Hidradenitis suppurativa

Merhabalar, son bir haftadır anksiyeteden kafayı yemek üzere olduğumdan birileriyle durumumu paylaşmak istedim. Açıkcası yeni kayıt oldum yani işler nasıl ilerliyor bilmiyorum ama aşırı derecede konuşma ihtiyacı hissediyorum yani olur da biri okursa lütfen benimle düşüncelerini paylaş 😭 ben de hs hastasıyım ve tanım 2 yıl önce konuldu. O zamanlar 21 yaşındaydım bu arada. Göğüslerimin arasında birkaç tane çıktı ilk önce. Daha önceden de çıkıyordu lakin onlar normal sivilce görünümündeydi bir de malum ergenlik zamanımdı, o yüzden bana anormal gelmiyordu. İşte 2017 yazında göğümün arasında ağrılı çıbanlar çıktı. Tabii direkt dermatologa gittim. Bana bir antibiyotik verdi ve onu bir hafta kullandım. Bu sürede çıbanlar söndü ve salak ben tamamen iyileştim sanıp tekrar randevu almadım. 2018’in nisan ayında ise geri geldiler. Bu sefer de hemen dermatologa gittim. Aynı şekilde aynı antibiyotiği kullandım ve yine çıbanlar iyileşti ve ağrım yok oldu ki uyumak için ağrı kesici içiyordum o yüzden görünüşü her ne kadar hoş olmasa da sonuç o an için yeterliydi. Bu sefer saflık yapmayıp tekrar yara yerimi göstermek için dermatologa gittim ki kadın da zaten gelmemi istemişti hatta ilk gittiğimde neden erken gelmedin diye ufaktan azarlamıştı ki çok haklıydı. Her neyse ikinci gidişimde bana HS hastalığımın olduğunu ve hastalığın kesin bir tedavisi olmadığını söyledi. Fakat roaccutane kullanmamı da önerdi. Aynı şekilde genel cerrah ile de istersem görüşmemi söyledi. Fakat yaranın bölgesi büyük olduğundan cerrahi işlem beni korkuttu ki zaten okulum vardı. Malum ilacın da yan etkilerini bildiğim için başka bir yol yok mu diye sordum. O da böyle aktif olduğu zamanlarda antibiyotiklerle baskılayabiliriz dedi. Ben düşünmem gerektiği söyledim ve tıp fakültesine randevu aldım. Orada da HS teşhisi konuldu. Bunun üzerine ben de ilacı kullanmaya karar verdim ki cidden kullanmak istemiyordum. Sanırım 10 ay bu ilacı kullandım. Evet yan etkileri oldu lakin benim için zorlu bir süreç değildi. Bu süre içerisinde HS çıbanları hiç çıkmadı. Hatta normal sivilcem bile çıkmadı. Sorun şu ki 2 yıl geçmesine rağmen hâlâ ne göğüs aramda ne de başka bir yerimde çıban çıkmadı. Koltuk altımda zaten hiç çıkmamıştı bu arada. İlginç olan son 1 haftaya kadar böyle bir hastalığımın olduğunu bile unutmuştum. Fakat sevgili beynim gece 3’te bana hatırlatma gereği duydu 😘😘 ve şu an tek düşündüğüm bu hastalığım. Vücudum üzerinde hiçbir etkim yokmuş gibi hissediyorum. Sanki vücudum hayatımı mahvetmek için doğru zamanı bekliyor... anksiyete krizi geçiyorum bu yüzden ve bu da stres yönetimime hiçbir fayda sağlamıyor. Ne yapmalıyım? Daha doğrusu tekrar çıkıp çıkmayacağını nereden bilebilirim? Şu an ağdadan dolayı cinsel organımın üstünde bir sivilce var lakin HS çıbanına benzemiyor. Yine de çok korkuyorum. Hastalığımdan beri zaten sütyen çok az takıyorum, evde hiç takmıyorum yani oralar terlemiyor. Dar kıyafetler giyen birisi değilim. Yazı sevmem yani dışarı gerekmedikçe çıkmam bu yüzden de çok terlemiyorum. Kilo vermeye çalışıyorum çünkü bir şeyler yapmazsam delirecek gibi hissediyorum. Aynı zamanda roaccutane yüzünden lazer yaptırmayı ertelemek zorunda kalmıştım, onun zamanı bitti, okul da bitti şimdi de virüs yüzünden yaptıramıyorum. İnternette hep roaccutane tedavisinden sonra HS nin daha kötü geldiğini okuyorum. Bunu önlemek için ne yapmalıyım? Belki hiç önleyemem ama en azından daha kolay geçmesi için ne yapmalıyım? Birileriyle konuşmaya aşırı ihtiyacım var ama ailemi ortada çıban yokken telaşlandırmak istemiyorum. Eğer okursanız lütfen cevap yazın 🙏🏻 Olayın daha çok psikolojik olduğunu biliyorum ama bu zihin karmaşıklığından çıkamıyorum...

