Hamile olduğunu bilmeden riskli ilaç kullanımı lütfen yardımcı olur musunuz

Peripadisahininkizi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2022
806
738
6-7 aydır korunmuyorduk geçen ay ovülasyon testi ile günleri değerlendirmiştik gebelik olmadı. bu ayda ise ovülasyon yapmadım ama yumurtlamadan önce birliktelik oldu ilişkinin ertesi günü hasta oldum grip geçirdim . İhtimal vermedim hamilelik için başka da ilişki olmadı 3 hafta ben şiddetli öksürükle uğraştım.
Doktor da çok fazla ilaç yazdı bu hastalık kolay kolay geçmiyor diye öksürük şurubu d kategorindeymiş. Diğer aferin ilacı c ve astım için inhaler vermişti o da c kategorisinde.
Antibiyotik b kategorisinde. Yani çok fazla ilaç kullandım.
yine arada öksürüyorum bile tam geçmiş değil, antibiyotiğim bitti hamile olduğumu öğrendim diğer ilaçları bir hafta önceden bırakmıştım neyseki ama kendimi çok kötü hissediyorum nasıl böyle bir hata yaptım bilmiyorum normalde hep takıntılıydım bir kez ağrı kesici alsam hamileysem diye düşünürdüm ilk kez boşladığım inanmadığım bir anda hamile kalmışım en çok ilaç kullandığım döneme denk geldi çok üzgünüm

Canım aynı sorunu bende yaşıyorum şu an. İdrar yolu enfeksiyonu olduğum için doktora gittim hamile olabileceğimi söyledim. Kan testi yaptı betahcg yükselmediği için hamile değilsin zaten antibiyotikte bu dönemde zarar vermez diyerek ilaç verdi. Bugün doktora gittiğimde hamile olduğumu öğrendim. Doktora antibiyotik kullandığımı söyledim ilacı gördüğünde Perinatoloji bölümüne yönlendirdi on gün sonra o bölüme gideceğim bebeğe bir zarar gelip gelmediğini öğreneceğim. Sen de durum ne? Umarım bir sorun yaşamayız ve bebeklerimiz sağlıklıdır.

Ay aynısını yaşadım ya. Biz aylardır ovulasyon testiyle deniyoruz bebek olmuyordu ben de bu ay sistit oldum doktor bana c kategorisinde CİPRO antibiyotik yazdı. Neyse ondan sonra o antibiyotik te beni mantar yaptı busefer mantar ilaçları yazdılar hem fitil hem hap hemde 4 kutu falan. Hepsi baya tehlikeli ben tabi hamile olduğumu bilmiyotdum bugün adetim 4-5 gün gecikti. Doktor 7 gün gecikince gel dedi. Uyuyamıyorum stresten. Hani sadece bir paket ilaç ta değil ki 4-5 paket bitirdim. Ve normalde ağrı kesici bile içmem ben hani hayatımda bukadar ilaç aldığım bir ay daha olmadı ve aylardır bebek olmayıp bu ay oldu bilmiyorum Allahım hayırlısını bilir ama çok korkuyorum

Gebeliğin ilk zamanlarında alınan ilaçlar malesef bebeğe daha fazla zarar veriyor. Kadın doğum uzmanınızla görüşün. Gebeliği sonlandıracak mı devam mı diye. Çok üzüldüm. Allah yardımcınız olsun

Canım ben perinatoloji bölümüne gittim. Döllenme döneminde ilacı kullandığın için %5-%10 oranında bi risk var. Kabul ediyorsan gebeliğini devam ettirelim dedi. Ben devam kararı aldım. Henüz çok küçük olduğu için bi sorun olup olmadığı belli değil. İnşallah sağlıkla alırız bebeklerimizi kucağımıza

Merhaba, bir gelişme var mı gebeliğiniz nasıl gidiyor? Ben de yumurtlama zamanımda antibiyotik kullandım çok gerginim vücutta ya da yumurtada bir etki yaratıyor mu acaba..

Merhaba, bir gelişme var mı gebeliğiniz nasıl gidiyor? Ben de yumurtlama zamanımda antibiyotik kullandım çok gerginim vücutta ya da yumurtada bir etki yaratıyor mu acaba..
Merhaba, Bir sıkıntı yok kalp atışını duyduğumuz anda doktor sağlıklı kabul ediyoruz demişti zaten sorun olursa fark etmeden düşük oluyormuş mesela regl gördüğünü falan sanabiliyormuşsun genelde de sorun olmayacak ilaçlar dedi ki ben baya fazla ilaç kullanmıştım

P
Peki yumurtlama gününüzde bir ağrı lekelenme kanama oldu mu?

