Makyaj Ürünleri İnternetten yurtdışı alışverişlerine sınırlama

Makyaj Ürünleri İçin Öneriler

DingiltereKralicesi

Nirvana
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2008
5.746
10
Eskiden yabancı internet sitelerinden verdiğimiz 150 Euro’nun altında siparişler kapımıza kadar geliyordu. Artık verdiğimiz sipariş bedeline bakılmaksızın, önce gümrüğe gidecek. Her sipariş vergilendirilecek.

Eskiden yabancı internet sitelerinden verdiğimiz 150 Euro’nun altında siparişler kapımıza kadar geliyordu. Artık verdiğimiz sipariş bedeline bakılmaksızın, önce gümrüğe gidecek. Her sipariş vergilendirilecek.

Blog yasağı, Youtube yasağı derken sıra şimdi alışveriş yasağına geldi. Eskiden yabancı internet sitelerinden verdiğimiz 150 Euro’nun altında siparişler kapımıza kadar geliyordu. Artık verdiğimiz her sipariş bedeline bakılmaksızın, önce gümrüğe gidecek. Her sipariş vergilendirilecek. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı bu yasağın nedenini elektronik ticaretin gittikçe artan şekilde kullanılmasının, gümrük mevzuatında yer alan posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyaya yönelik muafiyetlerin de çok yoğun şekilde tercih edilmesi sonucunu getirdiğini, buna bağlı olarak da söz konusu muafiyetlerin suiistimalinden kaynaklı şikayetlerin artması olarak açıkladı. Bakan Yazıcı şöyle yasağı şöyle duyurdu: “`Kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının muafen posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklanmıştır. Bunun dışındaki eşya için muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir”
Şimdi ne olacak?
150 Euro`nun altında olan kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdaları gümrük vergisinden muaf tutuluyordu, yeni düzenlemede bu ürünlere 150 Euro`nun altında olsa bile vergi uygulanacak. Şirket adına yani tüzel kişi olarak internetten hiçbir sipariş vermeniz mümkün değil. Kendi adınıza sipariş verebileceksiniz ama 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 kere. Kozmetik ve gıda takviyesi ise kesinlikle şipariş edilemeyecek. Siparişler artık sizin teslim adresinize değil, gümrüğe gidecek. Her siparişinizi almak için gümrüğe gideceksiniz, paketin içinde ne olduğuna bakılacak. Kozmetik veya gıda takviyesi yoksa normal vergilendirme prosedürü uygulanacak. Kozmetik ve gıda takviyesi siparişleriniz ise imzanız alıp geri döndürülecek.

Yasağın perde arkasında ne var?
Aslında yasağın perde arkasında başta Strawberrynet. olmak üzere yurt dışı kaynaklı sitelerin, uygun fiyatlı olmaları nedeniyle Türk piyasasını ele geçirmesi yatıyor. Honkong merkezli Strawberrynet, 2010 yılının ilk on ayında Türkiye’ye 300 milyon dolarlık satış yaparak, Türkiye’deki bütün kozmetik firmalarının yaptığı satışı tek başına yapmıştı. Siteye karşı kazan kaldıran kozmetik firmaları haksız rekabet gerekçesi ile konuyu yargıya götürmüştü. Tekin Acar Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, "Türk Ticaret Kanunu`nda bizi koruyan maddeler var. Buradan yola çıkarak konuyu yargıya taşıyacağız. Mağdur durumdaki firmaların her biri ayrı ayrı dava da açabilir" demiş ve bu konuya mutlaka hükümetin müdahil olması gerektiğini açıklamıştı.. İtalya`nın siteye karşı önlemler geliştirdiğini de sözlerine ekleyen Acar, "Dünya önlem alıyor. Bizim de almamız lazım. Yoksa sektörde kimse iş yapamayacak. Türkiye`de denetim olmadığı için bu cirolara ulaşıyor" demişti. Erkul Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erkul ise Gümrük Genel Müdürlüğü ile irtibata geçtiklerini belirtmişti.

