Hipotiroid Hastalarının Zayıflama deneyimleri

merhaba kızlar ben de temmuz ayında tiroid bezinin yarısı alınmış ve anında görüntü 4 kilo almış bir hastayım ve moralim sıfıryarın isveç diyetine başlayacağım.ömür boyu ilaç kullanacağımdan sanırım kilo vermem hiç kolay olmayacak.sinirlerim çok bozuk

arkadaslar merhaba,
ben de bu bolumu takip ettim, hipotroidi hastasiyim. buarada gördügüm sarimsak ceviz suyunu denemeye basladim bence de ise yariyor. yanliz bir yerde tiroid rahatsizligi olanlarda sarimsagin cok iyi olmadigini okumustum. sarimsagi da gece yatmadan once yutuyorum. bu konuda bilgisi olan var mi? sarimsak disini yutmamiz acaba tiroid tedavimiz icin yanlis mi olur?

bence sarımsağın bir zararı olmaz ama bütün halde yutmak mide için hiç iyi değil.ezilmiş halde yağsız yoğurda karıştırıp yemen daha mantıklı

önerin icin tesekkurler papatya.ben de yemege katar gibi kucuk parcalara ayirilp yutuyorum. buarada endokrin dr.uma da danistim arkadaslar, sizi de bilgilendireyim. Sarimsak ceviz karisimimizi uygulayamamizda bir sakinca yokmus, yani sarimsagin da bir sakincasi yokmus yanliz ilacimizi sabah ac karnina icip 30 dk. birsey yemememiz gerekiyor, bu konuda uyardi. buna uyduktan sonra problem yok. eger cevizleri yiyiyorsaniz ilacinizi icip 30 dk. gecirdikten sonra yiyin, ben suyu icmek icin bile bekliyorum. hepimize kolay gelsin, sevgiler.

merhaba ben 22 yaşındayım.17-18 yaşlarında hızla kilo almaya başlamıştım.ve 1 sene içerisinde 48 kilodan 73 kiloya kadar çıktım.her gün aynaya baktığımda biraz daha şişmanlıyordum sanki.12 yaşından beri antidepresan ilaçlar kullandığım için gittiğim bütün doktorlar kilo almamın nedenini bu ilaçlara bağladılar.gittiğim diyetisyenler test yapma gereğini duymadan elime hazır diyet listeleri tutuşturup gönderdiler.yaptığım diyetler sporlar sonucu hala kilo alıyordum.ve hastalığımı hiç beklemediğim bir anda hiç beklemediğim bir kişi farketti.psikiatrıma kontrole gittiğimde bu kadar kısa sürede bu kiloyu almama şaşırdı ve TSH testi yapmam gerektiğini söyledi. 4 yıldır hastalığımı biliyorum ve tefor kullanıyorum.hala 70 kilo civarındayım.üniversite öğrencisiyim ve kampusumdeki kızlara bakıp bir zamanlar onlar gibi olduğumu düşünürek iç geçiriyorum.kilolarım yüzünden kendime güvenimi tamamen kaybetmiş durumdayım.alışverişe gittiğimde ağlayarak dönüyorum.beğendiğim hiçbirşeyin daha büyük bedeni yok çünkü.kendime bakmak makyaj yapmak hiçbirini istemiyorum.lise arkadaşlarımla karşılaştığımda ne olmuşsun sen böyle demelerinden nefret ediyorum.üstelik bu 70 kilonun sanki 30 u karın bölgemde.ve yeni tanıştığım o patavatsız insanlar bana hamilemisin diye soruyor.eski halime dönmek istiyorum....ceketimin önünü artık kapatabilmek istiyorum... giydiğim kıyafetlerden memnun olarak dışarı çıkmak istiyorum...

