Hamilelik stresi korkular ve olumsuz düşünceler

ssusam

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2023
374
681
Öncelikle merhaba 2 gün önce akşam test ile hamile olduğumu öğrendim plansız bir gebelikti. Çok şaşırdım sevindim kafam karıştı dün de kan testi ve ultrason ile kontrol ettik ve gerçekten hamileyim.
Sorunum şu plansız bir gebelik olduğu için bilmeden bu 1 ayda çok ağır kaldırdım(işim beden gücü ile yapılıyor) 70-80 kg lar bile kaldırdığım oldu, röntgene girdim ve son olarak hamileliğimi test ile öğrenmeden önce 1 adet ibucold c içtim. Yani bir çok yanlışı yapmış oldum.
Sürekli bir aksilik çıkacak diye panik hissediyorum, dışarı yansıtmıyorum ama şuan nöbetteyim ve bir bahane ile hastaneye gidip ultrason ile iyi mi diye baktırmak istiyorum ve sanırım kalp atışını duyana kadar hep böyle olacağım sizce normal mi? Bu arada cidden yarın acile gidip baktırasım var ama sanki hastaneden kovarlar diye de korkuyorum. Aşırı stresliyim.

Stres olmanız normal bence .. Ağır kaldırma ilaç falan diyorsunuz..Ama inanın yaşayacak günü varsa hicbirsey olmuyor..Ben ilk çocuğuma hamileyken masa başı çalışıyordum ve çok ozenirdim istediğimiz için..aynı dönemde bir arkadaşım daha hamileydi..Arkadaşımın bir kanamasi oldu hastaneye zor yetistirmislerdi kesin gitti dedik yani bebek..Ama o bebek doğdu büyüdü benim bebeğim sebepsiz karnımda öldü..Allah büyük bol bol dua edin beslenmenize dikkat edin ve mutlu bir hamilelik gecirin..

Başınız sağolsun. İnşallah kalp atışını duyarsam rahatlayacağım umarım her şey sorunsuz ve güzel geçer

Ay çok iyi anlıyorum seni ben de çok agır kaldırdım hamile oldugumu öğrneince bir pişmanlık geldi sonra kene yapıştı iki kere elektrik çarptı ciğer yiyilmezmiş yedim dokunmayın bile diyolar kendim yaptım. Neler neler nele çocuğun da leke olacak şu olacak bu olacak dediler ki bi görsen nasıl güzel bir bebek yersin yer hiç bişeyciği yok korkularını geri bırak hamileliğin tadını çıkar ben hamileliğimi çok özlüyorum umarım sağlıklı kolay bir gebelik süreci geçirirsin

Bebiş daha nohut kadar bile değil . Kendini korkutma tabi ki gidip ultrasona baktirip içini rahatlat neden seni kovsunlar. Bu endişelerinden bahsedersin gidip hem doktora . Bana doktorum şey demişti bir bebek yaşama tutunacaksa sen git yüz kilo kaldır , sürekli zıpla hiçbir şey olmaz diye. Tabi ki bundan sonra dikkat edin ama bilmeden olan şeyler için de kendinizi üzmeyin

Bebeğin varlığı daha küçücük etkileneceği bir durum yok ama dikkat etmekte fayda var sizde bu noktadan sonra dikkat edersiniz olur biter

Röntgen cekilmek ,ilaç kullanmak ok ama ağır kaldırmak ne alaka. Hıcbırsey olmaz birde hamılelıgı ogrenene kadar korunur derler
Büyükler oyle derdı yani
Acile filan gitmeyın bakmazlar .
Daha cok erken bence rahatlamaya calısın
Artık olan olmus
Kendınızı üzdügünüzle kalırsınız

Bunları bende yaptım canım hatta bende çok korktum ama tıpta ilk 10 hafta ya hep ya hiç kuralı varmış yani güçlü bir bebekse etkilenmiyormuş

Ben çok daha ağır ilaçlar kullanmıştım öğrenene kadar,geç de öğrenmiştim bayağı,oğlum çok şükür gayet sağlıklı doğdu..Boşuna evham yapmayın bu saatten sonra dikkat edin.

Yazınızı okuyunca çok rahatladım inşallah sorunsuz olur o zaman çok endişelenmişsinizdir ama okuyunca bana iyi geldi iyi dilekleriniz için de teşekkür ederimmm

Bunları bende yaptım canım hatta bende çok korktum ama tıpta ilk 10 hafta ya hep ya hiç kuralı varmış yani güçlü bir bebekse etkilenmiyormuş
Evet doktor da öyle söyledi ama işte insan düşünüp duruyor burda sizlerin örneklerini okuyunca iyi hissettim

Ben çok daha ağır ilaçlar kullanmıştım öğrenene kadar,geç de öğrenmiştim bayağı,oğlum çok şükür gayet sağlıklı doğdu..Boşuna evham yapmayın bu saatten sonra dikkat edin.
Yorumunuz için teşekkür ederim evet artık daha dikkatli olacağım

İlk 12-14 hafta en riskli zamanmış koşma zıplama ağır kaldırma bu tarz şeyleri önermiyorlar ama haklısınız olan oldu inşallah bir sorun çıkmaz

Çok doğru söylemişsiniz sanırım haftaiçi randevu alıp bir daha gideceğim yorumunuz için teşekkür ederim

