Hamileler su bilgisiz beni aydinlatin🙈

Bildiklerime cevap yazayim :)
Henuz ikili tarama asamasina gelmedim, o kisimlari geciyorum. Benim onceki doktorum tartmiyordu, simdiki tartiyor. Doktorun herseyi iyi, bir tartmama huyu kotuyse sorun degil. Kendinize duzgun bir tarti alin, siz bilgilendirin doktoru, cok mu kilo aldim diye sorun. Ama genel memnun degilseniz zaten direk degistirin.
Cig et, yumurta vb. seyleri kesinlikle yemiyorsun. Bazi bakteriler gecebilir bebise. Salam, sosis, sucuk yasak. Cay ve kahve tuketimini gecen seferki doktorum ilk 3 ay direk yasaklamisti. Ama bu seferki acik 1-2 bardak cay icebilirsin dedi. Civa acisindan yuksek baliklari tuketmiyorsun. Sakatat elinden geldigince az tuketirsen iyi. Diger seylerde o kadar kati kurallar yok. Canin isterse az az tuketebilirsin. Butun hamileligin boyunca asiri cigkofte yersen, paketli gida yersen hos degil bu. Ama cok canim cekti bir tane cigkofte yedim seklinde olursa da sikinti yok. Maydanoz, nar, sogan vb seylerde ise hic bir sikinti yok canim.
Butun hamileligin uzuntu ile gecerse muhtemelen bebegin etkilenir. Ama insaniz biz 9 ay boyunca uzulmeme ihtimalimiz yok, elbette uzulucez. Hatta daha duygusaliz simdi, gozlerim doluveriyor benim. Abartmayacaksin sadece durum bu :) Cok kaygilanir, uzulursen bebisin de etkilenir. Guzel bir hamilelik diliyorum. Sevgiler :KK200:

Allah bagislasin canim. Bir kere pizza yedim pismis halide mi sikinti sucuk salamin?
Cay tiryakisiyken caydan tiksindim bir kahvaltida asiri acik iciyorum.
Doktorum genel olarak mimiksiz bir kadin yani yorumlari da tatmin etmiyor boyle tepkisiz tepkisiz. Kalp atislarini ilk duyduğumda ben aa kalp atisimi dedim -hıı evet dedi. Sormasam yine demezdi.

Amin InsAllah, benim Annem o kdar rahat gecirmis ki be bi tiksinti ne bulanti hic bisey hatta o kadar asermis ki inanilmaz ben hic Anneme cekmemisim anlasilan
Bende cok Kiz istiyorum Esimin icin fark etmiyor yeterki saglikli olsun tabiki öncelik o, ama icime hep erkek doguyor Kiza cok uzagim sanki hayirlisi artik haftya gidicez bidaha doktora InsAllah o zaman ögreniriz artik

Ben de biraz da kiz cok istiyorum ya kesin olmaz mantigi var. Kendimi erkek annesi olarak dusunemiyorum. Hos etrafimda da hic erkek bebek olmadi belki de ondan garip geliyo:)

Canm öncelikle hayırlı olsun sağlıkla kucağına alırsın inşallah. İkili testi benim gittiğim özel hastanede ücretsiz yapmışlardı, cinsiyet 16. Haftadan sonra kesinleşir diyorlar genelde o yüzden alışverişe hemen başlamamanı öneririm :) benim doktorum kiloma dikkat ediyordu her kontrolde. Sınır koymuştu bana da zaten çünkü bebeğin sağlığının yanında senin sağlığın da önemli. Artı gebelikte bir çok hastalığın tanısında kilo da önemli bir veri o yüzden bence de doktorunu değiştirebilirsin çünkü ekstra bilgi de vermiyor diyorsun. Bulantının bir çaresi yok ne yazık ki ben zencefil içiyordum ama o da tam kesmiyordu. Bulantı kusma süreleri de kişiden kişiye çok değişiyor her kadının gebeliği aynı değil hatta aynı kadının iki farklı gebeliğindeki süreç bile aynı değil o yüzden kimse bilemez. Hamileyken kendini üzmemeye çalış çünkü senin hormonların bebeğe de geçiyor. Benim son aylarda üzüldüğüm zaman bebeğimin tekmeleri kesilirdi ben duygusal durumuma bağlardım. Bence Daha kötü bişeye sebep olmaz bu durum sürekli sürekli değilse

Ben degil de suan aileler almaya basladi hep beyaz, yesil, turuncu falan aliyolar:) Surekli degil de olumsuz bi'sey oldugunda genelde de oturur aglar rahatlardim. Simdi icli icli aglayinca karnimda kasiliyo gibi oldu epey korktum geri de. Kilo almadim saniyorum ama normalde de rahat kilo alip veririm. Bakalim testlerimi de yeni doktora goturecegim bir de o baksin.