Merhaba bende gebe oldugumu bilmeden c ve d grubu antidepresanlar ictim. 5 haftalıkken öğrendim hamile olduğumu. Benide perinatolojiye yönlendirdiler ordaki doktorda engelli doğma riskini söyledi. Ama sağlıklı da olabilir dedi. Karmakarısıgm dağılmış haldeyim. Umarım korktuğunuz olmamıştır Sizin bebeğiniz sağlıklı mı?

Doktor benim ilaçlara çok da sıkıntılı ilaçlar değil demişti ve etkilense bile bebek düşerdi gebelik devam ediyorsa bebek sağlıklıdır denildi.
sağlıklı şuan

Merhaba C yi D yi pek bilmiyorum ama size yaşadığım süreçten bahsedeyim diş tedavisi görüyordum 2 kutu 1000 ilk antibiyotik sonrasında diş çektirdim sonra MR ve röntgen dizimde menisküs vardı sonra idrar yolu enfeksiyonu dicloron iğne yaptılar ve cipro antibiyotik pyloseptil ilaç kullanımı derken meğer hamileymişim test kitleri negatif çıkıyordu 6 kez yaptım daha sonra kanda pozitif çıktı doktora ağlayarak gittim doktor hiçbirşey olmayacağını rahat olmam gerektiğini söyledi ve öylede oldu bebeğim 6 aylık kucağımda şuan 4.haftadaymışım ilaçları kullandığımda içinizi rahat tutun Allah istemedikçe hiçbirşey olmaz bebeğinize dua edin sizinde sorun olacağını hiç sanmıyorum

Yakın arkadaşım ilk evlendiği ay yoğun bir enfeksiyon geçirdi ağır ilaçlar sürekli antibiyotik kullandı, evlenmeden önce adet düzensizliği hep vardı doktor pkos olduğunu ve kolay kolay hamile kalamayacağını söylemişti oda bu durumu daha evlenmeden eşiyle konuşmuştu çocuğum olmayabilir vs diye. İşte kız ilk aydan hamile kalmış zaten adetleri çok geç olduğu için farketmemiş ve baya ilaç kullanmıştı. Bebeği neredeyse 2 aylıkken öğrendi, tabi doktorlar kullandığı ilaçlardan dolayı bebeğin yüksek ihtimal düşeceğini düşmese dahi sağlıksız olacağını söylediler kız baya üzüldü falan ama bebeği düşmedi gayette sağlıklı doğdu şuan 4 yaşında maşaAllah

Merhaba, surec ne sekilde devam etti acaba? Ben de bilmeden c ve x grubu ilac kullanmişim. Bebeginize saglikla kavusmussunuzdur insallah.. c grubu ilaci gebeligin kacinci haftasinda kullanmistiniz bir de ?

Merhaba, surec ne sekilde devam etti acaba? Ben de bilmeden c ve x grubu ilac kullanmişim. Bebeginize saglikla kavusmussunuzdur insallah.. c grubu ilaci gebeligin kacinci haftasinda kullanmistiniz bir de ?
Ben daha gebelik testte çıkamayacak dönemde kullandım yani 3-4 haftalık dönem oluyordu sanırım. doktor gebelik devam ediyorsa sorun yok demişti bir de kullandığım ilaçların çok da sıkıntılı olmadığını söyledi soğuk algınlığı grip ilaçlarıydı. Bi sorun olmadı şükür

Geçmiş olsun, mutlaka bir kadın doğum uzmanına gidin kullandığınız tüm ilaçları söyleyin.
Yoğun antibiyotik tedavisi sonrası öğrendi bir arkadaşım gebeliğini bebeği aldırmak zorunda kaldı. Her antibiyotik aynı etkide olmuyor, bazı ilaçlar DNA etkiliyor, doktor sizi bilgilendirir. Tabi gebeliği sonlandırmak ya da devam etmek kararı size kalıyor. Doktor sadece olası etkileri söyler

Kacinci haftada hangi ilaci kullanmisti acaba bilginiz var mi

Kacinci haftada hangi ilaci kullanmisti acaba bilginiz var mi
İlaç ismini bilmiyorum, enfeksiyon kapmış kanında enfeksiyon vardı, antibiyotik tedavisi aldı. Ağır ilaçlar kullandı, sonrasında da saç dökülmesi vs yaşadı. Kadın doğum doktoruna gidin, o sizi bilgilendirir, her ilaç bir değildir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…