kaynanasının yanında tatilini geçiren gelin

hsntn

Guru
Kayıtlı Üye
14 Mart 2008
432
4
kızlar haftaya senelik iznimizi geçirmek için eşimin ailesenin yanına gidiyoruz.eşim onları bir yıl görmediği için tatilde onun memleketindeyiz.ama bana artık bu olay işkence gibi geliyor.zaten çolukçoçuk 12 kişi aynı evdeyiz görümcemler,kaynımlar onlarda izinlerini orda geçiriyor.sabah akşam akrabalar gelir çay faslı en az 20 kişi yemeğe gelenler falan.ben sezonluk otel görevlisi gibi hissediyorum kendimi eltimler onlala aynı memleketli onlar soluğu annelerinde alıyor,görümcemde evin kızı olduğu için bağımsız ben nede olsa gelin her işi yapmakla yükümlü kişi.ben bunları yapmayı kabullendim lanet olsun deyip ama ortam çok gergin negatif enerji dolu.bunları atlata bilmek kafamı biraz dağıtmak için yanıma 4 kitap aldım geçe yatmadan okurum diye,küçük pilli radyo aldım geçi radyo pek çekmiyor.ametis taşından bileklik yaptım ametis negatif enerjiyi alırmış.başka neler yapabilirim akıl verin bildiğiniz böyle gergin ortamla savaş yöntemi varmı.

Canim sorun esinin ailesinden mi yoksa ortamin kalabalik olusundan mi kaynaklaniyor?
Esininde seninde karsilikli birbirinizi dusunmeniz gerekiyor.
Eger senin ailen senden uzakta olsaydi, 1 yil gormemis olsaydin sende muhtemelen tatilini ailenin yaninda gecirmek isterdin, yani esinin hakki bu.
Esinin memleketinden ciktiktan sonra, 2-3 gun basbasa kalacaginiz bir yere gidip kafa dinlemeniz faydali olabilir, bunu birde esinizle konusun.

Kaç gün kalmanız gerekiyor bilmiyorum.. Sıkıcı ama gidilmesi gerekiyorsa başka çare yok.. Ayrı şehirde yaşamanın en büyük dezavantajı bu bence..benneyaptımki
Eşinizin yıllık iznini bir kısmını ailesiyle bir kısmını ise başbaşa geçirmeyi teklif edin. İnanıyorum eşiniz kıyamaz size..:teselli:

ortamı anlatmadım.kayınvalidem titiz bir insan bende pasaklı değil ama o evinin düzeni biz yokkenki gibi istiyor torunlarını yanına istiyor ama oyuncak dağınıklığı olmayacak.bulaşık yıkadın onları kurulayacaksın ve yerlerine yerleştireceksin yoksa makbule geçmez.ütü desen eşimin ve kayınpederimin hergün kıyafetlerini ütüle allahtan kayınlarım evlendi.gezmek olarakta sadece akraba ziyaretine gidiyoruz.eşime çarşıya gidelim deyince cevap betonları görüpte neyapacakmışım burası çok güzel yeşillikmiş.ama kendi kardeşleriyle hergün gezmelerde.dedikodu kazanı ayrı akrabaları birbirinin arkasından konuşup sonra konuştukları kişinin yüzüne gülüyorlar bunuda öyle ustalıkla yapıyorlarki pes doğrusu.bir işi yarımyap yada yapmak isteme senden kötüsü yok.bıktım yani bu ortamdan her an birileri kavga edecekmiş gibi gergin(kavgalarda çok oluyor)akrabalar aynı mahalle içinde oturuyor.tek iyi tarafı ev bahçeli müstakil olduğu için çocuklarım özgürce oyun oynuyorlar ama anneleri kafeste gibi şöyle dinleneceğin bir gün yok.sakin bir öğün geçiremezsin mutlaka çaya gelen olur.ama bizi çaya çağıran nadirdir.eşime sorarsanız ne güzel akrabalarla iç içe.haklı bütün gün en az 15 kişiye yemek servisi,çay servisi ortalık toplama,bulaşık yıkama,çamaşır yıkama ve ütü yapma işini o yapmayınca keyfini çıkarmak ona kalıyor eziyeti bana özlemgiderdiğide kendi akrabaları.hoş gidilecek yerede beni gönderir onlar ya maça ya kahveye çok uzattım gitme vakti yaklaştıkça migrenim tutuyor.zaten kendimede şu teşhisi koydum kayınvalide yanında 35 gün geçirecek gelin sendromu ama tedaviyi bilmiyorum.bazen diyorum ayağım kırılsada ben gidemesem eşim gitse.

