Kabızlık nasıl giderilir, hangi yiyecekler iyi gelir?

Efser

Nirvana
Pro Üye
8 Aralık 2011
42.966
146.155
Kabızlık nasıl giderilir?

Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu meydana gelen kabızlık, hem psikolojik hem fiziksel açıdan rahatsızlık veren bir hastalıktır. Doğru beslenme ve fayda alışkanlıklar sayesinde kabızlıktan kurtulmanız kolaylaşacaktır. Biz, ‘Yüksek Topuklar’ olarak sizlere bilimsel araştırma verilerine göre kabızlığa iyi gelen yiyecekler, kabızlık nasıl giderilir hakkında tavsiyeler ve kabızlık giderici bitkisel tarifi sunuyoruz; umarız size yardımcı olur ve her gün düzenli olarak tuvalete çıkmaya başlarsınız.

Kabızlığın ilk çaresi su içmektir

Bağırsaklarınızı vücudunuzun gider borusu olarak düşünebilirsiniz, atıkların o borudan rahatça geçmesi için sıvıya ihtiyacı vardır. Su, içerdiği faydalı minerallerle bağırsaklarınızın temizlenmesini, hareketlerinin hızlanmasını sağlar. Fakat lütfen, ‘ben zaten su içiyorum’ diye kestirip atmayın; her insan özellikle kabızlık sorunu yaşayan günde 15 bardak suyu mutlaka içmelidir.

Keten tohumu bağırsakları harekete geçirir

Keten tohumu, doğanın sunduğu mucizevi besinlerden biridir. İçerdiği yüksek lif sayesinde bağırsak hareketlerinin hızlanmasını ve kabızlığın giderilmesini sağlar. Mideye ulaştığında sıvıyla birleşip jel kıvamını alarak tüm bağırsak mukozasını sarar ve kayganlaştırıcı özelliğiyle dışkının rahatça bağırsaklardan geçmesine yardımcı olur. Keten tohumunun belirgin bir tadı yoktur; salata, haşlanmış yumurta, tavuk göğsü gibi türlü yiyeceklerin içine ekleyip tüketebilirsiniz.

Yulaf kepeği kabızlığa iyi gelir

Yulaf kepeği, kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında en iyilerden biridir. Hem uzun süre tokluk hissi sağlar hem de bağırsaklara ulaştığında iç yüzeyini krem gibi sarar, bu sayede dışkının bağırsaklardan dışarı atılmasını sağlar. Yulaf kepeği, aktarlarda veya marketlerin doğal ürün reyonlarında bulunmaktadır. Yoğurda karıştırıp yiyebileceğiniz gibi krep veya omlet yapabilirsiniz. Yulaf kepeğinin faydaları arasında kilo verdirmek de vardır.
çalıştırır

Pırasa, içerdiği etken maddeler sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırıp kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Özellikle, zeytinyağlı pırasa yemeği yiyip üzerine iki bardak su içtiğinizde büyük tuvalete çıkmanız kolaylaşacaktır. Çünkü, pırasa bağırsakları uyarır, zeytinyağı ise bağırsakta beklemiş dışkının yumuşamasını sağlar. Zeytinyağını salatalarınızda da mutlaka kullanın veya bir bardak suya birkaç damla zeytinyağı ekleyip için, iyi gelecektir.

Hareket ederek kabızlıktan kurtulun

Bağırsak tembelliğinin en önemli sebeplerinden biri, hareketsiz yaşam sürmenizdir. Eğer siz, saatlerce oturduğunuz yerden kalkmıyor veya ulaşımı hep araçla sağlayıp yürümüyorsanız kabızlık yaşamanız kaçınılmazdır. İleri seviyede zehirlenmeye sebep olabilecek kabızlığı hafife almayın ve hemen şimdi harekete geçin! Yürüyüşün faydaları arasında bağırsakları çalıştırmak vardır, her gün 45 dakika yürüyerek kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

Kabızlığa iyi gelen bitkiler listesi

Aşağıda kabızlığa iyi gelen bitkiler listesini bulacaksınız, bunları beslenmenizde sık sık kullanın. Ancak uzun süredir devam eden kabızlık sorunu varsa mutlaka doktora gidin, çünkü bağırsak kanserine dönüşebilir.

