Bebek Beslenmesi Hem mama veren hem emziren anneler yardım !

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Muhammedim0

.
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2017
120
32
34
Bebeğim 26 günlük kızlar sezeryanla doğum yaptım haliyle süt 2 3 gün gecikti ilk gün 5 10 ml mama verdim kustu falan derken 1 haftalıkken 30 ml vermeye başladım hemde emzirmeye ama hep ağlıyordu bu yüzden mama veriyordum şimdi de 60 ml veriyorum yine emziriyorum sütüm geliyor ama ağlıyor doymuyor sanırım 60 ml den sonra da ağlamaya başladı artık 90 versem çok mu bilmiyorum ilk çocuğum tecrubesizim yardım edin anneler mamanin arkasında 0-1 ay 90 ml yazıyor ben korkumdan vermiyorum obez olur falan diye golden goat mama veriyorum yardım edinnn

Nereden biliyorsunuz acliktan agladigini? Bebek bu ağlar. Hicbir sey olmasa da ağlayabilir. Ciğerleri açılıyor gelişiyor. Size ihtiyac duyabilir. Bol bol kucaginiza alin sevginizi gösterin. Kontrollerini yaptirin. Bezini surekli kontrol edin. Hava cok sıcak olduğu için belki susayabilir. Biraz su verebilirsiniz. Ama sütünüz geliyorsa , en fazla bir zeytin kadar midesi olan bir bebek hayli hayli doyar. Mama vermeyin..

Nereden biliyorsunuz acliktan agladigini? Bebek bu ağlar. Hicbir sey olmasa da ağlayabilir. Ciğerleri açılıyor gelişiyor. Size ihtiyac duyabilir. Bol bol kucaginiza alin sevginizi gösterin. Kontrollerini yaptirin. Bezini surekli kontrol edin. Hava cok sıcak olduğu için belki susayabilir. Biraz su verebilirsiniz. Ama sütünüz geliyorsa , en fazla bir zeytin kadar midesi olan bir bebek hayli hayli doyar. Mama vermeyin..
Nereden anlıyorum 60 ml veriyorum bitiyor biberonu ağzından çekiyorum ağlamaya başlıyor saniyesinde hemen göğsümu veriyorum biraz sakinlesiyor gazını çıkarıyorum

Nereden anlıyorum 60 ml veriyorum bitiyor biberonu ağzından çekiyorum ağlamaya başlıyor saniyesinde hemen göğsümu veriyorum biraz sakinlesiyor gazını çıkarıyorum
Doymadigini düşünmüyorum yine de.. benim bebegimde öyleydi doysada aglardi doymasa da.. cok kucuk henüz. Midesi ne kadar ki onların doymasinlar ? Ki benim sütüm cok fazlaydi. Emerdi de. Ama yine de ağlardı. Kolik olabilir belki bebeginiz.. ? Simdiki bir cok bebekte bu durum var.

Doktorunuz sizi en iyi sekilde yonlendirir sut var saniyor olabilirsiniz sagip bir kontrol edin isterseniz.Tavsiyem su da vermeyin,Zaten anne sutunun %90'i sudur.Mama markasinin arkasinda ki olcekler fazla yazilir o yuzden doktor boy ve kilosuna gore ml tavsiyesi yapar.

Doymadigini düşünmüyorum yine de.. benim bebegimde öyleydi doysada aglardi doymasa da.. cok kucuk henüz. Midesi ne kadar ki onların doymasinlar ? Ki benim sütüm cok fazlaydi. Emerdi de. Ama yine de ağlardı. Kolik olabilir belki bebeginiz.. ? Simdiki bir cok bebekte bu durum var.
Sadece meme verdiğim gündüzler de oluyor yani gündüz mama bir iki kere veriyorum ama gece sık uyanıyor 2 saatte bir emziriyorum koyuyorum 1 saat sonra tekrar uyaniyor ne zaman mama versem 3 saat falan uyuyor kafam çok karışık bende istiyorum sadece meme emsin ama napicam bilmiyorum tamamen bıraksam olur muki

Mama tabiki daha doyurucu oluyor. Ama bebeginiz henüz çok küçük. O yüzden saat basi emmek isteyebilir kimi bebekler. Kimi bebekler cok uyur. 2 3 saatte bir emer. Her agladiginda emzirin bence . Ki sütünüz artsin mamaya ihtiyaci olmasin bebisin..

sütünü bi sağ bakalım ne kadar gelecek. benim sütüm de çok az. gün geçtikçe de azalmaya başladı. ama sağıyorum hep. bende mama veriyorum. 41 günlük şuan. 90cc veriyorum.

sütünü bi sağ bakalım ne kadar gelecek. benim sütüm de çok az. gün geçtikçe de azalmaya başladı. ama sağıyorum hep. bende mama veriyorum. 41 günlük şuan. 90cc veriyorum.
Hangi mamayı veriyorsun canım sağmak için pompa almam lazım çok pahalilar elektrikli olanlar manuel olanlarda bı işe yaramıyor elektrikli gibi değil diyorlar nasıl sagicam bilmiyorum

