kanım düşük çıktı

meraklxix

Guru
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2006
1.534
154
tum tahlilelerimi yaptırdım.şeker idrar kan.doktorum kanımın sınırın altında olduğunu söyledi.kan hapıda alıyorum ama faydamı etmiyor acaba.akşam yatmadan önce yutuyorum.kan yapıcı şeyler yemeye çalışıyorum ama kanımın düşük olması ne gibi olumsuz sonuç verir acaba :uhm:

vallahi canım hic kan sorunum olmadı bilmiyorum ama kötü sonuclar dogurmaz herhalde pekmez, nar falan ye hicte bilmem ki kan yapan şeyleri kan sorunlarını

Canım benimde kanım düşük çıktı. 8 miş senin kaç. Ben şuan Ege üniversitesine gidiyorum. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta sonuçlar ortaya çıkacak. Eğer bu kansızlık dikkatte alınmazsa Annenin ölümüne bile sebep oluyormuş. Bebeğim sağlıklı o bütün kanı alıp çekiyor. Olan bize oluyormuş. Bence ihmal etme. Önce kansızlığının neden kaynaklandığını öğren. Ben şimdi bunu öğrenmeye çalışıyorum. Hemogram doktoruna görünmeni tavsiye ederim.

tum tahlilelerimi yaptırdım.şeker idrar kan.doktorum kanımın sınırın altında olduğunu söyledi.kan hapıda alıyorum ama faydamı etmiyor acaba.akşam yatmadan önce yutuyorum.kan yapıcı şeyler yemeye çalışıyorum ama kanımın düşük olması ne gibi olumsuz sonuç verir acaba :uhm:

walla canım kanın düşük çıktı derken hemoglobinine bakmışlardır sanırım benim de olması gereken minimum değerden düşük...hemoglobin vücutta oksijen taşınmasında görevlidir. normalde kan hacmimiz hamilelik sürecince artar ve hemoglobin desilitre kandaki gr cinsinden(g/dl) hesaplanır yani kan hacmin artarken kandaki hemoglobin seviyen sabitse yani demir takviyesi almıosan veya alsan bile yeterli gelmeyebilir ki bende hap kullanıyorum bazen unutuyorum kullanmayı...ama sana kan hapını sabah kahvaltıdan 1,5 saat sonra gibi almanı tavsiye ederim demirin vucutta emilimi daha kolay olur.
ay ne bilmiş bilmiş yazdım doktor gibi :teytey: genede doktoruna sorr tabi

ama ben gıda mühendisiyim gıda takviyesi olarak sana tavsiyem pekmez ye sulandırarak şurup gibi de içebilirsin,siyah kuru üzüm yiyebilirsin bunların kesin faydası olur canım

bunları sölüyorum ama ben de pek sevmediğimden tatlıyı yiyemiyorum bunları ama yeşil biber de kan yapar onu yiyorum mesela...:içelim:

Son düzenleme:
BENDE DE 10 UN ALTINDA ÇIKTI.
RUTiN KULLANMAM GEREKEN KAN HAPINI KULLANMIYORDUM.
ŞİMDİ HAPI DEĞİŞTİRDİK ve SAYIYI 2 YE ÇIKARDIK.
DOKTORUM BENİ ÇOK PANİK YAPMADI.
HALSİZ DÜŞERSİN DEDİ O KADAR.
AMA 15 GÜN SONRA TEKRAR TEST YAPACAĞIZ...

BENDE DE 10 UN ALTINDA ÇIKTI.
RUTiN KULLANMAM GEREKEN KAN HAPINI KULLANMIYORDUM.
ŞİMDİ HAPI DEĞİŞTİRDİK ve SAYIYI 2 YE ÇIKARDIK.
DOKTORUM BENİ ÇOK PANİK YAPMADI.
HALSİZ DÜŞERSİN DEDİ O KADAR.
AMA 15 GÜN SONRA TEKRAR TEST YAPACAĞIZ...

hemoglobinin normal bulunma değerleri 13,6-17,2 dir. benim de 10,00 çıktı düşük yani...:1no2:

bıdışımın da dediği gibi bebek alması gerekeni alırken olan bize oluyo demir eksikliği anemisi diye tabir ediliyor kandaki hemoglobin seviyesinin düşük olma durumu..