resmen savasa gider gibi hazirlanmissin ametis taslari falan

ama anlattigin kadari yetti bana ortamin gerginligini hissetmeme

bence esine bu sefer olmasada bir dahakine tatilin birazini ayri gecirmek istedigini ev isi yapmadan basbasa olmak istedigini onun guzel bir aninda soyle

Kaç gün kalmanız gerekiyor bilmiyorum.. Sıkıcı ama gidilmesi gerekiyorsa başka çare yok.. Ayrı şehirde yaşamanın en büyük dezavantajı bu bence..benneyaptımki
Eşinizin yıllık iznini bir kısmını ailesiyle bir kısmını ise başbaşa geçirmeyi teklif edin. İnanıyorum eşiniz kıyamaz size..:teselli:

teşekkür ederim laale ben eşime hakveriyorum olayıda kabulelendim zaten ben bu tatili geçirmeye mecburum ama ortam benim için gergin eşim için hava hoş anlayış gösterip.haftada 1 başka ortama sadece eşim ve çocuklarla gitsek olay belki çözülecek ama o incelik benim eşimde yok .tatilin bırkımını başka yerde geçirmeye ise tek memur maaşıyla anca kendimizi oraya atıyoruz.ben sadece sizden böyle allahın bana sabır vermesini istiyorum ve kendimi rahatlatacak öneri bu kitap adı olabilir bir hikaye olabilir çıktıya alıp darda kalınca okumak için dua olabilir.resim olabilir

Kendiniz gitseniz çarşı pazara filan...Olmaz mı acaba? Veya çevrede başka görülecek yerler varsa gezdirsinler diyeceğim ama çok şey mi istemiş olurum? Ne bencil insanlar var ya..Allah yardımcınız olsun.
Ev hanımıysanız eşinizin tatil zamanını sizin çalışma zamanınız gibi düşünün belki bu kabullenmeyi kolaylaştırır. Ama eşinizin de mutlaka yaptığınız işlerden haberdar olmasını sağlayın. En azından size minnet duysun bari.

resmen savasa gider gibi hazirlanmissin ametis taslari falan

ama anlattigin kadari yetti bana ortamin gerginligini hissetmeme

bence esine bu sefer olmasada bir dahakine tatilin birazini ayri gecirmek istedigini ev isi yapmadan basbasa olmak istedigini onun guzel bir aninda soyle

evet benim için savaş ortamı oldu belli yaştan sonra çekemiyorsun.zmanla yaptığın iyiliklerin fedakarlıkların onlar gözünde bir hiç olduğunu görünce canım ondan gitmek istemiyor yada 15 gün kalalım dönelim eşim zaten beni anlasa ne ametisten nede kitaplarda ümit arayacağım sorun bu benim eşim anlayışşız

Kendiniz gitseniz çarşı pazara filan...Olmaz mı acaba? Veya çevrede başka görülecek yerler varsa gezdirsinler diyeceğim ama çok şey mi istemiş olurum? Ne bencil insanlar var ya..Allah yardımcınız olsun.
Ev hanımıysanız eşinizin tatil zamanını sizin çalışma zamanınız gibi düşünün belki bu kabullenmeyi kolaylaştırır. Ama eşinizin de mutlaka yaptığınız işlerden haberdar olmasını sağlayın. En azından size minnet duysun bari.

kendim dışarı çıkamıyorum ortam küçük bir yer.lafla sürekli birilerine şaka yoluyla bunu dile getiriyorum ama kulak duymak istediğini duyar duymak istemediğini duymaz.eşim yapılanlardan minnet duymaz adın gelin olunca bu işler senin zaten görevin.

