Kiracı Sorunsalı

Evde bir şey bozulsa ne usta çağırırım ne tamirci telefonum var nede anlarım nede yaparım ıyice kötü edicem diyede yaklaşmam apartman görevlisine evet derim ama evsahibinede söylerim böyle böyle oldu diye

Kiracı değilim yinede bilmeli bana göre
katılıyorum
kıradayken ev sahıbıne arar soylerdık catıdan su mu aktı komsuya su mu aktı kombı mı bozuldu ne olduysa haberı olurdu
kapım cıksa mesela bunun ıcın ev sahıbını aramazdım kendım yaptırırdım ev sahıbımız sık sık evımıze zıyarete gelıyordu caya, o anlarda soylerdım su sıkıntı oldu yaptırdım haberınız olsun dıye
benı de kıracım arayıp soylese vay efendım nıye soyluyorsun da demem ev benım mal benım kapı benım sonucta bu gercek degısmez :)

ben konu sahıbının yerınde olsam apartman gorevlısınden rıca ederdım
kıracımıza da tamır ıcın gelen usta kapıdan mı yoksa kullanıcıdan mı kaynaklanıyor sorun hem bakacak hem yapacak ona gore odemeyı konusuruz derdım sahsen :)

usta bakınca anlar zaten , mentesesı ıyı oturmayan bır kapı ruzgar cıktıgında carpmıs kırılmıstır kıracıda bılmedıgınden buyuk bırsey sanmıstır bunlar halledılebılecek seyler :) ıyıkı ustalar var ısın uzmanı onlar bakar soyler

normalı olması gerekenı sızın yaptıgınız tabıkı ınsan gırısken olmalı usta bulabılmelı , ev sahıbı ıcınde gecerlı bu :) ıkı taraafında bu konularda yapabılecegı seyler olmalı. ev sahıbıde tanıdıgım usta yok dıyor kıracıda
buradan ben usta tutup yaptıracagım neredeyse :)
Allah razı olsun

Hiç kiracı yok kendiniz oturuyorsunuz farz edin, bu işleri komşumu yapıcak sizin için? Tabiki siz yapacaksınız? Kiracı kira veriyor, zaten mecbur olmasa kirada oturmaz kendi evinde oturur. Bu ufak tefek dediğiniz şey bizim için çok önemli bende kiracıydım. Tamam kiracınız da biraz abartmış kendi bulsun yaptırsın parasını kiradan düşün. Ben mesela önce ev sahibine sorarım şu bozuk ve ya bozuldu isterseniz sizin tanıdığınız varsa gönderin diye. Karşılıklı güven var tanıdığım yok canım sen hallet kiradan düşeriz diyor. Yine bende aklında soru kalmasın diye hep makbuz, fiş falan veririm. Bu şeyler olağan şeyler bunun için kiracıyı evden atamazsınız.

Hiç kiracı yok kendiniz oturuyorsunuz farz edin, bu işleri komşumu yapıcak sizin için? Tabiki siz yapacaksınız? Kiracı kira veriyor, zaten mecbur olmasa kirada oturmaz kendi evinde oturur. Bu ufak tefek dediğiniz şey bizim için çok önemli bende kiracıydım. Tamam kiracınız da biraz abartmış kendi bulsun yaptırsın parasını kiradan düşün. Ben mesela önce ev sahibine sorarım şu bozuk ve ya bozuldu isterseniz sizin tanıdığınız varsa gönderin diye. Karşılıklı güven var tanıdığım yok canım sen hallet kiradan düşeriz diyor. Yine bende aklında soru kalmasın diye hep makbuz, fiş falan veririm. Bu şeyler olağan şeyler bunun için kiracıyı evden atamazsınız.

Bu konu bu kadar anlaşılmaz mı gerçekten. Ev sahibiniz canım sen hallet kiradan düşelim dediğinde yok beni ilgilendirmez şehir dışından gel yaptır deseniz nasıl bir tepkiyle karşılaşırsınız acaba?