Arkadaşım plansız gebe kaldı. Alkol kullanmıştı, çok ağır hasta olmuştu ağır antibiyotikler kullanmıştı, sizin gibi ağır kaldırdığımız bi işte çalışıyorduk. Şimdi 16 aylık bıcır bıcır bi kız oğlumun kankisi :) her şey olacağına varır emin olun. Eğer doğacağı varsa hiç bişey engel olamaz zaten

Bu arada sizi de çok iyi anlıyorum. Bende plansız gebe olduğumu öğrendim. 1 haftayı geçti. Sigara içiyordum, yediklerim içtiklerim hiç bakmıyodum vücuduma, dahası insülin direnci, önceki doğumdaki tansiyon problemleri, kilo sorunu, önceki doğumun sezaryen olup daha üstünden 2 yıl geçmemiş olması. Üstelik mental olarakta hiç hazır olmadığımı düşündüğüm bi zamanda. Daha sadece kan testinde doğrulandı, pazartesi kontrol için gidicem. Hala daha gerçekmiş gibi gelmiyor. Bazen eşim yaptığım bişeye dikkat etsene hamile değil misin diyo öyleyim ama öyle hissetmiyorum diyorum. Kabullenmek zaman alıcak galiba. Yani bu kararı tek başıma verecek olsaydım vazgeçmeyi bile düşünebilirdim. Ama eşimle birlikte altından kalkabileceğimi umut ediyorum. Daha keseyi bile görmemişken hala gerçek gelmiyor. İlk hamileliğimde de öğrenmeden bi gün önce iş yerinde 50-60 kiloluk koliler kaldırmıştım. Tabiki keşke bilincinde olsaydınız. Ama değilmişsiniz bundan sonrası için dikkatli olmayı ihmal etmeyin sağlıkla kucağınıza alın

Çok üzüldüm inşallah yine olur

Uzun uzun yazmışsınız böyle şeyleri okuyunca içim rahatlıyor. Bende keseyi gördü doktor ama kalp atışını 2 hafta sonraki kontrolde duyacağımızı söyledi bakalım 2 hafta sabredeceğim sanırım çevre de etkili oldu bir çok kişi olumsuz bir şey olursa çok erken söylemeseydin vs dedi yoksa aslında pek olumsuz düşünmüyordum ama bu yorumlar da beni düşünmeye itti ama burayı okuyunca baya rahatladım biraz boşuna evham yapmışım gibi hissettim.

Bence çok düşünmeyin. Bizimde bir akrabamız vardı çocuğu olunca düşsün diye ilaç içmişdi düşmedi sonrada zaten doğurmaya karar cerdi çocuk sağlam oldu yani. Şimdi bende hamileyim sizin gibi plansız oldu bizimkide alrımaya kıyamadım. 3 cü bebeyim olacak inşallah. Bende bilmediyimcin sinirler sakitleşdirici ilaç içmişdim bildiyimdede tabiki içmedim amma 11 haftalık sağlıklı şükür
Bence çok düşünmeyin. Bizimde bir akrabamız vardı çocuğu olunca düşsün diye ilaç içmişdi düşmedi sonrada zaten doğurmaya karar verdi çocuk sağlam oldu yani. Şimdi bende hamileyim sizin gibi plansız oldu bizimkide aldırmaya kıyamadım. 3 cü bebeyim olacak inşallah. Bende bilmediyimcin sakitleşdirici ilaç içmişdim bildiyimdede tabiki içmedim ama 11 haftalık sağlıklı şükür.

Tabiki boşuna evham ilk hamileliğimin ilk 3 ayı doktorların beni strese sokmasından dolayı zehir olmuştu. Midem bulanmıyodu, bi yerim ağrımıyodu, her şey yolundaydı ama haftasına göre geriden geliyor diye öyle streslendirdiler ki barut gibiydim. Müşterilerle tartışıyodum arkadaşlarım sakinleştiriyodu, bi de üstüme düşüyolardı işte bunaltıyolardı, eşimin gık demesi gözüme batıyodu 5 haftalıkken korona olmuştuk düşünün yeni öğrenmiştik daha :) yani doktor bile olsa bazen kulağınızı tıkamamız gerek. Mesela şu an adet tarihime göre 7 küsür haftalık olmalı. Ama tek bir şüpheli ilişki oldu ilişkiye göre de 4 haftalık olmalı. Doktor değeri düşük gördü kimyasal olabilir dedi ümitlenmemenizi öneririm falan filan dedi. Ama 3 test yaptık kandan artış iyi gidiyor. Neden kendimi kasayım? Öğrendim artık tecrübelerim aracılığıyla :) artık daha bilinçliyim. size de bu yüzden sakin olmanızı ve dışarıya kulak tıkamanızı öneriyorum. Uzun yazmanız iyi geldi diye yazıyorum bu arada. Ne yaşadığınızı bildiğim için bu sorun gibi görünen şeylerin sorun olmadığını söylemeye çalışıyorum. Sadece kendinizi dinleyin, vücudunuz bir sorun varsa emin olun sinyal vericektir gözünüzden kaçmaz. Tabiki eğer bi endişeniz varsa hiçbi zaman doktora gitmekten de çekinmeyin. Sağlık ocağında ileriki haftalarda rutin kan kontrolünde, dinlemek istediğim için eşime ses kaydı atabilmek için sadece kalp atışının duyulabildiği bi cihazla kalp atışını dinletmişti hemşirem. Çok mutlu etmişti beni. Emin olun kimse sizi geri çevirmez, kapıdan kovmaz. İçiniz rahat olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…