kızlar oğlumun ismi lütfen yardımcı olun

E

EU2

Ziyaretçi
kızlar banada yardımcı olun lütfen yaa.... benim oğlum olacak Allah nasip ederse eşim buğrahan olsun dedi ama Kur'an da geçiyo mu bilmiyorum:1no2: birde buğrahan ismi Kur'an da geçmiyorsa bebeğin kulağına ezanla beraber ismi söylenirken Kur'an da geçen bi isim daha koysak olur mu acaba (örneğin enes ismi)??? yoksa mahşerde mesela Buğrahan olarak mı çağırılacak yoksa kulağına okutulan ezanla beraber söylenen isimlede çağırılacak mı?? bu konularda bilgisi olan varsa yardımcı olun lütfen

Buğrahan Erkek Farsça-Türkçe
canım bu arapça değil benim bildiğim ama başına tabikide kuranda geçen bir isim koyup kulağına ezan okuya bilirsiniz

burak ismide çok güzel o kuranda geçiyor
H.Z Muhammedin Miraça çıkarken bindiği binek

burak ismide çok güzel o kuranda geçiyor
H.Z Muhammedin Miraça çıkarken bindiği binek

canım eşim buğrahan ismini beğendi bende onu kırmak istemiyorum ve bende eğendim buğrahan ismini o yüzden böyle iki arada kaldım çok teşekkür ederim

kizlar bugra hz. Muhammet (s.a.v.) gökyüzüne cikaran hayvan diil mi?

yani kuranda geciyo olmasi lazim

bende buğra isminin hz. Muhammet (s.a.v.) efendimizin erkek devesi olduğunu biliyorum...
ve bi çok arkadaşım da bu ismi tercih etti...

bildiğim kadarıyla BUĞRA Türkçe ya da Farsça bir isim,o bahsettiğiniz miraçtaki binek BURAK'tı arkadaşlar

bana göre ismin kuranda geçmesinden ziyade anlamı önemli.mesela KEZBAN ismi kuranda geçiyor ama Arapça kelime anlamı YALANCI demek...

Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.”

Son düzenleme:
Buğra, 10 yaşımdan beri aşık olduğum bir isim. İki oğlan nasip ederse Rabbim, Buğra ve Kayra olacak derdim. Ama anlamını beğenmedim, erkek deve demek.. Kimi yerde de Peygamber Efendimizin devesi olarak geçiyor...

Miraca yükseldiği bineği Burak, kendi devesi de Buğra... Bence daha anlamlı bi isim olabilir gibi geliyor. Siz bilirsiniz tabi ama..

bencede kulağa gelişi hoş ama şayet anlamı erkek deve olan bi isim pek tercih sebebi olmamalı..
zewk tabii

Eren...ermiş arınmış kişi..hemde türkçe...
Ubade...çok ibadet eden kişi..

canlarım benimde oğluşum olacakmış inşallah ben mehmet akif koyucam herkez çok eski isim ne o öyle kayınpederinin ismimi diyolar ama anlamı çok güzel bencede önemli olan ismin anlamı mehmet-çok övülmüş demekmiş AKİF-dünya işlerinden uzaklaşıp ibadet için Allaha yönelen manasında nasıl sizcede hoş değilmi.Ben ana okulu öğretmeniyim ayrıca sınfta hep enes emir talha buğra var nerde bizim eski isimlerimiz artık kimse ahmet mehmet koymuyo hep otantik isimler ismin manasına bakın isme değil derim ben

X