Çocuk Hastalıkları Kızım nezle oldu, ıhlamur verdim 3 yudum sadece. Devam etsem sorun yaşar mıyım?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

1penguen

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2024
18
8
28
Kızlar düzeltilmiş 12 aylık prematüre bebeğim var. Doktorumuz titizdi dolayısıyla. Nezle olduk. Kendi doktorumuz var ama ücreti çok arttı ve sigortamız karşılamıyor. Doktor konusunda ne yazık ki takıntım oluştu. Çünkü bebeğimin küvez geçmişini, 1 yaşına kadar ezbere biliyor doktorumuz ve zorunda kalmadıkça ilaç ve antibiyotik kullanımına karşı. Hangi doktora götürsem en ufak şeyde direkt antibiyotik veriyor çocuğuma ve ben çok rahatsız oluyorum bu durumdan.
Nezle olduk ve şimdi paradan dolayı kendi doktorumuza gidemiyoruz maalesef. Ben de kızıma önceki doktorumuzun öğrettiği gibi (astım bronşiti var) düzenli hava veriyorum. Bugün yalnızca 3 yudum korka korka ıhlamur içirdim. Yarın da içirsem sizce bir şey olur mu? Kızımın vücudunun hastalıkla başa çıkmayı öğrenmesini istiyorum. Hemen ilaç vermek istemiyorum. Ama hafif de korkmuyor değilim. Akıl verin lütfen bana. Çok kötü değil, sadece burnu tıkandı ara ara öksürük var.

En ufak şeyde doktorlar antibiyotik vermez. Koca kadınım, diş ağrısı sebebiyle antibiyotik vermek için bi kaç gün bekletti beni doktor. Yani öyle sandığınız gibi degil. Gerektiği zaman verir, antibiyotik karşı olan doktorda ilk defa gördüm.
Lütfen doktora götürün çocuğu ıhlamurla falan olacak şey mi?

En ufak şeyde doktorlar antibiyotik vermez. Koca kadınım, diş ağrısı sebebiyle antibiyotik vermek için bu kaç gün bekletti beni doktor. Yani öyle sandığınız gibi degil. Gerektiği zaman verir, antibiyotik karşı olan doktorda ilk defa gördüm.
Sizinle bebek bir mi yahu? Kocaman kadınsınız. Bebeklere maalesef en ufak bişeyde antibiyotik dayıyorlar. Kızımda astım bronşit var, aynı şekilde eltimin kızında da vardı. Çocuğa 15 günde bir antibiyotik verdiler. Baktılar olmuyo hastaneye yatırdılar. Şimdi hava veriyorlar ona da düzenli. Ama kronikleşti. Allah doktorumuzdan razı olsun. Başkası olsa antibiyotik verir ama asla çözüm değil demişti. Keşke devam edebilsek 😢 çok şiddetli grip olduğunda mecburen kullanmıştık antibiyotik sonsuz kez karşı değil. Sadece vücudun virüsle savaşıp kendini koruyabilmesi gerekiyor. Anribiyotik gibi ilaçlar hatta tüm ilaçlar bizi öldürmez, süründürür. Allah muhtaç düşürmesin tabi zorunda kalmak çok başka 😕

En ufak şeyde doktorlar antibiyotik vermez. Koca kadınım, diş ağrısı sebebiyle antibiyotik vermek için bu kaç gün bekletti beni doktor. Yani öyle sandığınız gibi degil. Gerektiği zaman verir, antibiyotik karşı olan doktorda ilk defa gördüm.
maalesef bu dogru degil. acilde veya polde cocuklari farklı doktorlara götürüyorum sürekli gittiği doktor yokken. hemen “boğazı kızarık antibiyotik başlayalım” diyor. antibiyotiksiz geçmez mi, viral enf olamaz mı diye sorunca da “tabi olabilir, ama riske atmayalım” diyor. çocuğun durumu kötüye gitmedikçe başlamayıp kendi doktorumuza götürüyorum ve kesinlikle gerek yok diyor.

üç kez, yalnızca boğazı ağrıyan ama ateşi halsizliği olmayan kızıma antibiyotik yazıldı. üçünde de başlamadık.

çocukluk çağı enfeksiyonlarının %90’ı virüs kaynaklıdır yazıyor makalelerde, çalışmalarda. oğlumun ateş ile hastaneye başvurularının %95’inin reçetesi antibiyotiktir

bir aile hekimimiz var akıllara zarar. vücutta mini bir kesi için krem yazdırmaya gidiyorsun, bir de antibiyotik başlayalım diyor. üzgünüm ama tanık olduğum kadarıyla bir çok doktor gereksiz antibiyotik kullanımı konusunda bilinçli değil

Gereksiz antibiyotik ve ilaç yazılması maalesef var. En son ben de grip olmuştum. Riske atmayalım dedi antibiyotik yazdı. Ama benim dinlenmeye ihtiyacım vardı kullanmadım 3. gün de iyileştim.
Ama ıhlamurla falan olacak iş değil çocuk için. Öksürük ciğerlere inerse kötü. Ihlamur da yumuşatır sadece boğazı. Bir de daha 1 yaşında ıhlamura alerjisi gelişir dokunur. Yapmayın bence.

