Kızımın bıyıkları

sadegelin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2019
53
20
31
Kızım dört yaşında ve bıyık bölgesinde ciddi siyah ve kalın kıllar var. Bacaklarında filan da ufaktan var. Bacaklarını filan sık sık keseliyorum dökülsün diye ama ilerde bıyık için zorbalanması beni korkutuyor. doğal zararsız bir yöntem var mı bildiğiniz? Dört yaş olduğunu unutmadan tabii.

Bence siz şu aşamada yanlış bir şeyin üstünde duruyorsunuz.

Kız çocuklarda normal şartlar altında 8 yaşına kadar tüylenme beklenmez.
'Eh bizimkinde erken oldu ne yapalım...' demeden önce, sebep olabilecek bazı şeyleri muhakkak elemeniz gerekir bence.

Benim bildiğim kadarıyla, siz ilk önce, kızınızın böbrek üstü bezlerinde bir aksaklık var mı, ona baktırmalısınız.
Eğer böbrek üstü bezleri normal çalışıyorsa, o zaman bu tüylenme erken ergenlik belirtisi mi, onun peşine düşmelisiniz.

Çünkü eğer erken ergenlik belirtisi ise, tedaviyle geciktirmek gerekebiliyor bazen.
Çünkü örneğin, böyle bir durumda kemiklerin artan olgunlaşma hızından, büyüme plakları denilen şeyler kapanıyor ve çocuğun boyu kısa kalabiliyor, vs... Bir doktorun tanı koyması ve yöntem tayin etmesi lâzım.

İstanbul'daysanız, Koç Üniversitesi Hastanesinde Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Bilim Dalı var.

Kesinlikle doktora gitmelisiniz. Erken ergenlik sebebiyle boyu kısa kalabilir. Takip altında olmalı böyle bir durum varsa.

Çocuğu doktora götürmek için ne bekliyorsunuz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…