Yılı doluyormuş madem sözleşme yenilenecek sözleşme de belirtebilirsiniz kiralanılan süreçte eve bir zarar gelirse kendi ceplerinden ödemeye ve ya depozitonun sizde kalacagına dair madde ekleyin.Büyük ihtimalle para benden cıkmasın diye sizi arıyor mıymıy değil kiracınız cimri
Depozito almadık.

ben mesela burda bazı hanımların çok iyi niyetli olduğunu görüyorum. biz kullanıyoruz, biz eskitiyoruz gibi cümleler geçiyor. arkadaşlar eskimek eşyanın doğasında var. tabii ki eskiyecek kullandıkça. vermiş olduğunuz kiranın içinde aslında evdeki demirbaşların vs eskime payı da var. o kirayı sadece o dört duvar içinde yaşamak için ödemiyoruz. içerisinde kapısından taşına, kombisine varana kadar hepsini eskitmemiz için de kira ödemiş oluyoruz. ben bu mantıktayım. ben de kiracıyım. ev sahibim altımda oturuyor yaşlı insanlar. kiralama gibi işlerle oğulları ilgileniyor o da başka ilçede, sadece bir kez telefonda konuştuk hepsi bu. ilk girdiğimizde elektrikle ilgili bazı sorunlar vardı, ev sahibi elektrikçi getiricem dedi. ama ben 2 gün sonra hiç bilmediğim bir yerde gittim elektrikçi buldum yaptırdım, cebimden ödedim ev sahibine de yansıtmadım. neden? uğraşmak istemedim. çok ciddi masraflı bişey olmadığı sürece de kimseyi rahatsız etmek istemem. iyi niyet önemli. bir usta bulmak çok zor bişey değil. arar sorar, tanıdık güvendiğiniz usta var mı der. yok derseniz kendisi bakar. en azından öyle olmalı.

ama sırf bu yüzden de çık denilmez bence ya. kirasını düzgün ödüyorsa çık demeyin. komşularla sorun yaşamıyorsa da gerek yok. taşınmak çok zor, zararsız biriyse, tek kusuru bu ise otursun.

katılıyorum
kıradayken ev sahıbıne arar soylerdık catıdan su mu aktı komsuya su mu aktı kombı mı bozuldu ne olduysa haberı olurdu
kapım cıksa mesela bunun ıcın ev sahıbını aramazdım kendım yaptırırdım ev sahıbımız sık sık evımıze zıyarete gelıyordu caya, o anlarda soylerdım su sıkıntı oldu yaptırdım haberınız olsun dıye
benı de kıracım arayıp soylese vay efendım nıye soyluyorsun da demem ev benım mal benım kapı benım sonucta bu gercek degısmez :)
Benim aşağıya su aktı. Babam geldi yaptı. Bir kutu boya da aldım komşuya verdim.ev sahibimi karşılıyor. Bilmiyordum

Bu konu bu kadar anlaşılmaz mı gerçekten. Ev sahibiniz canım sen hallet kiradan düşelim dediğinde yok beni ilgilendirmez şehir dışından gel yaptır deseniz nasıl bir tepkiyle karşılaşırsınız acaba?
Dedim ya kiracınız da abartmış bir kapı için hatta başka şey içinde denmez. Siz mesela hiç konuştunuz mu beni böyle şeyler için aramayın lütfen bir sorun oldugunda bilgilendirin şu oldu yaptıracağız diyin, kiradan düşeriz. Bunlara rağmen devam ederse açık konuşun konu çözülsün.

Benim aşağıya su aktı. Babam geldi yaptı. Bir kutu boya da aldım komşuya verdim.ev sahibimi karşılıyor. Bilmiyordum
sızden asagı su akıyorsa sucu once gelır bakar
borudan mı akıyor derz aralarından mı akıyor nereden dıye tespıt edılır

sızınkı bellıkı borudan kaynaklanan bır sorun degılmıs oyle olsa sucu gelırdı masraf cıkardı ev sahıbı haberdar olurdu
derz arası sızıntıymıs basıt sorunmus babanız yapmıs sorun cozulmus :)

