Kiracılı ev almak mantıklı mı?

Hufezaa

ربّ هبلي من الصالحين 💕
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2019
2.518
7.247
Merhabalar, taşınmak istiyoruz ve şuan ev arama sürecindeyiz. Bütçemize uygun emsallerine göre de uygun fiyatlı bir ev beğendik ancak evin içerisinde kiracı var. Evi satın alma durumunda kiracıya bir ay içerisinde yazılı bildirim gönderip altı ay sonra tahliye davası açma hakkı oluyor diye biliyorum okuduklarım kadarıyla. Daha önce bu süreci yaşamış birileri varsa tecrübelerinden yararlanmak isterim. Tahliye süreci ne kadar uzayabilir, tahliye davası sonrası kiracı hemen evden çıkarılabilir mi yoksa kiracılı ev işine hiç girmemeli miyiz?

Güncelleme:

Uzun araştırmalar ve gezip baktığımız evler sonucunda konuda bahsi geçen evi almak nasip oldu. Şuanda kirada oturmadığımız için kiracılı ev almayı göze aldık çünkü fiyat ve konumu baktığımız diğer evlere göre çok daha avantajlıydı. Bundan sonraki süreç yasal olarak nasıl ilerlemesi gerekiyorsa öyle ilerleyecek, tek temennimiz kiracının hakkı olan 6 ay sonrasıda kendi rızası ile çıkması :) sözleşme tarihine kadar çıkmayacağını söyledi o da mart ayına tekabül ediyor kimseyle sorun yaşamadan kalpler kırılmadan sakinlikle hallolmasını diliyorum 🤲🏻

Son düzenleme:
Sakın güzel kardeşim sakın. 6 ay sonra dava açacaksın en iyi ihtimalle davayı 8 ay sonraya verecek ( en iyi ihtimal) 2-3 celsede bitecek. Oldu mu sana 2 sene. Sonra kiracı istinafa gidecek, koy 2 sene daha. Yani 3-4 sene gözden çıkarabiliyorsan o evi, kiracılı ev al. Alacaksan da normal fiyatın yüzde 30 altında bir fiyat teklif et.

Benim bir tanidigim kiraciyi cikartamiyor (sözlesmeleri coktan bitti). Adam evden cikmiyor. 3cü defa mahkemeye gidecek,cünkü her karara itiraz ediyorlar. Tanidigim da Almanyada yasiyor. Kac defa bu durum yüzünden gidip gelmek zorunda kaldi.

Sakın güzel kardeşim sakın. 6 ay sonra dava açacaksın en iyi ihtimalle davayı 8 ay sonraya verecek ( en iyi ihtimal) 2-3 celsede bitecek. Oldu mu sana 2 sene. Sonra kiracı istinafa gidecek, koy 2 sene daha. Yani 3-4 sene gözden çıkarabiliyorsan o evi, kiracılı ev al. Alacaksan da normal fiyatın yüzde 30 altında bir fiyat teklif et.
Bende bunu düşünüyorum muallaktayım. Emsalleri 4m iken ev 3m arada bir milyon tl lik bir fark var fiyatı düşününce cazip geliyor ama biz de taşınıp oturmak istiyoruz iş uzamadan ve çirkinleşmeden. Kiracı şuan 7500₺ kira veriyormuş emsal kiralar 20 bin civarı. İlk evimiz olacak tahliye sebebimiz hukuki olarak geçerli ama iş dava sürecine girince mahkeme vs çok uzar diye korkuyorum. Bu devirde düşük kira ödeyen kiracı da kolay kolay çıkmak istemez gibi geliyor evden.. bilmiyorum çok zor ev alacak parayı biriktirelim diyoruz yine de ev sahibi olamıyoruz maddi zorluklar olmasa başka zorluklar çıkıyor insanlarla uğraşmak çok zor günümüz şartlarında

Kiracı ile konuşmamızı öneririm. Kendim 1 sene önce kiracılı ev aldım kiracı çıktı ama defalarca bizim canımızı sıkacak şeyler yaptı.
Bende bundan korkuyorum, kiracı ile konuşsak tamam dese bile iki gün sonra yan çizebilir ne kadar güvenebiliriz ki? Tahliye davası açılabiliyor 6 ay sonra hadi ona da okeyiz en fazla 6 ay kadar bekleriz ama davanın görülmesi sonuçlanması derken bu iş senelere uzar mı diye düşünüyorum

Öğrenciyken kiracıydık ev satıldı, 6 ay beklemeden taşınma parası alıp çıktık. (6 ay sonra okul bitiyordu çıkmak istemedik, para teklif edilince kabul ettik ama tabi masraflara yetersiz kaldı yine de)
Arkadaşım ev aldı, öncesinde kiracı ile de görüştü problem yaşamadan çıktılar.
Kime denk geldiğiniz de önemli. İlk bir kiracıyla konuşun

Öğrenciyken kiracıydık ev satıldı, 6 ay beklemeden taşınma parası alıp çıktık. (6 ay sonra okul bitiyordu çıkmak istemedik, para teklif edilince kabul ettik ama tabi masraflara yetersiz kaldı yine de)
Arkadaşım ev aldı, öncesinde kiracı ile de görüştü problem yaşamadan çıktılar.
Kime denk geldiğiniz de önemli. İlk bir kiracıyla konuşun
Evet kime denk geleceğimiz önemli gerçekten, hemen çıkmayı kabul etseler dava süreçleri ile uğraşmaktansa belli bir miktar ücret teklif etmek daha mantıklı

