Küçük Düşün Büyük Olsun!

Günaydınlar, iyi bayramlar
Dun sabah 8 gibi kalktık, duş hazırlık derken 9 gibi çıktık evden kahvaltıya annemlere gittik, onlarla kurban keseceğiz diye erkenden geldik.
Eşim bana 200 tl verdi bayram harçlığı. Çocukların 500 tl olmuş harçlıkları.
Gittim kahvaltı hazırlığı, çay kahve derken 1 den sonra babam, eşim, kardeşim gittiler kesim yerine. Sonra abimler de annemi aldılar götürdüler kesim yerine.
Ben çocuklarla annemlerdeydim. Plan yaptım. Oğlana çorbasını yaptım. Erken kalktığı için öğlen uykusu yaptı oğlan.
Kız da geçen ay tırnak yemeye başladı birkaç defa fark ettik hemen.
Tırnak yemezse oje sürerim demiştim ilk defa bu bayram oje sürdüm. Saçına maşa yaptim kızın. Koca kız oldu vallahi 🥰
Babamlar eve et gönderdiler onu kavurdum onlar gelene kadar hazır olsun dedim.
Dayimlar geldi onlara yemek hazırladım yediler arkasından da babamlar abimler falan geldi onlara da masa hazırladım yediler.
Giderken Kıbrıs tatlısı yapmıştım. Annemde baklava yapmış. Tatlı çay, meyve derken annemlerde misafir var diye etlere dokunamadik. Zaten geç de olmuştu eve gelip kendi etlerimizi ayırdık. Hepsini dolaba koyduk.
Bugün kv ye geldik kahvaltıya. Etlerini de getirdik. Eve gidip kemikleri falan kaynatmak lazım çocuğa corbalarina koyuyorum kemik suyu. Zaten birsey yemiyor.

Bayramın birinci günü çok şükür bitti. İnanın ayak parmaklarımın başları resmen uyuştu üç koçtan ikisini babamların balkona koyduk biri kardeşiminde annem hepsini dağıttı diğer annemle bizimkini sırasıyla önce annemlerin kurbanı sonra bizim kurbanı doğramaya başladık tabii etler akşam altıda geldi annemle babamla artık yaşları ilerledi yapamıyorlar, annem önce sakatadlarını doğrayın kavuralım yiyelim dedi giriştik valla annemlerin bizim kurbanı hallettik sonra doğrama yaptığımız kapı kaçağı bıçakları yıkadım bitti mi bitmedi annemlerin ve bizim etleri alıp dondurucuya eve getirdik buzdolabı poşetlerine birer pişirimlik koyduk Allah yemege nasip etsin evden ayrılıp yazlığa geldiğimizde saat gece 2.30 du valla nasıl yorulmuşsak banyo bile yapamadım yattım öyle sabah kalktık duşa bu gün sadece denize gidicem dinlenicem evde yemekte var onları yeriz. Ben evliliğim boyunca ilk defa bu bayram kayınvalideme gitmedim eşime de söyledim buraya kadarmış dedim eşim çok ısrar etti gitmem konusunda gerekeni söyledim, ısrar etme dedim bundan sonra sen oraya giderken yanında yokum dedim. Canımı çok sıktı bu konuşmadan sonra yeğenlerini harçlığa boğmuş param kalmadı dedi yaptığın hayrı Allah kabul etsin dedim. Kızlar kendi tarafı öyle cici ki adam beni ve kızları görmüyor hep harçlık benim eşim verir o taraftan benim çocuklarıma hiç harçlık yok hiç kafama takmıyorum ama küçük kızım benim babam bu kadar mı kör dedi dün gözünü açınca etrafında belki bizde olmayacagız dedim çocuklar bile görüyor ama koca adam göremiyor. Büyük kızımda benim üzülmemem için olsun anne bizden gidiyor ama bak bizim paramız eksilmiyor artıyor ama onların iki yakası bir araya gelmiyor dedi Allahım ne kadar şükretsem az dedim evlatlarım olup bitenin farkındalar. Kızlar kusura bakmayın çok oldu buraya da yazmasam içim rahatlamıyor iyi ki burası ve sizler varsınız. İyi bayramlar.
Allah kabul eylesin.