Alıntıdır

Merhaba arkadaşlar 19 Nisan 2011 de resmi gazetede yayınlanan yasaya göre Yurtdışından kozmetik ve sporcu besin takviyesi
alımları tamemen yasaklandı.Artık E-bay iherb strawberry gibi sitelerden ürün alma imkanımızı kısıtlayan bu yasayı protesto ediyoruz.
Lütfen facebooktaki grubumuza katılınız..Çoğalmamız çok önemli
grubumuzun adı :Alışveriş Özgürlüğümü Geri Ver! 700 kişiye ulaştık lütfen destek olun.5dolarlık ruju 50 liraya almayalım türkiyeden

Allah cezanızı versin yaa! Bi buna el atmadıkları kalmıştı bu da oldu sonunda!
ama ne yaparlarsa yapsınlar o kazıkçı tekin acardan vs. hiçbirşey almıcam!

Şöyle bir tepki sayfası kurulmuşxxxxxxxxxxxx

Sessiz kalmayalım destek verelim arkadaşlar. Gerekirse tüketici derneklerine başvuralım. Sonuçta bunun olacağı belliydi. Kimsenin de kozmetik ürünlerine yasak koyma hakkı yok. O zaman yurtdışından kitap, cd vs getirmek de yasaklansın.

Son düzenleyen: Moderatör:
bu ne saçmalık yaaa yazık kazıkcı tekın acar bu yuzden zararmı etmıs vah vah...madem yasak herseyı yasaklasınlar neden sadece kozmetık....

protesto edelim ve kazıkçı ve suratsız çalışanlarla dolu bu mağazalardan asla alışveriş yapmayalım arkadaşlar
ben strawberrynin bu işi çözeceğine inanıyorum..biraz sabredelim ve asla kazıkçılara prim vermeyeleim..zaten yıllarca biri bine satıp dünyanın paralarını kazandılar..mağazadan içeri girenleri şöyle bir süzüp kılıklarına kıyafetlerine göre muamele yaptılar..vicdansızca hareket ettiler..strawberry geldide yıllardır nasıl kazık yediğimizi enayi yerine konduğumuzu görmüş olduk..sırf bunun bile çileğe ödediğim her kuruş helal olsun..elin hongkonglusu bozuk çıkan malını iade bile istemeden parasını geri yolladı,benim kendi Türk mağazamyıllarca köpek muamelesi yaptı insanına..yapmayın alışveriş canım arkadaşlarım..bekleyin biraz..halledilecektir

Strawberry'nin çok fazla bir şey yapabileceğini sanmıyorum. Türkiye'yi de listeden çıkarırlar en fazla ben de bundan korkuyorum işte.

Aslında ürünleri GIFT yani hediye diye yollamıyorlar mı? Gümrükte içinde kozmetik olduğunu anlayabilirler mi ki? Bu merak ettiğim bir soru.

Ek olarak internette insanları bu yasaklamadan haberdar edebiliriz, bu da bir nevi sansürdür, sonuçta blogların yasaklanmasında da milyonlarca tepki doğmuştu, biz niye hakkımız olan bir şeyin elimizden alınmasına razı olalım. Sonuçta türkiye pazarındaki ürünlere bağımlı mı olacağız? Niye burda olmayan markaları almamız engelleniyor? Ne hakla? Belki benim cildime sadece o marka ürünler iyi geliyor?

Sadece kozmetik de yasaklanmıyor. Bir yıl içinde en fazla 5 ürün getirtme hakkı veriliyor size. Düşünün bir öğrencisiniz ve sürekli kitap almanız gerekiyor sıklıkla dışardan. E bu insan 5ten fazla kitap alamayacak mı? Bilgizi, cahil mi kalacak? Bu bir sansürdür.

Muhtemelen bu yasağa karşı danıştay iptal davası açacaktır. Hukuki konulardan çok fazla anlamam. Aramızda avukat arkadaşlarımız varsa lütfen aydınlatsın. Bireysel olarak yapabileceğimiz bir şeyler varsa yapalım. Ağlanmanın bize bir şey getirmeyeceği ortada.

Son düzenleme:
.

Aslında ürünleri GIFT yani hediye diye yollamıyorlar mı? Gümrükte içinde kozmetik olduğunu anlayabilirler mi ki? Bu merak ettiğim bir soru.

