İbadet Günlüğüm

Şükür bu haftaya daha güzel başladım. Dünyanın yükünü omuzlarıma almadan. Dünyaya hayıflanmadan. Ancak...

Ancak bir şey fark ettim ki çok önceden beri farkındayım, sadece şu ara çok rahatsız olmaya başladım. Dedikodu ortamlarında sırf dışlanma korkusundan sesimi çıkaramıyorum. Hayatta hiç dedikodu yapmıyorum diyemem ama ben daha çok beni üzen birini içimde tutamayıp başkasıyla paylaşma hatasına düşüyorum. Yaptığımda haklıyım diyemem ama yine de bir sebebim var. Ancak etrafımda birilerinin giyimi kuşamı, konuşması, sosyal medyada paylaştığı fotoğrafı vs ile dalga geçen bunlara kahkahalar atan bir güruh var ve ben sırf dışlanma korkumdan yani özgüvensizliğimden yani hakkı tutup kaldıracak imani gücümün yetersizliğinden susuyorum ve hatta bazan mecburen gülümsüyorum. Bu şekilde anlatınca “ya ne iğrenç insanlarmış olmasalar da olur” denebilir ama öyle değil. Hiçkimse tamamen kötü veya tamamen iyi değil. Bu insanlar işyerimde, apartmanımda, akraba çevremde vs. Bir hukukumun olduğu insanlar. Tamamen de kötü değiller. Herkes hakkında da bu şekilde konuşmuyorlar. Ama ben sevmediğim biriyle bile dalga geçemem. Hele yüzüne mecburen gülüyorsam arkasından atıp tutamam, kendimden iğrenirim. Nasıl bir tepki vermem gerektiğini bilmiyorum. Ya da biliyorum ama cesaretim yok. Durup dururken hiç alakamın olmadığı insanların hiç de keyif almadığım sohbetlerinin ortasında kul hakları yazılıyor haneme.. ve gerçekten çok üzülüyorum...
canım bu konuda ben de çok muzdarip durumdayım yaşadığım yer %90 eşimin akrabaları ben de artık ortamlardan uzak duruyorum çünkü aynı sofrada oturduğun akraba kalkınca arkasın dan konuşuluyor bir düğüne sanki kim ne giymiş diye gidiliyor kur-an okunan bir ortamda bile kas göz işaretiyle dedi kodu yapılıyor.
Maalesef bu ahirzaman hastalığı ne doğuya bakıyor ne batıya ne köy ne şehir herkes bulunduğu ortama göre yapıyor ben de çok dışarı çıkmıyorum sokak kenarında oturup akşama kadar konuşuyorlar beni de gelmiyorsun diye eleştiriyorlar arada çocuk ortadan kayboldu diye kalkıp eve geliyorum Allah istemeyerek duyumlarımızı da affetsin

canım bu konuda ben de çok muzdarip durumdayım yaşadığım yer %90 eşimin akrabaları ben de artık ortamlardan uzak duruyorum çünkü aynı sofrada oturduğun akraba kalkınca arkasın dan konuşuluyor bir düğüne sanki kim ne giymiş diye gidiliyor kur-an okunan bir ortamda bile kas göz işaretiyle dedi kodu yapılıyor.
Maalesef bu ahirzaman hastalığı ne doğuya bakıyor ne batıya ne köy ne şehir herkes bulunduğu ortama göre yapıyor ben de çok dışarı çıkmıyorum sokak kenarında oturup akşama kadar konuşuyorlar beni de gelmiyorsun diye eleştiriyorlar arada çocuk ortadan kayboldu diye kalkıp eve geliyorum Allah istemeyerek duyumlarımızı da affetsin
Evet çok haklısın:KK43: Bu sebeplerden insanlara güvenimi kaybedip çok yalnızlaştığımı fark ediyorum. Kimseye güvenip bir şey paylaşamaz oldum, bu da beni kendi dünyamda yalnız bıraktı.

Allahın selami hepinizin üzerine olsun bu topuğu biraz önce keşf ettim belki bana da bir faydası olur diye araniza katılmak istedim fikir alış verisi icinde olmak insanı motive eder bazen tanıdıklarınızla konusamadigimz konular olur burası onun için iyi olmuş geç oldu Ama sayın konu sahibi hayırlı olsun
Kusura bakma ilk mesajını daha geç fark ettim.
Hoş geldin, Allah razı olsun iyi dileklerin için. İnşallah birbirimize birşeyler katabiliriz. İyilik de kötülük gibi görerek, duyarak öğrenilmeye müsait bir alan. Bazan insanın aklına gelmeyen bir ibadet başkasından ilham alınabiliyor. Senin rutininde olan belki bizim gözardı ettiğimiz güzellikler vardır, kim bilir...

