Kilo takibi: Gebelikte kilonuzu nasıl kontrol altına alırsınız?

Prima Marka Elcisi

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2016
134
171
44
kilo-takibi_605.jpg

Karbonhidratlar enerji veren besinlerdir. Yalnızca gebelik döneminde değil, hayatınız boyunca her gün tükettiğiniz kalorinin yarısını karbonhidratlardan alırsınız.

Atletler karbonhidratı yüksek enerji potansiyeli dolayısıyla tercih ederler, kimi diyetseverler ise karbonhidratların lüzumsuz kalori kaynağı olduğunu ve mümkün olduğunca uzak durmamız gerektiğini öne sürerler.

Eğer zayıflama diyeti yapıyorsanız karbonhidratlarla mesafeli bir ilişki kurmanız gerekir. Ama gebelik döneminde kimi karbonhidratlar sizin ve bebeğiniz için vazgeçilmezdir.

Lüzumsuz karbonhidrat tüketmeye gerek yok, ama bütün karbonhidratlar da kötü değil. Hamilelikte faydalı yiyecek ve içecekler tüketmelisiniz.

İyi ve kompleks karbonhidratlar ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamakla kalmaz, bebeğinize önemli mineral, protein ve lifleri de taşırlar.

İyiyi kötüden ayırmak

Bütün karbonhidratlar eşit yaratılmadı. Hamilelikte aşerme başladığı zaman tüketilen basit karbonhidratlar
çok fazla kalori içerir ama gebelik beslenmeniz açısından bir değer taşımazlar.

Örneğin beyaz ekmek, beyaz pirinç ve makarna, rafine tahıllar, kurabiyeler, kekler, abur cubur ve şeker gereksiz kalori kaynağı olan karbonhidrat temelli besinlerdir.

Öte yandan kompleks karbonhidratlar, mineral, protein ve lif içerirler ki, bütün bunlar bebeğiniz için gereklidir. Sebzeler, meyveler, tam tahıl ekmeği ve makarnası, kahverengi pirinç, kuru fasulye ve bakla, haşlanmış ya da fırında patates...

Bütün bunlar ihtiyacınız olan karbonhidratlar için en yaygın kaynaklardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 20. haftamda 4 kilo almistim simdi ise toplamda 12 kilo aldim tabi dikkat ettigim hale böyle oldu son ayimdayim sadece 1 kilo almaya cabaliyoryum kendim kilo almiyim diye diyetteyim cunku kilo versen bile bebege yarayan seyler yiyince bebek kilosunu aliyor sen kilolarindan kurtulyosun :)

Ne guzel az kilo almissin ama vitamin hapida cok onemli doktormu onermedi sizmi kullanmadınız balik hapi ve vitamin hapi kullandim ben balik hapi biraz istah aciyor ama vitamin hapi aldiriyormu
Zaten kilolu bir bayanım vitamin boş şişlik yapacaktı dr önermedi ama vitamini meyve den almaya çalıştım. Bebeğiminde kilosu sağlığı iyi çok şükür

Kilo alıyordum ama bebek almyordu niye acaba bebeğe Kilo aldıran ne yednz sz şimdi yine hamileym sanırım yardm

Zaten kilolu bir bayanım vitamin boş şişlik yapacaktı dr önermedi ama vitamini meyve den almaya çalıştım. Bebeğiminde kilosu sağlığı iyi çok şükür
Valla ben de bu hanımların kilo probleminde sürekli ilaçlara bahane bulmasını anlamıyorum ben tüm vitaminleri kullandım 34. Hafta 8 kilo aldım vitaminle ilgisi yok bence olayın sırf bu yüzden de bebeğimi en değerli vitaminlerden mahrum bırakmak anlamsız geliyor

X