Kardeşimin rızkı için dualarınıza ihtiyacım var

buurcuum50

Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2016
33
36
37
Arkadaşlar iyi akşamlar önce rabbim sonra sizlerin duaları sayesinden minik bir kızım var ve 1 yaşına girecek Allah’ın izni ile rabbim evlat isteyen herkese nasip etsin evlat kokusunu eksik etmesin. Sizin dualarınıza yine ihtiyacım var kardeşimin adı duygu üniversiteyi bitirdi kardeşimin rızkı için dua edermişsiniz kardeşime. Şu an yüksek lisans yapmak istiyor hakkında iş hayırlı ise işe girmeyi okumak ise okulda kalması için dua edermisiniz çok ihtiyacımız var. Maddi durum olarak da ailem sıkıntı da dualarınızı eksik etmeyin

"İnsana faydası olan maddi ve manevi her şey rızktır. Bir âyet-i kerime meali:

(Dünya hayatında onların geçimliklerini[maddi, manevi bütün rızklarını]aralarında biz taksim ettik.) [Zuhruf 32]

İnsanlar, İslamiyet'i terk ettikleri için, yani Allahü teâlânın emirlerine ve yasaklarına uymadıkları için ve İslam dininin gösterdiği rahat ve huzur yolundan ayrıldıkları için, dünyada bereket kalmadığı gibi maddi ve manevi rızklar da azaldı. Bir âyet-i kerime meali:

(Beni unutursanız [maddi ve manevi] rızklarınızı kısarım.) [Taha 124]"

-Alıntı-

İnsanların dünyevi geçimliği ezelde takdir edilmiştir, artmaz veya eksilmez ve Allah her canlının rızkına kefildir ama aynı şey iman için geçerli değil maalesef... Bu nedenle imanın gereğini yerine getirmek de imanı muhafaza etmek de kişinin sorumluluğunda ve bunu başarmak gerçekten çok zor.

Bizler rızık konusunda Allah'ın teminatı bulunmasına rağmen bazen sebeplere yapışmak için bazen de inanç zafiyeti yüzünden ibadet ve itikadımıza rızkımıza olduğu kadar özen göstermiyoruz ve bu şekilde dünyayı da ahireti de ziyan ediyoruz o nedenle ben kardeşiniz ve sizinle birlikte tüm müminler için kuvvetli bir iman, sapmaz ve tükenmez bir hidayet diliyorum Allah'tan, kabul buyursun inşallah...

Yukarıda yazdığım Allah'a yönelme noktasında kusurlu olma hali size ya da kardeşinize atfen değil; elindeki işi yetiştirmek için o vaktin namazını kılmayan, sınavı var diye o günkü farz orucu tutmayan, aynı kıyafetten farklı renkte bir tane daha almaya para bulup da ihtiyaç sahibine sadaka verirken cebinde bozuk paranın en düşük değerini arayanlara... Allah'ın bizim yapacağımız hiçbir şeye ihtiyacı yok, biz O'nun lütfunu aramak için rahatımızdan ödün vermeye, sevdiğimiz şeylerden fedakarlık yapmaya muhtacız. O'nun için vazgeçtiğimiz her şey bize ihsan edilecek, Bakara Suresinde hüküm net; "Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür."

Ne güzel kudsi hadisler var bu yönde:

"Ey ademoğlu, bana yönelmek için işlerini bitirmeyi bekle, bana dön işlerini ben halledeyim."

Ve zavallı insan... Malını kaybetmekten korktuğu kadar cehennemden korksaydı her iki tehlikeden de emin olurdu.

Allah hepimizi ıslah edip kendine layık salih kullardan kılsın inşallah...

X