Kiracılı ev almak mantıklı mı?

Kiracının çıkmakta diretmesi durumunda avukat desteği ile ilerlesek dahi 6 ay sonra kesin çıkarabilir miyiz acaba ben bunun derdindeyim daha çok
Hayır çıkaramayabilirsiniz. Bir iki sene uğraşanları biliyorum.

Kiracının çıkmakta diretmesi durumunda avukat desteği ile ilerlesek dahi 6 ay sonra kesin çıkarabilir miyiz acaba ben bunun derdindeyim daha çok
6 ay sonra kesin çıkaramazsınız. İhtar süresinde çıkmazsa o zaman dava açma hakkınız olur. 5 yıldan uzun süredir oturuyorsa hem kira artış davası hem de tahliye davasını aynı anda açarsınız. Bu durumda da mahkeme sürerken ucuza kirada otururum rahatlığı olmaz. Dava süresi de biraz şans işi, bulunduğunuz ilin yoğunluğuna bağlı.

Bu biraz da şans işi. Benim arkadaşıma mahkeme 15 günde tahliye kararı verdi. Kendi ev sahibinin de ev sahibi tahliye kararı aldırmış. Mağdurum hemen kendi evime yerleşmek istiyorum dedi. İnceleme süresi bile vermeden ilk celsede tahliye çıktı.

Başka bir arkadaşım da kiracılı aldı kiracı sıkıntıydı. Ev sahibi o yüzden satıyordu. Hatta evi göstermemek için bile kırk takla atmıştı. Kendisi hiç muhatap olmadı avukat gönderdi süreniz şudur çıkacaksınız bilginize diye. Hiç zorlamadan çıkardı sonra.

Merhabalar, taşınmak istiyoruz ve şuan ev arama sürecindeyiz. Bütçemize uygun emsallerine göre de uygun fiyatlı bir ev beğendik ancak evin içerisinde kiracı var. Evi satın alma durumunda kiracıya bir ay içerisinde yazılı bildirim gönderip altı ay sonra tahliye davası açma hakkı oluyor diye biliyorum okuduklarım kadarıyla. Daha önce bu süreci yaşamış birileri varsa tecrübelerinden yararlanmak isterim. Tahliye süreci ne kadar uzayabilir, tahliye davası sonrası kiracı hemen evden çıkarılabilir mi yoksa kiracılı ev işine hiç girmemeli miyiz?
Hiç bulaşma abla dertsiz başına dert alırsın. Ha gittin konuştun şimdi çıkarım dedi daha sonra çıkmadı napacan. Tahliye dvası sürer en az 2 yıl. Olan sana olur. Boşver hiç o toplara girme huzurunu kaçırma

Bende bunu düşünüyorum muallaktayım. Emsalleri 4m iken ev 3m arada bir milyon tl lik bir fark var fiyatı düşününce cazip geliyor ama biz de taşınıp oturmak istiyoruz iş uzamadan ve çirkinleşmeden. Kiracı şuan 7500₺ kira veriyormuş emsal kiralar 20 bin civarı. İlk evimiz olacak tahliye sebebimiz hukuki olarak geçerli ama iş dava sürecine girince mahkeme vs çok uzar diye korkuyorum. Bu devirde düşük kira ödeyen kiracı da kolay kolay çıkmak istemez gibi geliyor evden.. bilmiyorum çok zor ev alacak parayı biriktirelim diyoruz yine de ev sahibi olamıyoruz maddi zorluklar olmasa başka zorluklar çıkıyor insanlarla uğraşmak çok zor günümüz şartlarında
Bence 1 milyon fark muazzam fırsat. 1-2 sene sabretmeye değer.

Merhabalar, taşınmak istiyoruz ve şuan ev arama sürecindeyiz. Bütçemize uygun emsallerine göre de uygun fiyatlı bir ev beğendik ancak evin içerisinde kiracı var. Evi satın alma durumunda kiracıya bir ay içerisinde yazılı bildirim gönderip altı ay sonra tahliye davası açma hakkı oluyor diye biliyorum okuduklarım kadarıyla. Daha önce bu süreci yaşamış birileri varsa tecrübelerinden yararlanmak isterim. Tahliye süreci ne kadar uzayabilir, tahliye davası sonrası kiracı hemen evden çıkarılabilir mi yoksa kiracılı ev işine hiç girmemeli miyiz?

