Görümce terörü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Görümceye gidip anasını çekiştirmek. Nerden baksan kral hareket.

Ya bir şey söylemedim açıkçası sadece bizim adetlerde gelinin bohçası erken gelir. Ve bohça dolu gelir dedim. Benim bohcam da hem nişandan sonra çok geç geldi hem de hiçbir şey yoktu neredeyse içinde bizim adetlerde çeyiz görmeye gelen var ben kimseye gosteremedim dedim. Yani olan şeyi dile getirdim.
Bizim 2 gelin var birisi melek, birisi şeytan ve en başından beri böyleydi. Bizde gelin bohçası ve damat bohçası olur. Gelinin ve damadın 1. Derece yakınlarına hediye konur muhakkak.

Gelin bohçasını ben organize ettiğim için, bizim gelin dahil 8 kardeşine 1. Sınıf şeyler aldım. Bize ise yani hediye olarak 2 kardeşe yapılanı görseniz gülmekten ölürdünüz.

Bizim diğer gelin ve bana 2 gömlek koymuş, pazar malı ondan kaliteli ve mesela düz mavi üzerine sırtta kocaman İngilizce yazı nakışlanmış, beden desen bizle alakası yok, yani asla giyebileceğimiz şeyler değil, aksine başkasına versen o da giymez. Aşırı derecede güldük ve hiç koymasa daha iyiydi. Diğer şeylerde rezaletti.

Annem, o bohçayı hiç ortaya çıkarmadı. Bana ve geline, diğer erkek kardeşime kendisi aldı. Ne kimseye duyurdu, ne lafını etti. Ama biz öyle bir bohça göndersek, kardeşimi itin poposuna sokardı.

Ben de sinir olduğum şeyleri annemle paylaşırım, bana hak verir ama gidip bunu geline anlatmaz. Bu arada bizim o gelini Allah düşmanıma vermesin o derece kalitesiz. Annem başkalarına bile anlatmaz

Gercekten bohca icin mi mahvettiniz tum iliskiyi?
Onlarda annenizin evine gelip sizin yapmadiklarinizi soylese, herhangi bir adet icin- hosunuza gider mi? Bu adet olayi hic bir zaman tek tarafli olmaz cunku
Erkek tarafı eşşek gibi yapmak zorunda çünkü. Ben de evlendim ne ailem, ne ben talep ettim. Her şeyi kendim yaparımcılar olarak, biz bedava gidiyoruz 😅

Olayın detayını anlatmadım neler konuşulduğunu söylemedim. Sadece bir duruma açıklık getirdim. Kimsenin arkasından konuşmadım. Eşim zaten yan yanayken kendisi ailesine bunların sitemini eder sürekli ben açıklık getirdim yanlış anlaşılma olmasın diye ayrıca adını bile anmadigim aile üyeleri oldu onları bile arkasından konuşulmuş dendi. Konuyu ben açmadım kendileri açtı ben aksine susuyordum. Zoruma giden bir şeyler olduğu için olanı olduğu gibi dile getirdim. Kayınvalidem ile bu konuyu konuştum konu nereden açıldı ben ne dedim hepsini söyledim o da dinledikten sonra art niyet aramadı. Benim zoruma giden şey arkasından konuşmak demek yüzüne soyleyemeyeceginiz şeyler arkadan konuşulur ben neyi ne için söylediğimi biliyorum çok normal olan bir sohbeti abartıp beni şikayet etmesi zoruma gitti sadece
Eşiniz gelin bohçasına mı içerlemiş bu kadar? Hadi siz neyse de. Yaptığınız büyük hata, abidik gubidik bi şey olduğunu anlamıştım en başta, büyük bi suçları olsa o kaynana ayılır bayılır burnunuzdan getirirdi, ama insanlar bi daha arkamızdan konuşmayın diye uyarmakla kalmış. Dua edin yine ayılıp bayılıp oğlunun vicdanına oynayıp huzur bırakmayabilirdi evinizde. Hakiki bir suçları olsa emin olun bu olurdu. Bohça zart zort boş işler.