Alisverise nezaman baslamali peki ufaktan. Cinsiyet sonrasimi direkt:)

Ben de biraz da kiz cok istiyorum ya kesin olmaz mantigi var. Kendimi erkek annesi olarak dusunemiyorum. Hos etrafimda da hic erkek bebek olmadi belki de ondan garip geliyo:)
Bende ayni sekilde erkek Annesi olarak düsünemiyorum kendimi aman burdaki konulardaki gibi kv olmayalimda sonunda Allah korusun 😄

Arkadaslar merhaba 11+5 gunluk hamileyim cok sukur. Aklima takilan bi'kac sey var. Ben de bir konu acip siz deneyimli annelerden fikir alip aydinlanmak istedim :)

1)Haftaya ikili tarama testim var. Ücretler ortalama nekadar oluyor, guvenilir mi, buna bagli stres olmali mi?

2) Gittigimde Allah nasip ederse 13+1 oluyo bebegim. Cinsiyetle ilgili bi'sey ogrenebilir miyim, yoksa daha erken mi?

3)Sizin doktorlariniz kilonuzu tartiyor mu, bir önceki kaybimda 5 haftalikti ve ogrendigim haftadan itibaren o doktorum tartmisti. Bu kilomu bile sormadi.

4) Bir de suanki doktorum ben sormadan sunlara dikkat etmen lazim, bunlari yememelisin gibi hic bi'yönlendirme yapmiyo. Ilk hamileligim olunca biraz ikileme dusuyorum mesela. Bu yuzden doktorumu degistirme karari aldim? Bu konuda sizden bilgi istiyorum mesela ne yemek zararli en cok vs.

5) 5.haftadan itibaren bulanti ilaci kullaniyorum. Baslarda ogururken artik direkt kusmaya basladim. Ilaci kestigim gunun aksami kesin dakikalarca kusuyorum. Bu doguma kadar surmez degil mi surmez diyin😢
Son olarak bu hafta ailemle tartistim ve acikcasi epey iclendim ve agladim. Bu tarz aglama üzülme bebegime kotu bi'sey yapar mi? Hissetme kismini biliyorum ama daha kotu bi'seye sebep olmaz degil mi?

Ilkini kaybettigim icin epeyce pimpirikliyim mazur gorun. Cevaplar icin simdiden cok tesekkurler.
Allah dileyen, yurekten isteyen hic bir kucagi bos birakmasin insallah🙏

1. Ben Kocaeli'nde yaşıyorum geçen yıl ikili tarama testi 350 TL ye yapıyormuş ortalama diğer özel hastaneler de bu şekilde ben devlette yaptırdım neticede tüm işlemler aynı.
Testin güvenilirlik ölçüsü yaptırdığımız yere göre değişmez bu testin güvenilirliği yoktur sadece belli ölçülerle risk analizi yapıyorlar . Bu test bizim genetik yapimiza uygun değil daha çok Avrupa toplulukları için uygun çünkü fiziksel olarak yapilarimiz çok farklı kafa olculerimiz ense olculerimiz gövde , kol ve bacak boylarimiz farklı ama bu testten daha düşük maliyetli ve daha net sonuçlar veren test olmadığı için yaygın olarak bu tarama testleri yapılıyor . Kesin net testleri genetik laboratuvarlarda yaptırabilirsiniz ya da amniyonsentez yaptırabilirsiniz bunların sonuçları kesindir.