merhaba, ben tam anlamıyla hipotiroid hastası değildim. boynumda çok sayıda nodül vardı. bunlar tiroidimin az salgılanmasına sebebp oluyordu. tiroid testlerinde çok düşük değil ama sınırda çıkıyordu hep. doktorum ısrarla ilaç vermiyordu. fakat o sınırda olan tiroid uzun vadede ciddi bir kilo alımına sebep oldu. üstelik kilo aldıkça zayıflayayım diye aşırı derecede sebze ağırlıklı beslenip bilmeden tiroidlerimi daha da düşürmüşüm. baktım olmuyor uzun uzun tiroid salgısını ve tabii bünyemi nasıl hızlandırırım diye okumaya başladım. sonunda kendi yöntemlerim ve yanında diyetle başardım da. öncelikle hipotiroidiniz varsa kesinlikle brokoli, ıspanak, brüksel lahanası, lahana yemeyeceksiniz. bu sebzeler tiroid salgısını düşürüyor. ben bunları deli gibi yiyordum büyük hataymış meğer. her gün yemeklerden önce bir avuç dereotu yedim.(bunu da ender saraç hipotiroidi hastalarına tv de tavsiye etmişti) un şeker ve tuzu kesip protein ağırlıklı bir diyetle beslendim. bol et, tavuk, hindi, balık ve yukarıdakiler harici sebzeleri yani fasulye, kabak vs yedim. bünyemin enerji harcama ve yağ yakma hızı bu şekilde oldukça hızlandı. tiroidlerim de artık daha yüksek çıkıyor. fakat elbette benim yöntemim hashimoto hastası vs gibi ciddi tiroid rahatsızlığı olanlarda işe yarayacak diye bir durum yok.

herkese merhaba,
bu topiği okuyana kadar kilolarımın sorumlusunun dengesiz beslenme ve adet olamamam olduğunu düşünüyordum. çünkü yaklaşık 4 ay önce haşimato teşhisi konulmuş ve ilaç kullanmaya başlamıştım. yani o zmana kadar aldığım kilolar troit hormonların-mdandır diyordum ama ilaç kullanıyorum artık sorumlusu benim diyordum. anladımki ilaç kullansamda bu kil alma olayının önüne geçmem biraz zor. özelliklede düzensiz bir aşam tarzı içindeyken. ikizlerim var ve gece uyumuyolar gündüz onlar uyurken ev işimi yapayım uyuyayım mı şaşırıyorum. nerde spor yapmak( eutyrax 50 mg kullanıyorum kullanmaya başladığımdan bu yana tam 5 kilo daha aldım. oysaki ben 63 kilo ile hamile kalmış 68 kilo ile doğuma girmiş ve 56 kilo doğumdan çıkmış biriyim. şimdi ise 70 kiloyum. ve beni görenler yine hamile sanıyor. ne yapacağımı şaşırdım. aynı dertleri yaşayanlarla buluştuğum için çok mutluyum. çünkü sizlerden hastalığımın ne kadar ciddi olduğunu öğrenmiş oldum. bu topic çok değerli bence paylaşımlar bir çok kişiye ışık tutacak.

Selam arkadaslar..
Bana da 5 sene once yeni evlendigim donemde hasimoto teshisi kondu.
Fakat beni acile kaldirdiklarinda bu teshisi koyabildiler. Doktorlar inanamadi.
Resmen kalp krizi geciriyordum 25 yasinda hipotiroidi yuzunden.
Benim TSH seviyem >200 cikmisti..yani olculemiyen bir deger dusunun artik.
Aslinda cok agir depresyonda olmam gerekiyormus fakat sanirim yeni evli oldugum icin, ben anlayamadim..
Teshis konulduktan sonra buna hastalik olarak bakmamak gerekiyor.
Ama 5 senedir kilo problemiyle bogusuyorum. 20 kilo aldim ve ne yazik ki vermek cok zor..
Ama 2 hafta once besi bir yerde cay icmeye basladim ve 2 haftada 4 kilo verdim..Bu benim icin inanilmaz.
Doktorlar sarimsagi onermiyolar tiroid hastalarina. Degerlerini oynattigini soyluyorlar.
Besi bir yerde cayi hepinize tavsiye ederim. Ilk defa bu kadar hizli kilo veriyorum 5 senedir. Tabiki rejim de yapiyorum.
Hepinize kolay gelsin ve gecmis olsun.