• Ispanak
  • Maydanoz
  • Pazı
  • Roka
  • Çörekotu
  • Chai tohumu
  • Kinoa
  • Havuç
  • Enginar
  • Kuru kayısı
  • Kuru erik
  • Elma
  • Rezene
  • Melisa
  • Papatya
  • Sinameki
  • Trabzon hurması
  • Papaya
kabizlik-icin-cozum.jpg

Kabızlık giderici bitkisel çözüm

Malzemeler:

• Yarım çay kaşığı çörekotu
  • Yarım çay kaşığı zeytinyağı
  • Yarım çay kaşığı öğütülmemiş keten tohumu
  • Yarım çay kaşığı chia tohumu
  • Yarım çay bardağı ılık su
  • Bir adet kuru kayısı
  • Bir adet kuru incir
Hazırlanışı ve kullanımı:

Kayısı ve inciri küçük küçük doğrayın. Geceden, tüm malzemeleri bir kasede karıştırın. Sabaha kadar bekletin. Her sabah aç karna 1 tatlı kaşığı yiyin. Üzerine bir büyük bardak su için. Kahvaltınızı yapın. Önemli bilgi: Kabızlık için bitkisel çözümden fayda görmek için 1 hafta boyunca her gün kullanmalısınız.
Kaynak. yüsektopuklar.

su kullanımımı arttırdıktan sonra çok büyük oranda kurtuldum bu rahatsızlıktan

Kronik kabızlık çekiyorum senelerdir . Ne denediysem hepsi ilk günler iyi geldi sonra vücut ona bağışıklık mı gösteriyor ne 1 hafta sonrasında hiç bir şeyin faydası olmuyo ): geçenlerde de kuru kayısı denedim ilk gün gayet iyi 2. Gün yine tık yok ): Allah hepimize acil şifalar versinn.

her sabah 1 cay bardagı kefir ve taze incir yiyorum ,
haftada 1 -2 gun mutlaka sadece sebze yemegi yiyorum , benimde düzenim bozuldu , günde 2 defa düzenli giderken şuan 1 e düştü . o da zar zor :KK43:
artı kilo alıyorum sankı bu yuzden.
beyaz ekmek , makarna ,pilav yemiyorum yada haftada 1 defa o da 1 - 2 kaşık
ekmek de tam bugday ya da kepekli . 2 tl su içiyorum .
Kendimde farkettim ki öğün atlarsam hemen kabız oluyorum , yada geç saatlerde atıştırırsam
1 ögünde düzenim alt üst oluyor .
Çay kahve de içmiyorum,kola içmiyorum :KK43: canım istese de içmiyorum .
her ögünde bi kase yogurt yemeye calışıyorum .
bisküvi kurabiye gibi atıştırmalıklar da hemen düzenimi bozar , cok hasas benim sindirim sistemim .
ilaçla çözülecek bir durum değil , tüm yemek düzeni degişmeli ve öyle devam edilmeli
misafirlikte yada tatile gittiğimde de dikkat etmeye çalışıyorum , özellikle öyle zamanlarda yine düzenim bozuluyor

Kronik kabızlık çekiyorum senelerdir . Ne denediysem hepsi ilk günler iyi geldi sonra vücut ona bağışıklık mı gösteriyor ne 1 hafta sonrasında hiç bir şeyin faydası olmuyo ): geçenlerde de kuru kayısı denedim ilk gün gayet iyi 2. Gün yine tık yok ): Allah hepimize acil şifalar versinn.
Kiraz sirkesi ile çözdü bir arkadaşım. Sapıyla birlikte yapılan bir sirkeymiş. İlaç gibi diyor. Bir deneyin isterseniz

X