Kiracı çıkmak istemezse 3 yıl sürer dava ortalama. Uzayabilir de bu durum. Ev uygun fiyatlıysa bekleyebilecekseniz alınır. Kiracının niyetini öğrenin direkt kendisinden karar çıkana kadar çıkmam mı diyor yoksa biraz süre mi istiyor.
Benim annemler şu an böyle bir süreçte. 2 yılı geçti hala çıkmıyorlar. Ama annemler de evi uyguna almıştı ve ordan gelen kirayla kendi kiralarını ödüyorlar o yüzden kafaları rahat. Sizin de aceleniz yoksa ev uygunsa alınır yani.

Bende bunu düşünüyorum muallaktayım. Emsalleri 4m iken ev 3m arada bir milyon tl lik bir fark var fiyatı düşününce cazip geliyor ama biz de taşınıp oturmak istiyoruz iş uzamadan ve çirkinleşmeden. Kiracı şuan 7500₺ kira veriyormuş emsal kiralar 20 bin civarı. İlk evimiz olacak tahliye sebebimiz hukuki olarak geçerli ama iş dava sürecine girince mahkeme vs çok uzar diye korkuyorum. Bu devirde düşük kira ödeyen kiracı da kolay kolay çıkmak istemez gibi geliyor evden.. bilmiyorum çok zor ev alacak parayı biriktirelim diyoruz yine de ev sahibi olamıyoruz maddi zorluklar olmasa başka zorluklar çıkıyor insanlarla uğraşmak çok zor günümüz şartlarında
Bi de bu laf çıktı şu an şu kadar veriyorlar emsaller şu diye. Hanımefendi normal olan bir evin kirasının 7.000 olması zaten. Eski kiracı ne demek siz biliyor musunuz ? Her sene sıfırdan mı güncellensin kiralar. 20.000 tl kirayı ne ara makul buldunuz da 7.000 veriyor diye hayıflanıyorsunuz hayırdır ? Asgari ücretten haberiniz var mı ?
Yeni kiracı ile eski kiracı bi zahmet aynı parayı vermesin

Bi de bu laf çıktı şu an şu kadar veriyorlar emsaller şu diye. Hanımefendi normal olan bir evin kirasının 7.000 olması zaten. Eski kiracı ne demek siz biliyor musunuz ? Her sene sıfırdan mı güncellensin kiralar. 20.000 tl kirayı ne ara makul buldunuz da 7.000 veriyor diye hayıflanıyorsunuz hayırdır ? Asgari ücretten haberiniz var mı ?
Sormayın. Emlakçılar sürekli ilanlarda güncelleme yapıyor diye emsal kira bu zannediyorlar. Geçen yıl ev sahibim orda kiralar 25 bin oldu dedi. Emsal olarak. Yine emlakçı ilanını baz alıyor. Aradan 6 ay sonra komşumuz başka yere taşındı kendi evini kiraya vermek istedi. 22 bin dedi. Bir ay falan boş kaldı tutan olmadi. Sonra yabancıya vermiş. 25 bin kirayi hangi Türk verebilir mesela. Ki benim maaşım fena sayılmaz özel sektöre göre. İş adamı olsam zaten hemen ötede az daha üstüne koyup havuzlu siteler var orda otururum. Maaşlı biri kaç para maaş alacak da bu kirayı verecek. Emlakçılar sürekli şişirme yapıyor daha fazla kazanmak için.
Emlakçılara denetleme gelmeden bu emlak dengesizliği düzelmez.
Hiç de boşuna kiracılara atıp tutmasın kimse.
O zaman patronlariniz da iş benim para benim desin kafasına göre maaş teklif etsin nasıl olsa o paraya da birini bulabiliyor diye. Yasalar bu yüzden var. Yoksa insanların aç gözlüğügune kalsa düzen müzen kalmaz.
Tabi bunu suistimal eden kiracılar da var. Ne hikayeler duydum kulağımla. Kendi villasını kiraya verip başka yerden lüks siteden ev tutup yüzde 25 zammı uygulayan.

Biz hep tefe tufenin de üstünde zam yaptık ama ev sahibini yine de memnun edemedik. Bir önceki evimde 15 ay oturdum. Ev sahibi çık dedi çıktım. Buna taşınırken detaylı sordum bak böyle mağdur olduk. Bir sürü emlakci parası nakliye parası depozitosu boya badana temizlik vs bir dunya masraf ve telaş. Taşınmak kolay mı. Eşyalar yıpranıyor bir yandan. Eskiden de kiraciydik ben babamlarla bir evde 5 yıldan az oturdugumuzu hatirlamiyorim. Hep de kendimiz çıktık hep 7-8 yıl oturduk bir evde.

Şimdi yeni moda bu çıktı. Hemen hopp begenmiyorum cik. Sanki insanlar kaplumbağa.
Bu seye benziyor. Minibüsçüler in aşırı hiz veya kapı açık gittiginde şikayet edince beğenmiyorsan taksiye bin demesi gibi. Devlet neden var o zaman. İlkel şekilde davranacaksak.

