Konu buraya mi açmayalım bilmiyorum işletme ile ilgili

Birinsann

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2021
1.473
774
Merhaba 24 yaşındayım 2 çocuk annesiyim çalışmak istiyorum ama küçük cocugum 2 yaşında kayınvalidem bakmakta zorlanabilir diye bırakamıyorum eşim özel güvenlik görevlisi çok bir aylığı yok 23 bin kadar oldu bu ay bizim ufak bir birikimimiz var eadece fikir istiyorum ben kendime işletme açmak istiyorum ama nasıl yapacam yada neyi açmam gerek onuda bilmiyorum kredi cekebilirim diye düşünüyorum kazandırır mi yada daha kötü olur mu acaba diyorum ama mesela kuaför olsa illa ki işliyor yada oturduğumuz yerde bakkal market hiç yok herkes merkeze iniyor ekmek için bile öyle bişe mi açsam diyorum ama ne gider ne kadar lazım acaba yani bı iki çocuk var en azından mahallemde bakkal tarzı bişe açsam çocuklar yanımda sorun olmaz evimin yanında kayınvalidem annemgil yanımda oturuyor napacam bilmiyorum sadece yazdım maliyet işi nasıl bu islerin

İşiniz rast gitsin inşallah.
Ama esnaflık çok zor bir de kadın ve çocukla zor alışınca kolay geliyor elbette.
Eşimin marketi var kabaca anlatayım firmalarla anlasiyorsunuz mal alıyorsunuz haftada bir,iki geliyorlar sipariş veriyorsunuz eksikleri alıyorsunuz
Bazılarının özel anlasmasi var mesela 50 koli kola alirsan 10 koli hediye ediyorlar yada ödeme erteleme yapıyorlar.
Firmalar genelde dolap falan veriyor sizin işiniz raf yaptırmak,mal almak.
Bakkallar odasına kayıt oluyorsunuz,belediye vb kayıt oluyorsunuz,harç yatiriyorsunuz.
Bence eşimin zorlandigi konu hiç izin günü yok yaz kış çalışıyor işte ortağa bırakırsak 1 hafta tatil yapıyoruz falan.
Sabah saati belli akşam belli çalışmak zorundasın.
Ödeme zamanlarında ödeme yapman lazım ki firmalar mal getirsin sana.
Yaklaşık bir dükkanı doldurmanin maliyeti 200-300 bin.

Eşim benim için cafe açtı 9 ay dayanabildik.
Hizmet sektörü daha zor bence.
O zaman 20-30 bin masraf yapmıştık pandemiden önce.
Açıkçası cafe tarzı bı iş önermem.
Sabah 7 akşam 9-10 zor oldu birde çocukla bitmistim.
Eleman sıkıntısı yaşadım.
Dayanamayinca devrettim iyi ki satmışim.

İşkur un kadın girişimcileri destekleme kursları var. Kosgeb kredileri oluyor bir araştırın dilerseniz.

Arkadaşımın kuaför salonu var evet kadınlar için oldukça rahat bir meslek ama elin iyi olmalı.
Zaten belgen olması lazım dükkan acabilmen için.
Kuaförlük malzemeleri aşırı pahalandi şuan ne kadar tutar bilmiyorum.
Elektrik faturası yüksek geliyor.
Bizim evin yakınına açıldı 1 sene de edi ama pek tutmadı yeri önemli.
Bu ekonomide kadınlar kuaföre her ay gidemeyebilir iş hacmi düştü diye duydum.
Benim esnaflık üzerine bildiklerim bunlar hakkınız da hayırlısı

