HAMİŞ ANNELERDE SON Trimester

duygumca

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2007
165
0
38
Hamilelik dönemi üç trimesterden oluşmaktadır. Üçüncü trimester; hamileliğin 7, 8 ve 9. aylarını kapsamaktadır. Bu aylarda gözlenen fiziksel değişiklikler ve yaşanılan hisler diğer aylardan çok daha farklıdır.

7. Ay :

Bebeğin hareketlerinde artış ve güçlenme.
Hareketlerde yavaşlama ve biraz daha çabuk yorulma.
Giderek koyulaşan beyazımsı vajinal akıntı.
Karnın alt bölgesinde ağrılar hissedilir.
Kabızlık ortaya çıkar.
Midede yanma, gaz ve hazımsızlık.
Zaman zaman baş ağrısı, baş dönmesi ya da bayılacak gibi olma.
Diş eti kanamaları görülebilir.
Bacak krampları olabilir.
Burun tıkanıklığı ve hafif kanama.
Ayaklarda, ellerde ve yüzde şişme.
Karın cildinde kaşıntı.
Sakarlık.
Nefes darlığı hissedilebilir.
Karın kısmında hissedilir derecede büyüme.
Sırt ve bel ağrıları artar.
Sürekli dalgınlık hali.
Hamilelikten sıkılma ve bitmesini istemeye başlama.
Bebekle ilgili düşler kurma ve endişe.

8. Ay :

Güçlü ve düzenli bebek hareketleri.
Hareketlerde ağırlaşma ve daha çabuk yorulma olabilir.
Midede yanma, hazımsızlık, gaz ya da geğirme isteği.
Kıvamı gittikçe koyulaşan vajinal akıntı.
Artan kabızlık.
Burunda ve kulaklarda tıkanıklık.
Diş eti kanamaları.
Kasılmalar hissedilebilir.
Göğüslerden sızıntı şeklinde akıntı görülebilir.
Sakarlık.
Karın cildinde kaşıntı.
Sırt ve bel ağrılarında artış.
Uyuma güçlüğü.
Rahim akciğerlere doğru büyüdükçe hissedilir nefes darlığı.
Bacaklarda varisler oluşabilir.
Doğumun yaklaşmasıyla duyulan heyecan artar.
Dalgınlık halinde artış gözlemlenir.
Bebekle ilgili duyulan kaygılar ve endişeler.

9. Ay :

Yerin daralması sonucu, bebeğin hareketlerinde azalma.
Daha da koyulaşan vajinal akıntı.
Midede artan yanmalar ve şişkinlikler.
Bebek aşağıya inene kadar soluk alma güçlüğü.
İştahta artış ya da azalma olabilir.
Uyku sırasında görülen bacak kramplarında artış gözlenir.
Daha sık idrar yapma.
Kabızlık.
Yorgunluk ve halsizlik süreklilik kazanır.
Baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlık görülür.
Karın ve bel bölgesinde kaşını artar.
Çıkık ve büyük bir karın gözlenir.
Burunda ve kulaklarda tıkanıklık.
Hareketlerde azalma, yavaşlama ve sakarlık.
Sırt ağrısında ve ağırlık hissinde artış.
Göğüslerden sızıntı şeklinde akıntı görülebilir.
Gittikçe artan kasılmalar ve sancılar.
Doğum yaklaştığı için rahatlama.
Sinirlilik ve aşırı duyarlılık.
Sabırsızlık ve heyecan.
Doğumla ve bebekle ilgili kaygı ve korku

çok az kaldı canım senin yaaa bitio düşünsene normalmi olacaktın sen yoksa sezeryanmı?benim en sıkıntılı dönemim daha yeni başlıo şu iki iki ayıda bi atlatsam başka bişi istemiorum

Bebeğin hareketlerinde artış ve güçlenme.
Hareketlerde yavaşlama ve biraz daha çabuk yorulma.
Karnın alt bölgesinde ağrılar hissedilir.
Zaman zaman baş ağrısı, baş dönmesi ya da bayılacak gibi olma.
Diş eti kanamaları görülebilir.
Bacak krampları olabilir.
Burun tıkanıklığı ve hafif kanama.
Karın cildinde kaşıntı.
Sakarlık.
Karın kısmında hissedilir derecede büyüme.
Sırt ve bel ağrıları artar.
Sürekli dalgınlık hali.
Hamilelikten sıkılma ve bitmesini istemeye başlama.

oynamıyorum artık ya bitsin bu hamilelik son 1-2 hafta çok zore geçiyor....bende bunların hepsi var...

insan bu maddeleri okuyunca korkuyor amanıiiiin diyor
ama anne olmanın verdiği haz bu acıların yanında nedir
kızlar son döneme giriyoruz bugunlerin kıymetini bilin ilerde çoook özleyeceğizzz

Ben 8. aya girdim olması gerekenlerin hepsi yok ama ben de olan en önemli değişiklik sakarlık. Elimde hiçbirşeyi tutamaz oldum. herşeyi yere düşürüyorum. Sonrasında da eğilip alması zor oluyor. Galiba kaslar gevşediğinden oluyormuş.

