Katiplik hakkında

Max weber

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2017
311
215
Herkese merhaba. İş ve kariyer bölümünde aynı konuyu açtım ama orda gören olmuyor diye buraya yazıyorum.Lütfen konum taşınmasın. Daha önce katiplik mülakatına giren tecrübeli arkadaşların bilgisine,fikirlerine ihtiyacım var. Sorulan sorular, giyim kuşam, kendimizi nasıl tanıtmalıyız gibi..

Telegramda bununla alakalı gruplar var. Detaylı soruları sorabilirsiniz.
Klavye sınavına girdiniz mi? Mülakata kalırsam diye mi bilgi istiyorsunuz yoksa başvurudan itibaren tüm süreç için mi anlayamadım?

öncelikle 11 senelik katip olarak şunu söyleyeyim; kendinden emin ol, dik dur, ozguvenli ol, salkım saçak giyinme ki öyle yapmazsın eminim. saçlarını toplamanı at kuyruğu yapmani öneririm. sorulara akıcı şekilde cvp ver. bilmediğine "animasayamadim efendim" de. kendini anlatmaya ilköğretimden başla bitirdiğin sonokula kadar.... gibigibi

ayrıca çok hafif bir makyaj yapmalısın.oyle ne çok şık ol ne paspal ol. hayatına dair tüm detayları verme. mesela nişanlısın nisanlin polis asker vs ise söyleme.tayinci olacağın için alinmazsin. hatta nişanlı olduğunu da söyleme. yeni evliysen o da sıkıntı hamile kalıp gitme ohtimalin de var 🤷‍♀️

sorulan sorular da şöyle ki seni almak isteseler ülkenin komşularını sorarlar, almayacaklar ise somalinin komşularını. yani demem o ki sorular derya deniz. hepsini bilme şansın yok ama genel itibariyle tarih soruluyor

Klavye sınavına girdim. Mülakata kalırsam diye bilgi istiyorum.
Öncelikle klasik takım elbise siyah ya da lacivert genellikle koyu renk tercih edilir.Topuklu ayakkabı giyecekseniz hafif topuklu olmasına özen gösterin.
Saçınızı açmak yerine toplayın at kuyruğu gibi. Derli toplu görüntü için.
Mülakat olayı biraz şans açıkçası komisyona bağlı ama cte,zabıt,icra hangisi için gideceksen öncelikle mesleki görevleri öğrenmelisin,tarih,güncel olaylar,bazen yaşadığın il ve memleketin ile ilgili bile sorular gelebiliyor.Geçen yıl Bursa da dini sorular,Bitlis'li arkadaşıma ise türkünün hikayesini sormuşlardı.Ucu emin ol çok açık. Genelde 3 soru sorulur,bilmiyorsan eğer bilmiyorum ya da hatırlayamadım şuan efendim diyebilirsin.Her cevabı verirken biraz düşünür gibi yapmalı,sakin soğukkanlı olmalısın.Cevabı çok uzun uzun anlatmamalısın.Kısacası Kısa ve net cevaplar+Özgüven,göz teması. Ayrıca bilerek modunu düşürmeye çalışabilirler hemen yüzün asılmamalı belli etmemelisin,şimdiden başarılar dilerim.

X