Ayni dert bende de var sadece bikini bölgemde benim.Ilk cikisi 15 yil onceydi.Hala devam ediyor.Bir kez dr gittim sıktı iltihabi ama fayda etmedi..bikini bolgem delik desik..Ilk cikisi fazla sicak bir gunde arac ile yolculuk yaptigimdaydi.Arka koltuga kalabalik oturduk ve sicaginda etkisi ile cikti sanirim.Pismisti bikini bölgem. Stres ile ilgili degil benimki.Her an çıkabiliyor..Aci cok oluyor bende.Abartmiyorum yuruyemiyorum acidan popomun ustune oturtmuyor..caresi nedir acaba

Lazer den sonra daha kötü oldu. Evet lazer epey kıl kökünü azaltıyor ama bitirmiyor bende öyle oldu daha doğrusu o süreçte jilet vurduğumdan daha fena etti beni.
Hangi tür lazer yaptırdınız?jel sürülüp yapılanlar sıkıntılı,normal ciltte bile sorun yapar.Klinik gibi yerlerde alex tarzı cihazlarla yaptırdıysanız baya azalmış olması lazım.Bende genelde tüylü ve terleyeb yerlerde oluyorsa lazer yaptırıp tüyleri azaltıp, terlemeniz çoksada botoxla terleme önleniyor onuda yaptırıp bi denesenizmi acaba diycektim

Hepinize geçmiş olsun baya zor bir hastalıkmış.Eminim vardır bir tedavisi heniz keşfedilememiş olsada.Yaşam tarzlarınızda değişiklik yapmayı denemenizi öneririm.Birçok diyet var onları denersiniz belki işe yarayabilit karatay,ketojenik diyet filan.Genelde hastalıklar yediğimiz içtiğimizden oluyor.Umarım bu dertten bir an önce kurtulursunuz

Çok çok zor. Geçmiş olsun. Çok sevdiğim birinde var. Ve tedavisi yok diye biliyorum. Acısı ve ağrısı çok oluyor. Saraçoğlu diyenler olmuş. Denendi ve sonuçsuz maalesef.

Hala bir çare bulamadım akut dönem devam ediyor. Emzirmeyi keser kesmez doktora gideceğim. Bıktım çünkü sürekli iltihap halinde gezmekten katiyen iyileşmiyor.

Evet! Başımın belası. Ömrümün çilesi. Hayatımdaki bütün dertler bir gün biter de ha bunun çilesi bitmez!

Bilmeyenler için özet geçeyim hastalığı;
Bir tür deri hastalığı. Koltuk altı, bikini bölgesi, genital bölge de ağrılı iltihaplı şişlikler. Önce küçük sivilce gibi başlar o sivilce büyür büyür büyür öyle ki kolunu kaldıramaz, oturamaz kalkamaz hale gelirsin öyle bir apse yapar.Kaç kere kolumu kestiler o iltihabı akıtmak için. Bir dw öyle bir iltihap ki pis kokulu sürekli bir akıntı halinde.
Özgüven mi o da ne ola ki!
Ergenlikten beri zedelene zedelene (özgüvenim) değişik bir boyut kazandı bu hastalık yüzünden. Çünkü o iltihaplar geçse de iz bırakıyorlar. Delik delik. Kahverengi böyle bi değişik izler. İşte onlar hiç geçmiyor..
Hamilelikte iki kere yaptı iki kere lokal anestezi yedirdi.
Şimdi ara ara bir büyüyor bir küçülüyor. Ama hiç bir şekilde geçmiyor.
Kullandığım ilaçlar kremler hiç bir şey fayda etmiyor.
En son gittiğim doktor roacutane tedavisi dedi ama onu da emzirme sebebiyle erteledi.

Araştırdım onun bile faydası yok.
Ameliyat yaptırsam neremi yaptırayım mübarek bütün stratejik noktalarda beliriyor.

Basit ama etkili bir derçok

Evet! Başımın belası. Ömrümün çilesi. Hayatımdaki bütün dertler bir gün biter de ha bunun çilesi bitmez!

Bilmeyenler için özet geçeyim hastalığı;
Bir tür deri hastalığı. Koltuk altı, bikini bölgesi, genital bölge de ağrılı iltihaplı şişlikler. Önce küçük sivilce gibi başlar o sivilce büyür büyür büyür öyle ki kolunu kaldıramaz, oturamaz kalkamaz hale gelirsin öyle bir apse yapar.Kaç kere kolumu kestiler o iltihabı akıtmak için. Bir dw öyle bir iltihap ki pis kokulu sürekli bir akıntı halinde.
Özgüven mi o da ne ola ki!
Ergenlikten beri zedelene zedelene (özgüvenim) değişik bir boyut kazandı bu hastalık yüzünden. Çünkü o iltihaplar geçse de iz bırakıyorlar. Delik delik. Kahverengi böyle bi değişik izler. İşte onlar hiç geçmiyor..
Hamilelikte iki kere yaptı iki kere lokal anestezi yedirdi.
Şimdi ara ara bir büyüyor bir küçülüyor. Ama hiç bir şekilde geçmiyor.
Kullandığım ilaçlar kremler hiç bir şey fayda etmiyor.
En son gittiğim doktor roacutane tedavisi dedi ama onu da emzirme sebebiyle erteledi.

Araştırdım onun bile faydası yok.
Ameliyat yaptırsam neremi yaptırayım mübarek bütün stratejik noktalarda beliriyor.

Basit ama etkili bir dert.:işsiz:
çok geçmiş olsun... benimde aynı şekildi 5 yıl çektim. çok araştırdım çok makale okudum yabancı kaynaklardan da çok araştırdım her yolu denedim her ilacı kullandım bi türlü geçmedi.. ama en sonunda dermanını buldum. 12 günde geçti ve bi daha çıkmadı. 3 ay önce pazarda ot satan bi kadına sordum hastalığı biraz anlattım bana ismini bilmediğim bi ot getirdi bi hafta ye dedi günde iki defa. hiç umudum yoktu ama kullandım ve geçti bi daha çıkmadı 3 ay öne kullandım izini bile yok etti. gerçekten çok şaşırdım şu anda çok rahatım hergün kadına dua ediyorum..

X