3 senedir ev sahibimi hiç aramadm ne harika bir kiracıyım herşeyide halettik :KK70: her yıl boya bile yaptırıyorum elin adamının evine :KK70:

bizim kiracımız 1 senede 3 4 kere filan kira ödedi herhalde, keşke sadece böyle bir sorun olaydı da karşılasaydık :-)

Bu sene kombi bozuldu ,annemin evinde cagirdim bakimini yaptirdimvs ev sahibimin haberi bile olmadi ,her sey icin aramiyorum ama demirbas degisikligi var ise ararim,

Bu sene kombi bozuldu ,annemin evinde cagirdim bakimini yaptirdimvs ev sahibimin haberi bile olmadi ,her sey icin aramiyorum ama demirbas degisikligi var ise ararim,
Kombinin bakımını ben yaptırıyorum. Garantisini uzattım. Demirbaş evet. Beni rahatsız eden hiçbir sorumluluğu almak istememesi. Buna tamirci çağırmak dahil.

Biz de kiracıyız. İlk girdiğimizde evin kombisi bozuktu . Söyledik ev sahibi yaptırdı.
Havalar soğumaya başlayınca da camların önündeki siyah lastik gibi seyler hep dökülmüş sıcaktan kendimiz yaptırdık. Ampullerin bazıları da yoktu. Kendimiz aldık. Büyük şeyler söylenir de hani ufak tefek seyler için de sürekli aranmaz.

Bunun için evden çıkarmak yerine kontratı yenilemeden tekrar konuSun , yeni maddeler eklemeniz daha güzel olur.

Kombinin bakımını ben yaptırıyorum. Garantisini uzattım. Demirbaş evet. Beni rahatsız eden hiçbir sorumluluğu almak istememesi. Buna tamirci çağırmak dahil.
Tabiki tamirci cagiracak durumu size soylecek masraf bu ayrica bakim sizin degil, tamirat parca degisimi sizin masrafiniz

Herkese merhaba.
Benim derdim kiracımızla. Geçen yıl Mayıs ayında evimizi kiraya verdik. Öncesinde 3 yıl oturmuş bir kiracımız vardı hiç sıkıntı yaşamamıştık. Bu arada ev 4 yıllık 0 evdi. Bu kiracımız ilk taşındığında doğalgaz ocak girişinde sıkıntı var dedi yaptırdık ki basit birşeymiş sadece 50 tl ödedik. Banyo tavanı akıyordu mütahid aracılığıyla yaptırdık. En ufak sorunda beni arıyor. Şimdi de fırtınadan balkon kapısı rayından çıkmış. Yine beni aradı. Ben başka şehire taşındım bu arada. Bir tamirci bulup yaptırın diyorum ben anlamam bu işlerden diyor. Normalde kiradan düşmeyi düşünüyordum tamir bedelini ama bu tavrı beni çok irrite ediyor. Sanki otelde kalıyor. Sizce ben mi ödemeliyim tamirini. Rüzgardan çıktı diyor olabilir de ama kullanımdan da olabilir. Mayıs ayında senesi dolacak. Bunun parasını da ödeyip çıkmasını mı istemeliyim
Çok mıymıy ve çözümden uzak herşeyi benden bekliyor.

GÜNCELLEME
Şimdi aynı sitede evi olan bir emlakçıyı aradım. Ne yapmalıyım diye sordum. Evet şehirde rüzgar varmış ama kapıyı yerinden çıkaracak ölçüde değilmiş. Başka hiçbir dairede böyle bir sıkıntı yaşanmamış. Kiracı ya ters bir şekilde açmıştır ya da kapıyı aralık bırakıp evden çıkmıştır dedi. Emlakçıya göre kiracının halletmesi gerekiyormuş.
Bizim kiracı olduğumuz sıfır evde balkon kapısı aynı zamanda üstten açılan pencere gibiydi. Bir gün elimizde kaldı. Usta getirdik adam dedi ki bu aslında pencere özelliği olmayan bir kapı. Buna pencere gibi açılsın diye üstten uyduruk bir malzeme takıp dönüştürmüşler. İyi bile dayanmış zaten bozukmuş dedi. Ama yine de kiracı olarak biz ödedik