2. Dr genelde şimdilik cinsiyeti x der ama çok kesin kabul edilmez bu tespis ama 16. Haftada giderseniz daha net bilgi alırsınız . Eğer tarama testi yerine genetik laboratuvarlarda tarama yaptirirsaniz cinsiyeti de net olarak öğrenebilirsiniz

3. Aile hekimliğinde ebem asilarimi kilomu tansiyonumu takip ediyor . Bunun dışında gittiğim hastanede gebe takip birimi var muayene girmeden orada kilo ve tansiyonumu olcuyorlar ve bazı sorular soruyolar sonra muayene oluyorum doktorum da o takip kağıdına kendisi benimle ilgili ve bebeğime ilgili notlar alıyor . Kilo ve tansiyon takibi önemli

4. Sağlıklı beslenmek esastır yani ben şeker barındırıyor diye dondurma bile yemiyorum. Tatlı yemiyorum . Karbonhidrat alimimi sınırlandırdım. Beslenmede denge esastır mesela makarna yemek istedigim de kıymalı sebzeli bi sos hazırlıyorum öyle yiyorum, protein alacaksan kesinlikle yanında salata ya da bol c vitamini içeren bi içecek ( erik suyu ,limonata ..... Hazır değil ev yapımı)
Tatlı ihtiyacimi meyvelerle gideriyorum . Eğer riskli bir durumunuz yoksa sık sık dinlenmeli bol yürüyüşler önemli .bol su için .
Bitkisel çaylar içmeyin ama ıhlamur içilebilir. Özellikle tercih ettiğiniz bir çay varsa bi araştırın. Günlük içtiğimiz siyah çay da pek iyi bulunmuyor.
Kahve içmeyin
Bal yemeyin
Meyveleri sebzeleri yıkamadan yemeyin
İşlenmiş et ürünleri ( salam ,sosis, sucuk...) Yemeyin
Sakatat yemeyin
Açıkçası bu et urunleri mevzusunda güvenilir bulduğunuz yerlerden tuketebilirsiniz. Mesela k
urbanda kestigimiz hayvanın ciğerini kadar yerim ama bir sakatatcidan yemem. Dr lar mikrop bakteri enfeksiyon riski yüksek olduğu için önermiyor.

5. Bunyenize göre değişir benim bulantilarim kusmaya kadar gitmedi ve 9. Haftada tamamen kesildi . Net bişey söylenemez ama inşallah kesilir.
Evet üzüntü hirmonlarimizi da etkiler ve evet bebek de etkilenir. Hatta yapılan bir araştırmaya göre stresli hamilelik gecirenlerde doğan çocukların büyük çoğunluğu hiperaktivite ve dikkat bozukluğu yaşıyormuş. Sakinleşin ve hamileliginizin tadını çıkarın . Bizi üzen şeylerin bebeği es gecmesini beklemeyin.
Her şeye çok takilmayin her hamilelik kişiye özeldir . inşallah sağlıkla kucaniza alırsınız meleğinizi 🙏🏻

Allah bagislasin canim. Bir kere pizza yedim pismis halide mi sikinti sucuk salamin?
Cay tiryakisiyken caydan tiksindim bir kahvaltida asiri acik iciyorum.
Doktorum genel olarak mimiksiz bir kadin yani yorumlari da tatmin etmiyor boyle tepkisiz tepkisiz. Kalp atislarini ilk duyduğumda ben aa kalp atisimi dedim -hıı evet dedi. Sormasam yine demezdi.
İçerisinde nitrit/nitrat var sucuğun. O zararlı. Sadece bebeğe değil, bize de aslında. Ama bebeğe daha çok. Bikaç kereden birşey olmaz tabii. Arada canım çok isteyince yiyorum bir-iki tane 😊
Benimki de biraz öyle. Hiç duygu yok. Ama benim istediğim kadar benimle empati yapabilecek bana sıcak davranabilecek doktor yok sanırım. Ya da bana hiç denk gelmedi 🤷‍♀️

Ben degil de suan aileler almaya basladi hep beyaz, yesil, turuncu falan aliyolar:) Surekli degil de olumsuz bi'sey oldugunda genelde de oturur aglar rahatlardim. Simdi icli icli aglayinca karnimda kasiliyo gibi oldu epey korktum geri de. Kilo almadim saniyorum ama normalde de rahat kilo alip veririm. Bakalim testlerimi de yeni doktora goturecegim bir de o baksin.