.

anlarlar çünkü paketi gümrükte senin yanında açacaklar ve içinde ne olduğu kontrol edilecek.kozmetik olduğu anda paketin geldiği yere iade edilecek-miş

felidae sonuna kadar söyledıgın herseye katılıyorum ama bu yasagın kalkmasıda bıraz zor gıbı gelıyor bana 1 hafta once o pahalı magazalarda 100tl olan bır urun cılekte 65 tl ıdı tam almaya nıyetlendım yasak gelmiş hiç haberdar olmadım kk nude cok sıkı takıp ederım aslında...sok oldum aradakı fark bi dünya resmen enayi yerine koyuyorlar bızı yaaa....

felidae sonuna kadar söyledıgın herseye katılıyorum ama bu yasagın kalkmasıda bıraz zor gıbı gelıyor bana 1 hafta once o pahalı magazalarda 100tl olan bır urun cılekte 65 tl ıdı tam almaya nıyetlendım yasak gelmiş hiç haberdar olmadım kk nude cok sıkı takıp ederım aslında...sok oldum aradakı fark bi dünya resmen enayi yerine koyuyorlar bızı yaaa....

ada67 arkadaşım bugün baktım çileğin sitesiinde yasakla ilgili olan uyarı kalkmıştı..ne oldu anlamadım.inşallah hallettikleri içindir..siz yinede emin olmadan sipariş vermeyin..ben bi mail atacağım bakalım ne cevap gelecek ..haberdar ederim

ada67 arkadaşım bugün baktım çileğin sitesiinde yasakla ilgili olan uyarı kalkmıştı..ne oldu anlamadım.inşallah hallettikleri içindir..siz yinede emin olmadan sipariş vermeyin..ben bi mail atacağım bakalım ne cevap gelecek ..haberdar ederim

Strawberry'nin açıklaması, kargoya veririz ancak sonrasında mesuliyet kabul etmeyiz şeklinde. O yüzden şu anda sipariş vermek pek de akıl kârı görünmüyor.

Strawberry'nin açıklaması, kargoya veririz ancak sonrasında mesuliyet kabul etmeyiz şeklinde. O yüzden şu anda sipariş vermek pek de akıl kârı görünmüyor.

anlaşıldı.. bilenler artık alışveriş yapmayacak,bilmeyenlerde siparişini verip gümrükçüyle karşı karşıya gelecek..kutudan kozmetik çıktığını gören gümrükçü gerisin geri adrese gönderecek..aşkımız buraya kadarmış strawberry..ne diyelim..

benim anladığım kozmetik getirilmesi yasak değil, sadece vergi muafiyeti yok, yani gümrükçü geri göndermeyecek kozmetik çıkınca. Ha bu yeterli mi tabii ki değil. Gerçekten inanamıyorum ya göz göre göre birilerinin ekmeğine yağ sürülsün diye bireysel tüketiciyi mağdur ediyorlar. Neymiş efendim ticari amaçla kullanılıyormuş. O zaman adet ve tutar sınırı koy! Toptan kaldırmak kodamanlara rant sağlamaktan başka nedir, yemeyin bizi! Ayıptır, yazıklar olsun!

@efif, bu genelge tüm KOZMETİK ÜRÜNLERİNE ve SPORCU EK BESİNLERİNE ***YASAK*** getiriyor. Artık bu konu anlaşılsın. Şu anda gümrükte bekletiliyor ürünler ve hepsi firmalara iade edilecek.

Bu nedenle artık harekete geçelim.

Şu anda Facebooktaki Alışveriş Özgürlüğümü Geri Ver grubu (https://www.facebook.com/home.php?sk=group_141038985968157) arkadaşlar avukat bulmuşlar ve genelgenin iptali için dava açma süreci içindeler.

Ve dava açılırsa dava süreci içinde genelgenin yürürlüğü de durdurulabilirmiş sonuçlananana kadar. Yani tekrar sipariş verme imkanımız olabilir bu süreçte.

