Mutfak Püf Noktaları Kızlar acil et yemeği tarifi lütfen :)

gulizgul

gulizgul.blogspot.com
Kayıtlı Üye
6 Mart 2008
4.581
9
Sizden et yemeği tarifi istiyorum bugün eşim dana eti almış ilk defa yapacam nasıl yapılır bilmiyorum.fırındamı yapsam nasıl yapsam bide bu tavuk gibi hemen pişmezde çiğ kalmasından korkuyom kızlar kaç saat pişirdiğinizide yazarmısınız. şimdiden tşk ler...kaydirigubbakcemile5

ben bugün iskender yapıyorum canım ince ince doğranmış etleri düdüklüye koydum.üzerine 1 çay bardağı su ekledim azda sıvıyağve tuz.ocağa koydum kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp 20 dk daha pişirdim.piştikten sonra kapağı açıp üzerine baharat atıp kavurdum hafif kızardılar.tabağa küçük doğranmış kebap pidelerini koydum üzerine tereyeğ,onun üstüne sıcak etler onun üztine salçalı tereyağlı sos döküyorum yanına yoğurt ve salata istesen pilavda yapabilirsin.harika biz çok severek yiyoruz.tavsiye ederim eğer hala bişey yapmadıysan.

ben eti pek sevmem yutmakta zorlandığım için ama bu yumuşacık oldu ve güzel yedim

MALZEMELER

1 kg kuşbaşı et
2 adet patlıcan
2 adet kabak
2 adet havuç
3 orta boy patates
1 adet kırmızı sivri biber
4-5 adet sivri biber
1 büyük baş sogan
5-6 diş sarımsak
yaklaşık 2 y.k salça

kuşbaşı etleri yağda azcık soteliyoruz. ayrı bir tavada soğan ve havuçlarıda soteliyoruz. patlıcanları alaca soyuyoruz tuzlu suda bekletiyoruz.kabakları isteğe göre çizebilirsiniz ben kabuklu koydum.patateside soyuyoruz sebzeleri iri doğrarsak iyi olur çünkü 3 saat pişirdim ben sebzeler eriyor yoksa.sarımsakları ve biberleride doğruyoruz. ben hepsini ayrı ayrı tabaklara hazırladım ilk önce güvece dizmesi kolay olsun diye. en alta etin yarısını, üzerine soğan ve havuç,sarımsak patateslerin hepsini,birazda diğer sebzelerden koydum. sonra kalan eti onların üzerine en üstede kabak ve patlıcanın kalan kısmını ve kalan diğer sebzeleri ekledim. en üste azcık salçalı su yapıp koydum. tabi tuzunu aralarına serpiyoruz. güvecin ağzını folyo ile iyice kapattım ve 200 derecede 3 saat pişirdim. gerçekten çok güzel oldu. yapanlara afiyet olsun.

gve21237666935.jpg

gve1237666846.jpg

gulizgül hanım benim bi tarifim vr yumuşacık oluyor

etleri düdüklü tencereye alıyoruz üzerine domates soğan biber doğruyoruz tuzunu ve 1 su bardağı su koyup düdüğü kapalı şekilde kısık ateşte tısladıktan sonra yarım saat veya ete göre pişipo pişmediğne bakıp pişiriyoruz bizzimkiler çok seviyolar

X