Hamur İşleri Karisik Pizza-Resimli

Freegril

Nirvana
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2007
1.727
23
Karisik Pizza

Hamur mayalandirilir

Hamuru için ;
2.5 su bardağı un (yaklaşık 500gr.)
1 su bardağı süt
1 paket ya;maya yada kuru maya
Yarım tatlı kaşığı toz şeker
50 gram margarin
Bir tutam tuz (1 tatli kasigi)
Sosu ve Harcı için ;
Sos ;
1 domates
1 çorba kaşığı salça
1 çorba kaşığından az zeytinyağı
Kimyon, tuz,kekik ve karabiber
Harç ;
150 gram sosis
150 gram mantar 50-100 gram dilimlenmiş siyah zeytin,
1 çorba kasesi mısır
1 adet domates
1 adet dolmalık biber (kırmızı)
1 adet dolmalık biber (yeşil)
250 gram kaşar peyniri
yarım fincan zeytinyağı
Kırmızı pul biber, kekik, tuz ve karabiber...

Önce yas mayayi 1 bardak ilik sutte eritiyoruz ve 5 dk bekletiyoruz.Sonra yarim tatli kasigi şekeri yarim yemek kasigi eritilmis margarini mayanin oldugu kaba bosaltiyoruz.Sonra elenmis unu, tuzu koyup yoğurun. Hamur kulak memesi kıvamını biraz geçtikten sonra 15-20 dakika kadar hamuru dinlendirmeye bırakın.
Hamurumuz mayalanırken biz de pizzanın alt sosunu, yani ekmek kısmının üzerine sürülecek sosu hazırlayabiliriz. Bunun için büyükçe bir domatesi rondodan geçirin, 1 çorba kaşığı salça ilave edin, bir yemek kasigindan az zeytinyağı, birer çay kaşığı tuz, kimyon,kekik ve karabiber ekledikten sonra 5 dakika kadar karıştırarak pişirin.
Harcın yani pizzanın üzerine konulacak malzemelerin hazırlanması ise çok daha basit. Tamamen isteğinize göre değiştirebileceğiniz malzemeleri (ben mantar, sosis, mısır, zeytin ve biberi tercih ettim) dilimleyerek bir kap içerisine koyun. Yarım yemek kaşığı salça eklenmiş 1 domates rendesini, baharatları ve yarım fincan kadar zeytin yağını ekleyerek iyice karıştırın.
Hamuru yağlanmış tepsiye yayiyoruz. Burada da yine tamamen sizin isteğinize göre kalın ya da ince hamur yapmanız mümkün. Ben kalın hamuru tercih ettim o yuzden orta boy tepsiye koydum yada daha büyük bir tepside daha ince yayarak yapabilirsiniz. Hamuru yaydıktan sonra hazırlamış olduğumuz ve çok sıcak olmayan sosu her tarafına eşit dağılacak şekilde sürün. Bu sosun üzerine kaşarların 1/3’ünü serpin ve bunun üzerine de malzemelerimizi yayın...
Artık pizzamızı daha önceden 200ºC’ye ısıtılmış fırına verebiliriz. Yaklaşık 40 dakika sonra pizza hazir.Burada önemli olan pizzanın altının pişmesi, fırınınızın ayarını buna göre yaparsanız daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Pizzanın çıkartılmasından birkaç dakika önce üzerine kaşarların geri kalanını da dökuyoruz.Ve 2 dk daha firinda tutuyoruz.
Umarım beğenirsiniz.Tadi satin aldigimiz pizza gibi cok guzel oluyor.Afiyet olsun....

Son düzenleyen: Moderatör:
Kızlar uzun uzun anlattığıma bakmayın aslında kolay ve tadı çok güzel oluyor.Ben aynı gün içinde 2 tepsi yaptım birisini annemlere götürüp pişirdim çok beğendiler.cokacimcoook

bende diyete başlamadan yapıyım sonra hamur işi yokk :)çok guzel duruyor

1 paket kuru maya ne kadar oluyor bende büyük maya paketleri var yeni başlıcam pizza yapmayaa.s.

yaw bi pakat kuru maya
bir paket yaş maya
bunlar ne kadar oluyo lütfennn söyleyinnnn

Kusura bakma canim yaa mesajini yeni gordum umarim yapmissindir.
Kuru maya kucuk paketler halinde var yaa ben genelde instant maya aliyorum super oluyor.Ama pizzayi kucuk paketlerde yasa mayayla yaptim 42 gr olanlar.Umarim yardimci olmusumdur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…