Kötü çalışma saatleri

strawberry_cake

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2017
3.202
8.427
Selam hanimlar, düşün düşün çıkamiyorum bir türlü işin içinden. Severek yaptığım bir işim var ama gelin görünki saatleri çocuklarim açısından çok kötü. Vardiyali bir çalışma sistemi, bir hafta 12:00 -21:00 arası bir haftada 15:00 - 00:00 arası. Ilki vardiya yine çekiliyorda ikinci vardiya müthiş zorluyor. Şimdi birde çocukların okulu başladı okul temposu, yemek saati (beraber sofraya oturmak gibi bir durumumuz yok) ödev saati, uyku saati vs bunlari aksatma gibi bir lüksümüz yok. Ama çalışınca ister istemez aksıyor. Eşim bir yere kadar yetiyor, mesela çocuklar asla babanın soylemesiyle uyumayı kabul etmiyorlar benim yatağa gönderip başlarında beklemem lazim. Bir yandan başka projeler araştırıyorum ama kafama yatan bir proje bulamadım bir türlü. Çocuklar okuldan geldikten sonra gece yarısına kadar bilgisayar başından kalkamayan bir anne ile karşılaşacaklar bu düşünce bile bana inanılmaz suçluluk hissettiriyor. Bu şartlar altında çalışmaya devam etmek eşittir çocukları ihmal etmek bunun farkındayım. Bu ayı tamamladıktan sonra işi bırakıp uygun projeyimi beklemem lazım yoksa projenin içeriğine bakmadan sadece çalışma saatlerini baz alarak mi bir iş tercih etmem lazım inanın kafam çok karışık. Part time projeler var ama içerik olarak bana göre degil. Kendimi zorlayıp yinede girip denememmi lazım bilemiyorum. Bu arada çalıştığım projede part time alternatif yokmuş malesef. Bir yanden annelik iç güdüleri bir yandan kötü ekonomi ve ülkemizin gerçekleri arasında sıkışıp kaldım.

Ben proje vs vs bilmem tek bildiğim şey 12:00-21:00 vardiyasındayken çocuklar okuldan gelince ne yapıyorlar ? Anneyi görecek bir saat dilimi kalmamış ortada ? 15:00-00:00 daha feci . Bu anne çocukların hayatında hiç yok yani . Benim oğlum senin kızınla yaşıt biliyorsun bu sene okulda yarım gün sabahçı sabah bırakıp öğlen alıyorum ve onu okula bırakınca koşarak işi gücü hallediyorum ki çocuk okuldan geldiği zaman ilgilenmek gerekiyor parka gidecek ödev yapılacak Lego yapalım diyor vs vs . Benim senin çalışma şartlarında yaşamam imkansız mesela . Böyle nasıl devam etsin ki ? Çocuklar akşam kaçta uyuyor mesela

O nasıl vardiya yahu vardiya denen şeyin belli bir saati rahat bırakması gerekir gerçekten çok kötü hani sabah başlasa falan anlarım ama ikisi de çok kötü. Çocuklarınız kaç yaşında iki vardiyada da çok yalnız kalmazlar mı ? Ya okul saati ya yatma saati ne zaman göreceksiniz çocukları?