Son aylara çok bırakmadan genelde 24. Hafta gibi başlanıyor ama ilk gebelikse hele ailede de ilkse kimse 24ü beklemiyor 😊😊

1. Ben Kocaeli'nde yaşıyorum geçen yıl ikili tarama testi 350 TL ye yapıyormuş ortalama diğer özel hastaneler de bu şekilde ben devlette yaptırdım neticede tüm işlemler aynı.
Testin güvenilirlik ölçüsü yaptırdığımız yere göre değişmez bu testin güvenilirliği yoktur sadece belli ölçülerle risk analizi yapıyorlar . Bu test bizim genetik yapimiza uygun değil daha çok Avrupa toplulukları için uygun çünkü fiziksel olarak yapilarimiz çok farklı kafa olculerimiz ense olculerimiz gövde , kol ve bacak boylarimiz farklı ama bu testten daha düşük maliyetli ve daha net sonuçlar veren test olmadığı için yaygın olarak bu tarama testleri yapılıyor . Kesin net testleri genetik laboratuvarlarda yaptırabilirsiniz ya da amniyonsentez yaptırabilirsiniz bunların sonuçları kesindir.

2. Dr genelde şimdilik cinsiyeti x der ama çok kesin kabul edilmez bu tespis ama 16. Haftada giderseniz daha net bilgi alırsınız . Eğer tarama testi yerine genetik laboratuvarlarda tarama yaptirirsaniz cinsiyeti de net olarak öğrenebilirsiniz

3. Aile hekimliğinde ebem asilarimi kilomu tansiyonumu takip ediyor . Bunun dışında gittiğim hastanede gebe takip birimi var muayene girmeden orada kilo ve tansiyonumu olcuyorlar ve bazı sorular soruyolar sonra muayene oluyorum doktorum da o takip kağıdına kendisi benimle ilgili ve bebeğime ilgili notlar alıyor . Kilo ve tansiyon takibi önemli

4. Sağlıklı beslenmek esastır yani ben şeker barındırıyor diye dondurma bile yemiyorum. Tatlı yemiyorum . Karbonhidrat alimimi sınırlandırdım. Beslenmede denge esastır mesela makarna yemek istedigim de kıymalı sebzeli bi sos hazırlıyorum öyle yiyorum, protein alacaksan kesinlikle yanında salata ya da bol c vitamini içeren bi içecek ( erik suyu ,limonata ..... Hazır değil ev yapımı)
Tatlı ihtiyacimi meyvelerle gideriyorum . Eğer riskli bir durumunuz yoksa sık sık dinlenmeli bol yürüyüşler önemli .bol su için .
Bitkisel çaylar içmeyin ama ıhlamur içilebilir. Özellikle tercih ettiğiniz bir çay varsa bi araştırın. Günlük içtiğimiz siyah çay da pek iyi bulunmuyor.
Kahve içmeyin
Bal yemeyin
Meyveleri sebzeleri yıkamadan yemeyin
İşlenmiş et ürünleri ( salam ,sosis, sucuk...) Yemeyin
Sakatat yemeyin
Açıkçası bu et urunleri mevzusunda güvenilir bulduğunuz yerlerden tuketebilirsiniz. Mesela k
urbanda kestigimiz hayvanın ciğerini kadar yerim ama bir sakatatcidan yemem. Dr lar mikrop bakteri enfeksiyon riski yüksek olduğu için önermiyor.

5. Bunyenize göre değişir benim bulantilarim kusmaya kadar gitmedi ve 9. Haftada tamamen kesildi . Net bişey söylenemez ama inşallah kesilir.
Evet üzüntü hirmonlarimizi da etkiler ve evet bebek de etkilenir. Hatta yapılan bir araştırmaya göre stresli hamilelik gecirenlerde doğan çocukların büyük çoğunluğu hiperaktivite ve dikkat bozukluğu yaşıyormuş. Sakinleşin ve hamileliginizin tadını çıkarın . Bizi üzen şeylerin bebeği es gecmesini beklemeyin.
Her şeye çok takilmayin her hamilelik kişiye özeldir . inşallah sağlıkla kucaniza alırsınız meleğinizi 🙏🏻

