HİDROKSİPROLİN

Byzay

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Mart 2021
140
32
Arkadaslar 1.5 aylik bebegimin kan ve idrar degerlerinden bazilari cok yuksek cikti
Hidroksiprolin (idrar) 1590
Prolin (idrar) 621
Sistatyonin (idrar) 114
Treonin (serum plazma) 171
Fosfoetanolamin (serum olazma) 7.33
Lizin (serum olazma) 239
Treonin (serum plazma) 171
İzölosin (kuru kan) 288

Saglikci olan bilgisi olan varsa Allah rizasi icin bana bilgi verebilir mi ?
Sonuc icin salı gunu gidicem doktora ama ozellikle hidroksiprolin degeri 20kat fazla cikmis. Digerleride 2 kat fazla olan var normal deger araliginin cok uztunde olan var ama dedigim gibi hidroksiprolin 0-80 deger araliginda olmasi gerekirken 1590 cikmis.
Lutfen bilgisi olan paylassin..

Hangi rahatsızlıktan şüpheleniyordu ki hekiminiz?

Hangi rahatsızlıktan şüpheleniyordu ki hekiminiz?
1.ay kontrolu icin gittim. Bir sikayetimiz yoktu aslinda Gozlerinde hafif sarilik var inun haricinde bir sey yoktu yani bilurubinde 6.5 cikmis
6 tup kan aldilar 2 kutu idrar. Bende merak edip neden bu kadar cok sey istenildi diye sordugumda genel kontrol amacli dedi doktor

her zaman yetişkinler için verilen referans aralığı bebeklerin normali ile eşleşmiyor. belki bir bebek için bu değerin böyle olması normaldir. ilk kez idrarda böyle bir şey görüyorum bu arada, doktor maşallah epey ilgili imiş

her zaman yetişkinler için verilen referans aralığı bebeklerin normali ile eşleşmiyor. belki bir bebek için bu değerin böyle olması normaldir. ilk kez idrarda böyle bir şey görüyorum bu arada, doktor maşallah epey ilgili imiş
Internetteki referans araligina bakmadim e nabizda olmasi gereken referans araligi, degerin yaninda yaziyor ya oraya gore söyledim bende. Tolere edilemeyecek bir deger ama arayada hafta sonu girdi gercekten icime kurt dustu :KK43:

Internetteki referans araligina bakmadim e nabizda olmasi gereken referans araligi, degerin yaninda yaziyor ya oraya gore söyledim bende. Tolere edilemeyecek bir deger ama arayada hafta sonu girdi gercekten icime kurt dustu :KK43:
ben biraz bakındım ama yardımcı olabilecek bir şey bulamadım maalesef. ama dediğim gibi bazı değerlerin bebekler için normali kat kat fazlası olabiliyor. ya da belki sarılık ile alakalıdır. içinizi ferah tutun :) Allah şifa versin yavrucuğa da

Referans değerleri de olsaydı iş kolaylaşırdı. Hidroksiprolin, kollajen yapısında yer alır. Kollajen yıkımı olmuştur ama kollajen bağ dokuda da var, kemikte de var mesela. Belki bebeklerde normaldir. Doktor daha iyi değerlendirebilir. Sarılık durumuna göre test sonucunu yorumlar.

Sarılık şüphesi varsa bol bol emzirin.

ben biraz bakındım ama yardımcı olabilecek bir şey bulamadım maalesef. ama dediğim gibi bazı değerlerin bebekler için normali kat kat fazlası olabiliyor. ya da belki sarılık ile alakalıdır. içinizi ferah tutun :) Allah şifa versin yavrucuğa da
Insallah oyledir. Amin Allah razi olsun cok saolun

Referans değerleri de olsaydı iş kolaylaşırdı. Hidroksiprolin, kollajen yapısında yer alır. Kollajen yıkımı olmuştur ama kollajen bağ dokuda da var, kemikte de var mesela. Belki bebeklerde normaldir. Doktor daha iyi değerlendirebilir. Sarılık durumuna göre test sonucunu yorumlar.

Sarılık şüphesi varsa bol bol emzirin.
Insallah onemli bir sey yoktur..
Gozlerinde sariligi hafif bir sekilde var bilirubinde 6 küsür bir sey cikmis zaten. Sutum yettigi kadar emziriyorum. Mama vermemek icin cok direndim ama ac kalirsa son care mama takviyeside yapiyorum.

Organik asit idrar analizi yapilmis bebeginize, benim bebegime de 3 ay arayla yapiliyor, sanirim metabolizmaya yonlendirilmissiniz, zira yenidogan doktorlarinin bu testleri yaptirma yetkisi yok diye biliyorum. Sonucunuz ne oldu bilemiyorum ama bizim doktorumuzun bu testle alakali soyledigi en onemli sey aclik tokluk durumuna gore sonuclarin degisebildigi ki sizinkisi sadece sutle besleniyor su ara ve sarilik soz konusu muhtemelen onemsiz bir yukselme diyecekler.

Ancak ne icin suphelendiler, cocugunuzun bas cevresi persentilden kucuk mu?

X