hirsutizm nedir yaw ?

gamze21

Nirvana
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2007
2.384
4.295
39
doktor bana hirsutizm teşhisi koymuş karneye bakınca farkettim
kıllanmadan dolayı gitmiştim doktora ama sivilcenin nedenide hormonlar olabilirmiş.
bende 10 seneye yakın sivilce problemi var.ilaç verdi bana ilacı almadım.
bi doktorun lafıyla nasıl ilaç kullanırım.devlet hastenesine gitmiştim bilirsiniz pek ilgilenmedi beni aydınlatmadı.
özel bi hasteneye gitcem en azından soru sorunca cvp verir.
22 yaşındayım bekarım.genel hormon testim normal çıkmıştı.başka bi testede testesteron yüksek çıkmış.yumurtalıklarımada baktı hiç bişe demedi.kist felan olsa sölerdi dimi:1shok:
aranızda hirsutizm olan var mı ? beni aydınlatırmısınız
plsa.s.

canımm aşırı kıllanmanın tıptaki adı hirsutizm..normalde her kadında olan erkekli hormonunun artmasına baglı olarak gelişiyor.. bence basşka bi doktora daha görün ama o da herhalde aynı ilacı vercektirr ...gecmiş olsunnn cnm

dogum kontrol hapları daha fazla sivilce çıkarırmı.fisfisfis
birazda korkuyorum bu yüzden yeterince sivilcem var
temmuzda evlencem bu sivilcelerden bıktımklava:

Alıntıdır

Hirsutizm, androjen adı verilen seks hormonuna bağlı kıllanma artışı olarak açıklanabilir. Kıllanma artışı genelde üst dudak, çene, kulak, yanak, alt karın, sırt, göğüs ve üst kol ile uylukta meydana gelir.
Hirşutizm, genelde androjen hormonunun artışına bağlı olarak meydana gelmekle birlikte bazen de kıl köklerinin bu hormona olan duyarlılığının artışı sonucunda da meydana gelebilir.

En sık rastlanılan nedeni, polikistik over hastalığıdır (POH). POH da tipik olarak adet düzensizlikleri, kısırlık, şişmanlık ve hirşutizm gözlenir. Bu hastalığa böbrek üstü bezlerinden androjen salınımını arttıran hipotalamao-hipofzer hastalığın neden olduğu sanılmaktadır.

Androjen salgılayan over (yumurtalık) tümörleri genelde hızlı kıl büyümesine, adet görmemeye ve virilizasyona (memede küçülme, seste kalınlaşma, kliterusta büyüme, alında açılma gibi) neden olurlar. Bu tümörlerden en sık testesteron hormonu salgılanır.

Bazı enzim eksiklikleri ve böbrek üstü bezinden uygunsuz hormon salınımı da hirşutizme neden olabilir. Böbrek üstü bezlerinden en çok salgılanan androjen Dihidroepiandrosteron-sülfattır.

bendede aynı sorun var. tüğlenme sivilcelenme. bence hem kadın doğuma hemde cildiyeye git. bugün kadın doğuma gittim sivilcelerim arttığı için. ultrasona girdim hormon testlerimi gösterdim hersey normal dedi.(normal çünkü bes altı ay cocuk tedavisi için ilaçlar kullanmıstım) ben ilaç yazamam cildiyeyede git dedi. ama bir sabun önerdi protex. az önce kullandım. biraz gerdi yüzümü. bir hafta kadar kullanıp bakıcam gelişme olacakmı. sivilcelerini sıkma. dayanamıyorum dersen iyice ermesini bekle. ben aceleci davranıp sıktığım için kızarıklıklar izler kaldı.

bendede aynı sorun var. tüğlenme sivilcelenme. bence hem kadın doğuma hemde cildiyeye git. bugün kadın doğuma gittim sivilcelerim arttığı için. ultrasona girdim hormon testlerimi gösterdim hersey normal dedi.(normal çünkü bes altı ay cocuk tedavisi için ilaçlar kullanmıstım) ben ilaç yazamam cildiyeyede git dedi. ama bir sabun önerdi protex. az önce kullandım. biraz gerdi yüzümü. bir hafta kadar kullanıp bakıcam gelişme olacakmı. sivilcelerini sıkma. dayanamıyorum dersen iyice ermesini bekle. ben aceleci davranıp sıktığım için kızarıklıklar izler kaldı.
bence adetin 3. günü kadın doğuma git kan testi yaptır. adetin bitincede ultrasonla kist olup olmadığına baktırırsın. adet düzensizliğinde varsa ona göre ilaç yazabilir diye düşünüyorum. doğum kontrol ilaclarını kullanan bazı arkadasların bu sorunlarına iyi geldiğini okumustum forumda.

walla ne desem yalan olur hiç bir bilgim yok....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…