Herkese merhaba.
Benim derdim kiracımızla. Geçen yıl Mayıs ayında evimizi kiraya verdik. Öncesinde 3 yıl oturmuş bir kiracımız vardı hiç sıkıntı yaşamamıştık. Bu arada ev 4 yıllık 0 evdi. Bu kiracımız ilk taşındığında doğalgaz ocak girişinde sıkıntı var dedi yaptırdık ki basit birşeymiş sadece 50 tl ödedik. Banyo tavanı akıyordu mütahid aracılığıyla yaptırdık. En ufak sorunda beni arıyor. Şimdi de fırtınadan balkon kapısı rayından çıkmış. Yine beni aradı. Ben başka şehire taşındım bu arada. Bir tamirci bulup yaptırın diyorum ben anlamam bu işlerden diyor. Normalde kiradan düşmeyi düşünüyordum tamir bedelini ama bu tavrı beni çok irrite ediyor. Sanki otelde kalıyor. Sizce ben mi ödemeliyim tamirini. Rüzgardan çıktı diyor olabilir de ama kullanımdan da olabilir. Mayıs ayında senesi dolacak. Bunun parasını da ödeyip çıkmasını mı istemeliyim
Çok mıymıy ve çözümden uzak herşeyi benden bekliyor.

GÜNCELLEME
Şimdi aynı sitede evi olan bir emlakçıyı aradım. Ne yapmalıyım diye sordum. Evet şehirde rüzgar varmış ama kapıyı yerinden çıkaracak ölçüde değilmiş. Başka hiçbir dairede böyle bir sıkıntı yaşanmamış. Kiracı ya ters bir şekilde açmıştır ya da kapıyı aralık bırakıp evden çıkmıştır dedi. Emlakçıya göre kiracının halletmesi gerekiyormuş.
Bir dahaki sefere kiraya verirken emlakci ile verin ve yeni kiraci sorun oldugunda sizinle degil emlakci ile muhattap olsun.

Kiracıyız taşındıktan sonra evin ufak tefek eksikleri vardı kendi cebimizden hallettik ev sahibini aramadık: mesela klimaya bakım yaptırdık, tv için merkezi sistem vardı, sinyal sıkıntısı oldu, usta bulduk hallettik. Bunlar sadece birkaçı yaptıklarımızın. Uzun dönem bu evde oturacağız kendi konforumuz için gerekeni yapıyoruz, büyük bir arıza falan olursa tabiki ev sahibini ararız o da hemen halleder. Sizin kiracının "tamirci bilmiyorum" lafı bir sebep olamaz sorup soruştursa internetten araştırsa bile çevreden tamirci bulur. bir de siz evi sağlam teslim ettiyseniz kiracı otururken bir şey bozulduysa onu kiracı yaptırmalı bence. Mesela kiracılı bir evde cam kırılsa musluk bozulsa, duvarlar kararsa... ev sahibi mi yaptırmalı? Ha evde su sızıntısı olur, elektrik sistemi vs. bozulur ev sahibi yaptırır.

Bence abartıyorsunuz.
Kapı, rüzgar konusunu bilemem ama tavan akıtıyorsa, eski kiracı kaynaklı ocak sorunu varsa bunu tabii ki siz karşılamalısınız.
"Küçük bir şeydi, 50 tl tuttu" diyorsunuz ama kiracı, bilen biri gelip bakmadan bilemez sorunun 50 lira ile çözüleceğini.

Ev 4 yıllık demişsiniz. Ben bugünlerde ev arıyorum ve maksimum 5 yıllık evlere bakıyorum. Mimar olarak bakınca güzel de olsa çoğunu elemek zorunda kalıyorum. Çünkü müteahhitlerin kullandığı malzeme kalitesi belli.
Çoğu ucuz malzeme, ucuz işçilik. "Lüks" adı altında satılan/kiralanan yerlerin bile çoğu böyle.
Önceki kiracı da biraz hor kullandıysa sorunlar çıkması çok normal.
Öyle olmasa 4 yıllık binanın banyosu su akıtmazdı zaten.

X