içerde çiğ köfte yiyorlar ama ben hamileyim

eğer toksoplazm avarsa bebek kaybetme tehlikeisde var.ama sakın yeme diyeceğim fakat geç görüğdm acaba yedinmiş?
burda etsiz çiğ köfteler var onalrdan al canım.
olurmu?

aman sakin yeme ha
bi cig kofte icin candan deger mi sonra yersin hele bebegini sag selim kucagina al
sonra acisini cikarir yersin lopur lopur degilmi canim ?
bebegini kollarina sag selim alirsin insallah tebrikler !!!!

valla benımde canım ıstedı dun. su meshur bı marka varya etsız cıg kofte yapıyor esım ondan getırdı zaten 2 tane aldım nefsım koreldı. dıkkat edın bence arkadaslar gerek yok abartmaya.

Komagene diye çiğköfteci var. Etsiz yapıyorlar. Bende çok severim çiğköfteyi. Canım isteyince eşim alıyor sağolsun. Etsiz olunca sorun yok. Netten adreslerini bulabilirsiniz...

Toxoplazma ne demek arkadaşlar bende geçen yedim ama bilmiyordum bu kadar sakincali oldugunu

Toksoplazma enfeksiyonu nedir?

Toksoplazma enfeksiyonu, Toxoplasma Gondii adı verilen parazitin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Parazit bazı hayvanların vücutlarında bulunur ve bu hayvanların etlerininin pişirilmeden ya da az pişmiş yenmesiyle insana geçebilir. Paraziti taşıyan evcil kedilerin dışkılarında bulunan parazit de insana bulaşma yollarından birini oluşturur.

Gebelik esnasında anne adayının toksoplazma enfeksiyonunu plasenta yoluyla bebeğine geçirmesi enfeksiyon oluşması için diğer bir yoldur ve bu sayfanın konusunu oluşturmaktadır.

Yukarıdaki bulaşma yollarının yaygınlığı nedeniyle toksoplazma nispeten sık olarak geçirilen bir enfeksiyondur. Belirti vermemesi ya da diğer hastalıklarla karışan belirtiler vermesi nedeniyle toplumdaki sıklığı net olarak bilinmemektedir. Ancak doğurganlık çağında bulunan kadınların %25'inin enfeksiyonu daha önce geçirdiği tahmin edilmektedir. Özellikle evinde kedi besleyenler arasında bu oran daha da yüksek olabilir. Yaş ilerledikçe parazitle herhangi bir şekilde karşılaşma olasılığı arttığından enfeksiyonu geçirmiş olma olasılığı da artar.

Daha önce enfeksiyonu geçirmemiş anne adaylarının gebelikte enfeksiyonu geçirme olasılığı yaklaşık %1'dir. Daha önceden enfeksiyonu geçirenlerin ise enfeksiyona bağışık oldukları kabul edilir. Toksoplazma enfeksiyonu, tam bağışıklık bırakan bir enfeksiyondur ve bir insan bu enfeksiyonu yanlızca bir kez geçirir.

Gebelikte geçirilen enfeksiyonun önemi nedir?

Toksoplazma adı verilen bu parazit gebelik döneminde geçirilen enfeksiyonun seyrinde bebeğe bulaşabilir. Bunun sonucunda bebekte ortaya çıkan enfeksiyon düşüğe neden olabileceği gibi göz, beyin gibi organlarda hasara yol açabilir ve/veya bebekte gelişme geriliği (IUGG)oluşturabilir.

Alıntıdır...

Bu sebeple doktorlar hamilelik süresince çiğ et olan salam, sosis, sucuk, pastırma ve sakatat gibi şeylerin yenilmesini istemiyorlar. Benim doktorum canın çok isterse eğer sucuğu iyice haşla sonra kızart ye dedi...

çiğ köftede yenmicek gibi değil ki betülcüm....ama çok iyi yapmışsın yemediğine...

aman dikkat edin kizlar yemeyin sakin..ben hamileligimin ilk haftalarinda zararli oldugunu bilmeden yemistim ama Allah tan kizima birsey olmadi...bebisleri tehlikeye atmayin...dogurunca bol bol yeriz nasilsa...

X