Karaciğerde kist çıkması?

Doktorum bana kist oluşumu bakteriyi duvarlar içine hapseder ve yayılmasını önler şeklinde açıklamıştı.Kistin patlama halinde karın boşluğuna dolması ve diğer organlara yayılması ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.Bu yüzden çok iyi temizlenmesi gerekiyor.
Biz o dönem çok doktor ve hastane araştırdık. Özel hastaneler bizi özellikle eğitim araştırma hastanelerine yönlendirdiler.Ben ameliyatımı İstanbul Haseki eğitim ve araştırma hastanesi genel cerrahide oldum ve çok memnum kaldım.Aklınızda bulunsun.Tek seferde bu sıkıntıdan kurtuldum.Tekrar geçmiş olsun.

Merhaba eşimde de karaciğer kist hidatik çıktı 7 cm Lik . 3-4 tane doktora gittik . Kimisi girismsel radyoloji öneriyor . Kimisi laparoskopi yapalım diyor . Başka doktor açık ameliyat yapalım diyor çok kararsız kaldık . Tecrübesi olanlar bilgi verebilirse çok memnun olurum

Merhaba birsey sormak istiyordum size annemdede ne yazikki karacigerden safra kesesine kadar dayanmis kist varmis doktor arayisindayim yorumunuzu gordum anneniz nasil suan doktordan memnun kaldinizmi hastaligi tekrarladimi acaba

Slm.aynı kistten bende de var yeni öğrendim akciğerleri de boyutu 6 cm olmuş geriye dönük filmlerine bakıldı 2018 yılında mercimek tanesi kadarmış yiğemlerim doktor onlara sonuçları ilettim hava kist,i halk diliyle köpek kist,i olduğunu söylediler ve acil ameliyat olmam gerekiyormuş
Merhaba bir ay önce akciğerimde hava kisti olduğunu öğrendim halk arasında köpek kisti deniyormuş 6cm büyüklüğünde patlarsa tehlikeliymiş ciğer dönmesine yol açıyor ilin kötüsü içindeki parazitler vücuda yayılınca tedavisinde yokmuş bu cumartesi Bursa'da işin ehli bir proftam randevu aldık sonuçları önceden yollamıştık ona vakit kaybetmeden yanıma gelsin demiş.istanbul Yedikule,ye gittim orası da acil ameliyat dedi tek çözüm nezaman patlıcağı bikinmeyen kist,i aldırmakmış.lütfen annenizi iyi bir göğüs cerrahına götürün.ihmale gelmezmiş.

Hidatik kistin tek çözümü ameliyat başka bişey yaptırmayın eğer patlarsa o parazitler vücudun her yerinde dağılıp tedavisinde olmuyormuş üç Dr,a gittim aynı şeyi söylediler şimdi Bursa'da bir prof bulduk sonkez ona gidecem

Merhaba erkek kardeşim de vardı akcigerinde ve karaciğerinde portakal büyüklüğünde vardı ilk önce akciğerdekini aldılar bir ay sonra karaciğerdekini o dönem kedimiz köpeğimiz yoktu ama köyde yaşıyorduk kesinlikle hayvan sevme öpme dokunma gibi birşeyde yoktu bütün aileye röntgen çekildi başka kimsede çıkmadı ben bu hastalığın aşılı kedilerinizden bulasabilecegini düşünmüyorum o yüzden 7 senedir kedilerle yaşıyorum çok şükür hiç böyle birşey yaşamadım o kadar korkunç bir rahatsızlık değil korkmayın benim kardeşim gece belim ağrıyor çiğnesene dedi biraz beline bastım kulunclari vardı onları ezdim sabah nefes alamıyorum diye kalktı hastaneye götürünce çıktı ortaya Allah'tan patlamamış dedi doktor 3 gün içinde acil ameliyat oldu şuan dana gibi sağlam akciğer ameliyatından çıkıp sigara içti ona rağmen hala yaşıyor