bu da bizde halsizlik, çabuk yorulma, başağrısı, baş dönmesi, çarpıntı nefes darlığı huzursuzluk gibi etkiler yaratıyorfisfisfis

canım geçmiş olsun... doktor ne dedi kanın düşük olunca ilacını değiştirmedimii. bu arada bende kan ilacı içiyorum ama sabah aç karnına.. sen neden yatarken içiyosun doktorunmu dedii

canım geçmiş olsun... doktor ne dedi kanın düşük olunca ilacını değiştirmedimii. bu arada bende kan ilacı içiyorum ama sabah aç karnına.. sen neden yatarken içiyosun doktorunmu dedii

:bbo: ben ilk sabah aç karnına şurup içiyodum midem çok bulandı akşam alıyodum yemekten 2 saat sonra.sonra hapla değiştirdim onuda öyle kullanıyorum.benimde 8 çıktı.kafamçokkarıştı doktorumu aramadım ya herşeye arıyorum arasam iyi olacak galiba

Önce test yaptırın kansızlığınızın neden kaynaklandığını bulun. Akdeniz Anemisi olabilir, demir eksikliği olabilir, metobolizma fazla çalışıyrdur ondan olabilir. Ve şuan doktorun verdiği ilaçlar demir eksikliğine karşı hemize. Ama ya diğer saydığım sebeplerdense o zaman tedavi edilmemiş sayılıyoruz. Kadın doğum doktorları sadece demiri ölçüp bırakıyorlar. Ve düşük çıkınca hemen demir hapı. Bence kanı düşük çıkanlar hemogram doktorunada görünsün. Geçen hafta cuma günü hamilelikle ilgili bir konferansa gittim. Orada doç. dr. tanıştım. Patronumun arkadaşıydı. O beni Ege Üniversitesine yönlendirdi. Bence ihmal etmeyin Kızlar birde deterjan ve çiğ etten uzak durun. Kanser anne karnında başlıyormuş...

geçmiş olsun kızlar .. benim kan değerlerm iyi çıkmıştı .. pekmez yiyorum bol bol tavsiye ederim ..

geçmiş olsun meraklıcım benim kanım pek güzel çıktı 13.7 çıktı hem sadece kan hapı içiyorum ama ben öğle yemeğinden sonra içiyorumm belki onun bir faydası vardır pekmez falan yemiyorum öle arada bir yiyoyorumm doktoruna sor canım ihmal etme onun önereceği muhakkak bişiler vardırr hem şimidden kanını ii tut bence doğumdan sonra kanama vs şeylerde zaten yeterince kansız kalıcazz...

Meraklıcım geçmiş olsun , benimde kanım düşük kan hapı içiyorum.
Ama pek fayda ettiği söylenemez bu halsizlik beni mahvedicek.
Canım birde unutmadan sütü çok içiyorsan fazla içme süt te kansızlık yapıyor. Ben günde 3 bardaktan fazla içiyordum şimdi azalttım biraz

Benim de kan değerim 10,9 çıktı doktorum maltofer isimli bir kan şurubu verdi, kalsiyum aldıktan 2 saat sonra içiyorum ve 2 saat daha hiç kalsiyum almıyorum.Bir de şurubu içtikten hemen sonra az da olsa c vitamini içeren şeyler yiyorum.Demirin emilimini arttırıyormuş.
İnşallah yaptıklarımız işe yarar...

ben de gyno ferro sanol içiyorum, drum önerdi tabii. sabah aç karnına içiyorum, 2 saat sonra elevit, bir saat sonra da süt, peynir vs kalsiyum içeren ürünleri kullanıyorum.
aslında hamile kalmadan önce bende kansızlık vardı(demir eksikliği), ama druma göre iki ay önceye kadar ölçümlerim normalmiş. bu ay tekrar tahlil olacağım, bakalım nolacak, aslında biraz da korktum(önceden de kansız olduğumdan). sizi haberdar ederim.
ha bu arada keçiboynuzu kansızlığa birebirmişmiş. bilmem u2rem'e de danışmak lazım, sonuçta o gıda mühendisi ve bu konuda daha fazla bilgi sahibi...

ayy bende bu kansızlık sorunu kaç aydır var bi türlü geçmiyo. en son 9 çıktı. doktorum bu

sefer hap yerine vegaferon kan tüpleri günde iki tane içiyorum. bide ferrum kan iğnesi verdi