Ama esnaflık çok zor bir de kadın ve çocukla zor alışınca kolay geliyor elbette.
Eşimin marketi var kabaca anlatayım firmalarla anlasiyorsunuz mal alıyorsunuz haftada bir,iki geliyorlar sipariş veriyorsunuz eksikleri alıyorsunuz
Bazılarının özel anlasmasi var mesela 50 koli kola alirsan 10 koli hediye ediyorlar yada ödeme erteleme yapıyorlar.
Bakkallar odasına kayıt oluyorsunuz,belediye vb kayıt oluyorsunuz,harç yatiriyorsunuz.
Bence eşimin zorlandigi konu hiç izin günü yok yaz kış çalışıyor işte ortağa bırakırsak 1 hafta tatil yapıyoruz falan.
Ya ben zaten hemen ha diye yapabilecek biri değilim ama biseler yapmak istiyorum yani eşimde bütün yük aylığı çok yüksek değil üzüluyor yani gelirimiz olur ben istiyorum ise yaramak demeyim ama kendime iyi gelir diyorum yani bekleme işini sıkıntı etmiyorum evime çok yakın karşı mahalle bile değil Hatta dükkan var kayınbabam emekli o durur bütün gün zaten dışarda camide filan duruyor ben maliyet olarak düşünüyorum yani mesela gelirleri nasıl peki kazandırır mi yani

Arkadaşımın kuaför salonu var evet kadınlar için oldukça rahat bir meslek ama elin iyi olmalı.
Zaten belgen olması lazım dükkan acabilmen için.
Kuaförlük malzemeleri aşırı pahalandi şuan ne kadar tutar bilmiyorum.
Elektrik faturası yüksek geliyor.
Bizim evin yakınına açıldı 1 sene de edi ama pek tutmadı yeri önemli.
Bu ekonomide kadınlar kuaföre her ay gidemeyebilir iş hacmi düştü diye duydum.
Benim esnaflık üzerine bildiklerim bunlar hakkınız da hayırlısı
Sağolun çok teşekkür ederim yani benimde işte fikir bakalım eşimle bir ayrıntılı konuşalım olurmu olursa nasıl olur

Allah yardımcınız olsun. Hayırlı bereketli, kazançlı kapılar açsın size inşallah🙏
İnşallah sadece düşünce şuan umarım hayırlısı ile olur çünkü başka hiçbirsey gelmiyo elimden işe gidemiyorum evden iş yok zaten tek çare bu gibi geliyor

Peki mesela sizin gelir düzeyinin nasıl oluyor yani aylık ne kadar kazanç elde ediyorsunuz

Ya ben zaten hemen ha diye yapabilecek biri değilim ama biseler yapmak istiyorum yani eşimde bütün yük aylığı çok yüksek değil üzüluyor yani gelirimiz olur ben istiyorum ise yaramak demeyim ama kendime iyi gelir diyorum yani bekleme işini sıkıntı etmiyorum evime çok yakın karşı mahalle bile değil Hatta dükkan var kayınbabam emekli o durur bütün gün zaten dışarda camide filan duruyor ben maliyet olarak düşünüyorum yani mesela gelirleri nasıl peki kazandırır mi yani
Bizim dükkanın yeri çok iyi zaten 35-40 senedir orada market var.
O yüzden kazancımiz çok şükür iyi.
3 ortak 2 çalışan 5 ev geçiniyor.
Ama mahalle arasında ortalama bir bakkal 2 bin kazansa günlük kendini çok iyi idare edersin.

Bizim dükkanın yeri çok iyi zaten 35-40 senedir orada market var.
O yüzden kazancımiz çok şükür iyi.
3 ortak 2 çalışan 5 ev geçiniyor.
Ama mahalle arasında ortalama bir bakkal 2 bin kazansa günlük kendini çok iyi idare edersin.
Maşallah ne güzel bende öyle düşünüyorum mesela kocaman mahalle sitemizde var okul var yanımda hemen yanı çok iyi gelir getirir diyorum

Peki mesela sizin gelir düzeyinin nasıl oluyor yani aylık ne kadar kazanç elde ediyorsunuz
Şuan yaz mevsimi sadece haftalık 750 bin en az kazanıyorlar.
Geçen hafta sonu bir günde 250 bin kazanmislar.
Masrafı düşünce eşimin eline bir günde 40-50 bin kalıyor ama bu işyeri gerçekten çok güzel yerde ve köklü bı market alkol de var,kasap da manav da.
Kış mevsiminde haftalık 75-100 bin kalıyor bize.
İşte 3 ortak kardan bölünüyor açıkçası memur gibi net maaş olmadığı için şunu kazanirsin diyemiyorum.