Merhaba bu hastalık ile ilgili çok az bilgi var o sebepten ben de yaşadıklarımı eklemek istedim.
Benim sırtımda ağrı vardı. Kulunçtu, üşütmeydi diye oyalanırken bir sabah nefes alırken göğsümde batma ile uyandım. 2 gün, 3 gün derken sorunun farklı olduğunu hissettim. Çekilen akciğer filminde sağ akciğerimde 6 cm çapında bir kist göründü. Tabii ilk etapta insan kist olduğuna inanamıyor :) Ben bir gittim, geldim ne oluyor diye :) Acik tomografi istediler. Karaciğeri de görüntüleyen bir tomografi çekildi ve karaciğerimde de her iki tarfta 3.5 ar cm lik kist hidatk oluşumu görüldü. Akciğerdekinin çok tehlikeli olduğunu, hemen acil alınması gerektiğini söylediler. Geçtiğimiz salı bir göğüs cerrahına ameliyat oldum. Çok şükür ameliyatım çok iyi geçti. Kapalı şekilde yapıldı, 1.5 saatte tamamlandı, dr um 1 gece yoğun bakım yatışı verdi, 2 gece de serviste kaldım, sonra evime geldim. Şu an iyileşme safhasındayım. Ağrılarım var ancak ben çok daha zor olacağını düşünmüştüm.. Karaciğerimdekilere şimdilik dokunmayacağız. İlaç tedavisine başladık. 3 ay takip edip karar vereceğiz. Dilerim büyümezler ve hatta küçülürler Bu kist büyüme eğiliminde ise acilen alınması gerekiyor. Ülkemizde bilinen bir hastalık değil. Ben kendi başıma gelene kadar kimsede duymadım malesef O sebepten uzun uzun yazma ihtiyacı hissettim. Lütfen sizin ya da bir sevdiğinizin başına gelirse öncelikle sakin olun. Bu çok şükür ki çözümü olan bir hastalık. Moralinizi bozmadan dr unuzu dikkatle dinleyin. Kendi başınıza karar verip bekleyeyim belki küçülür filan demeyin. Özellikle akciğerdeki kistlerin acilen çıkarılması gerekiyor ve cerrahisi artık çok ilerlemiş durumda.
Bu konuda Türkiye’de farkındalık yaratmaya çaşlışam bir dernek buldum. Linkini paylaşıyorum.
Sağlıklı günleriniz olsun.

Kist hidatik ilerse organ yetmezliği bile yapabilir. Mesela ben kist hidatikten dolayı karaciğer nakli oldum.

Sizinde alveolar kistmiydi acaba kaç cm di nerede nakil oldunuz bende de iki tane alveolar kist var nakil dedi doktorlar ilaç birşeye yaramaz dedi sizin süreç nasıl oldu bilgi verebilir misiniz

Kist hidatik ilerse organ yetmezliği bile yapabilir. Mesela ben kist hidatikten dolayı karaciğer nakli oldum.

Sizin ki de mi alveolar ekinkok kisti idi kaç cm di ve nerede nakil oldunuz acaba bende de iki tane var ve nakil diyorlar ilaç kullandınız mı faydası oldu mu

Sizin ki de mi alveolar ekinkok kisti idi kaç cm di ve nerede nakil oldunuz acaba bende de iki tane var ve nakil diyorlar ilaç kullandınız mı faydası oldu mu
Kaç cm olduğunu hatırlamıyorum. Evet alveoller di. Nakil öncesi bir ilaç verdiler ama bunun pek faydası yok eğer nakil demişlerse. Ben Erzurum'da nakil oldum. Nakil den sonra bir sürü ilaç kullanılıyor zaten zamanla ilaç dozu azaltılıyor ama ömür boyu kullanılacak ilaçlar oluyor onları kesmiyorlar.

Hangi doktora oldunuz Erzurum'da süreç zor mu nakil gözümü çok korkutuyor.. size hemen nakil mi yaptılar yoksa andolozu belirli bir süre kullandırıp ondan sonra mı nakil oldu kesin demediler ama nakil gibi görünüyor dediler tam muayene için ilerleyen hafta gideceğim

Hayatımın en zor 20 gününü geçirdim. Şiddetli ağrı yüzden nefes dahi alamıyorsunuz. Önce Doktor kas ağrısı dedi ilaç fayda etmedi. Başka Dr bel fıtığı vuruyor dedi. Sonunda ultrason çekildi ve 9 cm kist çıktı. Her ne kadar köpek kisti denilse de evinde evcil hayvan olmayan ama dışarıda yemek yiyen ve eti az pişmiş seven biri olarak sorun et kaynaklı olduna karar verdi Dr. Neyseki 4 gün önce Girişimsel Radyoloji tarafından kapalı yapılan bir operasyonla kurtuldum. Takılan Dren çok zorladı ama o çıkınca ağrılar %90 azaldı. Kimin başına gelirse Allah yardımcısı olsun gerçekten çok zor bir süreç. Ağrı eşiğim yüksek olmasına rağmen ağrıdan çok ağladığımı biliyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…