İnternette hipotiroid hakkında çok değerli bilgiler bulduğuma inanıyorum.Bilenler mutlaka vardır ama mutlaka okumanızı öneririm.
Kullandığımız hipotiroid ilaçlarının etkisini nötralize eden birtakım besinler varmış.Bunlar ; KARALAHANA, LAHANA,BÜRÜKSEL LAHANASI (YANİ LAHANANIN HERTÜRÜ) ,ÇAM FISTIĞI,SARIMSAK,ISPANAK, PATATES (ki buna çok üzüldüm),BROKOLİ,KARNABAHAR,ŞALGAM,DARI,TURP. MEYVELERDEN İSE ARMUT,ÇİLEK,ŞEFTALİ ve bir hipotiroidlinin asla tüketmemesi gereken besin SOYA VE SOYA ÜRÜNLERİYMİŞ.
Ayrıca ilacın emilimini azaltamamak için aynı öğün başka bir ilaç alınmaması gerekliymiş. Sigara içmeyi de ilacın emilimini azaltan faktörler arasında sayıyorlar.

Umarım işinize yarayan bilgiler vardır.

Hepimize sağlıklı ve ZAYIF günler dilerim

Bir hipotroidit hastası olarak ve neredeyse omrunu hep dıyetle gecıren bırı olarak sunu soylıyım :

ben hep 5 kılodan fazla veremezdım . cok az yemek yedıgım zamanlarda oldu , tıka basa mıgdemı doldurup fenalık gecırdıgım zamanlarda ..

sonunda hasta oldugumu ogrendım : ve hemen arkasından ılac kullanımına başladım :

1 ayda 7 kılo verdım : nasıl mı sabahları aç karnına eutyrox alıyordum . hemen yuruyuse cıkıyordum
1-2 saat arası yuruyus yapıp eve gelip sağlam bır kahvaltı yapıyordum.
öğlene doğru açıktıgımda bir çay kaşığı çörekotu bırbardak suyla yutuyordum.
yemek hazırladıktan sonra evde ne yemek varsa yıyordum.
akşam yemegınden önce bir fıncan yesıl cay ıcıyordum. sonra yıne ne yemek varsa yıyordum.
gece boyu yatana kadar da ( acıkınca ) yesıl cay + çörek otu ıcıyordum .

sonuc 7 kılo oldu ..
ekmek te yedım - pilav-makarna .. hepsını yedım ..
sabahları yürüdüm..
çörek otu ve yesıl cay içtim ve kilo vermeye başladım

AMA bu düzeni bozunca : verdıgım kıloyu gerı aldım ..
sürekli aynı düzende ilerlemek gerekiyor .. sabit kıloda kalınamıyor ..

çörekotunu deneyin arkadaşlar .. cidden çok önemli bir yardımcı ..

denemeye değer. çok güzel bir paylaşım teşekkürler.

kızlar bende bir diet listesi buldum. kaç kilo verdirir bilmem ama denemeye değer diye düşünüyorum.

selam arkadaşlar ben hipotroit hastasıyım zayıflama deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.şuan 61 kiloyum dr değerlerin normal dedi tsh 0.6 ama kilo veremiyorum..total ameliyat oldum levotiron kullanıyorum benimle aynı durumda olan arkadaşlar varsa paylaşalım ltfn..lahana çorbası diyetini uygulayabilirmiyim?..

canım lahana dieti malesef bize göre değiltroi hastalarının uzak durması gerekn bir yiyecek lahana. ben sakıncalı olduğunu bilmeden önce eşimle beraber bu di,eti yapmıştım. 1 ayda sadece 2 kilo verebilmiştim. eşim ise 7 kilo yani kendine boşuna eziye etme derim..

teşekkürederim ama nasıl kilolardan kurtulacaz biz bilmiorum..ben kara lahana diye biliyodum ve çiğ beyaz lahana yenmicek die duymuştum

Son düzenleme:
merabalar bende önce haşimato hastalığı tedavisi görüyordum 8 aydır. levotiron kullanıyordum. geçen baygınlık geçirince hastalığımın ilerlediğini hipotiroit olduğunu öğrendim. yalnız bu 8 ay içerisinde tam 13 kilo verdim. tabi yemekte yemiyorum çok fazla. şimdi euthyox 100 kullanıyorum tsh ım 54 çıktı ve ben daha 21 yaşımdayım =( ve aşırı derecede kilo alma korkusu sardı. okuduklarıma göre bayanlar kilo alımından söz ediyorlar. 13 kilo veripte tekrar bunları geri almak bnm için bir yıkım olur sanırım. çok korkuyorum. bir kişide kilo almassın yazmamış maleseff =(

