Hicri Yılbaşı.......

terlik

İYİLİK MELEĞİ
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2008
2.802
15
Miladi ve Rumî tarihler gibi oniki ay esasına dayanan hicri yıl Muharrem ayı ile başlar ve zilhicce ile sona erer. Hicri (kameri) aylar şunlardır : Muharrem, Safer, Rebiülevvel, Rebiülâhir, Cemâzielevvel, Cemâzielâhir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade, Zilhicce.

Hicri takvim hicreti esas alır. Günümüzde kullanılan miladi takvim ise Hz. İsa'nın
doğumunu tarih başlangıcı olarak esas almıştır.
29 Aralık 2008 Pazartesi günü ; 1 Muharrem 1430 Hicri Yılbaşıdır... (Rumi: 16 Kanun-i Evvel 1424)
Bu vesile ile tüm mü'minlerin hicreti kutlu, yeni yılı mutlu, huzurlu ve hayırlı olsun inşallah...

Son düzenleme:
Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselam, miladi 571’de 20 Nisana rastlayan, Rebiul-evvel ayının on ikinci Pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların Şemsi yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, Kameri yıl başı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir.

Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli. Saygı göstermek, günah işlememekle olur. Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. Bir hadis-i şerifte, (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur) buyuruldu.

İslamiyet’ten önce Araplar, Muharremde harp etmek isteyince, o yıl Muharrem ayının ismini, sonraki aya korlar, sonraki ayın ismini, Muharrem ayına takarlardı. Böylece, haram ay, Muharremden bir sonraki ay olurdu.
(Bir ayın haramlığını başka aya geciktirmek, ancak kâfirliği arttırır. Kâfirler, böylece sapıtıyorlar. Onlar, Allah’ın haram kıldığı ayların sayılarını denk getirmek için, haram ayı bir yıl helal edip, başka yıl onu yine haram ederler. Böylece, Allah’ın haram kıldığını helal kılmaya çalışırlar) mealindeki
Tevbe suresinin 37. âyet-i kerimesi, ayların yerlerini değiştirmeyi yasak etti.

Kur'an-ı kerimde bildirilen ve dinde kullanılan Arabi ayların bir yılı, bir güneş yılından on gün kısadır. Hicri kameri aylar, hicri şemsi ve miladi aylara göre, on gün önce gelmektedir. Bunun için Müslümanların mübarek günleri veya geceleri, şemsi yıllara göre, her yıl on gün önce olur. Çünkü, mübarek günler, güneş aylarına göre değil, kameri aylara göre yapılır. Dinimiz böyle emretmektedir.

İslamiyet’te, güneş yılının ayları içinde sayılı bir mübarek gün yoktur. Doğum günü ve mübarek geceler, hicri yıl ile kutlanır. Bütün ibadetlerde ve dini faaliyetlerde kameri aylar esas alınır. Hac, oruç, kurban ve bayram günleri kameri aylara göre tespit edilir. Haccı Allahü teâlânın bildirdiği Zilhicce ayında yapmayıp da, miladi bir ayda, mesela Ocakta yapmak, orucu, Ramazanda değil de, Şubatta tutmak, dini değiştirmek olur. Bütün mübarek geceler de kameri aylara göre tespit edilir.

Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bu gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki, dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Bu geceleri de başka günlere almak dini değiştirmek olur. Allahü teâlâ, (Bu gecelerde yapılan dua ve tevbeleri kabul ederim) buyuruyor.

Kıymet verilen dört aydan biri
Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur'an-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biridir. (Tevbe 36)
Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.) [Deylemi]

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.) [Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]

(Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut. Çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

_alıntı_

Hicri yılbaşına kavuşmamız nedeniyle hayatımızda yeni bir sayfa açılmıştır Bu sayfanın iyi şeylerle dolması için ne lâzımsa yapılmalıdır

Önce geçmiş bir yılın muhasebesi yapılmalıdır Hatalar sevaplar göz önüne getirilmeli; eksiklikler giderilip, hatalar telafî edilmelidir

- Yeni yıla yeni düşünceler, faydalı işler yapma niyetiyle girilmelidir

- Cenab-ı Allah’a kendimiz için, yakınlarımız için, müslümanlar için dua ederek yeni yıla girmeliyiz

- Zulmün bitmesi için dua etmeliyiz

- Yeni yılda islâmî şuurun artması için çalışmalar yapmalıyız Allah’tan sağlık, sıhhat ve hayırlı ömür niyaz etmeliyiz

- “Allah’ım, sen evveli ve sonu olmayan cömert, acıyan, ihsanı bol olansın Bu yeni yılda bize helâl rızıklar ihsan et Bu sene beni, yakınlarımı ve müslümanları şeytanın aldatmasından ve tuzaklarından koru Nefsimizin kötülüklerine karşı bize yardım et!”

