Kızım sürekli "öğğğğ" yapıyor :(

elmalı turta lütfen süt verme bebeğine , sanırım doktorun kahvaltısını anne sütüne hazırla demiştir , ben öyle yapıyorum kendi sütümü içiyo kahvaltıda yanında peynir , tuzsuz ekmek ve pekmez yiyor..
canım tabi sen bilirsin ama 1 yaşına kadar inek sütü gerçekten zararlı , istersen bi araştır nette yada başka bir doktorun fikrini al..
bu arada batu da asla mama ve muhallebi yemiyor ama çok da şart değil zaten , özellikle muhallebi yese ne olur yemese ne olur ?? ben çok mutluyum yemediği için , çok şükür sebzesini meyvesini yiyor , muhallebiye ne gerek var ki??

hayır inek sütüyle demişti. zaten bikaç kaşık yemiştir toplamda, yeseydi vercektim ama yemiyo zaten hiçbişey, ne meyve ne sebze ne muhallebi..

Canım bizim doktorumuz da nek sütü veresilirsin dedi ama denemeye cesaret edemedim.
Bu arada bence de muhallebi yemesi şart değil ama sütüm yetmediğinde aç uyutacağıma keşke muhallbe yedirebilseydim diyorum.

pınarın ilk adım 6-12. ay bebek sütleri var vanilyalı ve muzlu 2 çeşit onlardan alıp deneyebilirsin ben vermiyorum ama arkadaşım bebeğine veriyormuş bence onlardan al

benim kızımda mama tarzı hazır şeyleri istemiyo öğğk yapıyo ağzını kenetliyo kahvaltıya başlamadık biz daha o yüzden bişey diyemiycem yermi yemezmi :)

bizde de ağız kenewtleme var bide alt üst diş çıktı onları sıkıyor ama oyunla falan bitirtmeye çalışıorum şu dönemleri atlatsak ne kadar rahatlıcaz daha pürede öğürüyorlar tanede kmbilir ne yapıcaklar merak ediyorum

benimoğlumda mamayı bırakalı 2ay falan oldu
onun yüzünden kızıma memeyi bıraktırmak zorunda kaldım
ilk başlarda hep emmek istiyordu
sağ göğsümü diğerine göre başından beri hep daha az vermiştim
ve onda bitti şuan
tek göğüse kaldım
şuanda gündüzleri emmiyor yalnız gece emiyor
muhallebiyi pek sevmiyor
kahvaltı istemiyor
tek sevdiği çorba oda sürekli verilmiyor
ne yapacağımı şaşırdım
kaşık mamalarınıda beğenmiyor
insanı çaresiz bırakıyor
alahtan kilo yerinde

Elmalıturtacım bence de bu geçici bir süreç. Ben 5 buçuk aylıkken meyve suları ile başladım onlar da bile öğürüyordu zamanlaonları zevkle yemeye başladı. Hele sebze çorbasına başladığımız günleri hatırlamak bile istemiyorum aynen tarif ettiği gibi bir öğğğ sesi zorlarsam da kusma ama ben öğürdüğü şeyleri hiç ısrar edip her gün vermedim. O öğürünce bekledim 3-4 gün sonra yeniden denedim şimdi 125 cc lik hazır mma kavanozlarının yarısına kadar yiyiyor. Hala kahvaltı vermedim hele muhallebi vermedim hazır muhallebi bir kere vermiştim onu sevdi ama o da kabız yaptı bence de muhallebi gereksiz eğer kilou da iyiyse Bengisu'nun. Bu aradaen başından beri kızım mama almıyor benim hiçbir zaman sevemedi mamayı ama anne sütü hala bizim gerçek öğünümüz. Öğürdüğü şeyler er gün ısrarla verm derim biraz zaman tanı minnoşuna. Hangi çocuk yememiş ki eminim zamanla alışacaktır. Hepsini birden verdiğin için böyle olmuştur her gün yeni tek bir şey ver.

Kızlar, suçlu bulundu sanırım! Ben daha önce tattırmaları hep ince uzun çelik kaşıkla yaptırmıştım. Ve gayet güzel de her şeyin tadına bakıyordu. Daha sonra öğünlere geçince çelik canını acıtır diye silikon kaşık kullanmaya başladım. Dün akşam yine öğlen yemediği çorbasını tekrar reddedince acaba kaşıktan mı diye düşünüp eski tattırma yaptığım çelik kaşıkla yedirmeyi denedim. Minik kuşum eski kaşığı görünce ağzını bir açtı ki sormayın :) Halbuki silikon kaşığı da güzeldi ama benimki nasıl alıştıysa o kaşığa alışmış demek ki... Bu şekilde yoğurdunu, çorbasını, meyve püresini yedirebildim ama kahvaltı ve mama konusunda hala pek ilerleme yok henüz... Bu arada çelik kaşık taraftarı değilim ama nasıl yapıcaz blmiyorum. benimki 2 tattırmayla nasıl alışmış anlamadım...