Dolayısı ile kiracılı ev alıyorsanız bunu göze alacaksınız. Benim ev sahibim de evi satışa çıkardı. Gelen kimse sormadı siz çıkar misiniz vs diye. Hoş ciddi alıcı da pek yoktu çoğu eve öylesine bakıyor gibiydi. Sonra satamadi. Güya kayincosu satın aldı. Şimdi tabi ki evden çıkmayıp yasal hakkımı kullanacagim. Gecen yıl bir şekilde anlaştık. Bu yıl ne olacak bilmiyorum. Hala eski ev sahibinin üstünde ev.

Emsal neye göre emsal. Benim binamda benden düşük oturan da var mesela. Ben onu emsal göstermiyorum. Veya bir işyerinde aynı işi yapan biri sırf yılından dolayı daha fazla maaş alır.
Yeni ev ilanı yüksekten kiraya çıkar çünkü zaman içinde zaten çok artmayacagini bilir. Tutup sahibinden ilana bakıp emsal bu denmesi saçma. Emlakçıların çoğu yalancı zaten. Geliri nerden belli olmayan bir tane yabancıya üst limitten ev verdiklerinde emsali o sayiyorlar

Alabiliyosnuz gozunuzu karatin alin en fazla 1.5 sene surer tahliye .ilerde butcenize gore bulmazsaniz pisman olursunuz .mac 1.5 sene eziyeti goze alin ama .oda maksimum.kucuk yerdeyseniz davalar daha hizli goruluyor.

Ben duyduğumu veya satılık kiralık ilanlarında gördüğümü söylüyorum kiracı eski mi kaç senedir oturuyor bilmiyorum. Kiracıdan kira almak gibi bir derdim yok zaten evi yatırım aracı olarak görmüyorum mağdur edilmeden taşınıp oturmak istiyorum yalnızca. Siz niye bu kadar celallendiniz onu anlayamadım

Alabiliyosnuz gozunuzu karatin alin en fazla 1.5 sene surer tahliye .ilerde butcenize gore bulmazsaniz pisman olursunuz .mac 1.5 sene eziyeti goze alin ama .oda maksimum.kucuk yerdeyseniz davalar daha hizli goruluyor.
Maalesef istanbuldayım o yüzden hızlı sonuçlanacağından endişeliyim. Elimizde hazır bir bütçemiz var kredi vs çekmeyeceğiz o yüzden satılık evleri takip edip yine bütçemize uygun buluruz diye umut ediyorum. Derdim istediğim muhite bir an önce taşınmak o yüzden birkaç sene beklemek benim için zor görünüyor

Ben sizin dediğinize katılıyorum ayrıca, bana göre de şuan hiçbir ev olması gerektiği fiyata kiralanmıyor veya satılmıyor. Ben kıyaslama yapmak amacıyla piyasada gösterilen fiyatları belirttim buranın hakkı budur demek istemedim veya kiracıdan 20 bin almayacaksam evi almak istemem gibi bir düşüncem de olmadı. Bende bu evin ederi 3m olduğunu düşündüğüm için alma düşüncesine girdim yoksa aynı site içerisinde eklenen ilanlarda yazan 4-5-6 milyonluk fiyatlar oldukça şişirilmiş miktarlar bana göre de.

Sakın sakın sakın sakın. En az 2 yıl uğraşırsınız. Bazısı sorun çıkarmaz ama sorun çıkaranına denk gelmesi çok olası bir durum. Tahliye kararı çıksa bile hemen çıkmaz devlet istinaf hakkı vermiş bir de onu beklemekle uğraşırsınız.

valla arkadaşların dediği gibi 1,5 seneyi göze alırsanız evi alın
Benim aldığım evde çevredeki evlere göre fiyatı uygundu oyuzden kaçırmak istemedik.
İyikide almışız diyorum
Sizinde çevreye göre fiyatı uygunsa denenebilir.
1,5 sene sonra bu fiyatada ev bulamassınız paranızda olduğu yerde sayar

Belkide hiç düşündüğünüz gibi olmayacak çıkacak belli olmaz

kadın emsaller 20 bin oldu benim kiracım 7 bin veriyor, nasıl arttırcam vs demiyor ki?

kiracının etraftaki kiralara göre neredeyse 1/3 fiyata oturması demek ne demek, o kiracı kolay kolay çıkmaz demek...

kadın da kiracıyla uğraşır mıyım uğraşmaz mıyım bunu öğrenmek için konu açtığına göre elbette ki bu doneyi paylaşacak, nasılki evin fiyatında emsalin fiyatını paylaşıyorsa... kendisinin de dediği gibi, bence de "Bu devirde düşük kira ödeyen kiracı da kolay kolay çıkmak istemez gibi geliyor evden"

etrafta yeni verilen evler 10-12 filan olsaydı derdik belki kiracı da uğraşmaz veya sorardık sizin zam döneminiz ne zamanmış zam olunca aşağı yukarı o civara gelecek mi vs.