Malesef esimin ailesinde de boyle
Hepsinin cebinde akrep var.
Esim verir onlar vermez.
Esime bende soyleniyorum elin enayisi sensin diyorum.
Ama nasil haklisin nasil.
Hep yokdan agliyorlar Allah yok ediyor.
Isleri hic rast gitmiyor.
Görümcem bizim gibi dairesinin ustune kat yapmak icin geldi guya turkiyeye izin vermedi binadakilar yaptiramiyor Allah goruyor herkesin icini.
Herkes kalbinin ekmegini yiyor.
Sen bayram gunu 3 kurusu cocukdan esirge varken yok de sonra isi mi rast gidecek.

Kizlar selamm okuyamadim
Ben vertigo olduguma kani getirdim kesin artik.
Sabahdan beri basim dönüyor midem bulaniyor hic iyi degilim.
Esim aksam gitti bir suru soylendim.
Dun bisim yoktu gerildim ya aksam sabah boyle uyandim.
Telf. Engelledim ariyor ama dusuyor aramasi.
Arasin dursun cok arar daha
Adama bekar muamelesi yapmaları sinir ediyor beni.
Dun gorumcemin yüzüne bile bakmadim. Anladi.
Konusurken digerlerine bakarak konustum onu yok saydim herkes haddini bilecek.
Bilmeyene itinayla ogretirim.
Evime geldi diye tepeme cikacak haspam.
Yuzu degisti.
Bu adam sizin zevkinize gore mi gidecek yani ama esimde onlar kadar suclu o ayri dava.
Ama esime teklif etmeleri bile luzumsuz.

Oglana siparis verdim yemek ve tatli.
Karti odemis ordan, dun kesimdi sabah odemis limitim yine 5 bin olmus. (Gitmeden diyordu oderim diye)
Halilari avizeyi mopu siparis giricem.
Cumartesi kargolar acilcakmis.
Verilir belki.

Yemek yapmiyorum elimi zaten bisi surcek halim yok.
Bi kiza corba yaptim okadar.
Annem meyve almis.
Et var kavrulmus.
Makarna falanda var.

Int. Sirke ve bali karistirip yiyince bas donmesine iyi geliyo diye okumustum. Iyide geldi.
Ondan yaptim.
Kbb randevu aldim.
Daha kotu olursam aksam oglanla acile gidicem cunku ciddi bir bas donmem var ayaga kalkinca.

Annem uyuttu oglen kizi bende uyumusum 3 saat uyumusuz klimada acikdi serin serin uyumusuz.

Aksamda ilacimi alir uyurum annem ben uyuturum kizi aksam yemek falan yapim aksam gelirim dedi.
Girip cikip bakiyo zaten bisi istiyormuyuz diye.

Esimde vicdaniyla bas basa kalsin.

Selamlar
Sabah 8 de kogus kalktı,anneme gittik aksam,kardesimler de geldi coluk cocuk curcuna🌸
8 de kahvaltı ettik,kardesimler yola cıktı tatile gidiyorlar
Onları ugurladık.
11 gibi bizde cıktık köyden kvdeme geldik.
Kızı uyuttum gelince agladı
Kvdem sarma falan yapmıs saolsn keyif yapıyorm🤣
Anam kaynana terörü devamke🤦🏻‍♀️
Vakalar artmıs yası kücük okula gitmesin bakarım diyo🤦🏻‍♀️
Sen kendine bak artk dedi koci Allahtan🤣
Bir mm daha vakalar artmıs lafı duymaya tahammülüm yok benim.
Teyzesi 200 tl
Annem 100
Babam 100 tl verdi kıza
Ben cocuklara 10 ar eur verdim
Görümcemin kıza da 10 eur vercem karsılasırsak
120 tl mudodan fincanla,surahili su takımı aldım trendyoldan
Cikolataları hediyelik koci aldı.
Tatil dönüsü kızın harclıkları yine eur yaaparım.
Bereket versin.
Tatilde de g.dolap bakiyelrrini kullanırım diyorm 420 tl oldu buay😍
Allah bereket versin kuzu

Hayirli bayramlar kizlar.
Bas sagligi dilekleriniz icinde sagolun.
Bir kapi daha kapandi😔
Anneannem yalniz kalamaz artik
Sirayla bakacaklar sanirim.
Cunku o da kendine bakamiyor.