Allah’ım! Bizi sana yaklaştıracak, rızana uygun işler nasip eyle

Ey Allah’ım! Sen merhametlilerin en merhametlisi-sin Bize merhametinle muamele et, diye dua etmeliyiz

Bugün ihtiyaç sahiplerine sadaka verilmelidir Bolluğa sebep olacaktır inş

Gecesini de namazla Kur’an-la zikirle geçirmeliyiz ki, bu da Allah’ın affına ve rızasına sebep olur inş

Medeniyetlerin farkını ortaya koyması bakımından çok önemlidir Bir muharremi kutlamak lâzım

Başkalarının uydusu olmaz Çünkü Peygamberimiz (sav): “Başka bir topluma, millete benzeyen onlardandır” buyurmuştur Allah bizi, müslümandan başkasına benzetmesin

Muharrem ayi:
Arabî aylarin hicrî tarih ile sene basi Muharrem ayi’dir. Ramazan ayindan sonra aylar içerisinde en hayirlisidir.
"Zilhicce’nin sonuncu günü ile Muharrem’in birinci günü oruç tutanin orucu elli yillik günahina keffarettir" Hadis-i Serîf
Muharrem ayinin ilk Cuma gecesi: Tâhâ Sûre’si bir defa okunmalı; 9, 10 veya 10 ve 11.nci günler (10.ncu gün Asûre günü) oruç tutulmalıdır. 10.ncu gece yatsidan sonra 2 rek’at namaz kilinmalıdır. Her rek’atinda; 1 Fâtiha-i Serîfe, 1 Ayet-el Kürsî okunup namazdan sonra 313 defa "Lâ ilâhe illâ ente sübhaneke inni küntü minezzâlimîn" 1 defa Tenzile Sûresi okunması uygundur.
Muharrem’in 10.ncu günü Kusluk vaktinde 8 rek’at namaz; her rek’atte 1 Fâtiha-i Serîfe, 1 Ayet-el Kürsî ile kilinacak, namazdan sonra 100 Ihlâs-i Serîf okunacaktir

NOT=> Muharrem ayının ilk günleri oruçlu karşılanması sevaptır. 1,2,3 ünde.

Son düzenleme:
""Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur""
Hicri yılbaşı hepimize hayırlar getrisin. a.s.

01 MUHARREM 1429

10 OCAK 2008

HİCRİ YILBAŞI

Yeni bir hicret yılına girmekteyiz.
1428 hicri yılını uğurlarken,1429 hicri yılına
kavuşmanın sevincini yaşıyoruz.

Yeni sayfaların açıldığı bu hicri senenin,bütün müslümanlar hakkında hayırlar getirmesini,
zulüm altında inleyen kardeşlerimizin acılarının dinmesine ve bizlerin de İslami şuurumuzun artmasına vesile olmasını
Cenab-ı Hakk(CC) 'tan niyaz ederiz.

Muharremü'l Haram hicri senenin ilk ayıdır.
Bu mübarek ayda yapılabilecek amellerden bazılarını zikretmek gerekirse;

1. Muharrem'in 1-10. günleri arasında edilebilecek dua:

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Allahümme entel Ebediyyü'l-Kadim,
"Allahım,Sen Ebedi(sonu olmayan)-Kadim(öncesi olmayan)

el-Hayyü'l-Kerim,
Hayy(devamlı diri olan)-Kerim(cömert,ulu)

el-Hannanü'l-Mennan,
Hannan(çok acıyan)-Mennan(çok ihsan eden)'sın

ve hazihi senetün cedideh,es'elüke fihe'l-ismete mineş-şeytanirracim.
(bu yeni senede,beni şeytanın şerrinden korumanı)

Ve'l-avne ala hazihi'n-nefsi'l-emmareti bis-sui,
(nefsimin kötülüklerine karşı bana yardım etmeni)

Ve'l-iştiğale bima yukarribuni ileyke Ya Ze'l-Celali ve'l İkram.
(ve beni Sana yaklaştıracak işlerle meşgul etmeni niyaz ederim,Ey Celal ve İkram sahibi olan Allah'ım.)

