HPV16 Pozitif Korkuyorum

Ceylin_

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2023
19
1
24
Merhabalar. 23 yaşındayım cinsel olarak 9-10 aydır aktifim. HPV testi yaptırdım. HPV 16 , HPV39 ve HPV 11 pozitif geldi. Doktorum kolposkopiye yönlendirdi. Bu süreç nasıl işleyecek hiçbir fikrim bilgim yok. Kanser durumu yoksa tedavi edilebilir mi bu hastalığa bağışıklık kazanma ihtimali var mı? Çok korkuyorum ne yapıcağımı bilmiyorum. Partnerime de bulaşma durumu çok yüksek. O da teste gidecek. Bu süreçte cinsellik olmalı mı olmamalı mı? Lütfen bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi bildikleri hakkında. Siğil gibi bir lezyon yok. Ailem bilmiyor onlara söylemeli miyim. Yoksa kolposkopi sonucundan sonra mı konuşayım psikolojik olarak çok kötüyüm. Ne yapacağımı bilmiyorum

Öncelikle sakin ol konu hakkında çok bilgim olmasa da bildiğim kadarıyla pozitif çıkıp kolonoskopi sonucu temiz çıkan çok sayıda kadın var hatta sonuç temiz çıktıktan sonra bir jel kremle bikaç ay içinde değerleri normale dönenler oldukça çok en azından kolonoskopi sonucuna kadar cinsellik yaşama hem kendine hem de partnerine bu stresi yaşatma zaten bu süreçte zevk alabileceğini sanmıyorm psikolojik olarak aklın sağlığında olacağı için ailenle de paylaşmanı önermiyorm 23 yaşındasn sadece değerlerin pozi çıkmış tanı yok bişey yok gereksiz yere niye kendini ortaya atasın ki merak etme inşallah sonuçların temiz çıkacak

Vakit ayırıp yazdığın için çok teşekkür ederim biraz olsun rahatladım. Partnerim çok umursamıyor. Destek oluyor korkma her şey olacağına varır diyor ama ona da yüksek ihtimalle bulaştı benim yüzümden. Onun da kontrole gitmesini istiyorum. Doktorum bana hpv aşılarını yaptır dedi onun da faydası oluyormuş sanırım. Bağışıklığımı yüksek tutmam gerekiyormuş. İnşallah sıkıntısız bu süreci atlatırım. Ama maddi olarak çok zorluyor hayırlısı olsun tekrardan teşekkür ederim

Merhaba Ceylin, hpv-16 riskli türü de olsa zaten vücuttan atılabiliyor forumda da birçok kişiyi okudum vücudundan atabilen. O yüzden bence telaş yapma. Eğer siğil yoksa bence bağışıklığını daha da yükselterek belki siğilleri bastırabilirsin diye düşünüyorum, aynı zamanda aşı olarak da. Kendini kontrol etmen hazır siğilin yokken, siğil eğer çıkarsa anında krem ile tedavi etmende yardımcı olacaktır. Bağışıklık için de beta glukan, yeşil çay, c-d-b vitamini, kefir, propolis öneriyorlar genelde. Bende de gözle görülür lezyon olduğu için kafayı takmış durumdayım maalesef. Umarım bir an önce iyileşiriz, çok geçmiş olsun

Teşekkür ederim yorumun için inşallah iyileşme ümidiyle. Peki cinsel hayatınız nasıl partnerimde de büyük ihtimalle bulaştırdığımı düşünüyorum. O da aşılarını yaptırsa sorunsuz devam edebilir miyiz? Birde eğer kolposkopi sonucum negatif gelirse ilerleyen zamanlarda tekrar kanserleşme riski oluyor mu? Ne kadar alışmaya çalışsam da çok korkuyorum. Annem geçen yıllarda hpvden dolayı rahim ağzı kanseri oldu ve ameliyatla aldılar rahim ağzını benimde öyle olmasından korkuyorum yaşım daha çok genç ilerde çocuk sahibi olamazsam diye endişelerim oluyor. Ya da partnerimle sıkıntılarımız olursa diye

