Hanimiş 2013 aralık kuzularının ek gıdaları :)

Az bence ama aldıgı ek gıda miktarına göre değişir ben çok bol veriyorum kabız olmaması için çünkü bütün öğünleri ek gıda artık

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

ay kız suyu 6 kaşık diye sormuş, ben şaşkını da neyi ne kadarla başladım onu anlatıyorum :)))
ben de bol içirmeye çalışıyorum suyu, mama içerken çok zor veriyordum suyu ama şuan elma ve 2 gündür sebze püresiyle çok rahat da su içmeye başladı :))

patatesi önermiyorlarmış canım ya kabız yapıyormuş, ben bugün verdim de verdikten sonra öğrendim :KK43: uzun süre sindirilemediği için astronotlara da bu yüzden patates yedirirlermiş hep :)))
bal kabağı da 1. aşama sebzelerden, denemeden bilemem alerjisi olup olmayacağını... sonuçta herşeye alerjisi çıkabilir... az az denemeyi düşünüyorum, 3 gün bekle kuralıyla denicem...
bu arada bugün mamayla mayaladım yoğurdu ama sevmedi benim minikim :KK43: yarın günlük sütle deneyeceğim... sütte laktoz olduğu için 1 yaşa kadar önerilmiyormuş ama mayalanırken laktoz kaybolduğu için sıkıntı yaratmıyormuş.

Canım doğrudur patatesin kabız yaptığı belki kabak da katılarak sinirimi kolaylaştırılabilr... Bal kabağı için özellikle arkadaşı uyardım çünkü belki biliyorsundur Alaa'nın da benim de bebeklerimizde gıda allerjisi var... İkimiz de diyet yapıyoruz ve bize bal kabağı yasak... Bize yasak olan bir gıdayı da bebeğe vermek belki tehlikeli olabilir diye düşündüm.. Ama tabi illaki bal kabağına allerjisi olacak diye bir kural yok... Off ne bileyim zor işler.. Bu ek gda süreci sizden farklı olarak bizim için daha zor olacak...
Hehe büyüdüler de yemek beğenmiyorlar yaaa... İnşallah yarın yapacağın yoğurdu afiyetle yer:)

Canım doğrudur patatesin kabız yaptığı belki kabak da katılarak sinirimi kolaylaştırılabilr... Bal kabağı için özellikle arkadaşı uyardım çünkü belki biliyorsundur Alaa'nın da benim de bebeklerimizde gıda allerjisi var... İkimiz de diyet yapıyoruz ve bize bal kabağı yasak... Bize yasak olan bir gıdayı da bebeğe vermek belki tehlikeli olabilir diye düşündüm.. Ama tabi illaki bal kabağına allerjisi olacak diye bir kural yok... Off ne bileyim zor işler.. Bu ek gda süreci sizden farklı olarak bizim için daha zor olacak...
Hehe büyüdüler de yemek beğenmiyorlar yaaa... İnşallah yarın yapacağın yoğurdu afiyetle yer:)

ay bugün herşeyi yanlış anladım sen de Alaa'ya mı yazdın ben de cevap veriyom bıdı bıdı:)) evet alerjik bebek zor, benim kız kardeşimin çok alerjik bir bünyesi var, bebekliği de zahmetli geçmiş, annem hep anlatır. dediğin gibi sizin iş bizden de zor, ama biz aralık anneleri mükemmeliz, her zorluğu aşarız. gün gelip büyüdüklerinde de neyi yemedi, neye alerji oldu, neyi püskürtüp her yeri batırdı diye ek gıda maceralarımızı anlatırız :)))

ay bugün herşeyi yanlış anladım sen de Alaa'ya mı yazdın ben de cevap veriyom bıdı bıdı:)) evet alerjik bebek zor, benim kız kardeşimin çok alerjik bir bünyesi var, bebekliği de zahmetli geçmiş, annem hep anlatır. dediğin gibi sizin iş bizden de zor, ama biz aralık anneleri mükemmeliz, her zorluğu aşarız. gün gelip büyüdüklerinde de neyi yemedi, neye alerji oldu, neyi püskürtüp her yeri batırdı diye ek gıda maceralarımızı anlatırız :)))