Ancak istanbul, izmir ve ankara gibi şehirlerden en az 5'er kişinin vekalet vermesi gerekiyor. Tek dosyada Vekalet dosyası ücreti 100 TL. 5'erli halde 20 kişi vekalet vermesi durumunda toplam 400 TL. vekalet vermeyenler de daha sonra belirtilecek olan hesap numaralarından hukuki masraflar için destekte bulunabilir, 5, olur 10 olur ama fark etmez. detayları burada: Dava için vekalet verecek kişiler arıyoruz ~ ONLINE ALIŞVERİŞ YASAĞI

Artık bişilerin olması için taşın altına elimizi sokalım, çünkü bizden başka kimsenin bir şey yapacağı yok. Sonuçta yine kazançlı çıkan biz olacağız.

strawberry'e email attım.. Bize zaman tanıyın, kargonuzu ulaştırıyoruz gibi şeyler yazmışler. Arkadaşlar hepbirlikte email yağmuruna tutalım. Çünkü 19 Nisan da Türkiyede böyle bir genel uygulama başladıysa Strawberry nin Türkiyeye satışlarını durdurması gerekirdi. Aksi kötü niyete işarettir. En iyisi tabii konuyu çözümleyip ürünlerimizi göndermes..

tabiki türkiyedeki kozmetik firmalarının işine gelmedi bu. niye biliyor musunuz yurt dışından uygun fiyata kendi aldıkları kozmetikleri on katı paraya bize kazıklamak için bu yola başvurdular bu gibi sitelere itiraz ettiler. baktılar satışlar eskisi gibi değil. işte kendi ağızlarıyla demişler.
peki bizim hakkımızı kim koruyacak ? bu yasağı getiren yetkililer şikayetçi olan firmalara demiyorlar ki kardeşim o zaman milleti de bu kadar paralara kazıklamayın. alenen bile bile kazıklanıyoruz. buna bir sınırlandırma getirmiyorlar. hep madalyonun bir yüzünden bakıp karar alıyorlar ne yazık ki. olan yine bizim cebimize oldu. türkiye kozmetik ürünlerinin en pahalı şekilde satıldığı ülkelerden biri. neden böyle ? ben çıkardan başka hiç bir sebep göremiyorum.
madem böyle bir düzenleme yapılıyor o zaman kozmetik firmaları tarafından türkiyeye sokulan ürünlerin gümrük vergilerine ve firmaların üzerlerine koydukları kar oranlarına da gerekli sınrılamalar getirilsin uyarılar yapılsın bu kadar yüksek fiyatlar konulmasın.
aaaaaahh isyan ettirdiler yaaaa offff

Arkadaşlar konuyla ilgili kafasında soru işareti kalanlar için konuyu net olarak şöyle özetleyen bir yazıyı sizlerle paylaşayım

Dikkat!! Basına kozmetik ve sporcu gıdaları yasağı olarak yansıyan gümrük genelgesi; kozmetik ve besin takviyelerinin yurtiçine girişini tamamen yasaklarken (yani gümrüğe gidip vergiyi ödeyip almak isteseniz de alamayacaksınız çünkü girişi yasaklandı), muafiyet kapsamındaki ayakkabı, giyim, elektronik ve diğer ürünlerin yurda girişini 2 ayda 1 kez yılda ise 5 kez olmak üzere sınırlandırmıştır.

strawberry 150 euro altı için gönderirken, bunun üstü için gümrüğe takılabilir ve mesuliyet kabul etmiyoruz diye mesaj attılar benim soruma...
150 euro altı sipariş verip de ürünü sağlam ve sorunsuz ulaşan var mı?

hiç şaşırmadım.
zenginler daha zengin olsun vatandaşın cebi boşalsın.zaten vergi rekortmeniyiz o da yetmezmiş gibi firmaları maşallah %30 dan aşağı kar kesmiyor.Türk insanın ortalama bir türk markasına verdiği parayla adamlar en kaliteli ürünleri kullanıyor.Kim bilir daha neler gelecek başımıza.kar edemedikleri tek bir şey bile kalmasın ,yeterki onlar paralarına para katsın mağdur edilenler kimin umrunda.Ne de olsa bu devlet zenginler için yok mu (!)

X