Görümcemin çocuğu konuşmuyor ailesi ciddiye almıyor ne yapabilirim?

KeskeYesilElmaOlsaydim

Üye
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2023
222
474
29
Merhabalar ,

Direkt konuma geçeyim . Görümcemin 3 buçuk yaşında oğlu var ve konuşamıyor. Yani “anne gel” , “abla ver “ gibi basit cümleleri kurabiliyor onun dışında konuşamıyor . Renkleri falan tam bilmiyor , gelişimi yaşıtlarının çok gerisinde . Ben görümceme söylersem alınacağını düşündüğüm için kayınvalideme söyledim o da kendisinin de çok kez uyardığını ama damadının ciddiye almadığını , kızının da doktora götüremediğini söyledi. Otizm olduğunu sanmıyorum çünkü seslenmelere dönüyor, göz kontağı kuruyor ama ben uzman değilim tabii ki internette okuduklarıma göre böyle düşünüyorum sadece . Bazen ailede bu durumu bir benim dert ettiğimi düşünüyorum . Yani kayınvalidem de dert ediniyor ama bir gelişme olmuyor. Sizce ne yapabiliriz? Bir gün görümcemi eve çağırıp doktordan da randevu alıp emrivaki ile götürmeyi bile düşünüyorum . Ya çok geç kalınırsa çocuğun gelişimi geri kalırsa vicdan azabı yaşarım . Herkesi eterle uyutup çocuğu sabahtan akşama tüm uzmanlara gösteresim var artık ya .

Konuşmanız gereken kişi görümce. Alınacağı düşündüğünüz için konuşamadığınız kişiye emrivaki yapmak garip olur. Alın karşısınıza düzgünce konuşun hayali birini yaratın onun çocuğu da böyleymiş doktora gitti iyileşti falan diyin. Yok derse de yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef.

Kayınvalidem görümceye direkt olarak çok kez söyledi eşini bahane ediyor . Götürmek istemiyor diye . Çocukta bir sıkıntı olduğunu bir uzmandan duymak istemiyorlar , kaçıyorlar bundan. Bir daha ki görüşmemizde beraber çocuğu doktora götürmeyi teklif edeceğim . Gerekirse eşinden gizli gideriz.

Merhabalar ,

Direkt konuma geçeyim . Görümcemin 3 buçuk yaşında oğlu var ve konuşamıyor. Yani “anne gel” , “abla ver “ gibi basit cümleleri kurabiliyor onun dışında konuşamıyor . Renkleri falan tam bilmiyor , gelişimi yaşıtlarının çok gerisinde . Ben görümceme söylersem alınacağını düşündüğüm için kayınvalideme söyledim o da kendisinin de çok kez uyardığını ama damadının ciddiye almadığını , kızının da doktora götüremediğini söyledi. Otizm olduğunu sanmıyorum çünkü seslenmelere dönüyor, göz kontağı kuruyor ama ben uzman değilim tabii ki internette okuduklarıma göre böyle düşünüyorum sadece . Bazen ailede bu durumu bir benim dert ettiğimi düşünüyorum . Yani kayınvalidem de dert ediniyor ama bir gelişme olmuyor. Sizce ne yapabiliriz? Bir gün görümcemi eve çağırıp doktordan da randevu alıp emrivaki ile götürmeyi bile düşünüyorum . Ya çok geç kalınırsa çocuğun gelişimi geri kalırsa vicdan azabı yaşarım . Herkesi eterle uyutup çocuğu sabahtan akşama tüm uzmanlara gösteresim var artık ya .
Siz söyleyince alınacağını düşünüyorsanız eşinize söylesin o konuşsun görümcenizle..

Anaokulu öğretmeniyim, 3 yaş grubu aldığım dönem bir kız çocuğum da öğrenme güçlüğü fark ettim. Annesiyle konuştum. Kadın hiçbir şekilde çocuğunu bir uzmana götürmedi. Şimdi ilkokulda çocuk okuma yazma öğrenmesi için özel hoca tutmuşlar eve gelen. Zamanında beni dinlemediği için çok pişman.

iyide konuşamıyor olması renklerin hepsini bilmiyor olması çocukta sıkıntı olduğunu göstermez ki.
geç konuşan bir sürü çocuk var. kendi çocuklarının farkındadırlar herhalde.
Evham yapıp uzmana götürüp sıkıntı yok denmesi müdahale için geç kalmaktan iyidir diye düşünüyorum, en fazla bir gün yorulurlar. Geç konuşan çocuklar var diye bu riskin göze alınması garip.

Anaokulu öğretmeniyim, 3 yaş grubu aldığım dönem bir kız çocuğum da öğrenme güçlüğü fark ettim. Annesiyle konuştum. Kadın hiçbir şekilde çocuğunu bir uzmana götürmedi. Şimdi ilkokulda çocuk okuma yazma öğrenmesi için özel hoca tutmuşlar eve gelen. Zamanında beni dinlemediği için çok pişman.
Siz öğretmen olduğunuz halde dinlememiş bir de . Benim görümceme de annesi, babası , ablası söylüyormuş en çok da kayınvalidem ama inat mı etti ne yaptı anlamadım kocasını bahane edip götürmüyor o da. Çocukta sadece konuşamama dışında da gerilik var bence.

Siz öğretmen olduğunuz halde dinlememiş bir de . Benim görümceme de annesi, babası , ablası söylüyormuş en çok da kayınvalidem ama inat mı etti ne yaptı anlamadım kocasını bahane edip götürmüyor o da. Çocukta sadece konuşamama dışında da gerilik var bence.
Bence götürdü sorunun ne olduğunu biliyor ve söylemek istemiyor. Arkadaşımın çocuğu otizmli. Çocuk 9 yaşında bazı yakınları yeni öğrendi. Söylemek istemedim biz hallederiz düzeltiriz diye bekledim dedi. O nedenle bir kere söyleyip bırak. Bak herkes söylemiş zaten

Bazı tipler çocuklarındaki sorunu farkettşkleri halde etiketlenmesin diye götürmüyorlar doktora. Sözüm ona geleceklerini düşünüyorlar.
Özel bir okulda öğretmenim çok zengin ailelerin çocuklarında pek çok sorun var. Adamın dediği hocam rapor vs almak istemedik. Nasılsa işi, gücü hazır ileride...
Meseleyi paradan ibaret zannediyor.
Görümcenizle ya siz ya eşiniz konuşsun. Doktora bi götürsünler en azından akranlarıyla sosyalleşebileceii bir alana, okula göndersinler gelişimi için.

X