Gökçek’in dinozorlardan sonra yeni gözdesi: Ördek, denizatı, salyangoz heykeli

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Gökçek’in dinozorlardan sonra yeni gözdesi: Ördek, denizatı, salyangoz heykeli

03/05/2016 09:07

PrintPocketPinterestGoogle+TumblrWhatsAppTwitterTelegramFacebook14

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şehre diktiği dinozor ve robot heykellerinin ardından maliyeti 15 milyon lirayı aşan denizatı, salyangoz, kaplumbağa, balık, zürafa, ördek ve Ankara kedisi heykelleri yaptırmaya hazırlanıyor.

70 havuz, 30 ördek, 20 denizatı heykeli
İhale şartnamesine göre yüksekliği 875 santimetreye kadar çıkacak 70 adet havuza hayvan figürleri ve heykeller eklenecek. İhale kapsamında şehrin farklı noktalarına 80 santimetre uzunluğundaki 30 ördek, 150 santimetre uzunluğunda 10 balık, 210 santimetre uzunluğunda iki tavus kuşu, 150 kilo ağırlığında 20 deniz atı, 12 salyangoz, değişik yüsekliklerde iki balık, uzunluğu 50 santimetre olan 12 kablumbağa, 225 santimetre uzunluğunda bir Ankara kedisi, bir zürafa ve bir Ankara keçisi heykeli yaptırılacak.

Ayrıca ihaleyi kazanan firma aynı zamanda soyut heykel figürleri ve 122 adet dev vazo yapacak.

Maliyet 15 milyon liranın üzerinde
Kamu İhale Yasası’na göre 2016 başında maliyeti 15 milyon liraya kadar olan ihaleler için 10 bin 118 lira başvuru bedeli alınırken, bu ihalenin bedeli 13 bin 491 lira olarak duyuruldu. Bu da yaptırılması kararlaştırılan havuz ve heykellerin minimum maliyetinin 15 milyon lira olduğu anlamına geliyor.
http://www.diken.com.tr/gokcekin-dinozorlardan-sonra-yeni-gozdesi-ordek-deniz-ati-salyangoz-heykeli/

Son düzenleme:
Balık, kaplumbağa, sümüklü böcek, kedi hepsine tamam Gökçek Başkan ama Zürafa nedir

Dinozor ve Transformers'ların gelişinden anlamalıydık gerçi

Eline canlı salyangoz aldın mı hiç, getireyim istersen bizim burada var böcükler

Çok değil mi ya? Ben fakirim ondan herhalde, 100 bini bile bir arada görmediğim için herhalde.
Başkan hepimizin idolü oldu, mesela ben bu haberi okuduktan hemen sonra salona ördek ve zürafa heykeli koymaya karar verdim, telefondaki beyfendi bizim siteden pek çok kişinin arayıp dinozor, transformers siparişi verdiğini söyleyince kim ne veriyorsa 5 mislini veriyorum deyip siparişimi öne çektirdim

Belediyecilikle alakalı bir şey bilmem de, şıklıkla sevimlilik aynı şey değildir yani. Başkent daha ağır olmalıydı sanki, ördek falan tamam çoluk çocuk sever de ne bileyim ya.

Belediyecilikle alakalı bir şey bilmem de, şıklıkla sevimlilik aynı şey değildir yani. Başkent daha ağır olmalıydı sanki, ördek falan tamam çoluk çocuk sever de ne bileyim ya.
Biz işin esprisindeyiz zaten, Ankara'lı değilim ama burada yazılan çizilenlerden bildiğim kadarıyla Ankara'nın alt yapı sorunları varmış, Melih bey sağa sola ördek, salyangoz heykeli dikip dünya para harcayacağına, öncelikli sorunları giderse iyi olur.
15 milyon az para değil, üstelik kendi cebinden de çıkmıyor, halkın parası bu, çar çur etmeye hakları yok.
Şehrin tüm sorunları çözülür sonra istersen şehir meydanına bulutlara değen koca heykel koy.

Ben de orada yaşamıyorum ama hem rakam çok geldi, yani heykelden falan da anlamam da yine de gözümde büyüdü.
Bir de altyapı sorunu varsa hele, olmamalı yani.
Ek olarak belki sıradışılık katmak istemiştir, yani dünyanın en çılgın başkenti falan denir de, riskli yani. Kimisi oldukça sanatsal bulurken kimisi de bu ne der basar kahkahayı.

Mune doğma büyüme Ankaralı'yım
Şu anda başka bir şehirde yaşıyorum.
İnan sirke çevirdi güzelim şehri

Burada kış aylarındaki sağanaklarda şehir haberleri çok yapıldı, özellikle Ankara'daki alt geçitler o sağanaklarda ne halde okuduk gördük, üstelik sitede Ankara'lı çok arkadaş var, onlarda epey yorumlar yaptılar.
Sıradışılık katmak istiyorsa, ki inan buna da saygı duyarım ama önce şehrin genel sorunları giderilir sonra istediğin çılgınlığı yaparsın, sağanak yağışlarda, işyerlerini, yolları, alt geçitleri su basıp lağamlar taşıyorsa o heykellerin manası kalmıyor, şehrin girişine yapılan altın kapılarında.
Sırf süse şaşaaya dünya para harcadı, gerçekten günah, israf üstelik, yani ben sağanakta şehri su basıyor ama olsun heykellerimiz var diyemiyorum.

Bunu herhangi bir partili belediye başkanı yapsa ilk topa tutacak kişide Gökçek'tir üstelik.
Ki yanılmıyorsam kendisi 25 senedir Ankara Büyükşehir belediye başkanı, bunca zaman şehrin sorunlarını gidermemişse, onun yerine heykeller dikiyorsa bir güzel eleştiririm, hani heykeller kötü birşeydi, başka heykellere etmediklerini bırakmazlar ama.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…