hipotroit hastalarında metobolizma az çalışıyor yediklerimizi vücut yakamıyo bu nedenle kilo alıyoruz tabi üstelik alınan kiloyuda veremiyoruz,ben 1 ayda yalnızca 1,800 gr verebilmişim o kadar çok uğraştımki verebilmek için.zayıf olanlar tutun boğazınızı sakın kilo almayın dikkt edin valla çok zor çokkk

bende yaklaşık 1 yıl önce öğrendim haşimato hastası olduğumu şu anda normal kilomun 5 kilo üstündeyim (60) ama dikkat ettiğim için böyle 1 kaç gün tatlıyı falan biraz fazla kaçırdığımda hemen başlıyo yukarı doğru çıkmaya yani bıraksam çok artar heralde.
2 hafta önce diyete başladık işteki arkadaşlarla sabahları kahvaltı yapmadan evden çıkmıyorum ara öğünleri asla atlamıyoruz öğle ve akşam yemeklerindede o gün nevarsa az miktarda yiyiyoruz (makarna pilaz vs hariç.) bol bol 5 i biyerde ve ve yeşil çay içiyorum 1. haftanın sonunda üçümüzde 1 er kilo vermiştik ( tabi su gidiyo ilk haftalar) 2. haftada hemen hemen aynı gitti . yalnız geçtiğimiz hafta sonu biraz izin verdik kendimize üçümüzde. onlar pasta börek tatlı baya yediler içtiler ama ben çok daha az tadımlık yedim sadece .
ve bu sabah tartıldık onlar 2 şer kilo vermişti ama ben verdiğim kilolarıda almıştım yine 60 oldum yani
neden böyle oldu anlamadım sadece bir gün biraz değiştirdim diye yeme düzenimi verdiğim kiloyudaaldım

bende 6 senedır tıroıd hastasıyım. hıpotıroıd var bende maalesef. su içsem yarıyor denecek cinsten. hamileyken almadığım kiloyu doğumdan sonra aldım. emzirirken ye allah ye süt olacak diye çıktık 84 lere. yarın 1 ay olucak diyete başlayalı bu sabah 78.200 dün yaklaşık 6 kg ya yakın verebildim 1 ayda. malum bebek var,hava güzelse çıkıp 1 saat yürüyorum ama öyle tempolu falan olmuyor bebek arabasıyla. ama son 10 gündür olmuyor tabi. akşam 7-8 den sonra yemiyorum. klasik diyet kuralları uyguluyorum. 3 ana öğün 3 ara öğün gibi. bir de bol bol form çay-beşibiryerde çayı falan içiyorum. sabahları 1 levoriton alıyorum. dün kan verdim cuma çıkıcak sonuçları. ama en son verdiğimde normaldi değerlerim. ilacı kullandığım sürece bi anormallik yok hep referans aralığında çıkıyor kan sonucum. sanırım normal sınırlarda oldugundan kilo verebiliyorum. yani en azından şu an için. ama ilacı aksatsam bıraksam fırlasa t3ler t4 ler yine durur metabolizma...

kızlar yaaa benide alın aranıza bende 4 senedir hipotrioid ve insulin direnci hastasıyım ve kilo vermek zor oluyor sabahları yarım levatoron ve 1 tane glifor alıyorum burda hep beraber verelim su kilocukları

bendede dogum sonrasinda cikti oglum bir yasina geldiginde hizla kilo almaya basladim ve diger belirtiler basladi onceden cok cabuk kilo veriyorken artik cok zorlandigimi farkettim ve int arastirdim doktora gittim vee hipotiroit cikti cok uzuldum agladim ama yapacak bisey yoktu elimden geleni yapmaliydim bir yildan fazladir ilac kullaniyorum zayiflamak icin cok buyuk caba sarfediyorum gecen yil 10kilo vermisim kisin dikkat etmeyince hemen aldim simdi yine diyetteyim bu hastalik oldurmuyo ama surunduruyo omrumuz diyetle gecicek anlasilan cok umutsuz gibi oldu ama yinede sukredelim halimize beterin beteri var bide kasinaniniz var mi ben cok kasiniyorum bu hastaliktann dolayi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…