Kanser belası

Monny

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2019
702
1.455
Nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum ama artık dayanamıyorum. Annemin yaklaşık 6 ay önce kemoterapisi bitti ve kanserden kurtulmuştu çok ağır ameliyat geçirdi yoğun bakımlarda kaldı böyle zorlu bir süreçti 10 yıl öncede aynı kanseri atlattı.Bu süreçte yanındaydım benden başka kimse yardımcı olmadı ne kardeşleri ne oğlu ne kocası herkes her şeyi bana yükledi bu süreç benim için çok zordu ölüm korkusundan geceleri gidip nefes alıyor mu diye bakardım.

Bütün yeme düzeni her şeyini çok güzel oturtmuştum şeker hastası olduğu için şeker kesinlikle yasaktı bunları durumu anlayın diye özet geçiyorum.Şimdi her şey güzelken bizde tatile gelelim dedik ben yurtdışında yaşıyorum.Biletlerimizi ayarladık tatilimizi ayarladık annemide gezdireceğim diye bir heves her şeyimiz hazırdı.Bugün yine annemin kanserinin nüks ettiğini öğrendim artık yaşama sevincim kalmadı gerçekten hiç bir şeye sevinemiyorum ne zaman mutlu olmaya başlasam her şey boğazımda düğümleniyor.

Annem ben gittikten sonra asla yeme düzenine uymadı ilaç kullanmasına rağmen şekeri 365lerdeydi asla beni dinlemedi ben uzakta olduğum için göremiyordum ne yediğini ama her zaman yemesi gerekenleride alıp eve yolluyordum asla yememiş asla uymamış bana hep yedim ettim dedi ama beni kandırmış.Bu nüks olayı olamadanda ben yalvardım gittiğimiz hastaneye git diye orası uzak diye gitmedi küçük yerdeki hastaneye gitti orasıda bir ay oyaladı şimdi her şey başa döndü.

Ve işin diğer boyutu herkes her şeyi yine benden bekliyor.Sen geleceksin nasılsa benim halimi soran kimse yok babama dedim annem büyük şehirde kalacak orada alacak kemoterapiyi bende geliyorum zaten dedim bana ilk dediği şey ozaman ben gideyim.Annemin ilk kemoterapisine yetişemiyorum biletim önceden aldığım için onu bekliyorum biletlerde aşırı pahalı değişsem astarı yüzünden daha pahalı yani.Tanıdığımızın yanındalar ve onlara annemi kemoterapi haliyle bırakıp gitmeyi düşündü çıldırdım ya neden kimse düşünmüyor neden her şeyi bana yüklüyorlar benimde bir hayatım var ve bu yük bana çok fazla dayanamıyorum sıkıştım kaldım ne yapacağımı bilmiyorum ne olur bir akıl verin sanki ben ebeveynim annemle babam çocuk ve ben hep onlara bakmak zorundayım ama sadece ben kardeşim değil kardeşim dediysem kendisi otuz küsür yaşında sırf erkek ve sözde hiçbir şeyden anlamadığı için her şeyi ben yapmalıyım ama benimde bir kocam ve ailem olduğu kimsenin aklına gelmiyor.Yanlış anlamayın anneme bakmak istememek gibi değil zaten ben baktım öncekilerde hep ama annemde asla kıymet bilmedi ben işimden istifa edip gittim bana dediki gelmeseydin gel mi dedim okadar kırıldım ki ama kardeşim hep kıymetli ben çöp.Şimdide bana aynı şeyleri yaşatacaklar ve benim dönüş biletimde alınmıştı okadar aradayım okadar sıkıştım ki.