Merhaba canim benim bebegim 1.5 aylik genelde hep emziriyorum sadece gunde 1 yada 2 kere 60 ml mama veriyorum evet su bi gercek bebek bazen doymuyor sutum gelse bile doyurucu olmayabiliyor surdan anliyorum emziriyorum yarim saat sonra cok agliyor mama veriyorum likir likir iciyo ve susuyor.geceleri hic mama vermiyorun sadece emziriyorum cunku goguslerim cok dolu oluyor gunduzleri fazla uyumadigi zaman dinlenemiyorum ve sutum azalaiyor suru arttiran en onemli faktor dinlenmek ve beslenmek.

Emzik vermeyi dene. Benimkide çok yiyordu acillik olduk. Gaz sancısıymış. Emmerek sakinkeştirdikleri için memeye sarıyor. İstersen sağarak vermeyi dene birde.uykusuzluktn ağlıyor olabilir mi

Sadece meme verdiğim gündüzler de oluyor yani gündüz mama bir iki kere veriyorum ama gece sık uyanıyor 2 saatte bir emziriyorum koyuyorum 1 saat sonra tekrar uyaniyor ne zaman mama versem 3 saat falan uyuyor kafam çok karışık bende istiyorum sadece meme emsin ama napicam bilmiyorum tamamen bıraksam olur muki
bebegin doymuyor mama ya devam et

Ben de dogdugundan beri ayni durumdayim. Su an 2 aylik olduk. Sutumu arttirmak icin herseyi yaptim. Artti da ancak hala yeterli degil. 60 ml veriyorum ben de ama mutlaka emziriyorum. Emzirdikten sonra duruoyrsa mama vermiyorum. Bazen yorgunluktan sutum iyice azaliyor doymuyor, agliyor huzursuzlaniyor uykuya dalmakta gucluk cekiyor. O zaman ekstra bir 30 ml daha veriyorum.
Emzirip mama verdikten sonra emzik ver, emme ihtiyaciysa sakinlesir. Ayni zamanda gazdan dolayi da aglayabilir. Mutlaka ama mutlaka gazini cikart.

Ben mama verme başka şeyden ağlıyordur diyenleri anlamıyorum /: Bir bebek altı temizse gazı yoksa ki şimdiki gaz gidericiler harika biraz da masaj yap yeter, karnı da toksa neden ağlar ki.., Eskiler tecrübedir hep söyler karnı tok altı temiz gazı yoksa uyur ağlamaz diye.. Benim kızım 80 günlük iki ay emzirdim ama 4-5 saat emzirdiğimi bilirim bazı kadınların ne yaparsa yapsın sütü artmıyor artmıyor.. İncirler mi yeşillikler mi helva mı malt içecekleri mi rezene mi kompostolar günde en az 2 lt su mu denemediğim kalmadı sütüm hep aynı,
çocuk emiyor bırakınca basıyor çığlığı... yalancı emzikle en fazla 10 dk Yarım saatte bir emzirmeye de razıyım ki günlerim öyle geçti.. yok ağlıyor... Özel doktorumuzda anne sütü mama asla asla asla verme dedi çocuk sürekli emzirmeme rağmen 3 kg dan 2600 e düştü...Sütümü sağıyorum gün içinde 60-80 cc yi geçmiyor bu arada... doktorda sonunda kabul etti bebek doymuyor aç dedi şimdi her iki saatte bir emziriyorum gün 2/3 tame 80-90 cc mama veriyorum ne ağlıyor ne sızlıyor uykusu da yerinde maşallah Çocuğun neşeli güleç bir bebek oluverdi.
Sütünüz varsa emzirin doymuyorsa mama verin ama önce emzirin anne sütünü açken alsın. Herkes sadece anne sütüyle doyurmak ister olmayınca takıntı yapmanın anlamı yok bebeği de agresifleştirmeyin. Eskidenmiş o kadınların bol bol anne sütü...Sağlıkla