Arkadaşıma katılıyorum..
Sürekli iş yapmak hem de başkalarının işini yaparken eşinizin halinden memnun olması düşündürücü..
Başbaşa bir yerlere gidemeseniz bile kendi evinizde olsanız yalnız.. Ben olsam iş hayatından eşimi özlediğimi,biraz yalnız kalmak istediğimi söylerdim. İlla bir yerlere gidelim diye değil evimizde de olsa tatil yapalım ikimiz derdim eşime..
Ne kadar yorulduğunuzu,sıkıldığınızı fark etse eşiniz belki daha anlayışlı olur..

sen oldukca anlayisli birisin

olumlu dusunmenin gucu
ufak seyleri dert etmeyin
5 sevgi dili
birde ismini vermem dogru mu bilmem itiraflar uzerine bir sitenin kitabi var cok eglenceli

bu kitaplar hizli okunuyor ozguveni ve kendini onemsemeyi arttiriyor hatta 5 sevgi dilini esinle beraber okuyun

kendim dışarı çıkamıyorum ortam küçük bir yer.lafla sürekli birilerine şaka yoluyla bunu dile getiriyorum ama kulak duymak istediğini duyar duymak istemediğini duymaz.eşim yapılanlardan minnet duymaz adın gelin olunca bu işler senin zaten görevin.

En baştan bu tip şeylere önlem almak lazım herhalde. Yoksa yaptığınız iyilikler, jestler, düşüncelilikler bir süre sonra görev haline dönüşüyor.
Bu durumda tavsiyem ametistin yanına bir de ay taşı alın, sabrı artırır. Bu sene artık geçmiş, sonraki seneye de birşekilde bundan kurtulmak için önlem almaya şimdiden başlayın. Çocukları yaz okuluna filan verin mesela

yanlış anlamayın ben gitme işini kabullendim bu eşimin en büyük hakkı ama o ailesini görecek onlarda torunları ve oğullarıyla özlem giderecek diye ben yıpranıyorum.evet çözüm basit eşim biraz bizimle ilgilense herşey çözülecek ama o anlayışta benim eşimde yok akrabaları ve ailesi herşeyden üstündür(bizden bile)senin yaptığın hiç bir şey iyilik yada fedakarlık olmaz.oyüzden ricam eşimle ilgili öneri yapmayın 9 yıldır hiç birşey değişmesi.sadece bir hikaye,resim,deyiş,fıkra gönderin hoş böyle insanın içi sıkıldığında bir tebesüm oluşturacak dünyada güzelliklerin olduğunu farkettirecek. a.s. :enbuyukkk: a.s.

aytaşınıda alayım bari gitmeden.ağır roman senin dediğinide deneyeyim.

soyledigim kitaplarin yanlarina notlar almisimdir hala acar bazen bakarim

ayrica 5 sevgi dili de gercekten insana cok baska bir bakis acisi kazandiriyor esinle cocugunla ailenle hatta dusmaninla bile bi iletisim kapisi aciyor