Esim konusunda da aksam yola cikacaklar islerdende cok bunaldim azcik nefes alim.
Sen zaten gelmek istemiyorsun köyüm orasi annemi gorim falan derken gidiyo.
Cumartesi cikacak yola aksam cikar galiba pazar gelir.
Karti yatirim sen rahatca harca diyo banada.

Yemek falan yapmicam yeriz disardan
Annem kiza ben yaparim dedi yemek.
Yat dinlen ben gelir bakarim dedi aksam falan.
Bugunde annem uyuttu esim kardesimle kurbana gittiler.
3e ancak geliriz diyordu giderken.
Kiz uyurken evi supurdum sildim
Toz aldim
Dus aldim.
Camasir katladim.

Kiyafet utulicem esim gelince ablasina abisine gidelim dicek gerci aksami bulur gitmemiz.
Etleride yarin halledicem.
Verilcekleri hemen ayiririmda giderken vere vere gideriz.
Yarin eve kalanlara bakarım artik.

Eskiden daha cok buyutuyordum tartisiyordum artik kafam kaldirmiyo beni bi salın ne halinizde varsa görün modundayim.

Ama agustosta 1 hafta gidicem köye
Iyiki simdi gitmemisiz cok kalabalikmis köy.
Agustosda daha sakin olur.

Kiz zaten orman acik hava falan guzel uyuyor kafamiza göre gezeriz.

Saka maka temmuzda bitti gibi zaman su
başın sağolsun canım rabbim peygamberimizle komşu etsin dedeciğini yeni okuyorum henüz yazılanları

Kizlar selamm okuyamadim
Ben vertigo olduguma kani getirdim kesin artik.
Sabahdan beri basim dönüyor midem bulaniyor hic iyi degilim.
Esim aksam gitti bir suru soylendim.
Dun bisim yoktu gerildim ya aksam sabah boyle uyandim.
Telf. Engelledim ariyor ama dusuyor aramasi.
Arasin dursun cok arar daha
Adama bekar muamelesi yapmaları sinir ediyor beni.
Dun gorumcemin yüzüne bile bakmadim. Anladi.
Konusurken digerlerine bakarak konustum onu yok saydim herkes haddini bilecek.
Bilmeyene itinayla ogretirim.
Evime geldi diye tepeme cikacak haspam.
Yuzu degisti.
Bu adam sizin zevkinize gore mi gidecek yani ama esimde onlar kadar suclu o ayri dava.
Ama esime teklif etmeleri bile luzumsuz.

Oglana siparis verdim yemek ve tatli.
Karti odemis ordan, dun kesimdi sabah odemis limitim yine 5 bin olmus. (Gitmeden diyordu oderim diye)
Halilari avizeyi mopu siparis giricem.
Cumartesi kargolar acilcakmis.
Verilir belki.

Yemek yapmiyorum elimi zaten bisi surcek halim yok.
Bi kiza corba yaptim okadar.
Annem meyve almis.
Et var kavrulmus.
Makarna falanda var.

Int. Sirke ve bali karistirip yiyince bas donmesine iyi geliyo diye okumustum. Iyide geldi.
Ondan yaptim.
Kbb randevu aldim.
Daha kotu olursam aksam oglanla acile gidicem cunku ciddi bir bas donmem var ayaga kalkinca.

Annem uyuttu oglen kizi bende uyumusum 3 saat uyumusuz klimada acikdi serin serin uyumusuz.

Aksamda ilacimi alir uyurum annem ben uyuturum kizi aksam yemek falan yapim aksam gelirim dedi.
Girip cikip bakiyo zaten bisi istiyormuyuz diye.