4m evi 3m satıyorsa o kiracı fettandır.
Çok büyük hata edersiniz.
Değil mi bende böyle düşünüyorum hiç aklıma yatmıyor aslında ama ailemizden farklı fikirler geldiği için emin olamıyorum. Benzer bütçede bir ev daha var beğendiğimiz ama kiracılı olan konum olarak daha iyi site içerisinde ve daha üst katlarda ayrıca içine tadilat yaptırmak da gerekiyor. Diğeri ise site değil ama 3 daire üzerine kurulu iki bitişik blok kendine ait apartman görevlisi var konum itibari ile daha ara sokakta kalıyor sitede olan gibi evler arası çok geniş mesafeler yok ama yine nezih bir yer. Ben diğerine daha sıcağım ama bilmiyorum farklı fikirler kafa karıştırıyor

Merhabalar, taşınmak istiyoruz ve şuan ev arama sürecindeyiz. Bütçemize uygun emsallerine göre de uygun fiyatlı bir ev beğendik ancak evin içerisinde kiracı var. Evi satın alma durumunda kiracıya bir ay içerisinde yazılı bildirim gönderip altı ay sonra tahliye davası açma hakkı oluyor diye biliyorum okuduklarım kadarıyla. Daha önce bu süreci yaşamış birileri varsa tecrübelerinden yararlanmak isterim. Tahliye süreci ne kadar uzayabilir, tahliye davası sonrası kiracı hemen evden çıkarılabilir mi yoksa kiracılı ev işine hiç girmemeli miyiz?
Çok uzayabilir. İhanet gönderdin 6 ay süresi var. Mahkeme günü verdiler 3-4 ay sonrasına dersen etti sana 10 ay. Bizim kiracı “İstanbul’da başka evleri de var beni kira için çıkarıyorlar” dedi (ki başka ev yok o ev de kardeşim otursun diye mecburen alındı biz başka şehirdeyiz) o öyle deyince mahkeme inceleme için ileri tarihe attı etti mi sana 5 ay daha oldu 15 ay. Sonrası böyle devam edecekti de adama para verdik de çıktı gitti

Çok uzayabilir. İhanet gönderdin 6 ay süresi var. Mahkeme günü verdiler 3-4 ay sonrasına dersen etti sana 10 ay. Bizim kiracı “İstanbul’da başka evleri de var beni kira için çıkarıyorlar” dedi (ki başka ev yok o ev de kardeşim otursun diye mecburen alındı biz başka şehirdeyiz) o öyle deyince mahkeme inceleme için ileri tarihe attı etti mi sana 5 ay daha oldu 15 ay. Sonrası böyle devam edecekti de adama para verdik de çıktı gitti
Çok korkunç bir süreç gerçekten. En başından mı para teklif edilmeli bu mide bulantısını yaşamamak için ne yapılabilir ki başka

Çok korkunç bir süreç gerçekten. En başından mı para teklif edilmeli bu mide bulantısını yaşamamak için ne yapılabilir ki başka
Ettik ettik. Kardeşim kirada oturuyordu adam evi satınca çıkması gerekecekti. Bizde mecbur bi ev aldık böyle olmayacak diye. Mevcut kiracıda yıllardır oturuyormuş. Babam dedi ki ben burayı kazanç için almadım oğlum oturacak ama sen de mağdur olma taşınma ücretini,yeni evinin depozitosunu,emlakçı parasını ben vereyim. Yok yasal sürecimi kullanacam dedi.
İşin sonunda yine para alıp çıktı ama 1.5 senede ev kiraları olduğu yerde kalmadı kendisi zarardaydı anlatamadık

Ben lades yapıp aldım . Dediğin gibi bende araştırdım çok ama şükür aldıkdan 20 gün sonra çıktı.
Ama kesinliklee kiracıyla oturun kavgasız gürültüsüz konuşun niyetini anlayın. Sonra alma işine girin.

Ben lades yapıp aldım . Dediğin gibi bende araştırdım çok ama şükür aldıkdan 20 gün sonra çıktı.
Ama kesinliklee kiracıyla oturun kavgasız gürültüsüz konuşun niyetini anlayın. Sonra alma işine girin.
Şans işi galiba ne çıkarsa bahtına.. 🙁 biz şuan yalnızca emlakçı ile görüştük kiracı ile bir yüz yüze gelmek nasıl insanlar olduğunu görüp konuşmak lazım dediğiniz gibi

Biz de evimizi satışa koyduk ve başka bir ev almayı düşünüyoruz oda sayısından dolayı. Ben de halihazırda ev bakıyorum ve dediğiniz gibi kiracılı evler emsallerinden çok çok daha ucuza konuluyor çok beğendiğim evler de oldu ama kiracılı diye yanaşmadım hiç. Kardeşimin arkadaşı çok ucuza kirada oturuyordu ev sahibiyle anlaşamadılar yeni kira konusunda, ev sahibi dava açtı dava 2 sene sürdü ve kız 2 sene sonra tahliye kararıyla evden çıktı. Zaten okulu da bitmişti o 2 senede yani zaten çıkacaktı artık. Hiç hiç bulaşmayın derim. (Bu arada Ankara’da ev satın almayı düşünen varsa bana ulaşsın kızlar🤣🤣)

X