sana nerden bulaştı hiç düşündün mü? partnerinden sana bulaşmış olabilir mi geçmiş olsun bu arada

sana nerden bulaştı hiç düşündün mü? partnerinden sana bulaşmış olabilir mi geçmiş olsun bu arada
10 aydır cinsellik yaşıyorum 3 yıllık bir ilişkim vardı ilk cinsel ilişkim onunla olmuştu. Sonrasında zaten beni terk etti. 2 ay önce beni arayıp bende siğil çıktı sen bulaştırdın falan dedi o korkuyla gidip test yaptırdım büyük ihtimal ondan bulaştı. Şu anki ilişkim 4 aydır beraberiz ona da bulaştırmış olduğumu düşünüyorum. Doktora gittim bu gün bana hpv tip 16 nın bile vücuttan temizlenebileceğini söyledi propolis , ahcc takviye kullanmamı ve aşılarımı yaptırmamı söyledi. Sigarayı bıraktım. Stresten de uzak olmam gerektiğini söyledi. Bu takdirde eğer daha kanserleşmemişse hpv negatife dönebilirmiş.

canım sıkma canını elbette geçecektir. kolposkopi yaptırdın mı? rahim ağzından biyopsi alınıyor ve ordaki seyler leep yapılarak temizleniyor. cok kısa surede negatif oluyorsun. sen dediğimi yaptırdın mı?

Kanserleşme cin3’ten de sonraki evre diye biliyorum eğer yanlış biliyorsam düzeltsinler tabii ki, zaten ilerlemesi seneler seneler alıyor ve anladığım kadarıyla daha da gençsin. 1 sene içinde negatife döner diye düşünüyorum, egzersiz hareket vb şeyleri de öneriyorlar bu arada.

Sigil varsa hiç korkma bende öyleydi pozitiftim hemen negatif oldum . Bagisikligini yüksek tut ev yapımı yoğurt ye mutlaka. Sigilinu de yaktir. Ben kimseye bulastirmadim. Erkeklerin bi testi olmadığı için bilmiyorum tabi.

Iliskidem kac ay sonra test yaptırdın??

Tatlım cin 1 2 3 bile kanser değil . Sadece yıllar içince kansere gidebilecek hücreler demek . Öyle bi durumda bile Leep yapılıyor ve pek çok kişi negatif oluyor . Burda önemli olan sigara alkol sex . En az bir yıl bırakmalısın . Alkol ve sigara tamamen bırakmalısın unutma . Ve aşı olmalısın . Bağışıklık için en güçlü şey spor dedi doktorum unutma . Yasin küçük atarsın

Evet yaptırdım patoloji sonuçlarını bekliyorum inşallah temiz gelir ümidiyle

Çok teşekkür ederim umarım dediğiniz gibi olur

İlişkimin üstünden 8-9 ay geçti test yaptırdım öğrenince. Siğil olan hpv tip11 düşük riskli oluyormuş. Benim tip16 çıktı o yüzden korkmuştum. Şu zamana kadar hiç siğilim çıkmadı ama

Sigara ve alkolü bıraktım ama sex konusu nasıl etkileyecek doktorum böyle bir şey söylemedi.Yani dediğiniz durum evli yada düzenli ilişkisi olan birisi için bile zor süreç ilişki durumunu etkiliyor

Sigara ve alkolü bıraktım ama sex konusu nasıl etkileyecek doktorum böyle bir şey söylemedi.Yani dediğiniz durum evli yada düzenli ilişkisi olan birisi için bile zor süreç ilişki durumunu etkiliyor
Öyle malesef bazen bulasiyo4 bazen bulasmiyor bilmiyorum nasıl bisry

Bende evliyim yüksek risk grubundayım, zaten 1. 1.5 aydır cinselliğe dair bir tiksinme geldi, eşimde de maalesef isteğimiz azaldı. Bana da muhtemelen eşimden geçti. Siğil yapan türü bizde olmadıgı için prezervatifle devam edeceğiz. Bir de dr sen aşı ol. Kendini koru ilişkiye girebilirsiniz dedi

Viral yük artmaması için önemli .

Tarama sonucu ne çıktı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…