Dünde bana şey dedi ben alışveriş yapıp gönderim yemesi gereken şeyleri bunu şöyle şunu böyle yersin diye bana dediki sen gittikten sonra benle kim ilgilenecek ee ben ne yapayım şimdi kalsam bana diyoki gel mi dedim onca yaptığım şeyi çöp ediyor asla memnun olmuyor hep sustum hasta diye asla cevap vermedim ama içimde biriktirmekten artık bende patladı bir sürü sorunum var.Benimde kistlerim ve biyopsi falan oldum doktor riskli gördü ama bunu bile ona demedim.zaten hiç umursayıp sormadı.Bunları düşündükçe çok sinirleniyorum ben senin evladınım ama ne yapsam hiç yaranamadım diye içimde kendimi kemiriyorum.Ona diyemiyorum

Çok üzüldüm gerçekten. Annene Allah acil şifalar versin. Durumu çok zor ama sana bu kadar yük yüklemeside haksızlık. Kocaman kadın başından o kadar şey geçmiş hala yemek düzenine bile dikkat etmiyorsa sen ne yapabilirsinki? Yerinde olsam kendimi biraz geri çekerim artık. Sana da yazık. Sen çekilince baban ve kardesinde biraz sorumluluk almayı öğrenirler belki.

Yani kanka tüm yükün sana kalması çok yanlış, kardeşin eşşekbaşı mı o nerde yaşıyor, ne yapıyor?? Ara konuş baksın anasına.

Bu arada aynısından bizde de var, anneannem 1 aydır hastanede annem ve teyzem dönüşümlü bakıyor gelgitten helak oldular. 2 dayım varsa anca kenar süsü olarak takılıyorlar. Bir de yetmedi teyzemi arayıp sen anneme bakamıyorsun demiş dayım annem de arayıp ağzına mıçtı...böyle yani kazık kadar adamlar anca ölü taklidinde.

Çok geçmiş olsun. Yaşlandıkça çocuklaşıyorlar maalesef. Ben kanser hastası babama sigara içme dedikçe amaan sus bi dedi bana hep. Evi barkı yıkarcasına bana bağırması mı dersiniz, sigaran da batsın yüzün de batsın deyip paketi yüzüme fırlatması mı dersiniz.. Hiç seslenmedim. Abim olacak salaksa adam ameliyattan çıkar çıkmaz kaç saattir içmiyorsun yakayım bir nefes çek dediğinde ondan iyisi olmazdı kötülük eden benmişim gibi muamele görürdüm. Halbuki ben de sizin gibi her gel dediğinde evimi eşimi bırakıp 10 saatlik yoldan giderdim her ay. Sonuç kaybettim. Şimdi abim mezarına bile gitmiyor. Bazen ne yaparsınız yapın olmuyor. Siz ipleri elinizde sanarken kendileri ipleri çoktan bir yere bağlamış oluyorlar. Sadece sabır diliyorum size. Sabredin. Konuşmayı deneyin desem, ben zaten hastayım deyip işin içinden çıkarlar. Nasıl olsa gelip gidiyor'un rahatlığı var üstlerinde belli ki

Çok geçmiş olsun üzüldüm Rabbim annenize acil şifalar versin . Bu yaptığın fedakarlık karşısında böyle muamele görmen gerçekten üzücü. Umarım ailen yaptıklarının farkına varır ve sana yardımcı olmaya çabalarlar. Tek başına üstlenmen çok zor yorucu ve yıpratıcı. Allah yardımcın olsun

Çok üzüldüm ve üzüntünüze hak verdim, birilerinin size destek olması lazım, bunu dile getirin bence kesinlikle, babam kanser geçirdi ve o süreçlerde annem halam amcam birlikte baktılar yine de annem hasta oldu dizinden falan öyle kolay değil o işler bir kişi hepsini nasıl yapsın
Benim babamda sorumsuz sigara içmeye başladı iyileşince biz içimizde tutamıyoruz ne yazık ki
Sürekli tartışıp kavga ediyorız sigara içiyor diye

Çok zor bir durum. Yapsanız kıymet bilinmiyor diyorsunuz yapmasanız ileride vicdan azabı çekeceksiniz. Annenizi bulunduğunuz ülkeye alma şansınız var mı? Yurtdışında sağlık, sigorta konuları hele ki yabancıya çok sıkıntılı biliyorum. Ama olabilse hem yakın olurdunuz eliniz üzerinde olurdu hem de kendi hayatınızdan geri kalmamış olurdunuz.

