Haşimato ve gebelik

Beni nasil buluyorsun

Guru
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2011
1.120
901
Arkadaşlar merhaba. Haşimato olupta sağlıklı gebelik geçiren ya da anne olabilen var mı burada ? Süreçleriniz nasıldı? adetlerim düzelinlidir , yumurtalara takibide yaptım geçen hafta kadın doğumada göründüm hiçbir sıkıntı yok Ayın 3üne dahiliyeye randevu aldım beni neyin beklediğini bilemiyorum açıkçası

Ben de haşimato hastasıyım ve 9 haftalık hamileyim. Ayrıca tirodi rahatsızlığım için ilaç kullanıyorum. Ocakta öğrendim. Haşimato için herhangi bir tedavi yok fakat tiroidleriniz yüksekse ilaç kullanmanız çok önemli. Doktorum haşimato olduğumu biliyor ve onunla ilgili bir şey demedi. Gebeliği olumsuz etkileyen asıl şeyin tiroid hormonu olduğunu söyledi. Umarım benim için de bu süreç sorunsuz geçer. Umarım en kısa zamanda bebeğiniz olur stres yapmayın.

SixFeetUnder Sağlıkla doğsun bebişiniz. Ben endokrinle görüştüğümde bana gebelik düşünme düşük olur demişti , internette araştırınca da böyle risklerin olduğunu gördüm üzüldüm açıkçası. Tiroid değerlerim normal sadece antitpo yani o haşimato değeri yüksek çıkmıştı 2 ay önce. Bu hafta tekrardan kan verip süreci takip edeceğim. Teşekkür ederim içim rahatladı şuan

4 yaşında 1 kızım var şuan 34 haftalık hamileyim anti tpo yüksek tsh normal (gebelik için2,5 altı isteniyor ) hamilelik de 3 geçsin istenmiyor ilaçla düzenlenir hamileliğe engel değil

Teşekkür ederim. ben dediğim gibi ocakta öğrendim hem tiroidi hem de haşimatoyu. Gebelik istediğim için rutin kan tahlili sayesinde öğrendim. Dahiliye doktorum da biliyordu gebelik istediğimi. Onun da tek söylediği tiroid değerini düşürmemiz gerektiği oldu. Yani bence bir doktordan daha görüş alabilirsiniz. En azından kadın doğum doktorunuza danışabilirsiniz. Ben ilk randevumda kadın doğum doktoruma haşimatoyu söyledim ama onun da ilgilendiği şey tiroid hormonu oldu.

O zaman düşünmüyordum hamilelik. Düşünürsen muhakkak gel demişti muayeneye.
Tmm o yüzden vermemiş çünkü şuanki değerleriniz normal gerçi hastane parametresi nasıldır bilmiyorum ama aralıkta gibi gebelikte istenen değer 2,5 altı normal de ilaç vermez genelik için verir ki tsh çük yüksek olup hamile kalan da var aman sağlıklı bulmuyo doktorlar gerek bebek gelişimi için gerek sağlıklı hamileliğin ilerlemesi açısından o yüzden ilaç veriyorlar

Merhabalar,

Tsh değerim 145ken ilaca başladım ve sonrasında hamile kaldım.. Şu an 29+3 haftalık hamileyim. Tiroidle ilgili bir sorun yaşamadım açıkcası, 100 mg ilaç kullanıyorum. Her ay düzenli kan tahlili veriyorum ve 2 /3 ayda bir endokrinoloji doktoruma gözüküyorum. Değerlerinize göre ilaç mgı değiştiriyor, süreç bu kadar :)

İlaçla kontrol altına alınmayacak bir durum değil, sadece düzenli kontrol ve takip gerektiriyor..

Hayırlı olsun bebişiniz.. bende düşük olma veya zeka geriliği ihtimalinden korkuyordum bebek için. Ya tiroidler hep sıkıntı yaşatırsa bana diye korkmaya başlamıştım. Düzenli takiple bunu çözecek gibiyiz demekki.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…