Kedi Seçerken

Zepp

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2006
9.312
21
45
Kedi Seçerken...

İyi bildiğiniz bir kaynaktan yavru seçmeniz hem sağlık nedenleri ve hem de kedinin mizacı açısından önem kazanır.

Bazı evcil hayvan dükkanlarında sağlıksız şartlar olabilir. Yeterli alan olmayan küçük kafeslerde yaşayan yavruların hem psikolojisi bozulabilir, hem de sağlık problemleri taşıyabilirler. Bu nedenle dükkanın şartlarını önce iyice gözden geçirmenizi öneririz. İlk haftalarda bebeklerin, daha sonra insanlarla ilişkilerinde rahat olabilmeleri adına, insan ilgisinden uzak kalmamaları çok önemlidir. Dükkanlarda bunun sağlanıp sağlanmadığı tartışılabilir. Yine de iyi bildiğiniz bir kaynaktan yavru seçmeniz hem sağlık nedenleri ve hem de kedinin mizacı açısından önem kazanır.

Bu kaynak ne olabilir? Bebek seçiminde en güzel yollardan biri ev yavruları arasından karar verme şansı yaratmaktır. Ev ortamında mükemmel sosyalize edilmiş bir yavru gibisi yoktur. Bebeğin olduğu evi ziyaret edip ebeveynlerle tanışmanızı öneririz. Ve asla 12 haftanın altında bir yavruyu annesinden ayırmayın.

1. Sağlık garantisi istemeniz gerekli. 7 gün bunun için yeterli bir süre. Hem sizin gözlem yapabilmeniz hem de veterinerinizin tespitleri için yeterli bir zamandır. Dükkanlardan aldığınız yavrular için genetik kusurları görebilmek açısından biraz daha uzun zaman istemenizi öneririz.

2. Gözler temiz olmalı, akıntı ya da fazla gözyaşı olmamalıdır.

3. Burun temiz, mukus akıntısız olmalı ve nefes alışı rahat olmalıdır.

4. Tüyler parlak ve sağlıklı görünmelidir. Tüy döküntüleri, kızarıklık, yara kabuğu veya hassas bölge var mı diyerek inceleyin.

5. Kulaklarda siyah lekeler var mı kontrol edin. Bu kene işaretidir. Kafa sallama, patilerle kulak kaşımak parasit işaretleridir.

6. Pire kontrolü yapın. Tüylerdeki siyah küçük noktalar göstergesidir.

7. Dişetleri pembe olmalıdır.

8. İshal olup olmadığını kontrol edin.

9. Öksürük olmamalı.

10. Göbekdeliğinde bir şişlik varsa göbek fıtığı olabilir. Küçük olanlar tedavi ile büyükler ameliyatla geçebilir.

11. Ağızdaki sarmısak kokusuna benzer kokuya aldırmayın, diş çıkarıyorlar tabii. 12. Dik va sağlam durabilmeli ve çaba sarfetmeden hareket edebilmelidir.

13. Korku dolu ve pasif duruşlu olamamalıdır. Bekle gör davranışı normaldir. Bazen bazı yavruları kabuklarından çıkarmak vakit alabilir. Oyun davetine cevap vermesi için bir iki adım öteden bir oyuncakla sataşmanızı öneririz.

14. Yapılmış olan aşıların ve kullanılmış serumların sertifikasını alın.

Alintidir...

kedi seçerken pampiş olmasına sevmek için,uzun tüylü olmasına yastık olarak kullanmak için,pembe burunlu olmasına buruna pıt yapabilmek için dikkat ederim. hehe iran kedisi olması tercihimdir yumuk suratlıları seviyorum..

Benim için yukarıda sayılı maddeler kriter değil. En son annemin doğum günü için petshoptan kurtardığım siyam yavrusunun gözlerinde akıntı vardı. Kulaklarında pislikten dolayı sorun vardı ve özellikle o yavruyu seçtim. Çünkü biliyorumki petshop ta kimse onun sağlığıyla ilgilenmeyecek ve zavallı hayvana yazık olacaktı. Kediye hatırı sayılır bir para sayıp doğru veterinere götürdüm, gerekli tedavilerini yaptırıp büyük bir sabırla ilgilendim ve 15 günde dünya talısı sağlıklı canlı bir kediye dönüştü. İsmini bebiş koyduk, şuanda 3 yaşında ve ben ona her bakışımda doğru karar verdiğim için mutlu oluyorum. Yaptığım şey benim doğrumdu belki yerimde başkası olsa gidip yukarıdaki maddelere uygun yavru alırdı. Ben kendi doğrularım yönünde seçim yapmaktan memnunum bu konuda.
Hayvan sever herkese sevgiler...

evet ped center larda hasta olabılıyorlar.dıkkat etmek lazım.sonra olunce cok uzuntu oluyor.yasadım ben.

Aslında çok doğru yukarıdaki maddeler petshop tan kedi almak isteyenler için.Ama doğada,evde hayatını devam ettirebilenler açısından en güçlü hayvanlar kedilerdir.Uyum sağlama açısından çok sıkıntı çekmezler.O yüzden ben şimdiye kadar para vererek kedi almadım hiç,sokak kedilerini alıp onların tüm bakımlarını yapmak daha mantıklı geliyor bana..Sonuçta petshoplardaki,barınaklardaki kedilerinde mutlak sahiplere ihtiyaçları var...Herkez sahip çıkarsa kedilere onlarda parayla satılıp alınan bir eşya olmaktan kurtulacaklardır..Sevgiyle kalın..

X