Ben anlamadım,babanız annenizin yanında değil mi?ayrılar mı,peki erkek kardeş nerede
Ayrı değiller kardeşimde ailemle yaşıyor.Tedavi için şuan büyükşehirde tanıdığın yanındalar ama kardeşim oraya bile gitmedi sadece annemle babam
Çok zor bir durum. Yapsanız kıymet bilinmiyor diyorsunuz yapmasanız ileride vicdan azabı çekeceksiniz. Annenizi bulunduğunuz ülkeye alma şansınız var mı? Yurtdışında sağlık, sigorta konuları hele ki yabancıya çok sıkıntılı biliyorum. Ama olabilse hem yakın olurdunuz eliniz üzerinde olurdu hem de kendi hayatınızdan geri kalmamış olurdunuz.
Maalesef burada sigorta işi falan çok zor ben bile çoğu sorunumu türkiyede hallediyorum ama zamanında hiç bir şey yokken anneme demiştim vize al bende kalırsın.Biliyordum babamı babam hiçbi zaman ilgilenmedi ama annem hayatını onlara adadı babam ve ailesine hiç bir zamanda yaranamadı onları bırakmak istemedi şimdi zaten gelebilecek durumda değil

Nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum ama artık dayanamıyorum. Annemin yaklaşık 6 ay önce kemoterapisi bitti ve kanserden kurtulmuştu çok ağır ameliyat geçirdi yoğun bakımlarda kaldı böyle zorlu bir süreçti 10 yıl öncede aynı kanseri atlattı.Bu süreçte yanındaydım benden başka kimse yardımcı olmadı ne kardeşleri ne oğlu ne kocası herkes her şeyi bana yükledi bu süreç benim için çok zordu ölüm korkusundan geceleri gidip nefes alıyor mu diye bakardım.

Bütün yeme düzeni her şeyini çok güzel oturtmuştum şeker hastası olduğu için şeker kesinlikle yasaktı bunları durumu anlayın diye özet geçiyorum.Şimdi her şey güzelken bizde tatile gelelim dedik ben yurtdışında yaşıyorum.Biletlerimizi ayarladık tatilimizi ayarladık annemide gezdireceğim diye bir heves her şeyimiz hazırdı.Bugün yine annemin kanserinin nüks ettiğini öğrendim artık yaşama sevincim kalmadı gerçekten hiç bir şeye sevinemiyorum ne zaman mutlu olmaya başlasam her şey boğazımda düğümleniyor.

Annem ben gittikten sonra asla yeme düzenine uymadı ilaç kullanmasına rağmen şekeri 365lerdeydi asla beni dinlemedi ben uzakta olduğum için göremiyordum ne yediğini ama her zaman yemesi gerekenleride alıp eve yolluyordum asla yememiş asla uymamış bana hep yedim ettim dedi ama beni kandırmış.Bu nüks olayı olamadanda ben yalvardım gittiğimiz hastaneye git diye orası uzak diye gitmedi küçük yerdeki hastaneye gitti orasıda bir ay oyaladı şimdi her şey başa döndü.