Şuan yaz mevsimi sadece haftalık 750 bin en az kazanıyorlar.
Geçen hafta sonu bir günde 250 bin kazanmislar.
Masrafı düşünce eşimin eline bir günde 40-50 bin kalıyor ama bu işyeri gerçekten çok güzel yerde ve köklü bı market alkol de var,kasap da manav da.
Kış mevsiminde haftalık 75-100 bin kalıyor bize.
İşte 3 ortak kardan bölünüyor açıkçası memur gibi net maaş olmadığı için şunu kazanirsin diyemiyorum.
Anladım sizinki baya büyük galiba bizim yerimiz öyle çok büyük bir dükkan degol zaten ama işte ilk bir sermaye lazım bizim o yok yani çok ufak miktar birikimimiz var 170 bin TL oda hicbirsey yetmez galiba

Maşallah ne güzel bende öyle düşünüyorum mesela kocaman mahalle sitemizde var okul var yanımda hemen yanı çok iyi gelir getirir diyorum
Okul yaz dönemi yok onu düşün.
Bizi m yerimiz hem piknik alanı yakını hem cadde üzeri ilk dükkan.
Şehirden çıkarken araçlar kuyruk oluyor,alkol alan pikniğe giden müdavimler var.
Okulu baz alma o yüzden.
Mahalle olarak düşün okula bel bağlama ama etrafında az bakkal market varsa senin için iyi olur

Okul yaz dönemi yok onu düşün.
Bizi m yerimiz hem piknik alanı yakını hem cadde üzeri ilk dükkan.
Şehirden çıkarken araçlar kuyruk oluyor,alkol alan pikniğe giden müdavimler var.
Okulu baz alma o yüzden.
Mahalle olarak düşün okula bel bağlama ama etrafında az bakkal market varsa senin için iyi olur
Hıc yok işte bakkal mesela biz ekmek almak için merkeze iniyoruz halbku yaşadımz yer yine büyük bir yer hatta siteler var ama hiç market açan yok

Anladım sizinki baya büyük galiba bizim yerimiz öyle çok büyük bir dükkan degol zaten ama işte ilk bir sermaye lazım bizim o yok yani çok ufak miktar birikimimiz var 170 bin TL oda hicbirsey yetmez galiba
Devren satılık dükkanlar var bizim şehirde 300-400 bin.
İçindeki malzemeye bağlı fiyatlar.
Bakkalın maliyeti raf yaptirmak,odalara ve belediyeye para vermek,bir de mal almak.
İşte firmalarla anlaşmanız lazım ilk 3-6 ay zorlanirsin.
Birde işyeri kimin üzerine olacaksa onun bagkuru yatırılıyor.
Bir de muhasebevi tutman lazım.
170 biraz az ama 270 olsa çok rahat edersin

Hıc yok işte bakkal mesela biz ekmek almak için merkeze iniyoruz halbku yaşadımz yer yine büyük bir yer hatta siteler var ama hiç market açan yok
Bizim sitede de 1 bakkal var market uzak her zaman iki dakika da gidemiyoruz.
Acil bişey olursa bakkala gidiyoruz.
Ama burda alışkanlık nasıl o önemli
Mesela her ihtiyacını haftalik alırız marketten bakkala ayda bir gideriz orada da öyleyse ilk zamanlar insanların ayağının alışmasıni beklemen lazim.

Devren satılık dükkanlar var bizim şehirde 300-400 bin.
İçindeki malzemeye bağlı fiyatlar.
Bakkalın maliyeti raf yaptirmak,odalara ve belediyeye para vermek,bir de mal almak.
İşte firmalarla anlaşmanız lazım ilk 3-6 ay zorlanirsin.
Birde işyeri kimin üzerine olacaksa onun bagkuru yatırılıyor.
Bir de muhasebevi tutman lazım.
170 biraz az ama 270 olsa çok rahat edersin
Üzerine biraz kredi çekerim diye düşünüyorum ama altından kalkabilir miyim acaba diyorum yani

X