Son düzenleme:
Konuyu niye sildiniz? Hem geri gelecek hem de zaten alıntı yapılmış. Israrla o niyetle demedim bu niyetle söylemedim diyorsunuz. Mükemmel olmak zorunda mısınız, ailenin cici gelini olayım derdinde misiniz? Rahatsız olduğunuz konuları yanlış yerde yanlış kişiye dile getirmişsiniz. Sorun problem varsa çat diye muhatabına söyleyin. Daha yolun çok başındasınız, sınır çizmeniz hayır demeyi öğrenmeniz gerek. Eşinizin annesi sizin anneniz değil, ablası da sizin ablanız değil. Eşiniz sizi sonrasında savunmasın, olay olurken savunsun. Ne niyetle söylediğimi biliyor a çok güvenmeyin. Kimse annesi hakkında konuşulsun istemez. Üçüncüde haklı bile olsanız yeter der sizi susturur.

Kendi kardeşinize gittiğinizde eşiniz şikayet etse, şu olmadı bu olmadı bohçayı doğru düzgün yapmadınız mahçup ettiniz beni ele güne dese hoşunuza gider mi? Aileniz dört dörtlük mü yaptı her şeyi? Ya bunun da lafı edilir mi dediğiniz çok önemsiz bir şey bile çıkıverir ortaya. Haklı değilsiniz, niyetiniz ne olursa olsun kayınvalideyi görümceye anlatmamalısınız. Annesi yahu daha ötesi var mı?

Konuyu niye sildiniz? Hem geri gelecek hem de zaten alıntı yapılmış. Israrla o niyetle demedim bu niyetle söylemedim diyorsunuz. Mükemmel olmak zorunda mısınız, ailenin cici gelini olayım derdinde misiniz? Rahatsız olduğunuz konuları yanlış yerde yanlış kişiye dile getirmişsiniz. Sorun problem varsa çat diye muhatabına söyleyin. Daha yolun çok başındasınız, sınır çizmeniz hayır demeyi öğrenmeniz gerek. Eşinizin annesi sizin anneniz değil, ablası da sizin ablanız değil. Eşiniz sizi sonrasında savunmasın, olay olurken savunsun. Ne niyetle söylediğimi biliyor a çok güvenmeyin. Kimse annesi hakkında konuşulsun istemez. Üçüncüde haklı bile olsanız yeter der sizi susturur.

Kendi kardeşinize gittiğinizde eşiniz şikayet etse, şu olmadı bu olmadı bohçayı doğru düzgün yapmadınız mahçup ettiniz beni ele güne dese hoşunuza gider mi? Aileniz dört dörtlük mü yaptı her şeyi? Ya bunun da lafı edilir mi dediğiniz çok önemsiz bir şey bile çıkıverir ortaya. Haklı değilsiniz, niyetiniz ne olursa olsun kayınvalideyi görümceye anlatmamalısınız. Annesi yahu daha ötesi var mı?
Eşi bohça hazırlanırken kendi tamamlasaymış mesela eksikleri, ailem yaptı derdi, kimse de alınmaz kırılmazdı. Bohça yüzünden karısına orda burda ailesi hakkında laf ettiren adam bohça konusunda hassas belli ki. 🥴 Adam biraz prenses çıktı. Normal adam eksikleri bana söyle ben alayım da bi sus derdi sağda solda lafını etmezdi ettirmezdi.

Eş ailesi ile görüşmeyi bu kadar dert etmeyin bence. Ben eşimin hiç bir kardeşini aramam, kv kpi bile denk gelirsek görüşürüm bayramda seyranda falan. Hiç zorunluluk da hissetmiyorum. Siz de bence rahat olun, aramsyın gerek yok.

Ya bir şey söylemedim açıkçası sadece bizim adetlerde gelinin bohçası erken gelir. Ve bohça dolu gelir dedim. Benim bohcam da hem nişandan sonra çok geç geldi hem de hiçbir şey yoktu neredeyse içinde bizim adetlerde çeyiz görmeye gelen var ben kimseye gosteremedim dedim. Yani olan şeyi dile getirdim.
Kızmış ,oturmuş kızmış ,kalkmış kızmış içinizde büyütmüş ama evlenmekten geri durmamişsiniz o imza atılması demek geçmişte yapılan herşeyi sildim kocamla evleniyorum mutluyum demek.O zaman susmuş sindirmiş evlenmişseniz ,şimdi size susmak düşerdi......

