Kuran kursunun camları çocuğa sildirildi

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
NİĞDE Müftülüğü’ne ait yatılı bir Kuran Kursu’nun 5’inci katında cam silen 12-13 yaşlarındaki çocuk, yoldan geçen bir kişi tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Müftülük, olayla ilgili araştırma başlattı.
Sitene Ekle
kuran-kursunun-camlari-cocuga-sildirildi-7155998.Jpeg

Ali KADI/NİĞDE, (DHA)

Cep telefonuyla çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Niğde merkez SelçukMahallesi’nde bir süre önce açılan Baloğlu Yatılı Kuran Kursu’ndaki bir çocuk 6 katlı binanın camlarını silerken görülüyor. Kursta eğitim gören öğrencilerden biri olduğu tahmin edilen çocuk, görüntülere göre 5’inci kattaki pencerenin camını silerken hiçbir güvenlik önlemi almıyor. Bir ayağını içeride tutup diğer ayağını pencerenin dışındaki pervaza bırakarak camları silmeye devam ederken görüntüyü çeken kişinin seslenmesi üzerine içeri giriyor.

Hafta sonu çekildiği belirtilen görüntü sosyal medyaya yüklenince birçok vatandaş çocuğa cam sildirilmesine tepki gösterdi.

MÜFTÜ: ÖĞRENCİLERİN ÇALIŞTIRILMASI DOĞRU DEĞİL

Niğde İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar, 20 Nisan’da açılan müftülüğe bağlı Baloğlu Yatılı Kuran Kursu’nda çocuğa neden cam sildirildiğini araştırmak için bir kişinin görevlendirildiğini söyledi.

Müftü Gürpınar, "Yeni bir Kuran kursumuz. Hizmetlisi, görevlisi var. Orada öğrencilerin çalıştırılması doğru değil. Çalıştırma mıdır, yoksa öğrencinin kendi kendine yaptığı bir iş midir? İl Müftülüğümüze bağlı bir görevli arkadaş görevlendirdik konuyu araştıracak" dedi.
http://www.milliyet.com.tr/kuran-kursunun-camlari-cocuga-gundem-2258571/

bazı kuran kursu hocaları o kadar uzakki bulundukları makamdan .Bende lisede okurken mecburen bi kursta yatılı kalmıştım ders çalıştırmak şöyle dursun kendileri çay pasta partisi yaparken bize tuvalet temizletiyorlardı en son kaçtımda kurtuldum ellerinden

Kurslarda, okullarda çocuklara iş yaptırmak genel bir sorun aslında.
Kuran Kursunda böyle birşey yaşandı hee tü ne ayıp deyip geçemeyeceğim, hepsinde değil ama bazı eğitim kurumlarında da çocuklara içi kaynar su ve çay dolu koca çaydanlık taşıtıyorlardı, birkaç kez ikaz etmeme rağmen öğrencilere çaydanlık taşıtmaya devam edilmişti, bende kızımı nöbetçi olacağı zamanlar tembihlemeye başladım, sakın çaydanlığa dokunma, ısrar ederlerse hemen beni ara diye.
İlkokul çağındaki çocuk kaynar suyla yansa hesabını kim verecek veya cam silen bu evlat düşse?

"Kuran kursu ne ya"
Nasil bir cümledir
Sonra da vay efendim neden siyaset konusunda degerlerden bahsediorsun oluyor.
Biz susalim meydan bos kalsın di mi .
Her fırsatta dini degerlere saldirmak tan kastim da buydu iste.
Okullarda bu tarz istismarlar olmuyor mu sanıyorsunuz
Oralara nasil teslim ediyorsunuz

"Kuran kursu ne ya"
Nasil bir cümledir
Sonra da vay efendim neden siyaset konusunda degerlerden bahsediorsun oluyor.
Biz susalim meydan bos kalsın di mi .
Her fırsatta dini degerlere saldirmak tan kastim da buydu iste.
Okullarda bu tarz istismarlar olmuyor mu sanıyorsunuz
Oralara nasil teslim ediyorsunuz

ülke öyle rezil bir hale geldi ki elimde olsa okula da göndermeyeceğim.. benim çocuklarım senelerdir gidiyorlar kuran kursuna ama bu yıl istediğim binada ve seçtiğim kişiler tarafından eğitim verilmeyecekse kesinlikle göndermeyeceğim.. hiçbir sene yoktur ki din eğitimi almış olduğunu iddia eden kişiler bu kadar taciz ve tecavüze karışmasın.. iyice rezil yere gidiyoruz hayırlısıyla..

Boyle bir olayin Kuran kursunda yasanmasinin farkli bi kurumda yasanmasindan daha vahim oldugunu dusunuyorum,cunku herhangi bi yer degil orasi.