Esimde vicdaniyla bas basa kalsin.
kartın hepsini harca lelli eşin gelene kadar tüm eksiklerini al valla:halay: hiç umursama neymiş masraf görsün....
bende kızardım eşim aynısını yapsa haklısın bide üstüne hastalanmışsın sinirden stresten oluyo hep bunlar :KK12:

kartın hepsini harca lelli eşin gelene kadar tüm eksiklerini al valla:halay: hiç umursama neymiş masraf görsün....
bende kızardım eşim aynısını yapsa haklısın bide üstüne hastalanmışsın sinirden stresten oluyo hep bunlar :KK12:
Bukadar rahat olunmaz.
Onlara yapılsa kiyamet koparırlar.
Kesinlikle stres tüm hastaliklarin başı malesef.
😔

tr_lelli tr_lelli bende senin gibi kafaya taka taka tansiyon ve kalp hastası oldum, benim yaptığımı yapma adam 116 kilo ve zındık gibi ben sabah akşam hap yutuyorum o kadar genç yaşta yakalandım ki şimdi istediğim gibi yaşamaya çalışıyorum eski yaptığım hataları yapmamaya çalışıyorum iki evladım var Allah onları iyilerle karşılaştırsın diye dua ediyorum.

Bu gün kahvaltıya yumurtalı ekmek yaptım, kahvaltıyı topladım yarın eşimin yegenleri gelicek bayramlaşmaya patlıcan böreği yapıcam peynirli sigara sardım kısır bayram tatlısı kendimize yapmadım eşim kalburastı istedi yarın onuda yapıcam yeter. Çok sıcak bu gün denize gittik biraz serinlemek için inanın kızlar eski türk filmlerinden bir kare vardı kumsalda kamyonla, traktörle,minibüsle gelenleri ve yataklarını sahile koyanları gördü bu gözler bugün yer yok sahilde çocuklar kadınlar adamlar mangalın başında kadınlar plastik kaplara salata yapıyorlar, tabii daha fazlasını görmeme Rabbim müsade etmedi bir yağmur yagdı arabaya zor bindik eve geldik ıslandık. İyi geceler kızlar.

İyi geceler kızlar,
Bugün erken uyandı kız ben de erken uyandım. Kahvaltı falan. Babanın komşusuna gittik bayram ziyaretine. Sonra denize gittik. Buraya bayağı uzaklıkta bir koy var oraya gittik. Assosta denize girmek yasak. Yeni yapılandırma yapıyorlar sanırım. Gittiğimiz koyda Deniz temizdi kumsal güzeldi. Şehre uzak bir koy..Çadırlar var kalma odaları var. Ela çok eğlendi. Eşim diyor yarın gidip kalsakmı :)
Eve dönerken babanın tanıdığının çiftliğine uğradık. Ela kuzuları keçileri sevdi.
Geldik ben et kavurdum. Eşim salata yaptı. Baba karides yaptı. Yemek yedik. Elayı babası duşa soktu ben giydirip uyuttum. Dedesi 200 tl bayram harçlığı verdi.
Eşim yarın gideriz diyor artık istikamet neresi bilmiyorum. Deniz olan biryerde kalmaya niyeti var. Şimdilik planımız belli değil. Yarın siteden bir arkadaşla buralarda biryerde görüşeceğiz. O da bu tarafta görüşelim dedi 😊
Baba giderken 5 kilo zeytinyağınız burada giderken almayı unutmayın dedi. Sağolsun Allah daha çok versin.

Ay bizimde amcasının kzıı esi memur,kız 3 aylık bebege bakıcı tutmus ise baslamıs,karı koca calısıyolar ,ama kocası ölümüne sıkı.
Kvdemde denk geldik,Alyaya altın takcaz diye gelmediler,kapı kapı gezip altın topluyılar.
Kocası Alyaya 10 tl harclık verdi saka gibi,görümcemin kız 15 yasında 20 tl verdi.
Ya hic verme bırak 10 tl nedir.
Olmayan insan utanır bunlar rahat.
Bende cıkarken 50 tl verdim kıza😂
Bayram harclıgı dedim🤣
Anlasın ben 7 aylık bebek,5 tl mi vereyim dedim kociye.
İyi yapmıssın anlamazlar ama dedi
Kvdem altın taktı.
İstemiyorm ama takcm mecbyr dedi,kücük görümcem demis ben takmam,büyüğü saf ölcek sevgi kelebekliğinden,gram taktı😂
Aa dedim takamam
Evliydiler Alyada ,benim annem babam düğününe gitti altın taktı .Kvdemin haberi yokmus aaa neden taktılr.
Onlar sadece toplamayı bilir diyo😅
10 eur görümcemin kıza verdim
1-2 komsu 20 ser tl vermis alyaya kapıda görüp
650 tl si oldu bereket versin.