Eşi bohça hazırlanırken kendi tamamlasaymış mesela eksikleri, ailem yaptı derdi, kimse de alınmaz kırılmazdı. Bohça yüzünden karısına orda burda ailesi hakkında laf ettiren adam bohça konusunda hassas belli ki. 🥴 Adam biraz prenses çıktı. Normal adam eksikleri bana söyle ben alayım da bi sus derdi sağda solda lafını etmezdi ettirmezdi.
Karısının her şikayetini he valla, almadınız yapmadınız diyip desteklemiş. Adam olsaydım da eksiği gediği ben kapatsaydım, ne anam laf işitirdi ne karım eziklenirdi diye hiç geçmemiş aklından. Onun yerine, söyle aşkım içinden geçeni, ben diyemiyorum anam kızıyor diyip vermiş gazı karısına🤪
Hiç mi duymadın görmedin bohça muhabbetini, sanki her şey bir günde marketten alınıyor. Konu sahibi de sanıyor ki duruşu olan koruyan bir kocam var. Neyse daha ilk ayda herkes tırnağını göstermiş birbirine. Kayınvalidenin bunu unutacağını sanmam. Kızımın evinde beni kızıma damadıma şikayet eden gelini ben de unutmam heralde.

Merhaba arkadaşlar. Daha yeni evliyim. Evliliğimin 3. Ayı evlendikten 1 ay sonra görümcem bizi yemeğe davet etti. Eşimle beraber gittik. Yemeğimizi yedik daha sonra kahve yaptık o eşi benle eşim oturup sohbet ettik. Nişanlılık döneminde bana ve eşime yapılan haksızlıklar oldu konu açılınca ben de konuştum ama ne bir eksik ne Bir fazla söyledim herkesin bildiği şeyi dile getirdik sadece. Görümcem biz gittikten sonra hemen kayınvalidemi arayıp işte bize yemeğe gelince bu şekilde arkanızdan konuştular diye dedikodu yapmış hemen işte sen hekimlerine yüz vermeye devam et. Onlar sana böyle olsun diye kayinvalidemi dolduruşa getirmiş. Eşim annesinin evine giderken aile üyeleri de işte siz nasıl arkamızdan konusursunuz tarzında eşime kızmış, eşim de tabi biz olanı konuştuk hepimizin bildiği şeyleri yüzünüze dile getirebilecegimiz şeyleri konuştuk diye yanıtlamış işte aile üyeleri sen de eşinde bir daha arkamızdan konuşmayın demişler. Eşim de tabi sinirlenmişti baya ablasıyla tartıştı onunla bir süre konuşmadı. Ama ben burada şunu dile getirmek istiyorum biz gerçekten sohbet ediyorduk yani art niyetli bir şey olmadı. O süreçte yaşadığımız sıkıntıları dile getirdik sadece tabi ben yine de kayınvalidemle konuştum, anlattım ona asla amacım onu kırmak değildi ama görümcem öyle bir anlatmış ki kırılmıştı kadın. Gönlünü aldım ama siz olsaydınız nasıl bir tepki verirdiniz. Ben o olay için ne onu aradım ne de onunla muhatap oldum. Kendisi eşimle numaralarımızı silip WhatsApp durumlarında imalı durumlar paylaşıyordu. Bana da haberi geliyordu. Ama ben çocukluk yapıp ne numara sildim, ne durum vs . Paylaşımlar yaptım. Daha sonra kayınvalidemin evine gelmişti, ben de gittim orada gördüm beni öptü sıradan muhabbet ettik sadece onun dışında numaralari tekrar eklemişti. Ama ben eskiden onu arardım sorardım,severdim de şu an hiçbir şekilde arayıp sormuyorum. Denk gelsem konuşurum sadece . İşte beni aramıyor demiş en son öyle duydum. Ama hiç aramak istemiyorum. En ufak laf etsem de demek ki dedikodu olarak bana döner o yüzden mesafeli olmayı tercih ediyorum. Yalnız iyi mi yapıyorum , yoksa eşimin ablasidir bizden büyük arayıp sormam gerekir mi ? Siz olsaydınız ne yapardınız?
Bundan sonra görümcenize annesinden bahsetmezsiniz, aranızda mesafe olması daha iyi. Ne kadar uzak o kadar rahat olursun.