Ben proje vs vs bilmem tek bildiğim şey 12:00-21:00 vardiyasındayken çocuklar okuldan gelince ne yapıyorlar ? Anneyi görecek bir saat dilimi kalmamış ortada ? 15:00-00:00 daha feci . Bu anne çocukların hayatında hiç yok yani . Benim oğlum senin kızınla yaşıt biliyorsun bu sene okulda yarım gün sabahçı sabah bırakıp öğlen alıyorum ve onu okula bırakınca koşarak işi gücü hallediyorum ki çocuk okuldan geldiği zaman ilgilenmek gerekiyor parka gidecek ödev yapılacak Lego yapalım diyor vs vs . Benim senin çalışma şartlarında yaşamam imkansız mesela . Böyle nasıl devam etsin ki ? Çocuklar akşam kaçta uyuyor mesela
Böyle devam etmeyeceğinin farkındayım zaten, bu yüzden konu açtım. Kızım yarın başlayacak okula oğlum dün başladı. Yaz tatilinde onlarla mesai saatim başlayana kadar güzel vakit geçirmek için elimden geleni yapıyordum. Bu anne çocukların hayatında hiç yok demeye hakkın yok. Ama okullar açıldıktan sonra böyle gitmeyeceği konusunda haklısın. Gerekirse bir süre çalişmayip uygun çalışma koşullari sağlayacak bir iş beklemeyi düşünüyorum ama öte yandan çok dillendirmek istemedigim seyler var o konudada kafamı bir toparlamam lazım.

Böyle devam etmeyeceğinin farkındayım zaten, bu yüzden konu açtım. Kızım yarın başlayacak okula oğlum dün başladı. Yaz tatilinde onlarla mesai saatim başlayana kadar güzel vakit geçirmek için elimden geleni yapıyordum. Bu anne çocukların hayatında hiç yok demeye hakkın yok. Ama okullar açıldıktan sonra böyle gitmeyeceği konusunda haklısın. Gerekirse bir süre çalişmayip uygun çalışma koşullari sağlayacan bir iş beklemeyi düşünüyorum ama öte yandan çok dillendirmek istemedigim seyler var o konudada kafamı bir toparlamam lazım.
İyi hoş tamam hakkım yok ta çocuklar tatilde evdeymişler 12:00 -21:00 vardiyasındaykej çocuklar baba eve gelene kadar ne yaptılar mesela ? Sana yardım eden yok onu biliyorum . Mesela senin yemeğini kim yapıyor ütün temizliğin kişisel bakım çocuklarla güzel zaman geçirirken bunları kim yapıyordu ?

İyi hoş tamam hakkım yok ta çocuklar tatilde evdeymişler 12:00 -21:00 vardiyasındaykej çocuklar baba eve gelene kadar ne yaptılar mesela ? Sana yardım eden yok onu biliyorum . Mesela senin yemeğini kim yapıyor ütün temizliğin kişisel bakım çocuklarla güzel zaman geçirirken bunları kim yapıyordu ?
Ben fikir almak için konu açtım hesaba çekilmek için değil bu yüzden sana açıklama yapmayacagim.

Ben fikir almak için konu açtım hesaba çekilmek için değil bu yüzden sana açıklama yapmayacagim.
Doğru olanı sorduğum için sinirlerin bozuluyor ve karşındakini azarlıyorsun . Sen bilirsin ben yardım etmek için soru sormuştum gözünü aç gerçeği gör diye . Ama görmek istemeyene ne yaparsan yap gösteremezsin .

Çocuklariniz kaç yaşında? Gerçi kaç yaş olursa olsun zorlar hem çocukları hem sizi. Ben böyle bir işte çalışamazdım. Bide kalan zaman cok kısıtlı geldi. Ne ara uyuyorsun ne ara yemek temizlik oluyor? Bu kısımlar bekar bir insan içinde zorlarken bide çocuklar varsa hiç devam etme bence daha iyi. Mesleğiniz ne? Boyle çalışma saati olan mesleği hiç duymadım. Başka var mı sizin gibi çocuklu olupta bu işi yapan?

Aslında bu tüm çalışan annelerin yaşadığı bir zorluk değil mi çalışma saatlerinden bağımsız?

Konu sahibi, yurtdışı ile online mi çalışıyorsunuz? Çocuklar uyuduktan sonra 1-2 saat çalışıp, diğer çalışma saatlerinde esnek olsanız işveren yardımcı olmaz mı? Hani onlinemış zaten. Ama vardiya konusu aklıma takıldı, birebir işin başında durmanız gereken bir iş mi?

Aslında bu tüm çalışan annelerin yaşadığı bir zorluk değil mi çalışma saatlerinden bağımsız?