kızlar merhaba..
yinede hamilelik zor olmasına rağmen çok güzel bir dönem..ben çok özleyeceğim...hele kıpırdamaları tekmeleri,,hafta hafta büyüme dönemleri,,sona yaklaştıkça kafamda o kadar cavapsız soru ve korku hatta endişe varki..sizlerde durum nasıl..herşeyini hazırladık ve gelmesini bekliyoruz..sürekli dua ediyorum..günleri sayıyorum..zaman hızlı geçiyor artık..
sağlıklımıdır,,iyimidir,,neden ters duruyor,doğum nasıl geçecek,kime benzeyecek,onu ilk gördüğüm anın hayalini kurdukça gözlerim doluyor.allah isteyen herkese nasip etsin ...

ben takvimleri evdeki bilgisayarımdan göremiyorum..işyerindeki bilgisayarda görebiliyorum ancak:neden olabilirki..

ya okudumd a şimdi ne kadar zormuş!!! ben şimdiye kadar hiç anlamadım hamile olduğumu, amma da rahat bişeymiş diyordum sadece kabızlık çekiyourm o kadar. desenize asıl şimdi başlayacak zorluklar. benim bu son döeme girmeme 15 gün var. ya inşallah bu kadar ağır olmaz yaa. ben şimdilik sadece hamile olmaktan sıkıldım. bir an önce doğsun istiyourm. çünkü anne olmakla ilgili çooook korkularım var ve başıma ne gelecekse biran evvel gelsin, alışayım istiyorum. bu şekilde çok stres yapıyourm çünkü. sanki ölmüşüüm hayatım bitmiş gibi hisediyorum.çok dengesizleştim.günümün en az 2 saatini sudan sebeplerle ağlayarak geçiriyorum. şimdi tüm bu stresin yanına bi de bu acayip şikayetler eklenirse yandım ben kızlar yaa! şuna bak bi de kabızlık başlayabilri diyo sonraki ay da artacakmış. ben yandım o zman . tuvalete ancak doğumdan sonra çıkarım bi daha ben!

Aman Heee Canim Benim Bol Bol Sivi Tüket Armut Falan Ne Buluosan Ye çünkü Biliosunki Hamilelikte Kabizlik=hemoroit Demek Tabi Ishalde Olmicaksin Arasini Tuttur...bende Sadece Gebelikten Sikildim Eski Fiziğime Dönmek Istiorum ... Bide Bebğimi Artik Koklamak Istiorum Evime Neşe Istiorum Offf Offff çok Sabirsizlanioruz Biz Eşimle...bide sadece gaz problemi yaşıorum buda çok çok yetio zaten ölcem zannediorum sancıdan bazen çok ağır oluo unutmayın kan hapı kullananlar doktorum bana çok kızdı ishal yada kabız oldığunuz zaman muhakkak ilacınıza ara veriosunuz yoksa dahada şiddetlenio ağrılar..

evethamileliğin en zor dönemi olduğu yazılıp söyleniyor ama her şeye rağmen ve her anı apayrı çokkk güzel bir duygu rabbim isteyen herkese yaşatsın inşallah

valla kızlar ben en çok nefes alamamaktan korkuyorum,zaten normaldede nefesım bıtecekmiş gıbı hısesederdım,şimdi 8.aya yaklaştım nasıl nefes alacam bılmıyorum,ve ben dogumdan çooooooooooook korkuyorum,sezeryan olucam ama ondanda korkuyorum,bebegım ıyı mıdır sureklı bunu düşünüyorum,ona ıyı bakabılırmıyım?vs.......ay anne olmak zormuş ya.ama çok guzel,hele kızımın hareketlerı,o hareketlere canım kurban.:dance:

ayy bende çok sıkıldım artık gelsin ogluşum istiyorum,bir taraftanda iyice saglıklıca büyüsün karnımda zamanı var diyorum ama çok zor olmaya başladı gerçekten.

ben kıpırdamalarını çok özlicem sıkıldım ama çok ağırlaşmadım kasılarımda ve belimde ağrım var biraz çokta korkuyorum bide acayip acıkıyorum hiç azım boş durmuyo sürekli açım sizdede öğlemi

Merhaba,
Ben 37+1 günlük gebeyim, doğumuma çok az kaldı ama doktorum büyük ihtimalle haftaya doğumun gerçekleşebileceğini söyledi.Normal doğum yapabilmek için şimdilik bir terslik yok.Umarım bebek bekleyen herkes istediği gibi bir doğum yapar.

ya ben de aslında şanslı hamilelerdenim, hiçbir sağlık problemi yaşamadım şimdiye kadar ama buna rağmen hamilelik zor şey yaa, herşeye dikkat ediyorsun, dikkatli yaşamaktan sıkıldım artık,onun dışında sürekli bebeğini kaybedeceğin ona bişey olacak kokrusu yaşıyorum, offf yaaa kızım bir doğsaydı

benim de sikayetlerim giderek artiyor..oturdugum yerden kalkamiyorum,yataktan kendi imkanlarimla kalkamiyorum..agrilik giderek artiyor.mide yanmasi,uykusuzluk,siskinlik,sirt ve bel agrilari artti....
inceden inceden kizim gelecegini haber veriyor...
artik dogsa da o da rahatlasa ben de ...eski kiyafetlerimi giymeyi özledim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…