İnternetten içerik kopyalayarak oluşturulan konular hakkında

acikcasi ne kadar agir konusmus gibi gelse de ben Osman Borutecene'nin tepkisini pek yadirgamadim. 20-25 sitede fikirleri calindiktan sonra o da bezmis olmali. eger asilsiz bir iddiada bulunmus ise kanitlayip kendisini uyaralim, deilse hatamizi duzeltip ozrumuzu dileyelim. kendimce sitemizde bunun bile bile yapilmadigini dusunuyorum. biz bilinclendikce bu sorunlarla daha az karsilasacagiz insallah.

Editör arkadaşlarımız başka forumlardan buraya yazı taşıdıklarını belirttiler. Peki o forumlarda soruyor musunuz, bu yazının kaynağı nedir, yazarı kimdir, nerde yayınlanmış diye? Hiç sorgulamadan alıp buraya eklemek suça ortak olmak değil midir?

Bakın sanırım konu benim konularıma bakarmısınız bahsettiğiniz kişinin yazısı varmı ve ilk mesajınızda

renklendirdiğinm kısım sanırım benim değilmi kasıt ama konularıma bakın lütden bahsettiğiniz siteden alıntı konum varmı.Çünkü ben bahsettiğiniz siteyi ve şahsı tanımıyorum.Alıntı yaparken kaynağını sormak da bu sanırım nasıl kk bu konuda hashas davranıyorsa alıntı yapan sitenin olmalı bu daha mantıklı değilmi.Onur üyeliğine gelince eğer mesele o ise benim insiyatfimde bir konu değildi bu ben demedim beni onur üyesi yapın diye.Ve ozaman Kazenede söyledim çok sevindiğimi üyeliğe ama diğer arkaaşlarımında çok emekleri oldupunu vs onlarada bir şeyler yapılması gerekdiği vs eğer lüzum görülürse bunun alınmasından rahatsızlık duymamBen ve diğer arkadaşlarım burada onur üyeliği ücret vs peşinde değiliz bunu ispat için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım ben endişeniz olmasın

Sevgili füsfüs, nerden alıntıladığını özellikle belirtmeyen bu üyeyi ve yazısını neden yönetime bildirmiyorsun?

Kadınlar Kulübü / KADIN KADINCA KADINLAR KULUBU İstatistikleri
Konular: 112,822, Mesajlar: 4,100,677, Kullanıcılar: 103,356
Son kayıt olan üyemiz, hoş geldiniz:xxxxxxxx

söze başlamadan önce şu an itibari ile ana sayfamızın en altında bulunan istatistiği kopyalayarak buraya yapıştırdım ( buda çalıntı oldumu ki acep )

Konular: 112,822
Kullanıcılar: 103,356

TDK da forum kelimesinin karşılığı:
forum Lat.

is. (fo’rum) 1. tar. Eski Romalılar zamanında, Roma’da ve diğer şehirlerde kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan.
2. Toplu tartışma.
3. Bazı sorunların görüşülerek karara bağlandığı genel toplantı.
4. mec. Tartışma alanı:

tartışma ve paylaşımın mekanı olan ve bu özelliğini sonuna kadar kullanan bir platformda bulunmakdayız , Kadınlar Kulübü bu tanımları hakkıyla yerine getiren bir yerdir , bu kadar yoğun bir paylaşım alanında milyonlarca mesajın denetimi her ne kadar imkansız gibi görünsede ekip arkadaşlarımızla birlikde en iyisi olmasına çaılşılmakdadır..
sitemizde alıntıların neye göre ve ne kadarına izin verildiğide belirtilmiştir..
sitemizde dikkatimi çeken bir nokta alıntıyı belirterek yazan arkadaşlarımın başlıklarına gelen cevaplara baktığımda ellerine sağlık nasıl yaptın çok güzel olmuş ..
ya orda koskoca alıntıdır yazıyor bunu görmeyip direk kafadan teşekkür eden tebrik eden bir zihniyetede bizlerin tek tek bak kardeşim o alıntıdır diye uyarı yazmamız imkansızdır..
internette alıntı yapmak bir tür gelenek olmuştur özellikle forum sitelerinin %80 hatta 90 ı alıntılarla ayakda durur burda etik olmayan şey özgün bir içeriği kendine mal etmekdir.
beğenerek okuduğum bir şiiri yıllarca can yücel'e aitmiş gibi bilipde sonradan yalçın ergir'in olduğunu öğrendiğimde yaşadığım şaşkınlığı unutamam..
insanlarımızdaki bu duyarsızlığın nedeni kaynak araştırma gereği hissetmediklerindendir..
sevgili kazenin verdiği örneklerde olduğu gibi site yönetimi olarak bizlere yapılan her öneri, tavsiye ve şikayet dikkate alınır. bunun en güzel örneğini burda görmekdeyiz ..
engellemler ve kısıtlamalar düzenin sağlanması açısından mutlaka olmalıdır yoksa ortam kaba tabirle dingonun ahırına döner..
ayrıca şunuda belirtmeden geçemeyeceğim Kadınlar Kulübü diğer forumlar siteleri ile aynı kefeye konulmasıdır..
Kadınlar Kulübü kendine has kuralları kendi içindeki otokontrolüyle kadınlara özel , kadınlardan yana eşsiz ve dalının en önemli sitesidir..
site paylaşımlarını dikkatle takip edenler bilirler ki ;
sitemizin en aktif bölümleri Gebelik, Doğum, Diyet üzerinedir buradaki paylaşımlar kişisel ve yapıcı özelliğe sahipdir...
aktif olan bir diğer bölümümüzde Geyik tabiri ettiğimiz sohbet köşelerimizdir buradada arkadaşlarımız günlük hayatın stresini bir nebze olsun hafifletmek amaçlı yazışmalarda bulunmaktadır..