Son düzenleme:
aa doğru kaşık konusu hiç aklımıza gelmedi ki aynı şekilde kaşık problemini bizde yaşamıştık ama nerden bileceksin işte.
aman afiyet şeker bal olsun önemli olanları yedirmişssin zaten tatlım kahvaltıyı da aşarsınız en kısa zamanda inşallah .muhallebi ve mamaya da gerek yok zaten ..meyvesini sebzesini yesin öenmli olanlar onlar .

canım mamaya gerek yok evet ama gece acıktığı zaman kurtarıcı oluyor, çünkü uyku arasında gözünü bile açmadan ağlıyor açlıktan ve en azından benim için tek yol biberon maması vermek, sizler nasıl yapıyorsunuz gece acıkmıyormu sizinkiler, birde muhallebilerde gerekli bence hiç bir besin grubu beslenme listesinden çıkarılmamalı dengeli beslenme için, ama o tahıllar başka bir şeye katılıp verilirse sorun yok, gerçi muhallebilere daha sonrada alışılır, ilk önemli olan yeterli beslenmesi

elmalıcım sevindim sorunun bir kısmını aşmanıza, aynı şeyi bizde yaşamıştık ben o dönem, kahve yapmak için aldığım minicik şimşir (tahta) kaşığım vardı hiç kullanmadığım onunla yedirmiştim, şimdi silikonuyla yiyor zaten

bizde yiyor tatlım muhallebi gerçi tahıllıları pek sevmiyor, irmikliler fena değil sütlü pirinçlilere bayılıyor ama onu da ben fazla vermek istemiyorum.
tahıllıları sabah kahvaltısına bir kaşık koyarak yediriyorum gece yatmadan irmikli muhallebi ve ya bazende zorla tahıllılardan veriyorum tabi en son biberon maması ile uyuyor .. elinde biberon olmadan uyumuyor cimcime.
anladığım kadarıyla elmalının sütü de azalmış eğer gün içinde öncelikli sebze meyve yerse gece en azından sütü daha verimli olur gibi geliyor bana böylece biberon mamalarına ve tahıllılara alışana kadar anne sütü idare eder heralde gece .. gerçi onun adına konuşmuş gibi oldum

onu çok iyi anlıyorum çünkü deniz bir ara biberon mamasını reddetti, uyku arasında bile, ee emmiyorda biliyorsun uykusunda açlıktan inliyordu ama mama yemiyordu, meyve suyu falan vermiştik, zor günlerdi

inşallah bengisu da alır mamasını

elmalıcım 4. ayda başladığımız ve çok severek yediğimiz mamaları 6. ayda reddetmeye başladı aynı besinler aynı öğün aynı miktar ama yok yemiyordu ağzını kilitliyordu.bunu nasıl aştığıma gelince ise mama yediği yeri ve konumunu değiştirdim,önceden yatarak yediriyordum yatma derken bir yastık kafasının altında o şekilde yiyordu yemeyince ,mama sandalyesi aldım onda devam ettim veeee sonuç süper .şimdi herşeyi yiyor,diyorum ki ya bu bir dönemdi yada mama sandalyesi işe yaradı bilemiyorum..sende bunu bir denesen ,mesela benimki kucakta da çok güzel yiyor özellikle bizim yemek saatlrimizde masayı görecek şekilde kucağıma oturunca herşeyden istiyor bende kendi yemeyimmiş gibi mamasını yedirebiliyorum..

birde değişik tatlar dene ,mesela ben yoğurda kavanoz meyve püresi koyuyorum ,yada bebe bisküvisi ,ballı irmikli mama yapıyorum ,birde pirinç unu elmalı pişirip içine katıyorum ,biraz pekmez iki bebe bizküvisi bu na da bayılıyor ..e bileyim değişik şeyler dene belki hep aynı şeyden tiksiniyor ,tatlı şeyleri daha çok seviyorlar..

Önerileriniz için çok teşekkürler kızlar :)
Bu sabah ilk defa kahvaltısını Minik 81'in önerisiyle Pınar'ın ilk adım sütüyle verdim. Labne peynir ve 3-4 cici bebe bisküviyle karıştırınca milk shake tadında bi şey oldu ve ilk defa kahvaltısın severek yedi cimcimem (severek dediysem 5-6 kaşık. buna da şükür tabi :)
Bu arada Eylül'ün dediği gibi ufak tefek değişiklikler çok işe yarıyor. Oturduğu yeri ya da kaşığı değiştirmek gibi. Ya da atıyorum çorbasını yedirirken arada 2-3 kaşık yoğurt vererek çeşitlendirmek de iyi olabiliyor.
Bu arada Lelal'cim Duru biberonla uyuyor demişsin de benimki biberondan da tiksindi sanırım. Ya da biberonunu değiştirmiştik onu mu sevmedi ne. Suyu bile biberonla veremiyorum. Ağzına biberon girdiği anda asla emme refleksi yapmıyor, tek yaptığı şey ağzında çevirip diş kaşımak. Kaşıkla da verdiğim zaman suyun tamamı nerdeyse ağzının yanından akıyor. Minik plastik bardakları var onlarla içmesini öğretmeye çalışıyorum şimdilik.
Neyse, bugünleri de en kolay şekişde aşıcaz inşallah. Bu arada yarın aşımız var, inşallah sarsılmaz cimcimem.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…