Merhaba arkadaşlar. Daha yeni evliyim. Evliliğimin 3. Ayı evlendikten 1 ay sonra görümcem bizi yemeğe davet etti. Eşimle beraber gittik. Yemeğimizi yedik daha sonra kahve yaptık o eşi benle eşim oturup sohbet ettik. Nişanlılık döneminde bana ve eşime yapılan haksızlıklar oldu konu açılınca ben de konuştum ama ne bir eksik ne Bir fazla söyledim herkesin bildiği şeyi dile getirdik sadece. Görümcem biz gittikten sonra hemen kayınvalidemi arayıp işte bize yemeğe gelince bu şekilde arkanızdan konuştular diye dedikodu yapmış hemen işte sen hekimlerine yüz vermeye devam et. Onlar sana böyle olsun diye kayinvalidemi dolduruşa getirmiş. Eşim annesinin evine giderken aile üyeleri de işte siz nasıl arkamızdan konusursunuz tarzında eşime kızmış, eşim de tabi biz olanı konuştuk hepimizin bildiği şeyleri yüzünüze dile getirebilecegimiz şeyleri konuştuk diye yanıtlamış işte aile üyeleri sen de eşinde bir daha arkamızdan konuşmayın demişler. Eşim de tabi sinirlenmişti baya ablasıyla tartıştı onunla bir süre konuşmadı. Ama ben burada şunu dile getirmek istiyorum biz gerçekten sohbet ediyorduk yani art niyetli bir şey olmadı. O süreçte yaşadığımız sıkıntıları dile getirdik sadece tabi ben yine de kayınvalidemle konuştum, anlattım ona asla amacım onu kırmak değildi ama görümcem öyle bir anlatmış ki kırılmıştı kadın. Gönlünü aldım ama siz olsaydınız nasıl bir tepki verirdiniz. Ben o olay için ne onu aradım ne de onunla muhatap oldum. Kendisi eşimle numaralarımızı silip WhatsApp durumlarında imalı durumlar paylaşıyordu. Bana da haberi geliyordu. Ama ben çocukluk yapıp ne numara sildim, ne durum vs . Paylaşımlar yaptım. Daha sonra kayınvalidemin evine gelmişti, ben de gittim orada gördüm beni öptü sıradan muhabbet ettik sadece onun dışında numaralari tekrar eklemişti. Ama ben eskiden onu arardım sorardım,severdim de şu an hiçbir şekilde arayıp sormuyorum. Denk gelsem konuşurum sadece . İşte beni aramıyor demiş en son öyle duydum. Ama hiç aramak istemiyorum. En ufak laf etsem de demek ki dedikodu olarak bana döner o yüzden mesafeli olmayı tercih ediyorum. Yalnız iyi mi yapıyorum , yoksa eşimin ablasidir bizden büyük arayıp sormam gerekir mi ? Siz olsaydınız ne yapardınız?
Aramayıp muhattap olmamaya devam ederdim. Yeri gelince hafif bir laf çarpıtırdım. Sıradan sohbetler dedikodu olunca insan konuşmaya çekiniyor dersim mesela.

2024 yılında bohçamı kaldı.
Hadi kaldıda bunun lafını etmeniz de doğru değil
Eskiden yokluk varmış,insanlar kumaş alıp elbise dikermiş falan.
O yüzden biriyle evlenildiğinde böyle bohçalar yapılırmış
Günümüz insanına dayatılmış stres verici fuzuli bişey

Ama şimdi herkeste herşey var.
Böyle şeyler için kalp kırmaya konuşmaya incitmeye bişe değmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X