Ben mama verme başka şeyden ağlıyordur diyenleri anlamıyorum /: Bir bebek altı temizse gazı yoksa ki şimdiki gaz gidericiler harika biraz da masaj yap yeter, karnı da toksa neden ağlar ki.., Eskiler tecrübedir hep söyler karnı tok altı temiz gazı yoksa uyur ağlamaz diye.. Benim kızım 80 günlük iki ay emzirdim ama 4-5 saat emzirdiğimi bilirim bazı kadınların ne yaparsa yapsın sütü artmıyor artmıyor.. İncirler mi yeşillikler mi helva mı malt içecekleri mi rezene mi kompostolar günde en az 2 lt su mu denemediğim kalmadı sütüm hep aynı,
çocuk emiyor bırakınca basıyor çığlığı... yalancı emzikle en fazla 10 dk Yarım saatte bir emzirmeye de razıyım ki günlerim öyle geçti.. yok ağlıyor... Özel doktorumuzda anne sütü mama asla asla asla verme dedi çocuk sürekli emzirmeme rağmen 3 kg dan 2600 e düştü...Sütümü sağıyorum gün içinde 60-80 cc yi geçmiyor bu arada... doktorda sonunda kabul etti bebek doymuyor aç dedi şimdi her iki saatte bir emziriyorum gün 2/3 tame 80-90 cc mama veriyorum ne ağlıyor ne sızlıyor uykusu da yerinde maşallah Çocuğun neşeli güleç bir bebek oluverdi.
Sütünüz varsa emzirin doymuyorsa mama verin ama önce emzirin anne sütünü açken alsın. Herkes sadece anne sütüyle doyurmak ister olmayınca takıntı yapmanın anlamı yok bebeği de agresifleştirmeyin. Eskidenmiş o kadınların bol bol anne sütü...Sağlıkla
Agzina saglik. Resmen mama teroru yasatiyorlar. Ben boyle olsun ister miydim. Bi umut bi care diye herseyi yedim ictim, emzirme kampina yakin uygulama yaptim. Bana Kilo aldirmaktan baska cok az faydasini gordum.
Ek olarak mama verdigmi duyan herkes bir kucumser bakislar, bi 'ah vah tuh yetmiyo mu yazik' havasindalar. Doktor tavsiyesiyle kullaniyorum kilo alamiyor diyorum, anne sutune ek diyorum. Yine de suratlar bi garip. Herkes doktordan daha doktor. Artik ben de takmiyorum aciklama da yapmiyorum. Ihtiyaci var ki veriyorum.
Sadece anne sutu verebilen anneleri cok kiskaniyorum. Mamaya zorunlu olan anneler de hallerinden emin olun memnun degil. En azindan ben degilim. Umarim azicik olan sutum de kesilmez de o guzel anlari yasamaya devam edebilirim.

Hem emziren hem mama veren anne olarak bence bebegin oncelik gidasi tabi ki anne sutu olmali ama oyle dolup tasan bir memeniz yoksa her bebek muhakak mamaya ihtiyac duyuyor. Benim bebegim her istediginde emziriyorum hamdolsun. geceleri lokur lokur sesler geliyor agzindan ama gunduzleri ozellikle aksama dogru 5. Cekmesinde anca yutkunma sesini aliyirum e anliyir insan bos meme e ac bir bebe elinde napacaksin el mahkum. Emirdikce gelir lafina inanmayanlardanim sadece emzirmek degil uyunak gerekiyir ama gun icinde uyumayan dinlendirmeyen bir bebege sahibim e haliyle dolnuyir gogsum. Velhasil her ana ister kucaginda huzurla emen bir bebek ama olmuyirsa bebegim zayiflayacagina vermeli ek gidayi. Eskidenmis o sutle dolup tasan memeler. Mama yiyende buyuyor sadece anne sutu alanda napalim yani :)))

Agzina saglik. Resmen mama teroru yasatiyorlar. Ben boyle olsun ister miydim. Bi umut bi care diye herseyi yedim ictim, emzirme kampina yakin uygulama yaptim. Bana Kilo aldirmaktan baska cok az faydasini gordum.
Ek olarak mama verdigmi duyan herkes bir kucumser bakislar, bi 'ah vah tuh yetmiyo mu yazik' havasindalar. Doktor tavsiyesiyle kullaniyorum kilo alamiyor diyorum, anne sutune ek diyorum. Yine de suratlar bi garip. Herkes doktordan daha doktor. Artik ben de takmiyorum aciklama da yapmiyorum. Ihtiyaci var ki veriyorum.
Sadece anne sutu verebilen anneleri cok kiskaniyorum. Mamaya zorunlu olan anneler de hallerinden emin olun memnun degil. En azindan ben degilim. Umarim azicik olan sutum de kesilmez de o guzel anlari yasamaya devam edebilirim.

Salla ya boşver banada aynı diyorlar öyle bakıyorlar ki günde 2-3 mama verip sürekli emzirmeme rağmen...bende üzülüyorum ama çocuk aç enerjisiz, bitkin uykusuz elalem çocuğun hasta olduğunda da garipseyecek küçümseyecek boş dururlar mı sen bildiğini yap en iyi doktor annedir, çocuğun sağlığı mı elalemin lafı mı?

Bu arada kızlar ben aptamil veriyordum şimdi hipp mamasını duydum baya memnun kullananlar bugün onu verdim bakalım gaz biraz azalacak mı

Canım sağı solu 15 er dakika emzir ne mama ver ne biberonla ver. Emzir. Duyduğunu aylık kontrol kilosundan anlarsın aylık 500 alması gerekiyor.

X