3 günde bi atılıyo. inşallah bi faydası olmuştur. bu ayın sonunda randevum var bakalım

sonuçlarım nasıl çıkıcak hepinize geçmiş olsun kızlar.
a.s.

ben de gyno ferro sanol içiyorum, drum önerdi tabii. sabah aç karnına içiyorum, 2 saat sonra elevit, bir saat sonra da süt, peynir vs kalsiyum içeren
ürünleri kullanıyorum.
aslında hamile kalmadan önce bende kansızlık vardı(demir eksikliği), ama druma göre iki
ay önceye kadar ölçümlerim normalmiş. bu ay tekrar tahlil olacağım, bakalım nolacak, aslında biraz da korktum(önceden de kansız olduğumdan). sizi haberdar ederim.
ha bu arada keçiboynuzu kansızlığa birebirmişmiş. bilmem u2rem'e de danışmak lazım, sonuçta o gıda mühendisi ve bu konuda daha fazla bilgi sahibi...

canım bende ferro sanol duodenal kapsül kullanıyorum günde bir kez ya aç karnına veya kahvaltı veya öğle yemeğinden 1 saat sonra almamı önerdi doktorum.

Demir bakımından en zengin hayvansal gıdalar karaciğer, kırmızı et, yumurta(özellikle sarısı), balık, istiridye, midye ve karidestir.
Bitkisel gıda olarak da baklagiller(fasulye, nohut, mercimek, bezelye vs) ,kepekli olarak tüketilen buğday, darı ve yulaf gibi tahıllar,enginar, patates, ıspanak,balkabağı, yer elması,rezene,kuru üzüm, incir, kayısı, erik, badem, kabak çekirdeği, fıstık, ceviz gibi yemişlerdir.

Ve canım pekmez derken sadece üzüm değil harnup(keçiboynuzu) ve hatta dut da yüksek miktarda demir içerir...ben sıkıldıkça değişik türde pekmez tüketiyorum keçiboynuzu üzüm pekmezinden daha aromatik geliyo bana zevk tabi...
Bu arada bitkisel kaynaklı gıdalardan demir emilimi daha güçtür özellikle hayvansal gıdaları tercih edin. Örnek hayvansal gıdalarla alınan demirin emilimi %10-15 iken bitkisel kaynaklı gıdalarda bu %5 kadardır.

C vitamini içeren domates, portakal, biber gibi besinler, vücudun demir emilimini arttırmaktadır. Demir bakımından zengin besin yenildiğinde, yanında C vitaminli bir besin de tüketilmesi tavsiye edilir ve bir öğünde kalsiyum içeren gıdalarla demir içeren gıdaların birlikte tüketilmesi de demir emilimini azalttığı için önerilmez.

Normal kadınlar günlük !!!! demir ihtiyacını 100 gr karaciğer, 200 gr kuru baklagil,350 gr kepekli buğday unu,350 gr ceviz, 400 gr ıspanak, 600 gr rezene ve ya 750 gr etle karşılanabilir (aman kızlar bunlardan sadece birini tercih etmek lazım sakın hepsini birden düşünmeyin:teytey::dance::dance:). ama hamilelikte ihtiyaç arttığından bu değerler 1,5 -2 kat artar yani gıdayla demir ihtiyacının karşılanabilmesi hamilelik döneminde zordur.
bu yüzden ilaç takviyesi alınması gerekir...

:1rolleyes:

canım ben 1 haftadır demir ilacı kullanıyorum...gunde 1 tane aç karna sabahları alıyorum...aşırı derece kabız yaptı beni...bide dışkının rengini çok koyulastırdı(afedersiniz bu kadar açık yazdım ama)...sizlerdede oldumu bu durum

canım ben 1 haftadır demir ilacı kullanıyorum...gunde 1 tane aç karna sabahları alıyorum...aşırı derece kabız yaptı beni...bide dışkının rengini çok koyulastırdı(afedersiniz bu kadar açık yazdım ama)...sizlerdede oldumu bu durum

bende çoktandır var o :bbo: kabızlık bendede var wc ye gitmedimmi sancılarım çok oluyor gidiyorum olmuyorda :1no2: Allah kolaylık versin herkese

X