Kayinvalidem

Diyelim ki kayınvalideniz ve görümcelerinizden birinin kalıtsal, zihinsel rahatsızlıkları mevcut. Çocuğunuz neredeyse doğmak üzereymiş "acaba çocuğuma geçer mi vb" diye sorgulamak için biraz geç değil mi sizce de ?
evet ne yazik ki cok gec ogrendim tum bunlari. esim anlatmamisti bana daha once. bu arada cocugum 2.5 aylik daha, dogmak uzere degil.

Merhaba arkadaslar. ben 1.5 senelik evliyim, esimin ailesiyle cok fazla gorusmedim ilk zamanlar cok uzak yasadigimiz icin. son zamanlar da fazla git gel oldu ben daha cok tanima firsati buldum ozellikle kayinvalidemi. 2 gorumcem var, 1i ile gorusme firsatimiz cok olmustu cok kibar iyi bir kadin her zaman da iyi guleryuzlu davranir bana. ilk garip gelen sey kendisinin ve cocuklarinin kayinvalidemi yani kendi annesini asla sevmemeleri olmustu hatta gorusmezler de pek sadece gunu birlik sende 2-3 kez gider gorur ve cok ta konusmaz etmez. diger gorumcem ve kayinvalidem biraz garip yani ben ilk baslarda konduramadim ama sanki akli dengeleri normal degil gibi geldi bana biraz fazla icli disli olunca hiss ettim bunu. Yani fazla pasif kendi dunyasinda gibi ozellikle kv. sanki bu dunyadaki hic bir sorun onu alakadar etmiyor bir sey anlatsak duymuyor gibi😅 esimle biraz konustum bazi davranislari ile ilgili ve soyle bir sey soyledi kendisi bi ara major depresyon gecirmis ve antidepresan kullanimi sonucu cok pasif hareketsiz kendi dunyasina kapanan biri olmus. yani bana bazi garip soylemleri oldugu icin bir seylerin ters gittigini anlamistim zaten. bir de asla yasina uygun davranmiyor yasli biri ama 14-15 yasinda cocuk gibi davraniyor. ben bu durumdan sonra cok garip hiss ettim. bu kadinin yasadigi depresyonun cok ciddi bir sebebi olmus ama acaba genetik ola bilir mi bu sekilde ruhsal sorun? yarin bir gun esim cocugum boyle olursa asla dayanamam.. ama esim, yakin oldugum gorumcem ve cocuklari gayet akli basinda insanlar. lutfen kimse dusunduklerim icin beni kinamasin ben boyle hastaliklardan oldukca korkan bir insanim
esas sorun ise su: kendisini doktora goturduk esimle ilac yazdilar, ve daha da gariplesti ilaclardan sonra.su an ben hamileyim ve dogacak cocuguma bakmak icin inat ediyor, uzun sureli vermemi istiyor bir de. ben gecistiriyorum surekli ama her hangi bir gun de “bebek dogsun da bakayim torunuma” falan gibi mesajlar cekiyor dusununce bile alt ust oluyorum. nasil bir yol izlemem gerektigini bilemiyorum artik.

Ağır hastalık depresyon geçiren biri hakkında böyle alaycı konuşmanız çok çirkin.
Çocuğunuzu bırakmazsınız olur biter.

Bu konu sizi ilgilendirmez kendi cocuklarini ilgilendirir . Tedavi olmasi gerekiyorsa kendi cocuklari tedavi ettirir. Begenmiyorsaniz bu hamile halinizle gorusmezsiniz olir biter. He bu arada evet tirnakliyimdir.
o zaman baskalarinin anasini babasini nasil koruyacagi ile ilgili sacma sapan yorum yapma kendin hakli da haksiz da olsan tirnaklarini cikariyorsun onu anladik. bu arada gayet te beni ilgilendirir kizlari goturmuyor doktora benle esim goturuyoruz tedavisini de yine biz ettiriyoruz. at gozluklerini cikar da dikkatlice oku!

