Aile Planlaması İkinci ertesi günü ilacını almalı mıyım?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Seom1310

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2019
5
0
26
Merhaba arkadaşlar. Cuma günü reglim bitti ve eşimle ilişkiye girdik boşalma olmamasına rağmen her ihtimale karşı Cumartesi 20:30 gibi ella kullandım (henüz yeni evli olduğumuz için çocuk konusunda acele etmek istemiyoruz). Pazar sabaha karşı tekrar bir ilişki yaşadık bu kez ben ellaya güvenip içime boşalmasını söyledim. İçimize kurt düştü tabii biraz baktık iki grup var bir kısım ikinciyi kullanmaya gerek olmadığını söylüyor diğer kısım ise önceki kullanılanın işe yaramayacağını ve yeniden kullanılması gerektiğini savunuyor. Açıkçası çok kullanma taraftarı da değilim çünkü ciddi anlamda zararlı. Bu konu hakkında düşünceleriniz neler? Böyle bir durum yaşayan var mı? İkinci ilacı kullanmalı mıyım?

Ella gibi çok ciddi bir ilacı benim jinekoloğum ancak çok ciddi durumlarda ve senede 2 kez maksimum önerdi. Eğer bu kadar kısa süre içerisinde içerseniz bunun size mutlaka bir geri dönüşü olacaktır.
Ella gibi çok yoğun haplar ciddi sorunlar yapabilir. Onun gibi hapların görevi hamilelikten korunma yöntemi olarak asla ama asla kullanılmamalı. İçtiğiniz bir ella vb ertesi gün hapı sizin aylarca düzeninizi bozabilir, sizin yumurtlamanızda sorun yapabilir. Etrafınızda belki bir sorun olmayan insanlar olabilir ancak onlarda hamile kalmaya çalıştıklarında yumurta tembelliği vb birsürü sorunla karşılacaktır.
Lütfen ella gibi onlarca doğum kontrol hapını tek hapa sığdıran ilaçları bu kadar sık asla ama asla almayın.

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim Sizce bir önceki kullandığımın etkisi olur mu yumurtlama döneminde değildim ve bir gün önce ella kullanmıştım gebelik ihtimali olabilir mi?

%100 size net bilgi vermem asla doğru olmayacaktır kimse de size kesinlikle net söyleyemez. Ancak 2 gün üst üste alırsanız çok ciddi yan etkilerini neredeyse belkide bir yıl boyunca görebilirsiniz.
İsterseniz yakın zamanda bir kadın doğum uzmanına görünün. Size uygun doğum kontrol yöntemine karar verin hemde test yaptırın içiniz rahatlasın

Istediginiz kadar onlemini alin arkadaslar allah ol dedimi her turlu oluyor. Bence bosu bosuna ikinci hapida alip sagliginizi riske atmayin allah gonlunuze gore versin. Benim gibi yeni evli ve bebis isteyenlerede bir an evvel bebis versin

Ellla ilişkiden oncesini korur. Sonra iliski olduysa koruma olmaz. Cok fazla hormon iceren ilac, dogum kontrol haplari var tercih edebilirsiniz. Rengli bittikten sonra hamile kalma sansi dusuktur tabi sirkulasyonun kac gun olduguna bagli.

Ellla ilişkiden oncesini korur. Sonra iliski olduysa koruma olmaz. Cok fazla hormon iceren ilac, dogum kontrol haplari var tercih edebilirsiniz. Rengli bittikten sonra hamile kalma sansi dusuktur tabi sirkulasyonun kac gun olduguna bagli.
Merhaba canım, bu hep karıştılan bir konu sanırım.
Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişki sonrası en kısa sürede alınmalı. Ne kadar çabuk alınırsa etkisi de o kadar yüksek oluyor. Hormon konusunu ben de doğum kontrol uzmanına sormuştum. Geçici bir süre hormonal bir etkileşim olacağını, sadece kullanıldığı dönemde adet görme zamanını değiştirebileceğini söylemişti. Yani sonraki dönemlerde normale dönüyor.

Evet cnm ama sık almamak lazim. Cok mecbur kalinca tabi alinir ama dogum kontrolhapi tercih edilse daha iyi olur. Yazimda virgül kullanmamisim. Dogru kullanıldığı takdirde hamile kalma sansi düşüktür demekistedm. Zaten hep biz kadinlara oluyor cnm erkekler rahat

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…