Yok canım estağfurullah güzel bilgier paylaşıyorsun her zaman sağolasın:) ayy inşallah o günler de gelsin:)

10da uyuyo canım

anam benimki o saate pireleri uçuşturuyo :))
neyse ben de tam anlamıyla şu ek gıda düzenine geçince ona göre ayarlarım saatlerini. hem belki uyku saatleri de kayar belli olmaz büyüdükçe uyku saati de değişecekmiş ya.

anam benimki o saate pireleri uçuşturuyo :))
neyse ben de tam anlamıyla şu ek gıda düzenine geçince ona göre ayarlarım saatlerini. hem belki uyku saatleri de kayar belli olmaz büyüdükçe uyku saati de değişecekmiş ya.
Canım 8 de uyuyodu ama gece 2 de kalkıp 2 saat oyun oynuyodu 10a ben çektim 😃

Son düzenleme:
Canım 8 de uyuyodu ama gece 2 de kalkıp 2 saat oyun oynuyodu 10a ben çektim 😃

Ben meyve olarak avakado tattırmaya başlayacağım yarın. Gurme bebek sitesinde 4-6 aylarda ek gıdaya ne zaman başlanırsa verilebilir diyo. Cok ta faydalıymiş içerisinde bi sürü vitamin var. Bakalım benim oğlan sevecek mi.:))

Son düzenleme:
Bizimkide 11 de uyur hergün değilmez. Uyku öncesi şekeri gıda almaları gerekiyormuş. Bizde saat on da tam tahılı milupa yer uyuruz. Gün içinde sebze meyve mutlaka tüketiriz.

Ben meyve olarak avakado tattırmaya başlayacağım yarın. Gurme bebek sitesinde 4-6 aylarda ek gıdaya ne zaman başlanırsa verilebilir diyo. Cok ta faydalıymiş içerisinde bi sürü vitamin var. Bakalım benim oğlan sevecek mi.:))

Muhalefet olarak olmayım sohbetinize ama avakadoyu olgunlaşmış yumuşağından alın yağ gibi oluyor. Sade yemezse içine bir bebe bisküvisi pekmez ezip yedirin. Hiçmi yemedi devam sütü ile avakado çorbası yapıp yedirin. Sevgi ve saygılarımla ☺️☺️

Ayyy ben hiç sevmem inş yerler ama çok kötü tadı :) muzla karıştırmayı düşünüyorum ben sadesi yencek gibi değil bence

Muhalefet olarak olmayım sohbetinize ama avakadoyu olgunlaşmış yumuşağından alın yağ gibi oluyor. Sade yemezse içine bir bebe bisküvisi pekmez ezip yedirin. Hiçmi yemedi devam sütü ile avakado çorbası yapıp yedirin. Sevgi ve saygılarımla ☺️☺️

Çok teşekkür ederiiz :)

Bizimkide 11 de uyur hergün değilmez. Uyku öncesi şekeri gıda almaları gerekiyormuş. Bizde saat on da tam tahılı milupa yer uyuruz. Gün içinde sebze meyve mutlaka tüketiriz.

Bende muhallebi yapıp pekmez katıyorum uyumadan 1 saat önce

Ne demek cnm çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Eğer yemezse söylediğiniz sekilde denicem tekrar teşekkür ediyorum size:))

Ayyy ben hiç sevmem inş yerler ama çok kötü tadı :) muzla karıştırmayı düşünüyorum ben sadesi yencek gibi değil bence

Ben hiç tadına bakmadım güzel görünmüyo bence:)) sadece ezip yedirin diyo da internette yemezse emosuum arkadaşımız sağolsun bi kaç fikir vermiş bize:)))

Peki bişe sorcam size. Ben normalde dört beş gündür armut suyu veriyorum yarın avakado ya başlıcam buna alışırsa yeni bir meyve ye mi geçmeliyim yoksa armutla avakado yu karıştırıp mı vermeliyim?