Kuran kurslari dinimizin,kul hakkinin,guzel ahlagin oneminin anlatildigi ,ogretildigi yerler degil mi ?Bu guzelliklerin asilanacagi bi ortamda on /on iki yasindaki minicik cocuklara besinci katin camini sildirmek yukarda saydigim hangi amaca hizmet ediyo?

ülke öyle rezil bir hale geldi ki elimde olsa okula da göndermeyeceğim.. benim çocuklarım senelerdir gidiyorlar kuran kursuna ama bu yıl istediğim binada ve seçtiğim kişiler tarafından eğitim verilmeyecekse kesinlikle göndermeyeceğim.. hiçbir sene yoktur ki din eğitimi almış olduğunu iddia eden kişiler bu kadar taciz ve tecavüze karışmasın.. iyice rezil yere gidiyoruz hayırlısıyla..

Bide bu yatili kurs üstelik. Insanlar nasil güveniyor? Bu kurum daha yeni acildi üstelik. Cocuga dini deger vermek istiyorsan yalan söylememeyi, kul hakkini yememeyi, hirsizlik yapmamasi, adil olmasini ögretme ile baslanadabilir. Bunun yaninda haftada bir iki saat camide kursa gitse yetmez mi?

Benim bildigim kadari ile Muhamed peygmberi bile asiriciliga karsiydi. Bu ülkede okullarda, onca kurumlarda olay olurken. Her hafta yeni bir taciz teczvüz olayi yasanirken ve bunu yapanlar iyi hal indirimi alirken, bu nasil bir cesaret ki cocuklarini yatili bir kursa yolluyorsun? Aklim almiyor cidden.

Bu kurslara bağış yapılmıyor mu ?
Ben bağış yapılıyor biliyorum.
Eğer yapılıyorsa bu paralar ne oluyor ?
Bilen arkadaşlar bilgilendirebilir mi ?

Bide bu yatili kurs üstelik. Insanlar nasil güveniyor? Bu kurum daha yeni acildi üstelik. Cocuga dini deger vermek istiyorsan yalan söylememeyi, kul hakkini yememeyi, hirsizlik yapmamasi, adil olmasini ögretme ile baslanadabilir. Bunun yaninda haftada bir iki saat camide kursa gitse yetmez mi?

Benim bildigim kadari ile Muhamed peygmberi bile asiriciliga karsiydi. Bu ülkede okullarda, onca kurumlarda olay olurken. Her hafta yeni bir taciz teczvüz olayi yasanirken ve bunu yapanlar iyi hal indirimi alirken, bu nasil bir cesaret ki cocuklarini yatili bir kursa yolluyorsun? Aklim almiyor cidden.

hiçbir kuruma zerre güvenmiyorum kararsız.. gökten zembille indi deseler bile güvenmiyorum..Cami ye gönderiyordum ben o da dediğim gibi benim güvendiğim bir iki tane hoca var onlar olursa.. orada ya annem ya kardeşim oturup bekliyorduk, bitince alıp geliyorduk.. benim aklım zerre kadar almıyor Türkiye gibi güvenliğin zerre kadar olmadığı, taciz ve tecavüzde başları çektiğimiz bir yerde nasıl yatılı gönderiyorlar? nasıl güveniyorlar? oradaki eğitimcilerin, yöneticilerin bilgisine ne kadar güveniyorlar? ben çocuklara okul seçerken bile 400 şey sordum ki yatılı falan değil okulları, diyorum ya elimden gelse okula da göndermek istemiyorum..

bu arada camideki kursları bazen boş olan okulların binalarında yapıyorlar bizim burada.. binalar boş olduğu için güvenip bırakmıyorum.. eğer bu mesajımı okuyan ve bu şekilde gönderen arkadaşlar varsa okul binalarında çocuklarınızı ASLA ama ASLA hocaya bırakıp eve gitmeyin.. kapıda oturup bitince alıp gelin, bu da bir nevi mesaj olsun..

hiçbir kuruma zerre güvenmiyorum kararsız.. gökten zembille indi deseler bile güvenmiyorum..Cami ye gönderiyordum ben o da dediğim gibi benim güvendiğim bir iki tane hoca var onlar olursa.. orada ya annem ya kardeşim oturup bekliyorduk, bitince alıp geliyorduk.. benim aklım zerre kadar almıyor Türkiye gibi güvenliğin zerre kadar olmadığı, taciz ve tecavüzde başları çektiğimiz bir yerde nasıl yatılı gönderiyorlar? nasıl güveniyorlar? oradaki eğitimcilerin, yöneticilerin bilgisine ne kadar güveniyorlar? ben çocuklara okul seçerken bile 400 şey sordum ki yatılı falan değil okulları, diyorum ya elimden gelse okula da göndermek istemiyorum..

bu arada camideki kursları bazen boş olan okulların binalarında yapıyorlar bizim burada.. binalar boş olduğu için güvenip bırakmıyorum.. eğer bu mesajımı okuyan ve bu şekilde gönderen arkadaşlar varsa okul binalarında çocuklarınızı ASLA ama ASLA hocaya bırakıp eve gitmeyin.. kapıda oturup bitince alıp gelin, bu da bir nevi mesaj olsun..

