Hurma Kütüğünün Resulullah'a Aşkı (İbretlik)

ZeynepSuzan

Aşkım Kızıım Nisa'mm
Kayıtlı Üye
21 Mart 2013
312
4
35
Rasulullah s.a.v. Efendimiz, önceleri Mescid-i Nebevî’de hutbe okurken, mescidin içinde minber yerine bir hurma kütüğüne dayanarak hutbe okurdu. Daha sonra bir minber yapıldı. Rasulullah s.a.v. Efendimiz kütüğü bırakıp minbere çıktı. O anda kütük inlemeye başladı. Öyle ki mescitte olan herkes kütüğün iniltisini işitti.

Âlemlere rahmet Efendimiz minberden inip hurma kütüğünün yanına geldi, elini üzerine koydu, onu kucakladı. Hurma kütüğü sakinleşti, sustu. Rasulullah s.a.v. Efendimiz:

“Allah’a yemin olsun, eğer gelip onu kucaklamasaydım benden ayrılmaya dayanamaz, kıyamete kadar inlerdi.” buyurdu. Daha sonra emretti, hurma kütüğü oradan çıkarılıp minberin altına gömüldü.

Hasan Basrî rh.a., bu olayı anlatınca ağlar ve şöyle derdi:

“Ey Allah’ın kulları! Bir kütük bile Hz. Peygamber’in Allah katındaki kıymetini bildiği için onun hasret ve şevkinden böyle inledi. Siz O’na kavuşma arzusu ile daha çok yanıp tutuşmalısınız.”

-Okuyunca çok duygulandım sizlerle paylaşmak istedim.Aşkından Kütükler bile inledi onu kimseler teskin edemedi Mübarek elini değince dindi bir Kütük Kadar olmadık ki..Efendim (s.a.v)

çook güzel yaa. Bende şey duymuştum. Efendımız yolda yururken taşlaar dile gelirmiş ya resullallah dermıs sanırm

çook güzel yaa. Bende şey duymuştum. Efendımız yolda yururken taşlaar dile gelirmiş ya resullallah dermıs sanırm

haklısın cnm..
Yolda yürürken çevresinde nurlar parıldamakta, taşlar, ağaçlar dile gelip seslenmektedir: “Ey Muhammed! ALLAH’ın selamı üzerine olsun!

Başlar feda o mübarek başına

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…