tutupda Kulübümüzün adını alıntı siteleri listesine dahil edilmeside bence büyük bir haksızlıkdır..

alıntıyı kendine mal etmek elbetteki suçdur, yakın zamanda yine paylaşımıyla göz bebeğim olan bir sitede yaşanan olayı yeri gelmişken anlatayım..anılarım.net isimli siteden alınan yazılarla adamın biri bir kitap yazdı evet birebir kopyalayıp koskoca bir kitap yazdı ve bunuda kendi adına bastırıp sattı.. heryerde reklamını yaptı..
yine sitemizde yaşanan bir olay üye arkadaşlarımızın şiirleri öyle duyarsızca paylaşıldı ki kızcağız bir daha nette şiir yazmama kararı aldı.

yapılan uyarılar ikazlarda bunu engelleyemedi..işte ben buna alıntı (çalıntı) derim ama kalkıpda sitemizin adını böyle bir listede hemde en başlarda görmeyi kabul edemem..
mail adreslerinize gelen yazıların hangisi kişiye özel sorarım, %99'u ordan burdan toplanmış zincirleme gönderilmiş yazılardır. kaç kişi buna itiraz etmiştir , site yönetimi olarak gereken tedbirleri almak adına şu andan itibaren önce biz editörler olarak alıntılarımızda gereken açıklamalarda bulunmaya başladık , hatta ben bitirdim bile ( söylemesi ayıp )..
bundan sonra değerli üye arkadaşlarımızın da paylaşımlarında gereken özeni göstermeleri ,gönüllü olarak bizlere yardımcı olmalarını istemek ve belirtilen kuralları yerine getirmekden öte yapacak başka bir yol şu an itibariyle görülmemekdedir..

Bu çok normal ... Evet normal ama neden...

Binlerce konu açılıyor sadece bu sitede değil bu formatta her site geçerli bu. Bir konuyu googlede arattığımızda yüzlerce site de aynısı olduğunu görüyoruz.

Bunun altına alıntıdır yazmak beni bağlar sizi bağlar ama siteyi bağlamaz.

Sitenin sorumluluğunda değildir bana göre.

Alıntıdır diye not düşülmesi bence de hoş olur hepsi yazmıyor belki. Ama buna da ben karışamam.

Dolayısı ile ya Osman bey ya bunu kabullenecek yada bir zahmet o sitelerin yöneticilerine bir mail atıp link verip silinmesini yada kaynak yazılmasını isteyecek.

Sevgili Elif, ben yazıları kaynak göstermeden alıntılandığı için üzüntüsünü belirten bu yazarın bütün yazılarına hakim değilim. Senin açtığın konulara baksam, aralarında beyefendinin yazısı varsa da tanıyıp belirtemem. Bunu senin takip etmen gerekir. Osman Bey'in yazdığı adresler belli, belki Kazen sana bu konuda senin yayınladığın yazıların onun yazısı olup olmadığını anlaman için pratik bir yol öğretebilir. Onursal üyelik konusu da özellikle şahsın için değil, bu durum üzerine bahsi geçmiştir.

Kazen editörlerin hepsi bu konuda bilgili değil, üyeler de çoğu zaman editörlere danışıyor. Yanlış anlaşılmalar, yanlış yönlendirmeler bu şekilde oluşuyor. Editörlerin hepsi aynı konuyu aynı şekilde bilmiyorlar. Bu konu sayesinde öğrenmiş oldular ama senin hem editörlere hem onursal üyelere, yetki verdiğin kim varsa bu konuyu hatırlatman, açıklaman, şimdiden sonra ne yapmaları gerektiğini anlatman mümkün olamaz mı?

Merhaba,
Sizlerin görmediğiniz bir yönetim odamız var orada siteyle ilgili yüzlerce uyarı kural değişikliği ve bilgilendirme mesajları mevcut. Bu yüzden Editorlerin ne bilip ne bilmediğini bilemessin bir editor "aaa bilmiyorum, yeni öğrendim" gibi bir yorum yazmadı. Bu yüzden lütfen bu konuda bilgilendirme kısmını izin verirsen ben yapayım ve yapıyorumda.

Osman Beyin yapması gereken yukarıda da örnek verdiğim gibi bize bu yazılar bana aittir ya kaldırın ya da lütfen altına kaynak belirtin demesidir.