şu anda o şansı yok konu sahibinin
zam da yapılsa, %25 olayı da bitse TEFE TÜFEde yapsa, %50 gibi bi zam da yapsa 10 bin civarında bir paraya oturur kiracı, bu paraya da ne kadar otursam o kadar kar diyip istinafı bile bekleyebilir, çünkü böyle bile yarı yarıya gelmiş olacak her türlü karlı. o kadar ki 3-4 sene sürüyorsa bu süre gerçekten, evden şimdi çıksa, 3 sene sonra belki tekrar taşınmasını gerektirecek bi sebep doğacak, ben olsam ben de çıkmam yani.

diğer yandan normal olan 7bin olsa, emsalin hiç önemi olmasa, devlet emsal davası hakkı vermezdi 5 yılda (tabi orada da esk kiracı gözetiliyor biliyorum ama konu sahibinin amacı o değil, alacağı kirayı düşünmüyor ki zaten).

kadın emsaller 20 bin oldu benim kiracım 7 bin veriyor, nasıl arttırcam vs demiyor ki?

kiracının etraftaki kiralara göre neredeyse 1/3 fiyata oturması demek ne demek, o kiracı kolay kolay çıkmaz demek...

kadın da kiracıyla uğraşır mıyım uğraşmaz mıyım bunu öğrenmek için konu açtığına göre elbette ki bu doneyi paylaşacak, nasılki evin fiyatında emsalin fiyatını paylaşıyorsa... kendisinin de dediği gibi, bence de "Bu devirde düşük kira ödeyen kiracı da kolay kolay çıkmak istemez gibi geliyor evden"

etrafta yeni verilen evler 10-12 filan olsaydı derdik belki kiracı da uğraşmaz veya sorardık sizin zam döneminiz ne zamanmış zam olunca aşağı yukarı o civara gelecek mi vs.

zam da yapılsa, %25 olayı da bitse TEFE TÜFEde yapsa, %50 gibi bi zam da yapsa 10 bin civarında bir paraya oturur kiracı, bu paraya da ne kadar otursam o kadar kar diyip istinafı bile bekleyebilir, çünkü böyle bile yarı yarıya gelmiş olacak her türlü karlı. o kadar ki 3-4 sene sürüyorsa bu süre gerçekten, evden şimdi çıksa, 3 sene sonra belki tekrar taşınmasını gerektirecek bi sebep doğacak, ben olsam ben de çıkmam yani.

diğer yandan normal olan 7bin olsa, emsalin hiç önemi olmasa, devlet emsal davası hakkı vermezdi 5 yılda (tabi orada da esk kiracı gözetiliyor biliyorum ama konu sahibinin amacı o değil, alacağı kirayı düşünmüyor ki zaten).
Kadınlar kulübünde konu sahibine çatacak birşey hep bulunur buna şaşırmıyor ve takılmıyorum. Yorum yapan hanımefendinin hakime olduğunu da biliyorum bu konular hakkında bilgi sahibidir demek istediği şey de doğru ama günah keçisi ben değilim çünkü kiracının verdiği kira ile ilgili hiçbir derdim yok :) birkaç ay içinde çıkacağından emin olsam kira bile almam zaten

Aynı fiyat olsa da çıkmak istemeyebilir. Bazısı hem kiraya veriyor hem bir yıl sonra ilana veriyor. Hatta bazısı satmayı düşündüğü evi ve satana kadar kiraya veriyor ama kiracıya haber vermiyor. Satılık almayı düşündüğüm evlerden biliyorum.
Evi toplaması boya badana telaşı esyalarin yıpranmasi... Hiç biri kolay şeyler degil. O yüzden kiracı ile konuşmak lazım mutlaka.
Çıkar çıkmaz bilinmez. Anlaşması nasıl bilinmez. Bazısı yüzde yüz haklı olsa bile uğraşmak istemez. Bazısı yasal hakkını arar. Emlakçılar kesinlikle yanlış yönlendiriyor. Hem kiracıya hem ev sahibine hem alana farklı şeyler söyleyebiliyor. O yüzden ben olsam mutlaka kiracı ile konusurdum

X