Birahmetike Ya Erhamerrahimin."
(Ey Merhametlilerin En Merhametlisi,bana Rahmetinle muamele eyle.)"

2. Muharrem ayının onuncu günü "Aşura" günüdür.
Allah(CC) katında faziletli bir gündür.
Sevgili Peygamberimiz(SAV) bugünü oruçlu geçirirlerdi.
Peygamberliği öncesinde de "aşure orucunu" tutmuştur.
Medine-i Münevvere'ye teşrif ettiklerinde yahudilerinde aynı gün oruç tuttuklarını gördü ve Müslümanlara 10 Muharrem'in önüne veya arkasına bir gün daha ilave edilmesini tavsiya buyurmuşlardır.

3. Aşura gününde(10 Muharrem);
* Eve çeşitli ve bol erzak almak,
* Muhtaçlara tasaddukta bulunmak,
* Komşu ve akrabaya ikramlarda bulunmak,

Gündüzünü oruçlu geçirip,gecesini de Kur'an okuyarak-namaz kılarak ihya etmenin ecre ve Cenab-ı Hakk'ın rızasına
vesile olacağını unutmamalıyız.

Yine Muharrem ayının ilk "on" günü içerisinde,bir defaya mahsus olmak üzere ,2 Rekatta selam vererek,6 Rekat namaz kılınması da tavsiyeler arasındadır.
Bu namazın,akşam ile yatsı namazları arasında kılınabileceği gibi,yatsı namazından sonra da kılınabileceği belirtilmiştir..

Namazın kılınışı şu şekilde tarif edilmiştir..

"Niyet eyledim Ya Rabbi rıza-i şerifin için namaza."
(Kul hakkı geçmiş ise bu hakkın ödenebilmesi niyetiyle)
"Allahu Ekber"
1. Rekatta: 1 Fatiha S.-1 Ayetül Kürsi-11 İhlas S.
2. Rekatta: 1 Fatiha S.-10 İhlas S.

3. Rekatta: 1Fatiha S.- 1 Tekasür S.- 11 İhlas S.
4. Rekatta: 1 Fatiha S.- 10 İhlas S.

5. Rekatta: 1 Fatiha S.- 3 Kafirun S.- 11 İhlas S.
6. Rekatta: 1 Fatiha S.- 10 İhlas S.
okunarak namaz tamamlanır ve dua edilir..

Konumuzu Hz.Aden(AS) ve Hz.Havva Validemizin duaları ile tamamlamış olalım inşaAllah;

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Rabbena zalemna enfusena ve inlem tağfir lena ve terhamna lene kunenna mine'l-hassirin."

"Ey Rabbimiz ! Biz kendimize zulmettik.Eğer bizleri affetmezsen ve bizlere acımazsan husrana uğrayanlardan oluruz."

(A'RAF SURESİ: Ayet; 123)

tüm dualarınıza amin amin amin inşaallah diyorum
Rabbim cümlemizden razı olsun

Son düzenleme:
arkadaşlar.hicri yılbaşı hepimize hayırlı olsun.uğurlar getirsin.yeni yılla beraber tüm zorluklara karşı hayata hep beraber gülümsiyelim.ne olursa olsun mücadele edelim.bütün gönüller bir olsun.bütün iyi niyetler birleşsin.kötülükleri yok etsin.hayat zor.her sorunun bir çözümü vardır.haydi hep beraber gülümsiyelim.başka türlü geçmez bu hayat.

HİCRİ YILBAŞIMIZ MÜBAREK OLSUN

Bismillah.Elhamdulillah.Allahu tealaya hamdu senalar ve resulu hz Muhammed Mustafa (sav) efendimize sonsuz salatu selamlar olsun.Bizleri tekrardan yeni bir yılın arefesine kavuşturan zat ne yücedir…

Hicretimiz,ilme,alimleredir.nasıl ashabı kehf ,zalimlerin şerrinden kaçıp mağaraya sığınmışlardı.rahmana ise onları büyük bir mucizenin baş kahramanları yapmıştı.aynen bu şekilde ilme ve alimlere hicret edenlerde aradan kaç asır geçerse geçsin,öyle bir mucizenin baş kahramanları olacak ki; ne kendileri ve ne de kendi dönemlerinin adamları bunu idrak edemeyecek fakat kabirlerinde müşahede ettiklerinde hamdu sena edecekler ve diyecekler ki “keşke bu hicrete sevdiklerimizi de çağırsaydık.keşke onlarda bizim ardımızdan gelselerdi.”