Sizlik bir durum yok ki, yani kadın rahatsızmış napsın? Bir saygısızlık ya da sizi üzecek bir davranışı da yokmuş anladığım kadarıyla. Allah şifa versin deyip geçin. Ya genetikse ya çocuğum eşim böyle olursa diye düşenmek de takıntılı bir ruh hali bence. Bu sizin de kuruntu yani anksiyete sahibi olabileceğinizi düşündürdü. Boşverin siz kendinizle ilgilenin. Zaten sağlıklı da olsa çocuğunuza siz istemediğiniz sürece alıp bakmaya hakkı yok. Ne münasebet doğsun da yanıma alayım ben bakayım?
aslinda beni uzecek cok davranisi oldu, esime bu davranislari anlattigimda depresyon olayini anlatmasi uzerine benim zorumla doktora goturduk. durumunu bildigim icin artik kendimle ilgili davranislarina aldirmiyorum sadece o yuzden yazmaya da gerek yok

Merhaba arkadaslar. ben 1.5 senelik evliyim, esimin ailesiyle cok fazla gorusmedim ilk zamanlar cok uzak yasadigimiz icin. son zamanlar da fazla git gel oldu ben daha cok tanima firsati buldum ozellikle kayinvalidemi. 2 gorumcem var, 1i ile gorusme firsatimiz cok olmustu cok kibar iyi bir kadin her zaman da iyi guleryuzlu davranir bana. ilk garip gelen sey kendisinin ve cocuklarinin kayinvalidemi yani kendi annesini asla sevmemeleri olmustu hatta gorusmezler de pek sadece gunu birlik sende 2-3 kez gider gorur ve cok ta konusmaz etmez. diger gorumcem ve kayinvalidem biraz garip yani ben ilk baslarda konduramadim ama sanki akli dengeleri normal degil gibi geldi bana biraz fazla icli disli olunca hiss ettim bunu. Yani fazla pasif kendi dunyasinda gibi ozellikle kv. sanki bu dunyadaki hic bir sorun onu alakadar etmiyor bir sey anlatsak duymuyor gibi😅 esimle biraz konustum bazi davranislari ile ilgili ve soyle bir sey soyledi kendisi bi ara major depresyon gecirmis ve antidepresan kullanimi sonucu cok pasif hareketsiz kendi dunyasina kapanan biri olmus. yani bana bazi garip soylemleri oldugu icin bir seylerin ters gittigini anlamistim zaten. bir de asla yasina uygun davranmiyor yasli biri ama 14-15 yasinda cocuk gibi davraniyor. ben bu durumdan sonra cok garip hiss ettim. bu kadinin yasadigi depresyonun cok ciddi bir sebebi olmus ama acaba genetik ola bilir mi bu sekilde ruhsal sorun? yarin bir gun esim cocugum boyle olursa asla dayanamam.. ama esim, yakin oldugum gorumcem ve cocuklari gayet akli basinda insanlar. lutfen kimse dusunduklerim icin beni kinamasin ben boyle hastaliklardan oldukca korkan bir insanim
esas sorun ise su: kendisini doktora goturduk esimle ilac yazdilar, ve daha da gariplesti ilaclardan sonra.su an ben hamileyim ve dogacak cocuguma bakmak icin inat ediyor, uzun sureli vermemi istiyor bir de. ben gecistiriyorum surekli ama her hangi bir gun de “bebek dogsun da bakayim torunuma” falan gibi mesajlar cekiyor dusununce bile alt ust oluyorum. nasil bir yol izlemem gerektigini bilemiyorum artik.
Neyine alt üst oluyorsunuz her şeyi bu kadar abartan insanlar bunaltıcı oluyor. Siz çocuğu vermezseniz ,birakmazsaniz kadın gelip kucaginizdan çocuk mu kaçıracak ?

