde ?

Ilk mesajimda Kuran kurslarinin kurulus amacindan,guzelliklerin ogretilmesi sebebiyle acildigindan bahsettim ben okudunuz mu o mesaji?

Kuran kurslarinin acilis amacinin iyi olmasi(ben oyle oldugunu dusunmek istiyorum),orda calisan her insanin melek,orda yapilan her hareketin de kabul edilmesi gereken tek dogru olmasi fikrini yanlis buluyorum.

O cocugun cam silmesinin ahlagina,dini bilgisine ne faydasi var?

:/
Ben Kuran kursu ne ayol mu yazmisim,nerde ?

Ilk mesajimda Kuran kurslarinin kurulus amacindan,guzelliklerin ogretilmesi sebebiyle acildigindan bahsettim ben okudunuz mu o mesaji?

Kuran kurslarinin acilis amacinin iyi olmasi(ben oyle oldugunu dusunmek istiyorum),orda calisan her insanin melek,orda yapilan her hareketin de kabul edilmesi gereken tek dogru olmasi fikrini yanlis buluyorum.

O cocugun cam silmesinin ahlagina,dini bilgisine ne faydasi var?
Ben yorumun o kismini size degil mesajlari okursaniz eger görürsünüz bu tarzda yazan bir uye icin yazdim . Cam silerek muctehid olunuyor zaar. Yorumu ise size ait. Ben her kurs guzel demedim. Her hoca melek de demedim. Ben baska bir uye icin bir yorumda "ne biliyorsunuz insanlar sadece temel seyleri bilsin yeter mantigii ile degil de muctehid olsun diye gönderiyor kurslara" dedim siz de oradan sizinle alakali olmayan bir sekilde yorumuma fikir bildirme içerikli olmayan bir gönderme yaptınız. Ben butun kurslar mükemmel demedim. Sadece cami yeterli haftada iki gun yeterli kurslara ne gerek var nasil guvenirsiniz seklindeki kurslari kotuleyen yorumlara tepki verdim.
Bu yapilan olay tabiki istismar ama bu sarece kurslara ozgu degil. Yanlissa hepsine yanlis deyin,

Ben yorumun o kismini size degil mesajlari okursaniz eger görürsünüz bu tarzda yazan bir uye icin yazdim . Cam silerek muctehid olunuyor zaar. Yorumu ise size ait. Ben her kurs guzel demedim. Her hoca melek de demedim. Ben baska bir uye icin bir yorumda "ne biliyorsunuz insanlar sadece temel seyleri bilsin yeter mantigii ile degil de muctehid olsun diye gönderiyor kurslara" dedim siz de oradan sizinle alakali olmayan bir sekilde yorumuma fikir bildirme içerikli olmayan bir gönderme yaptınız. Ben butun kurslar mükemmel demedim. Sadece cami yeterli haftada iki gun yeterli kurslara ne gerek var nasil guvenirsiniz seklindeki kurslari kotuleyen yorumlara tepki verdim.
Bu yapilan olay tabiki istismar ama bu sarece kurslara ozgu degil. Yanlissa hepsine yanlis deyin,

E oyleyse ben de bi tek o kursa dedim ,cam silerek muctehid olunuyo zaar diye,diger kurslari kast etmedim diyeyim de olay O onu dedi bu bunu dediyle muge anlidaki al dedi ,git dediye donmesin.

Kalin saglicakla.

Bunun için sordum işte Mune
Din imandan bahsedip halkı sömürürler
Gelen yardımlar hop cebe,mideye
Bizim o X ağğğbi çok şeyler yaptı da gıybete girer, bende kalsın ama acı olanı o X ağğğbiyi kurs koruyup kolladığından kime şikayet edeceksin ki yedikleri yanına kar kalmaya devam ediyor, hala kursu bırakmadı.
Bu benim bildiğim, kimbilir aynı kursta daha bilmediğim neler oluyor, zira gerçekten çok yardım alan bir yerdi, bulunduğu semt olarakta bu tip yardımlara önem veren bir yerde.

Ben küçükken heves ederdim öğrenmek için ,kuran kursuna gitmiştim hocalar bize o odayı,kullanmadığımız tuvalet banyoyu zorla temizletmeye çalışmıştı"Allahın yeridir ,temizleyin."diyerek.Ben temizlemeyip kaçmıştım.
Sonra doğru düzgün öğretmiyorlardı ,bilgilendirici konuşmuyorlardı ,alıyordu cüzü bana öğretmiyordu bile yarın bunu ezberle gel.Lann,ben bilmiyorum ki okumayı normal harf değil ki bu ?Nasıl ezberliyeyim,ezberlesem bile anlamını bilmiyorum ki .
O sene 2-3 gün gittim sonra kaçtım,sonraki sene gene gideyim dedim,heveslendim ,gene aynı şeyler ,öğretici hiçbir şey yok,cüzü 1 kere okuyor,ezberlemem gereken bölümü o kadar ,saçma sapan işler.
Daha da gitmedim soğudum ,kardeşlerimi hiç göndermedik ,yengemden falan öğrenmeye çalıştılar.
Bu olaylardan sonra daha da öğrenmeye çalışmadım ,çalışmayacağım da galiba neyse bu çocukcağıza da iyi ki bir şey olmamış ,ne diyeyim

X