Poğaçalar Kıymalı Ay Çöreği (Resimli)

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Çay mönümüzü hatırlayan arkadaşlara yabancı gelmeyecektir bu tarif.
Tarif Oktay Ustadan..Mutlaka tavsiye ediyorum favori çöreğimizdir pamuk gibi oluyor ve mis gibi kokuyor..Yiyenler mutlaka ertesi gün arayıp tarif istemişlerdir. sağolsunlar..Allah eksik etmesin ..
Tatlısını da yapabılırsınız

Malzemeler :
yarım p. margarin
yarım su b. sıvıyağ
yarım su b. yoğurt
2 yumurta
1 p. kuru maya
su
alabildiği kadar un
1 tatlı k. tuz
susam,haşhaş
İçi için:
200 gr kıyma
1 patates
1 soğan
bir tutam maydanoz
1 tatlı k. salça
tuz,karabiber
sıvıyağ
uzerıne corek otu ve susam olabılır

Hamur için gerekli tüm malzemeleri bir hamur yoğurma kabına alın. Mayayı ılık su ile eritip eklemeyi unutmayın.Üzerine alabildiği kadar un ilave edin.Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin ve mayalanmaya bırakın. Bu arada sıvıyağda kıymayı soteleyin. Üzerine soğanı ve rendelenmiş patatesi de ekleyerek kavurun. indirmeye yakın salçasını,tuz ve karabiber ekleyin. Hafif acılı da yapabilirsiniz. En son doğranmış maydanozu ekleyip soğumaya bırakın. Hamurdan parçalar koparıp tekrar mayalandırın. Hamuru elinizle açıp kıymalı harçtan koyarak ay çöreği şekli verin.İsterseniz tepside de 15 dakika bekleterek iyice mayalanmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra üzerine yumurta sarısı sürerek 180 derece fırında pişirin...
Puf noktası mayayı ıyı tutturmaktır,aksı halde sert olur..
Afıyet olsun

Son düzenleyen: Moderatör:
dsc03194smallssa3.jpg

bi bak yine nasıll zahmetlii tarifffffffff

Gülsu yeffrum masallah ben daha foto eklemeden gelmişsin ouyyy :asigim::1hug:
Zahmetli değil arkadaşım ya çok keyifli yapması inan ki ayrıca hamuru o kadar güzel ki patates de eklediğimiz için kaymak gibi açılıyor valla öyle adamı gıcık etmiyor uslu hamur güzel hamur cici hamurkaydirigubbakcemile3
Mutlaka dene,bayılacaksınşakkıdı

ay bayildim bu tariffe ellerine emegine saglik canim
insallah yaparim ve nasil oldugunuda yazarim ozaman
paylasimin icin cok tsklerrrr
istahim acildi ya canim cekdi birden :)))))

:)
Ay sen de bendesın balım ya ben de mubarek ne gorsem acıkıyorum:p Gozumun karnı yok kı doysun..
Rabbım bır ıstah versın masallah yanı..ah ahh napıcaz bılmem:eek:)
bu arada mutlaka dene tatlım garantı edıyorum ama daha once mayalı yaptın dımı..SONRA tutmazsa falan gelıp topuklarıma sıkma:p baslarda ben mayalıdan cok tırsıyordum da...:O)

:)
Ay sen de bendesın balım ya ben de mubarek ne gorsem acıkıyorum:p Gozumun karnı yok kı doysun..
Rabbım bır ıstah versın masallah yanı..ah ahh napıcaz bılmem:eek:)
bu arada mutlaka dene tatlım garantı edıyorum ama daha once mayalı yaptın dımı..SONRA tutmazsa falan gelıp topuklarıma sıkma:p baslarda ben mayalıdan cok tırsıyordum da...:O)

sorma ya herseyden önce hamur islerine cok bayiliyorum ya :))) onlarida yedikce löp löp et pit pit yag oluyo bende :)))))
evvet tatlim mayali hamiri nihayet söktüm :))))
ama kessinlikle denicem
tekrar ellerine saglika.s.:nazar:

Tamam canım sorun yok o zaman.ICINE DE ıstedıgın malzemeyı koyabılırsın peynırlı tavuklu mercımeklı ne ıstersen ...hamur bı kere sahane..:p

Tesekkurler KARDELENCIM yorumların ıcın...Senden de fotolar beklerız:*

libyanam yemesi güzel ama nerde vericem bu kiloları...onun içinde ayrıyeten bir tarif isterüükkk....:nazar:ellrine sağlık canım..

Hoppidi yiyorsun kıymalıları ardından hpOppidi PopPpİDİİiii zıplıyosun gobuk atıyosun bır saat kadar ohhh yediğinden fazlasını eritiyorsun bu gadder basit :pPpP kiiihkihiihihi

fotograf makinam yanımda yoktu telefonla çektim idare et liboşum
tadı çok güzel oldu teşşekür ederim güzel tarifin için a.s.
yoksa gidip oktay ustayamı etsem pehh :p
ben bunları küçücük yaptıydım ya nasıl kabardılar
tepside çekmişim insan bi süsler dimi ama zaman yok:KK43:

fotograf makinam yanımda yoktu telefonla çektim idare et liboşum
tadı çok güzel oldu teşşekür ederim güzel tarifin için a.s.
yoksa gidip oktay ustayamı etsem pehh :p
ben bunları küçücük yaptıydım ya nasıl kabardılar
tepside çekmişim insan bi süsler dimi ama zaman yok:KK43:

:1shok: :1shok:

Hatun deli misin
harika olmuşlar..
Bir de şekli güzel deği demez miÇok üzgünüm çoook
Nasıl kabarmışlar öyle mubarekler hindi gibikaydirigubbakcemile3
Ellerine sağlık vallahi.
Ayrıca tadı cidden süper değil mi
patates ekleyince hamur dehşet oluyor..
Oktay amcaya selamlar:roflol:

Afiyet olsun dün de gazozlularını yaptım yine katmer şeklinde lakin hamur tamamen farklı idi..
sevgiler

X