Bavulları kapattım
Sırayla herkes dusunu aldı
Patlıcanlı pilavım vardı yarım tencere😓
Dısarda unutmusum kokmus attım yazık oldu
Nasıl unuttum anlamıyorm
Biraz sis vardı onu attım fırına,makarna hasladım öyle yedik gelince.
Alyanın corbası var kavanoza koydm sabah alırım cıkarken,orda odada ocak varmıs ısıtırım.
1 büyük bavul 2 canta 1 el cantasıyla gidiyorz😣
Cogu Alyanın tabi.
Hersey dahil iste bundan iyi,oda temizliği ,carsaf değisimi var günlük,ugrasmıyorsn.
İns seneye güzel bi tatile cıkarız dedim.
Buna sükür.

Ay o gitmemissiniz diye söylemiştir canım birde bende sevmem sürekli gittiğim yere birisini götürmek gitmek isteyen gider yani illa sizimi bekliyorlar dizinde kendinize göre planınız var
Onu eşimin babası da diyor eğer gelmek istiyorlarsa otobüs orada atlayıp gelsinler. Ben nasıl istanbula geliyorum. Otobüse biniyorum geliyorum. Gelip beni buradan alınmı diyorum diyor.
Gelmek isteyen öyle böyle çıkar gelirdi diyor.
bizim gelmemize çok sevindi. İnsanlarla tanıştırıyor oğlun kızım torunum geldi diyor. İyiki gelmişiz. Eşimi böyle şeyler pek sarmaz da ben severim bayram ziyaretlerini falan.

Bugün kv den gelip etleri dağıttım,kemikleri ocaga koydum haslandi. Etleri dağıtırken akrabalardan biraz da oturdun tatlı kahve falan iyi oldu uzun zaman olmuştu görmeyeli.
Oğlanı almistim yanıma, eşim evdeydi, kız da gelmek istemedi bahcede arkadaşlarıyla oynadi. Eve gelince de yine kv ye gittik yemeğe. Gorumcemde oradaydı onlarla da bayramlasmis olduk. Eşimin kardeşi de kv ile karşılıklı oturuyorlar kahvaltıya gittiğimizde eşim aramisti geliriz demişlerdi ama etleri dağıtmak için eve gelip geri gidecek demiştik onlar da o yüzden gelmemişler,aksam yemekten sonra çaya geldiler. Elti yi en son geçen sene görmüştüm oğlumun doğum gününde. Geven bayram yine kv ye gitmiştik karşılıklı evlerde oldukları halde gelmemişti bayramlaşmaya.. onun kızına alt üst yazlık takim aldim. Çocuklar bayagi oynadılar.
Eve geldik oğlan biraz oynadı oyuncaklarıyla şimdi uyuttum. Kızda uyudu. Bende peri oldum uyurum birazdan. Bizim için bayram bitti sayılır yarın eşim oturur yine bilgisayarının başına. Önümüzdeki ay sonuna kadar yoğun işleri.
Bende belki annemlere giderim. Abimin ve ablamın da payını götürüp bırakırım. Zaten ilk gün kurban telaşına yoğun geçti birsey anlamadik