Ve işin diğer boyutu herkes her şeyi yine benden bekliyor.Sen geleceksin nasılsa benim halimi soran kimse yok babama dedim annem büyük şehirde kalacak orada alacak kemoterapiyi bende geliyorum zaten dedim bana ilk dediği şey ozaman ben gideyim.Annemin ilk kemoterapisine yetişemiyorum biletim önceden aldığım için onu bekliyorum biletlerde aşırı pahalı değişsem astarı yüzünden daha pahalı yani.Tanıdığımızın yanındalar ve onlara annemi kemoterapi haliyle bırakıp gitmeyi düşündü çıldırdım ya neden kimse düşünmüyor neden her şeyi bana yüklüyorlar benimde bir hayatım var ve bu yük bana çok fazla dayanamıyorum sıkıştım kaldım ne yapacağımı bilmiyorum ne olur bir akıl verin sanki ben ebeveynim annemle babam çocuk ve ben hep onlara bakmak zorundayım ama sadece ben kardeşim değil kardeşim dediysem kendisi otuz küsür yaşında sırf erkek ve sözde hiçbir şeyden anlamadığı için her şeyi ben yapmalıyım ama benimde bir kocam ve ailem olduğu kimsenin aklına gelmiyor.Yanlış anlamayın anneme bakmak istememek gibi değil zaten ben baktım öncekilerde hep ama annemde asla kıymet bilmedi ben işimden istifa edip gittim bana dediki gelmeseydin gel mi dedim okadar kırıldım ki ama kardeşim hep kıymetli ben çöp.Şimdide bana aynı şeyleri yaşatacaklar ve benim dönüş biletimde alınmıştı okadar aradayım okadar sıkıştım ki.

Dünde bana şey dedi ben alışveriş yapıp gönderim yemesi gereken şeyleri bunu şöyle şunu böyle yersin diye bana dediki sen gittikten sonra benle kim ilgilenecek ee ben ne yapayım şimdi kalsam bana diyoki gel mi dedim onca yaptığım şeyi çöp ediyor asla memnun olmuyor hep sustum hasta diye asla cevap vermedim ama içimde biriktirmekten artık bende patladı bir sürü sorunum var.Benimde kistlerim ve biyopsi falan oldum doktor riskli gördü ama bunu bile ona demedim.zaten hiç umursayıp sormadı.Bunları düşündükçe çok sinirleniyorum ben senin evladınım ama ne yapsam hiç yaranamadım diye içimde kendimi kemiriyorum.Ona diyemiyorum
Üzüldüm gerçekten zor bir durum..Bende ailemin her şeyi ile ilgileniyorum kavgalarindan tut bozulan eşya tamirine kadar ve gerçekten pek de kıymetli olunmuyor ama yapmayınca da insanın içi rahat etmiyor böyle iki ucu b.klu değnek

Bizim tanıdığımız bir abla nuks etmiş kanser tedavisi için yaşadığı yere 4 saatlik uzaklıktaki onkoloji hastanesine gelirdi, bazen de kızı ve eşiyle gelirdi,oğlu da zaten sorumsuzun teki..kızı da eh işte..kaynınin evinde kalırdı, elti de anlayışlı bir insan..ama bu uzunca belki senelerce sürecek bir tedavi,bu yüzden tedavisinin olacağı yere taşınmalari anneniz için en iyisi..

Öncelikle kanser hastalarının psikolojilerinin normal olmadığını düşünüyorum. Çünkü annemde öyle. Bende eşim oğlum annem evim annemin evi arasında sıkışıp kaldım. Kendimi unuttum. Annemin ruh hali iyi değil. Her şeye isyan edesi hayatındaki herkese karşı bir kırılmışlığı var gibi. Yaşadıkları ağır geliyor. Neden ben yaşıyorum diye sorguluyorlar hep herhalde. Ve tabii desteksizlik. Bu dönemlerde annemin kardeşleri vs hiç destek olmadı olmuyor da. Bütün gün abimle benim omzumda/ babamı da 4 ay önce kaybettik. Çok yorulduk. Annem en çok yorulan tabii. Kimse kimsenin halinden anlamıyor . Anlatınca hak verir gibi yapıp herkes köşesine çekiliyor. Olan en çok kız evlatlara oluyor. Allahım annelerimize şifa versin inşallah. Bizlere de güç kuvvet versin inşallah.

X