Yoo armut vermişsiniz artık avakadonun tadını tek alsın eğer yemezse karıştırırsınız. Ki benim oğlum 8 aylık ben çok beterdim nası vericem ya zararlı olursa diye ama bu kadar kasmamak gerekiyormuş... Avakadoyu ver annesi yemezse kat içine bisküvi veya pekmez yaada armut hatta 3 gün sonra hepsini mix yap ver.... Yada yoğurtlu avakado yap tatlansın diye içine tatlı kaşığı ev yapımı reçel kat, içine sakın pekmez katma yoğurtla pekmez birbirinin vitamin ve demirini öldürür. Bende okuya okuuya araştıra araştıra öğrendim. Bilmiş bilmiş konuşuyo gibi oldum kusura bakmayın ama paylaşayım dedim.

Bu sütlü pirinçli mama dan değil değilmi normal mama ile mayalıyorsun dr bana numunelik vermişti olmadı onlarla mayalarım bende

Yok canm normal mamadan.evet onla mayalayalirsin
Ben normal sütle yapmak iatemiorm 1 yaşına kadr yasak diye bilmiorm okonuda kararszm

canım sen de benim gibi yeni geçiyorsun sanırım ek gıdaya. bence iyi.
ben şöyle başladım;
sabah meyve;(saat 9.30 gibi veryorum)
2-3 kaşık elma suyu(2-3gün)
3-4 kaşık elma suyu+püresi(2-3gün)
5-6 kaşık elma püresi(2-3 gün)
şimdi yarım elma veriyorum.
armut da denedim ama hoşlanmadı tadından.

sebze püresi;(öğlen 2 gibi veriyorum)
2-3 kaşık havuç(1-2gün)
3-4 kaşık patates ekleyerek yaptım.(ancak bu aylarda henüz patates önermiyorlarmış, kabız yapıyormuş, verdikten sonra öğrendim.)
yarın biraz daha arttıracağım 5-6 kaşık kadar.
bir de sebze püresine balkabağı ekleyeceğim bikaçgün sonra. balkabağının sindirimi de çok kolaymış ve vitamin yönünden çok zenginmiş.

bugün bir de yoğurda başlayacağım, ona da 2-3 kaşıkla başlayıp arttıracağım(5 civarı vereceğim)

bu hafta bu menüyle gideceğim. saatlerini Ege'nin uyku düzenine göre ayarladım. haftaya kontrolde dr. a danışarak ne ekleriz ne eklemeyiz yol alıcam.

Canım bal kabağı allerjen verme bence... Patates havuç ilk etap için iyi...

Az bence ama aldıgı ek gıda miktarına göre değişir ben çok bol veriyorum kabız olmaması için çünkü bütün öğünleri ek gıda artık

Pirinç unu muhallebi

200 cc su
3 tatlı kaşıgı pirinç unu
Tatlandırmak için;
Kayısı marmelatı veya pekmez

kizlar cok tesekkurler bilgiler icin ne zormus ek gide ne verecegimi nasil verecegimi elim ayagim birbirine karisiyor.onceden emziriyordum sadece meger ne kadar kolaylikmis simdiden ozledim:KK51:mira burdaki dr lutfen ye bu kadar siki diyet cok yanlis diyor sadece inek sutune alerjiniz var soya sutune pirince muza portakala degil vejeteryan olan sebze meyve hepsini yiyceksin dedi ve bebegede vermem gerektigini soyedi korkudan yiyemiyorum yumurtaya basladim sadece.kizlar yedigimiz baliktan azcik ve yumusak olmak sartiyla agzina verecekmisiz etten cok az taddircakmisiz yavas yavas.ben sadece emziriyordum dr onun icin yogurt erken dedi .burdaki bebekleri gormelisiniz kizlar tombul tombul cok tatlilar anneleri incecik benim kizimda cok zayif ben tombul::KK51:37:

X