Ben mesela bu sene kaza namazlarıma yöneldim. Daha önce sadece kılamadığım kısımlar varsa onları tamamlıyordum ama aslında namaz kılmadığım dönemden gelen bir borcum vardı onu hiç kılmıyordum. Bu sene buna niyet ettim. Çok ağır bir programım yok vaktim ne kadar müsaitse o kadar kılıyorum ama bir hafta içerisinde mutlaka kılıyorum. Kıldıklarımı buraya toplu olarak yazsam da asıl vakit vakit yazdığım bir takvimim var. Gün bitince koparım atıyorum. bakalım bir yıllık borcu kaç yılda bitireceğim:)) daha 7 ocakta mıyım neyim çünkü:)

Ben de bu aralar kaza lara yöneldim canım kuran okumami düzeltmeye çalışıyorum ben de yazarım iyi olur benim icn de
Evet kuran planım da var. 1 yılı aşkın süredir bir hatimi bitiremedim ve kendimi çok kötü hissediyorum. Kuran’dan bu kadar uzak bir hayat bir şeylerin yolunda gitmediğinin en büyük ispatı:KK43:

Evet kuran planım da var. 1 yılı aşkın süredir bir hatimi bitiremedim ve kendimi çok kötü hissediyorum. Kuran’dan bu kadar uzak bir hayat bir şeylerin yolunda gitmediğinin en büyük ispatı:KK43:
Canım ben de doğru düzgün hatim yapamadım ama hep bana verilen cüzleri okumaktan haftada üç tane okuyorum en az ama biri bitmeden diğeri geliyor

Canım ben de doğru düzgün hatim yapamadım ama hep bana verilen cüzleri okumaktan haftada üç tane okuyorum en az ama biri bitmeden diğeri geliyor
Allah kabul etsin. Ama benimki öyle değil ben hiç okuyamadım bir süre:KK43:
Yarın ilk tecvid dersini verecem inşallah yaza kadar ilerletirim
ne güzel yaa
Tecvid çok zevkli bir ilim gerçekten:)
rabbim muvaffak etsin, daim etsin inşallah :KK200:

Allah kabul etsin. Ama benimki öyle değil ben hiç okuyamadım bir süre:KK43:

ne güzel yaa
Tecvid çok zevkli bir ilim gerçekten:)
rabbim muvaffak etsin, daim etsin inşallah :KK200:
Gözden irak olan gönülden de irak olur canım hiç olmasa okumasan da aç sayfaları çevir küsmesin sonra.
Çok teşekkür ederim dua et inşallah insan kursa gidince anlıyor yanlışlarını

Ben de bu üç aylarda elinden geldiğince her vaktin ardından kaza kılmaya çalışıyorum ayrıca bu ayların hürmetine eve bir sadaka kutusu koydum günlük para koyuyorum ramazan bayramından önce ihtiyacı olan bir aileye vermeyi düşünüyorum bunu çevremdekilere anlatıyorum örnek olsun diye sadaka çok önemli ihmal ediyoruz.
Ha bide evde güzel bir yemek yaparsan komşuma da bir tabak gönderecem

Ben de bu üç aylarda elinden geldiğince her vaktin ardından kaza kılmaya çalışıyorum ayrıca bu ayların hürmetine eve bir sadaka kutusu koydum günlük para koyuyorum ramazan bayramından önce ihtiyacı olan bir aileye vermeyi düşünüyorum bunu çevremdekilere anlatıyorum örnek olsun diye sadaka çok önemli ihmal ediyoruz.
Ha bide evde güzel bir yemek yaparsan komşuma da bir tabak gönderecem
Maşallah ne güzel. Allah kabul etsin.

Sabah namazi (sunnet+farz)
Recep ayi gunluk 11 ihlas
Sokak kedilerine 1 bucuk kilo civari kuru mama + evdeki minnosun koklayip gittigi yas mamayi da onlara verdim
Aksam ve yatsi namazi farzlari
Hz. Muhammed s.a.v ve babamin ruhuna Yasin, Mülk, Cuma, Bakara, Secde, Hucurat, Mucadele, Kaf sureleri (her zaman meallerini okurum)
Dua, zikir ve salavatlar.

X