Şimdi düşün ve kati bir suretle bil ki; bu dünya fani, gelir geçer.insanoğlu fanidir.bir gün olur gözlerini açar,bir gün gelir gözlerini yumar.bu ikisinin arasında yaptıkları ise bir bir kayda alınır.gün gelir bu kayıtlar arşivlerden çıkarılır.işte o zaman bazıları “keşke toprak olaydım” der.kimileri de kaçırdıkları sevaplara “keşke yapaydım” der.herkez üzüntüsünü sinesine çeker.öyle ki bu iç çekişme sineleri dağlar,ciğerleri parçalar…

Ve şimdi düşün ki; ömür sermayen daha bitmedi.sağlık ve sıhhatın yerinde.dünya meşguliyetinden, uhreviyete pek eğilemiyorsun.sadece farzları eda edebiliyorsun.oysa ki başkaları seni ibadette geçmiş.onlara yetişmen imkansız.asrı saadette ashab şöyle dedi.

“ey Allahın resulü.zenginlerde bizim yaptıklarımızı yapıyor ve bizim yapamadığımız hac ve zekat ibadetinide yapıyor.bizler fakiriz. O ibadetleri yapamıyoruz.Allah resulu buyurdu ki ;”her farz namazın akabinde subhanaalah, elhamduliilah, allahu ekber deyin…

Allaha hamd olsun .insan yeter ki; rabbına ibadet etmek istesin.mevlam bir kere de olsa “la ilahe illallah deyip,sonuna da “muhammeder resulullah” diyenlerin günahlarını affediyor.nasıl affetmesin ki;çünkü o,günahları affedendir.çünkü o alemlerin rabbıdır.sultana sultanlık yaraşır.onun içindir ki; “ rahmetim gazabımı geçti” buyurmuştur.

Günahkar kullarına her saniye nimet veren odur.zira aldığın nefesi verememe,verdiğinide alamayabilirsin.bunun için gayri ihtiyari” hu “ dersin.vucudun allahı tesbih eder ama senden şuurlu bir kulluk yapman istenmektedir.şuursuzlara firavunun sonu hatırlatılmalı.o ki; Allahtan değilde, suların üstüne kapanmasından korktu da secdeye kapandı.şuursuz müslümanda ibadet ederken neye niçin ibadet ettiğini bilmezse “ancak sana tapar ve ancak senden isteriz” derken Allahtan gari başka hayallere dalarsa ,nerede bunun huşusu,şuuru.

Rahman olan Allah kulunun tevbesini redetmez “eğer siz günah işlemeseydiniz, sizin yerinize günah işleyip sonra da tevbe eden bir kavim getirirdik”buyurur.bu da kulun kul olduğu bilincine varması demektir.küçük çocuk misali.evde yaramazlığından bazı eşyaları kırar ve annesinden azar işitir.sonra çocuk başlar ağlamaya ama ağlarken “anne,anne” diye nida eder ve anne merhameti kabarır,şaha kalkar. Çocuğu bağrına basar.işte bu misal bir örnektir sana ey nefsim.yüce yaratıcıdünyaya yüz rahmetinden bir tanesini vermiştir.o sayede vahşi hayvanlar bile yavrularına merhamet eder. Geriye kalan doksan dokuz rahmet ise mahşer gününe saklanmıştır.Ayrıca hz peygamberin ve Allahın izin verdiği kullarınında şefaat etme hakları olacaktır.işte bütün bu çıkış kapıları kulun dünyada ki hal ve hareketlerine göre şekillenmektedir.

Bu konuyu biraz açmak gerekirse ,gündemde ki bir konuyu ele alalım.miladi yılbaşı olan noeli kutlamak hatası.zira bu hristiyanların dini bayramıdır.ayrıca hz isa (as) ın doğum haftası olduğu söylenir.ilmi kaynaklarda hz isa (as)nın doğumuyla ilgili bir bilgi yokken nasıl olurda peygamberin doğumuyla ilgili böyle bir yalan ortaya atılabilir.