Bayramın birinci günü çok şükür bitti. İnanın ayak parmaklarımın başları resmen uyuştu üç koçtan ikisini babamların balkona koyduk biri kardeşiminde annem hepsini dağıttı diğer annemle bizimkini sırasıyla önce annemlerin kurbanı sonra bizim kurbanı doğramaya başladık tabii etler akşam altıda geldi annemle babamla artık yaşları ilerledi yapamıyorlar, annem önce sakatadlarını doğrayın kavuralım yiyelim dedi giriştik valla annemlerin bizim kurbanı hallettik sonra doğrama yaptığımız kapı kaçağı bıçakları yıkadım bitti mi bitmedi annemlerin ve bizim etleri alıp dondurucuya eve getirdik buzdolabı poşetlerine birer pişirimlik koyduk Allah yemege nasip etsin evden ayrılıp yazlığa geldiğimizde saat gece 2.30 du valla nasıl yorulmuşsak banyo bile yapamadım yattım öyle sabah kalktık duşa bu gün sadece denize gidicem dinlenicem evde yemekte var onları yeriz. Ben evliliğim boyunca ilk defa bu bayram kayınvalideme gitmedim eşime de söyledim buraya kadarmış dedim eşim çok ısrar etti gitmem konusunda gerekeni söyledim, ısrar etme dedim bundan sonra sen oraya giderken yanında yokum dedim. Canımı çok sıktı bu konuşmadan sonra yeğenlerini harçlığa boğmuş param kalmadı dedi yaptığın hayrı Allah kabul etsin dedim. Kızlar kendi tarafı öyle cici ki adam beni ve kızları görmüyor hep harçlık benim eşim verir o taraftan benim çocuklarıma hiç harçlık yok hiç kafama takmıyorum ama küçük kızım benim babam bu kadar mı kör dedi dün gözünü açınca etrafında belki bizde olmayacagız dedim çocuklar bile görüyor ama koca adam göremiyor. Büyük kızımda benim üzülmemem için olsun anne bizden gidiyor ama bak bizim paramız eksilmiyor artıyor ama onların iki yakası bir araya gelmiyor dedi Allahım ne kadar şükretsem az dedim evlatlarım olup bitenin farkındalar. Kızlar kusura bakmayın çok oldu buraya da yazmasam içim rahatlamıyor iyi ki burası ve sizler varsınız. İyi bayramlar.
İyi bayramlar abla Allah kabul etsin ne güzel evlatlikk yapıyorsun Allah ta senin evlatlarını ne güzel kıymet bilir yapmış kızlar soylencekleri söylemiş malesef adamlar kendi tarafının kusurlarını pek görmüyorlar geneli boyle

Çocukların bayram harçlıkları 750 tl
Kızım doyorki geçen bayram daha fazla toplamıştı 😃
Geven bayram komşulara da gitmişlerdi arkadaşlarıyla. Orda da harçlık vermişlerdi. Bu bayram ilk gün annemlerdeydik, arkadaşları gezmisler komşuları ben de yarın gidecem diyor 😀 cocuk hayatında ilk defa geçen bayram şeker toplamanın ne olduğunu anladı. Buraya taşınmak en çok da onun için iyi oldu. Daha sosyal, aktif bir çocuk oldu

Hiç canını sıkma. Ne mutluki kızların var ve de görebiliyorlar gerçekleri. Bu da ayrı güzel.
Hepsinin ailesi kıymetli erkekler böyle malesef. Ben zamanında çok yaşadım. Bir kusmını anlattım burada bir kısmını anlatmadım. Hep ailem kardeşim teyze dayı ve kardeş üçlüsü herşeyden kıymetliydi. Bu konuda dönüm noktası kızımız oldu.
Birgün öyle bir kardeşini kayırmıştıki bana etmediği laf yoktu sanki o gün. Çocukla ilgili bir konuydu daha ela yoktu. Tam da detaylı hatırlamoyorum. Yani çocuğumuzdan kardeşini üstün tutar gibi konuşmuştu. Tabi çocuksuzken oluyor bu olay. İçimden dedim Allah bir evlat sevgisi versinki kardeşini göZün görmesin. Çok içlenmiştim o gün.
Aynen de duam tuttu. Şimdi kardeşi son planda, Ela ise hayatının ilk ve en önemlisi. onun için ailesini bile umursamıyor.
İlerde değişirse ben de isterim kızım görsün farketsin bu durumu.

X