Neyine alt üst oluyorsunuz her şeyi bu kadar abartan insanlar bunaltıcı oluyor. Siz çocuğu vermezseniz ,birakmazsaniz kadın gelip kucaginizdan çocuk mu kaçıracak ?
hastalikli biri surekli dogmamis cocugumu alip kendi bakacagini soyluyor ustelik esiyle birlikte. insallah sizin de basiniza gelir de siz alt ust olmazsiniz!

hastalikli biri surekli dogmamis cocugumu alip kendi bakacagini soyluyor ustelik esiyle birlikte. insallah sizin de basiniza gelir de siz alt ust olmazsiniz!
Ha içiniz rahat etmesin çok şükür ben KOCAMİ DA AİLESİNİ DE çok kaliteli insanlardan seçtim. Ha kötü de olsa kimse kucagimdan çocuğumu alıp gidemez sizin gibi biri değilim💃💃

Öncelikle psikiyatrik rahatsızlıklarda evet gen faktörü olabiliyor ama hic olmayabiliyor da
Kadıncağız durup duruken majör depresyon geçirmedi bakalım ne yaşadı bunu merak edip sordunuz mu
Bir diğer konu hamilesiniz ve çok çok büyük konuşmuşsunuz ay ben yapamam ben dayanamam vs vs bunlar büyük sözler bence tövbe edin ve her daim kalbinizi iyilik üzerinde tutun
Kayinvalide bir heves hatta kayinpeder dahil bebeği biz büyütelim vs artık ne denildiyse bilmiyorum bu lafı elbette edebilir ama gece siz uyurken gelip beşikten kaçırmaz yani
Uzun lafın kısası merhametli olun empati yapın
Misal sizin anneniz zararsız depresyon hastası olsa ve eşiniz sizin gibi bu şekilde anlatsa ne hissedersiniz?
Hoş değil di mi

Kayınvalideniz yaşadığı bir travma sonucu veya genetik yatkınlığı dolayısıyla major depresyon geçirmiş olabilir. Genetik yatkınlık varsa dahi her aile bireyini aynı şekilde etkilemiyor. Kişi sadece taşıyıcı olup diğer alt soyları etkileyebilir.

Bu arada siz de taşıyıcı olabilirsiniz veya direkt sizin de yatkınlığınız olabilir ve bir travma sonucu ortaya çıkabilir. Sadece bir nesil öncesi değil yedi nesil önceki atalarınızdan dolayı yatkınlığınız olabilir.

Hadi eşiniz de major depresyon görüldü boşanırsınız. Peki ya evladınız? Allah korusun başka sıkıntılar da olabilir. Allah kimseyi ailesiyle evladıyla sınamasın. Keşke yeterli olgunluğa sahip olmadan çocuk sahibi olmayı düşünmeseydiniz.

Kayınvalidenizin bakmasını istemiyorsanız araya mesafe koyun çok sık görüşmeyin. Eşinizle de kaygılarınızı paylaşın sizi bu konuda desteklesin.

Major depresyonda az da olsa bir genetik yatkınlık vardır ama çok daha önemli genetik hastalıklar var ve sağlık sorunları var örneğin sizofreni, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon vs vs. Depresyon çok kişi yaşayabilir, genetik yatkınlıktan ziyade çevresel faktörler de etken. Kayınvalideniz kullandığı ilaçlar yüzünden de o hale gelmiş olabilir. Eşinizde ve çocuğunuzda çıkacak diye bir şey yok yani öyle düşünmeyin. Allah sağlık versin.
Çocuğu uzun süreli bana bırak, ben bakacağım gibi şeyler söylerse geçiştirin. Niye çocuğu uzun süreli ona veriyorsunuz ki zaten bu normal bir şey değil? Torununu görsün elbette ama ona bırakmak zorunda değilsiniz. Eşiniz de bu konuda size destek olacaktır diye düşünüyorum. Şimdi hamile halinizle bunları düşünüp de stres olmayın.

Sizin de başınıza gelmiş gibi. Kadını takıntı yapmışsınız sanki silah zoruyla çocuğunuzu alıp ona verecekler. Şaka gibisiniz gerçekten.

Keşke ağaçlar kovuğundan bol bol erkek fırlatsa da sizin gibi olan zihniyetler oradan evlense.

Eşin evlenmeden önce sana söylemeliydi bence annesinin ve kardeşinin durumunu. Ben olsam söylerdim yani.

X