Burnunu açık tut tıkalı olmasın böylece ilerlemesin . Serum fizyolojik verip 5 er CC Otri bebe ile cekebilirsin bu çok önemli. Çiğ soğanı ayağının altına biraz beklet çorap geçir üstüne kontrol et sıkıntı çıkmazsa daha çok bekletirsin. Ben çocuklarıma bunları yapıyorum Elhamdülillah şimdiye kadar antibiyotik kullanmadım. Geçmiş olsun

Astımı varsa vermeyin. Muhtemelen bir şeylere alerjisi de vardır. Ben çok alerjik bünyeliyim burnum filan hemen biter astımsal bi şey olmuyo ama ıhlamur beni mahveder. Aşırı baş ağrısı yapar. Burnumu da tıkar. Direkt polen yani.

Astımı varsa vermeyin. Muhtemelen bir şeylere alerjisi de vardır. Ben çok alerjik bünyeliyim burnum filan hemen biter astımsal bi şey olmuyo ama ıhlamur beni mahveder. Aşırı baş ağrısı yapar. Burnumu da tıkar. Direkt polen yani.
Hiç böyle düşünmemiştim. Çok mantıklı

Benim kızım da sayılı hasta olmuştur. Dediğiniz gibi boğaz kızardığı an antibiyotik başlandı. Sağolsun kendi asla şurup içmez. Gerçekten çok hasta olduğunda saece yattığında 3 sefer oluyor 3 senede iğne ile aldık antibiyotikleri. Içse belki bende çokca antibiyotik kullanırdım insan panik oluyor hastalık hafifi de zor. Ama burnu aktı öksürdü filan bir süre geçti kendi kendine geçenlerde. Ateş düşürücünüz eksik olmasın elinizin altından önemli olan o.

En ufak şeyde doktorlar antibiyotik vermez. Koca kadınım, diş ağrısı sebebiyle antibiyotik vermek için bi kaç gün bekletti beni doktor. Yani öyle sandığınız gibi degil. Gerektiği zaman verir, antibiyotik karşı olan doktorda ilk defa gördüm.

Antibiyotik karşıtı doktor demeyelim de, her viral enfeksiyonda hemen antibiyotik dayamayan hekim var. Kızım 2.5 yaşında sadece 1 kez antibiyotik kullandım. Her seferinde doktora gitsem ve verdiklerinde kullansam en az 4 5 kez olurdu. Gerek yok

Burnu tikaliysa omuzlarına cold mıx damlatirdim.nefesini açardı.
Ben yinede dra götürurdum sanırım.cok minik daha.gecmis olsun

Bende çok zorda kalmadıkça ilaç içmeyen biriyim en son grip oldum doktor antibiyotik yazdı rapor alıp dinlensem geçecek dedim direndim içmedim sonuç zatüreye döndü. İhmale gelmiyor bu işler aslında.

Bende zorda kalmadıkça içmem ilaç. Fakat aile sağlığı doktorumuz izinliydi götürdüm yerine bakan doktora çocuğumun burnu gözü akıyor sesi kısık diye antibiyotik yazmış ateş yok diyede belirttim yazmaz dedk ateşsiz antibiyotik . alerjisi var bebeklere hemen ilk yazilan antibiyotiğe yazmış eczanede gördüm. Vermedim tabiki . Sadece parol verdim sabah akşam ağrı kesici niyetine ertesi gün semptomlar geçti . Vermemek lazım ateş yoksa gerekmiyor bence. Ihlamur 6 ay dan sonra ek gıda ile başlanabilir hatta tadimini yaptikdan sonra içine zencefil limon tarçın katıp azar azar cay yapın icirin miktar ne kadar içerse . ve diğer baharatlarda 1 yasindan sonra verilebilir hiç sakıncası yok.

maalesef bu dogru degil. acilde veya polde cocuklari farklı doktorlara götürüyorum sürekli gittiği doktor yokken. hemen “boğazı kızarık antibiyotik başlayalım” diyor. antibiyotiksiz geçmez mi, viral enf olamaz mı diye sorunca da “tabi olabilir, ama riske atmayalım” diyor. çocuğun durumu kötüye gitmedikçe başlamayıp kendi doktorumuza götürüyorum ve kesinlikle gerek yok diyor.

üç kez, yalnızca boğazı ağrıyan ama ateşi halsizliği olmayan kızıma antibiyotik yazıldı. üçünde de başlamadık.

çocukluk çağı enfeksiyonlarının %90’ı virüs kaynaklıdır yazıyor makalelerde, çalışmalarda. oğlumun ateş ile hastaneye başvurularının %95’inin reçetesi antibiyotiktir

bir aile hekimimiz var akıllara zarar. vücutta mini bir kesi için krem yazdırmaya gidiyorsun, bir de antibiyotik başlayalım diyor. üzgünüm ama tanık olduğum kadarıyla bir çok doktor gereksiz antibiyotik kullanımı konusunda bilinçli değil
Buna katılıyorum. Türkiye ilaç manyağı bir ülke. Başka ülkede doktora gidin değil ilaç doğru düzgün tedavi bile önermiyor, vücut alışır yener diyor.
Tüm dünyada çin tıbbı uygulanıyor biz hâlâ ilaç, antibiyotik...
Ekonomimiz düzelir umarım da kendi doktorunuza gidersiniz
Geçmiş olsun yavruya şifa diliyorum. Ihlamur bir şey yapmaz, bir faydası da olmaz bence. Bana faydası olmuyor bardak bardak içiyorum.

X