İş konusunda yaşadığım kararsızlık.

Merhaba herkese. Son açtığım konudan sonra böyle bir konu açmak belki kiminize garip gelecek ama olan durumu paylaşacağım sizinle. Eşimin bana gösterdiği bir iş ilanı ilgimi çekince bu iş ilanı sitesine cv'mi ve bilgilerimi bıraktım. Sonrasında iki şirket ile gorusmem oldu ve ikiside olumlu geçti. Şu an herşey benim kararıma bağlı. Her iki şirkette yurtdisi bağlantılı. İlk şirket direkt Euro üzerinden maaş veriyor şu anki döviz kuruyla TL karşılığı net 12000 TL performansa bağlı 15000 TL'ye kadar artabiliyor. Öğle yemeği şirket tarafından veriliyor çalışma saatleri yaz aylarında 19:00 kadar kış aylarinda ise 20:00 kadar. İkinci şirket kurumsal bir şirket. Teklif ettikleri maaş net 9000 TL artı yüzde 13 performans ücreti. Yine yemek parası şirket tarafindan veriliyor ayrıca tüm aile bireylerini kapsayan özel sağlık sigortası yapılıyor. İkinci sirketin en büyük avantajı Home Office çalışması. Yaz aylarında 18:00 mesai bitiyor kış aylarında ise 19:00. İlk sirketin teklif ettiği maaş daha yüksek ama kurumsal olmadığı için bana uzun vadede pek güven vermiyor açıkçası. Mesaisi daha geç bittiği için bunun benim için daha doğrusu çocuklarım için sıkıntı olacağını söyledim (ofisten eve gelmem neredeyse bir saat sürecek çünkü) bunun üzerine evden çalışma imkanıda sunabiliriz dediler ama dediğim gibi kurumsal olmaması kafamdaki en büyük soru işareti.
Öte yandan şu anki döviz kuruyla 3000 TL fazla maaş teklif ediyorlar ve Euro bazlı olduğu için döviz karşısında eriyen bir maasim olmayacak. Bu durumda kurumsal ve profesyonel bir şirketi mi tercih etmek daha mantıklı yoksa daha fazla maaşı teklif eden sirketimi? Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Valla bende karar veremedim şimdi :KK70: Home office çalışmak daha zor olmaz mı çocuklarla? Eğer benim için daha iyi olur diyorsanız ikincisi de iyi. Ama yinede gözümde dolar işareti belirdi ilkini seçerdim home office sevmediğim için :KK70: Tabi ki siz kendi düzeninize ve güvendiğiniz şirkete göre seçim yapmalısınız :)

Ben de kesinlikle kurumsalı tercih edin derim. Zaten ilk şirket bana çok fırsatçı geldi teklif ettikleri rakam 750€. Kendi ülkelerinde bu rakama çalışacak kedi bile bulamazlar. Çalışanını bu kadar kullanmaya meyilli bir şirket iyi değildir ve değer de vermez.
Zaten bugüne kadarki tecrübelerim gösterdi ki macera aramaya gerek yok kurumsal candır.
Benim de aklıma ilk bu geldi. Gerçi aradaki fark bugün 5 bin lira yarın 7 , birkaç ay sonra 10 bin lira olacak kur farkı yüzünden. Ama yurtdışına endeksli, döviz kazanan bir firmanın "nasılsa bunlar fukara ülkesi" diye düşünüp normalde en alt kademe çalışanına bile veremeyeceği ücreti kırk saat çalıştırdığı kişiden istemesi bence köylü kurnazlığı. Böyle bir şirketten her şey beklenir.
Rakam olarak da evet,aradaki fark çok yüksek. İnsanın gözünü alıyor.
Ama çocukların ne zaman bu kadar sana muhtaç olacak ki? Birkaç seneye onların da sana şimdiki kadar ihtiyacı kalmayacak. Gerekirse o dönemde yine iş ararsınız yurtdışı merkezli,döviz kazanacak. O zaman sıkı çalışır, çocukların okul vs geleceği için para biriktirirsiniz.simdilik öncelikli olan onlara zaman ayırmak
Akşam sekizde işten cikip dokuzda yorgun argin eve gelen annenin kime faydası dokunur ki? Zaten çocukların uyku saati o saatler. Ya da çocuklar anneyi daha çok görmek istediği için uyumaz,evde terör estirir, tüm gece ayakta çocukla ilgilenir sabah yorgun argın ise gidersin... Yani değer mi?
Bence değmez. Üstelik cocuklarinla beraberdin bunca zaman, bir anda pat diye böyle keskin bir ayrılık hiç kolay değil.
Ben olsam eve bir bakıcı alır,Home Office işi kabul ederdim. Çocuklar çok rahatsız ederse de laptopu alıp kafeye falan gider oradan çalışırdım . İstanbul'da yaşıyorsanız Homeoffice işlerinizi yürütecek çok güzel kafeler var, ne garson geliyor soruyor ikide bir, ne devamlı bir şey alma zorunluluğun var. Rahat koltuklar,hızlı internet, elektrik prizi emrine amade:) böyle yerlerde limonata içer çalışırsın:) evine de zaman ayirirsin, çocukların da senden uzak kalmamış olur, bakicinin da sen evde olduğun için bir yanlışı olmaz, acil bir şey olursa başlarında olursun... sağlık sigortası da harika, çocuk dediğin zırt pırt hastalanan bir canlı,hele ki kreş çağı gelince.
Bence ikinci teklif harika.

X