ortamı anlatmadım.kayınvalidem titiz bir insan bende pasaklı değil ama o evinin düzeni biz yokkenki gibi istiyor torunlarını yanına istiyor ama oyuncak dağınıklığı olmayacak.bulaşık yıkadın onları kurulayacaksın ve yerlerine yerleştireceksin yoksa makbule geçmez.ütü desen eşimin ve kayınpederimin hergün kıyafetlerini ütüle allahtan kayınlarım evlendi.gezmek olarakta sadece akraba ziyaretine gidiyoruz.eşime çarşıya gidelim deyince cevap betonları görüpte neyapacakmışım burası çok güzel yeşillikmiş.ama kendi kardeşleriyle hergün gezmelerde.dedikodu kazanı ayrı akrabaları birbirinin arkasından konuşup sonra konuştukları kişinin yüzüne gülüyorlar bunuda öyle ustalıkla yapıyorlarki pes doğrusu.bir işi yarımyap yada yapmak isteme senden kötüsü yok.bıktım yani bu ortamdan her an birileri kavga edecekmiş gibi gergin(kavgalarda çok oluyor)akrabalar aynı mahalle içinde oturuyor.tek iyi tarafı ev bahçeli müstakil olduğu için çocuklarım özgürce oyun oynuyorlar ama anneleri kafeste gibi şöyle dinleneceğin bir gün yok.sakin bir öğün geçiremezsin mutlaka çaya gelen olur.ama bizi çaya çağıran nadirdir.eşime sorarsanız ne güzel akrabalarla iç içe.haklı bütün gün en az 15 kişiye yemek servisi,çay servisi ortalık toplama,bulaşık yıkama,çamaşır yıkama ve ütü yapma işini o yapmayınca keyfini çıkarmak ona kalıyor eziyeti bana özlemgiderdiğide kendi akrabaları.hoş gidilecek yerede beni gönderir onlar ya maça ya kahveye çok uzattım gitme vakti yaklaştıkça migrenim tutuyor.zaten kendimede şu teşhisi koydum kayınvalide yanında 35 gün geçirecek gelin sendromu ama tedaviyi bilmiyorum.bazen diyorum ayağım kırılsada ben gidemesem eşim gitse.

Kayinvalidenin titiz olmasina bayildim severim temiz kadinlari..:1rolleyes:
Senin isin de zor canim ya bilmiyorum calisiyomusun ama
calis calis iznini de istedigin gibi gecireme yine calis..tatlicadiarzu
Ne diyim umarim bu surec senin icin sikintisiz gecer...

Bence oraya gittiğinde elinde yetiştirmek zorunda olduğun işlerin olsun,incik boncuk,örgü,ahşap boyama gibi...Yani hem biraz uzaklaşırsın ortamdan hem de boş oturuyor diye seni suçlayamazlar...

Sen evde ne kadar yarım işin varsa tamamla orada canım:))
Hatta bu işten para kazandığını söyleyerimseniben

Bence oraya gittiğinde elinde yetiştirmek zorunda olduğun işlerin olsun,incik boncuk,örgü,ahşap boyama gibi...Yani hem biraz uzaklaşırsın ortamdan hem de boş oturuyor diye seni suçlayamazlar...

Sen evde ne kadar yarım işin varsa tamamla orada canım:))
Hatta bu işten para kazandığını söyleyerimseniben

Hımmm...fisfisfis
Çok mantıklı bence..
Akıllı kadının hali başka tabi..:1hug:

bence bu sene biraz ağırdan al kendini..nazlan yoruldum yaşlanıyorum hastayım de..ne bilim işleri ortalık uşağı gibi yada bahşiş alan garson edasıyla hevesli,çabuk ve gayretli yaptığını görünce daha çok yüklerler..1 ay fazla..ben olsam katlanırmıydım böyle bir ortama..hayır..ama ortm güzel olur,sohbet tatlı olur,keyifli insanlarır..o başka..böle birbirinin kuyusunu kazan tiplerle yanyana olmak feci..:1no2:
seneye daha az kalmak konusunda eşinle konuş bence..45 gün çok..

Yaşamı olduğu gibi algılamak ve onun getirdikleriyle keyfini çıkartmak hepimizin elinde. ...
aynı şekilde sizin kendi aileniz olabilirdi bu şekilde eşiniz düşünseydi inanıyorum ki çok üzülürdünüz...
tamam kolay değil ama zor da değil (bence)hatta onlara ayak uydurman gönüllerini hoş tutman inan ki seni ve karşındakini çok mutlu eder...yaşam koşulları yetişme şertlerınız uymayabilir bence mantıklı düşünmekte yarar var herşeyden zevk almak senin elinde karşılık beklemeden sewmek gerek boşver bu senin farkın olsun cnm inanki doğru ilişki doğru eş çok zor bulunan bulununca kıymetini bilmek çok önemli eşim için herşeyi yapardım bunu bilmeni isterim saygılarımla mutlu kal

X