Mevla soracak “ey meryemoğlu isa; insanlara” Allahtan başka beni ve annemi iki ilah edinin diyen sen misin” dediği zaman isa dedi ki; haşa, seni tenzih ederim sen yücesin ya rab doğru olmayan şeyi söylemem bana yakışmaz.eğer onu demiş olsaydım mutlaka sen onu bilirdin.benim içimden geçen (her) şeyi sen bilirsin. Ben ise senin zatında olan ve bildirmediğin hiçbir şeyi bilemem.şüphesiz ki gizlilikleri hakkıyla bilen sensin sen “
Ya rabbi ben onlara “ benim ve sizin rabbiniz olan Allaha ibadet edin” diye bana emrettiğinden başkasını söylemedim.ben içlerinde olduğum müddetçe üzerlerinde izninle bir şahit ve bir gözcü idim.fakat sen beni içlerinden alınca üzerlerine gözcü artık yalnız sen oldun sen her şeye şahit her şeyi görensin (maide 116/117)

Gerçek buyken nasılda yoldan saptırıyor ve saptırdıyorlar.müslümana düşen görev hidayet kaynağı olan kuranı kerim ve ehli sünnet cemaatından ayrılmamaktır. Batılı batıl bilip çevresini tıpkı mum gibi aydınlatmalıdır.hakkı hak bilip haktan yüz çevirmemelidir.

Ömer (ra) buyurdu ki; bir kimse müşriklerin arzına ev bina edip ,onların bayramlarına katılmak suretiyle onlara benzerse, o kimse kıyamet günü onlarla beraber haşrolunur.”
Hz peygamber (sav) buyurdular ki; “ ümmetimden bir kavim yiyip,(içip) eğlenip yatacaklar sabah olunca maymun ve domuz olarak kalkacaklar”

Mektubatı şerif te 1 cildin 266 . mektubunda imam rabbani buyuruyorlar ki; “ bir defasında bir hastanın ziyaretine gittim.ölümü yaklaşmıştı.haline teveccüh ettiğim zaman gördüm ki kalbi şiddetli zulmet içinde her ne kadar bu zulmetin kalkması için teveccüh ettiysem de kalkmadı.çokça teveccühten sonra bilindi ki, bu zulmetler kendisinde saklı duran küfür sıfatındandır.bu sıkıntıların menşei dahi küfür ehli ile dost geçinip durmasıdır.bundan sonra belli oldu ki bu zulmetlerin defi için teveccüh yerinde bir iş değildir.zira onun bu zulmetlerden temizlenmesi cehennem azabına kalmıştır ki küfrün cezasıda odur.ve bana malum oldu ki onda imandan bir zerre miktarı mevcuttur ve bunun bereketiyle cehennemde ebedi kalmaktan kurtulacaktır.”

Bunca rivayete bakıpta,ibret alamayana şaşarım.inşaAllah kendi nefsimde dahil olmak üzere yanlışı yapmaktan Allaha sığınalım.zira Allahın himaye ettiklerinden gayrisi helak olur ve olmuştur.tıpkı nuh tufanında nuhun oğlunun gemiye değilde dağa sığınmaya çalışması gibi.onu aldatan dağın sabitliği ve yüksekliği idi ama gemi suyla beraber yükselir ve yücelir.dalgalara bile kafa tutar.insanlarımızda tıpkı bu misal gibi hak yerine batıla sarılmakta kendini kurtaracağını zannediyor ama sonucun hüsran olacağını tahmin etmiyor.tahmin etse ve yakinen bilse böyle yapar mı hiç?

Makalemizin başında dediğimiz gibi bizim hicretimiz ilme ve alimleredir.hz peygamber (sav) mekkeden medineye hicret etmiştir.bizde cahillikten ilme hicret edelim ve felaha erelim.

Müslümanların yılbaşısı zilhiccenin son gününü muharremin ilk gününe bağlayan gecedir.o gece muharremin ilk gecesidir ve o sabahta muharremin ilk sabahıdır. İslamiyette geceler günlerden evvel girer.karanlıklardan aydınlığa çıkartır.bu da şu demektir. Cahiliyenin karanlıklarında kaybolanlar islamın nuruyla aydınlığa kavuşanlardır…

_alıntı_

bende herkesin hicriyılbaşını kutluyorum çok güzeler yazılar okudum sayenizde azçok bilsekte çok güzel bilgiler edindim hepinizden allah razı olsun diyorum özellikle terlik hanımdan

kızlar bu ayın ilk on gününde eve erzak ta alınca evde bereket oluyormuş diye duymuştun ben, bilgilerinize arz olunur:)

Hatırlatma ; Muharremin 9-10-11'inde oruç tutmak sevapmış, arzu eden tutabilir
(6 Ocak 2009 Salı , 7 Ocak , 8 Ocak) ....
Allah Kabul Etsin.... :Saruboceq:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…