Evet sonrada adimiz din düsmani oluyor ki asla degil. Herkes cocugunu istedigi sekilde büyütebilir, istedigi derleri verebilir. Ancak bunca olay olurken hicmi insan düsünmüyor? Sanirim bir iki Allah Muhamed denildigi icin ebevynler hoop diye cocugunu öyle veriyorlar.

Benim cocugum daha dogmadi ve simdiden bile esimde kres arayisina girmek istiyor. Hatta nasil bir ana okul, ilk okul istedigimizi bile konusuyoruz. Cahillik cidden cok kötü birsey. Öyle 3-5 cocuk yapin diyorlar. Eh cocuk yoksul yada cahil ana babanin yaninda kalinca iste böyle cam temizliyor :KK43:

Yatili olmayan kurumlarda bu engellenebiliyor mu ? Hayır. Basında da hepimizin seve seve gonderdigi okullar geliyor.
Bazi insanlar bilsin diye gönderebilir ama ne biliyorsunuz belki bazi aileler muctehid yetiştirmek istiyor. Dinini biraz fazla bilince asiriya kacmis olmuyorsun.
Is isin uc yasindak bebeleri krese bırakıyoruz ama

Bu kurslara bağış yapılmıyor mu ?
Ben bağış yapılıyor biliyorum.
Eğer yapılıyorsa bu paralar ne oluyor ?
Bilen arkadaşlar bilgilendirebilir mi ?

Yapılıyor, hem maddi yardım yapılıyor hemde kurban ve erzak yardımı yapılıyor, eskiden oturduğum yerde yatılı Kuran kursu vardı oradan biliyorum, maddi yardımlar ne oluyor bilmiyorum ama kurban ve erzak yardımlarını o zamanlar üst katımda oturan ve yatılı Kuran kursuna yardıma gidiyorum adı altında dolanan emminin hapır küpür yediğini biliyorum.

Karısı da ballandırarak anlatırdı X ağğğbin kurstan et getirdi diye, bol bol hurma duası yapardım emmiye:KK14:

Kurslarda, okullarda çocuklara iş yaptırmak genel bir sorun aslında.
Kuran Kursunda böyle birşey yaşandı hee tü ne ayıp deyip geçemeyeceğim, hepsinde değil ama bazı eğitim kurumlarında da çocuklara içi kaynar su ve çay dolu koca çaydanlık taşıtıyorlardı, birkaç kez ikaz etmeme rağmen öğrencilere çaydanlık taşıtmaya devam edilmişti, bende kızımı nöbetçi olacağı zamanlar tembihlemeye başladım, sakın çaydanlığa dokunma, ısrar ederlerse hemen beni ara diye.
İlkokul çağındaki çocuk kaynar suyla yansa hesabını kim verecek veya cam silen bu evlat düşse?

Evet ne yazikki devlet okullarinda da bu durum soz konusu.

Ben kantinden suyumu felan hep kendim alirim. Hamileyken bile indim kendim aldim. Arkadaslar bana kizardi hep ne ugrasiyorsun bir ogrenci yolla aliversin sana diye cunku onlar oyle yapiyor ama yapmadim.

Ben orta okuldayken nobetci ogrenciyim diye ogretmenler toplantisi icin beni kuru pasta almaya okulun disina yollamisti bayan mudur yardimcisi. Pastane icin cadde gecmem lazimdi ve giderken az kalsin araba carpiyordu. Tabi ben bunu kimseye soylemedim. Ogretmen olunca hicbir ogrencime sahsi bir is yaptirmadim hatta derste tuvalete gitse gec gelse kendim gidip bakiyorum bir sorun mu var diye.

Cocuklara is yaptirma mantigi sadece Kur an kurslarinda degil devlet okullarinda da mevcut. Belki cam sildirmiyorlar ogrencilere ama getir gotur ayak islerini yaptiriyorlar. Ben dedim ogretmen arkadaslara ben bir ogrenciye kendime hizmet ettirmem diye ama bu sefer daha gencsin idealist takiliyorsun ama gecer merak etme diye dalgaya vuruyorlar.

Yazik gunah. Allah korusun o cocuk bir dusse sorumlusu o cocuga o isi yaptirandir. Bu konularda kati olmakta fayda var. Kurstan sorumlu hocalar hakkinda sorusturma baslatmali diyanet gerekirse islerine son verilmeli. Cocuk emanet edilen kisiler sorumluluk sahibi olmak zorunda.

X