Cok cok tesekkur ederimm. Hepiniz sagolun epey aydinlandim🙏 Allah hepimizin yavrusunu korusun insallah sagsalim alalim kucagimiza🙏

İçerisinde nitrit/nitrat var sucuğun. O zararlı. Sadece bebeğe değil, bize de aslında. Ama bebeğe daha çok. Bikaç kereden birşey olmaz tabii. Arada canım çok isteyince yiyorum bir-iki tane 😊
Benimki de biraz öyle. Hiç duygu yok. Ama benim istediğim kadar benimle empati yapabilecek bana sıcak davranabilecek doktor yok sanırım. Ya da bana hiç denk gelmedi 🤷‍♀️

Ya oyle bi'seyki normalde canim cekmez aslında inat gibi ayni. Gece yatiyorum gozumun onunde sucuklu yumurtaya eknek bandigim, nugget isirdigim falan geliyo agzim sulaniyo😂 zaten asermemi bilmiyorum ama esim cok sansli boyle yaz ortasinda kis meyvesi yerine krep arası peynir falan istiyo canim ruhum fakir herhalde😂

Bence alisvers icin asla acele etme bn su kafadym sag sol aliyor zaten bir suru ve bebekler cok cabuk buyuyr bnce son zmanlarina kadr bekle sag sol ne aldi bi bak sende eksiklerini tamamla yada ilk y gyckleri tamamsa sen buyuklrrini al cunku goruceksin gunleri gunlerini ttmuyor acele etme sakin ol cunku insan hersyi almak istyr kendini kaybedersin 😂

Bence alisvers icin asla acele etme bn su kafadym sag sol aliyor zaten bir suru ve bebekler cok cabuk buyuyr bnce son zmanlarina kadr bekle sag sol ne aldi bi bak sende eksiklerini tamamla yada ilk y gyckleri tamamsa sen buyuklrrini al cunku goruceksin gunleri gunlerini ttmuyor acele etme sakin ol cunku insan hersyi almak istyr kendini kaybedersin 😂

Yaa sanirim en azindan bir tane corap bile olsa alacagim ya. Ilkini kaybettim diye hep temkinli yaklastim daha ailemiz ve iki kiz arkadasim disinda kimse bilmiyor mesela hamile oldugumu. Onumuzdeki hafta hem artik isyerine vs soyleyip hem de bir corap bile olsa gonlume gore alip tadini cikarmak istiyorum :) Erkek bebek kiyafetleri de cok cirkin yahu😁

Yaa sanirim en azindan bir tane corap bile olsa alacagim ya. Ilkini kaybettim diye hep temkinli yaklastim daha ailemiz ve iki kiz arkadasim disinda kimse bilmiyor mesela hamile oldugumu. Onumuzdeki hafta hem artik isyerine vs soyleyip hem de bir corap bile olsa gonlume gore alip tadini cikarmak istiyorum :) Erkek bebek kiyafetleri de cok cirkin yahu😁
Canm.bnde senin gbiydim 3 aylik olana kadr kimseye soylemedim sonra aileme soyledik sonra 6 aylik olana kadr gene sakladik esim artk doguma giderkenmi soyleyecen dedi oyle soyledi herkese ve doguma 2 hafta vardi besik ve diger alisversleri yaptm

Canm.bnde senin gbiydim 3 aylik olana kadr kimseye soylemedim sonra aileme soyledik sonra 6 aylik olana kadr gene sakladik esim artk doguma giderkenmi soyleyecen dedi oyle soyledi herkese ve doguma 2 hafta vardi besik ve diger alisversleri yaptm
Oyyy 6 aya kadar nasil gizledin yahu🙈

😂 ay ben haftanin 6 gunu calisiyorum mumkun degil okadar saklayamam hem de etik olmaz bakalim nasil tepki alicam😥
Tepkiler guzel ya insanlar sana hamile degilde afedersin ozurlymus gbi davraniyor 😂ama onun disinda iyi elini neye atsan aman sen otur ben yaprm sen hamilesin suda soyle olsun aman sen dokunma hamilesin bunuda boyle aman aman sen hamilesn 😂😂😂😂😂😂 sadece hamileyim felc gecrmedim diyorsun ama yok yani

X