Üçüncü kez yazacağım belki ama sitenin altında bu konuda bir link var içerikle ilgili.

Ayrıca bu konuda kendisine mail attım henüz dönüş yapmadı.

Bu arada alıntı kaynak telif hakkında sonuna kadar hem fikiriz Osman bey ile ama bunun uslubu bu olmamalı tek ters düştüğüm konu budur. Sanki biz buna çanak tutan pozisyondayız.

Elbette bir editör "bunu bilmiyordum, yeni öğrendim" diye buraya yazmaz ama ben bilmediklerini, sizin burda konuyu telaffuzunuzla öğrendiklerini biliyorum. Dün benim soruma verdikleri cevapla, bugün konulara "bütün üyelerin dikkatine" diye konu açıp "yeniliği" duyurmaları bunun göstergesi.

ışin Osman Bey ayağını halletme girişiminde olmanız sevindirici.

Bu arada alıntı kaynak telif hakkında sonuna kadar hem fikiriz Osman bey ile ama bunun uslubu bu olmamalı tek ters düştüğüm konu budur. Sanki biz buna çanak tutan pozisyondayız.

O, bu siteyi, sizi hiç tanımıyor ki. Adam kendi yazılarının burada adsız, kaynaksız yayınladığını görünce elbet bu şekilde düşünür. Bu siteyle birlikte 20-25 site adı daha var çalıntı içerik yayınlayan. Bizim bu girişimimizden sonra siteyle ilgili bu fikri değişecektir.

---------------------------------------------------------------------

Açılan her konuyu denetleyemeyeceğinize göre, benim bu konudaki önerim konular açılırken, üyenin uyması gereken kuralları listeleyen bir uyarının olması. Şu an bunları yazdığım pencerenin hemen üstünde olabilir, burada konu başlıklarının nasıl yazılacağı, içeriğin alındığı yerin nasıl belirtileceğini yazabilirsiniz. O zaman "gerekli yazıları üyelerimiz okumuyor, okusa da dikkate almıyor" demezsiniz. Üyeler konu açma safhasında konularını otokontrolden geçirmiş olurlar, denetleme yapma gereksinimi en aza iner.

Son düzenleme:
telif hakki konusunun abartildigini ve bunun adina birseyler yapilmasi gerektigi gercegini yadirgayan herkes icin yaziyorum.

1-bu tip paylasimlarin her sitede yapildiginin farkindayiz ama kk farklidir diyebilmek icin onlarin gostermedigi ozeni gostermeliyiz. herkesin yaptigi yanlisi tekrarlamak mesru gorulemez.

2-fikri, yazisi siiri vs calinmis bir kisi burda sanal varligiyla karsisinda bulunan kullaniciyla deil site yoneticisiyle muhattaptir. cunku site bu kurallarin uygulanmasindan sorumludur. yani kendinizi bu insanlar yerine koyun tutup mnla sen neden benim yazimi alintiladin da adimi vermedin mi dersiniz yoksa bu sitede benim yazilarim caliniyor diye sitenin genelini mi sorumlu tutarsiniz. ayrica her sitede ortalama 10000 kullanicinin var oldugunu dusunsek icerigin gercek sahibi hangi birinin pesinden kosmalidir???

3- isin aci yani burda ozgun icerigin sahibi verdigi eser ya da bilgiden dolayi magdur duruma dusuruluyor ve bu durumu kabullenmesi bekleniyor. yavuz hirsiz ev sahibini bastirir misali uste cikmaya calismanin bir manasi yok. telif sahipleri oturup kim benim eserimi calmis diye site site gezip uyarma zorunlulugunda degildir. ama alinti yapip bunu paylasmak niyetinde olanlar yazarin hakkini verip ismini belirtmek zorundadir. bu durumun etik acidan baska bir yaklasimla cozulmesi mumkun deildir. yoksa ureten insanlar gitgide eserlerini seguzest'in de dedigi gibi yayinlamama karari alicak ve forumlarda yakinda e-mail yoluyla sirf adres calmak icin yollanan maillerden baska bir sey kalmayacak ki bu tur mailler sizin de dediginiz gibi heryerde mevcut.

4- burda bize dusen site yonecitelerinin de destegine ve sagduyusuna sahipken bir paylasimda bulunacagimiz zaman iki kere dusunmek, alintinin meseini arastirmak ve telif kurallarina dikkat etmektir. yapilan paylasimlarin bir sorumlulugu olmalidir. sonuc olarak birilerini magdur ettikten sonra ne bize ne de icerik sahibine bir faydasi yoktur bu paylasimin.

toplum olarak kurallarin gerekliligini, uygulanabilirligini sorgulamaya cok yatkiniz. henuz emniyet kemeri kullanimini ve gerekliligini sorgularken telif hakkina saygi adina birseyler yapmak zorunlulugunu yadirmamiz beni sasirtmiyor. ama bilinclenmek zorundayiz. bunun baska yolu yok...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…