Konu sahibi, yurtdışı ile online mi çalışıyorsunuz? Çocuklar uyuduktan sonra 1-2 saat çalışıp, diğer çalışma saatlerinde esnek olsanız işveren yardımcı olmaz mı? Hani onlinemış zaten. Ama vardiya konusu aklıma takıldı, birebir işin başında durmanız gereken bir iş mi?
Tabi ki öyle ama bu saatler normalde çok kötü . Ayrıca bence evde yabancı dille ilgili çağrı merkezi sisteminde çalışıyor sürekli çağrı karşılıyor olabilir veya mail gibi bilmiyorum 🤷‍♀️

Topluca cevap vereyim vaktim olmadığı için cevap yazamadım herkese. Yurt dışı ile bağlantılı çalışıyorum çocuklarımin biri Aralık ayında 5 yaşını dolduracak oğlum ise Ekim ayında 7 yaşını dolduracak. Yaptığım is (çağrı merkezi) gereği bilgisayarin basindan kalkamıyorum malesef. Part time olanağı olurmu diye geçen gün sordum şu anlık yok dediler. Bu işte devam etmeyi düşünmüyorum her halükarda, cocuklarima ne olursa olsun bu kotulugu yapamam. Uygun bir proje denk gelse hemen degistecegim bu işi ama açıkta kalma düşüncesi biraz ürkütüyor beni, çok fazla travmam var calismamakla ilgili. Bir an bile kimseye muhtaç olmak istemiyorum açıkçası. Büyük ihtimalle projenin içeriğine bakmadan sadece çalışma saatlerine odaklanarak bir işe gireceğim başka oluru yok gibi.

Selam hanimlar, düşün düşün çıkamiyorum bir türlü işin içinden. Severek yaptığım bir işim var ama gelin görünki saatleri çocuklarim açısından çok kötü. Vardiyali bir çalışma sistemi, bir hafta 12:00 -21:00 arası bir haftada 15:00 - 00:00 arası. Ilki vardiya yine çekiliyorda ikinci vardiya müthiş zorluyor. Şimdi birde çocukların okulu başladı okul temposu, yemek saati (beraber sofraya oturmak gibi bir durumumuz yok) ödev saati, uyku saati vs bunlari aksatma gibi bir lüksümüz yok. Ama çalışınca ister istemez aksıyor. Eşim bir yere kadar yetiyor, mesela çocuklar asla babanın soylemesiyle uyumayı kabul etmiyorlar benim yatağa gönderip başlarında beklemem lazim. Bir yandan başka projeler araştırıyorum ama kafama yatan bir proje bulamadım bir türlü. Çocuklar okuldan geldikten sonra gece yarısına kadar bilgisayar başından kalkamayan bir anne ile karşılaşacaklar bu düşünce bile bana inanılmaz suçluluk hissettiriyor. Bu şartlar altında çalışmaya devam etmek eşittir çocukları ihmal etmek bunun farkındayım. Bu ayı tamamladıktan sonra işi bırakıp uygun projeyimi beklemem lazım yoksa projenin içeriğine bakmadan sadece çalışma saatlerini baz alarak mi bir iş tercih etmem lazım inanın kafam çok karışık. Part time projeler var ama içerik olarak bana göre degil. Kendimi zorlayıp yinede girip denememmi lazım bilemiyorum. Bu arada çalıştığım projede part time alternatif yokmuş malesef. Bir yanden annelik iç güdüleri bir yandan kötü ekonomi ve ülkemizin gerçekleri arasında sıkışıp kaldım.
Ben bundan 3 yıl önce çok sevdiğim ve iyi kazandığım işimi bırakıp daha yorucu ve geliri düşük seviyede bakşa işe başladım, çocuklarıma daha fazla zaman ayırabilmek için.
Ve gerçekten pişmanım keşke daha önce bıraksaydım o işi. Daha çok yanlarında olsaydım keşke🙁

X