Göğüs Ucu Çatlaklarını Önlemek İçin Erken Davranmak Gerekiyor

kozet

Nirvana
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2007
250
0
İlk çocuğumda bu konuda çok rahatsız olmuştum. Benim sorunum emme esnasında oluşan ve giderek yara haline gelen , emmeyi engelleyecek dereceye varan çatlaklar için hamilelikten itibaren kullanılabilecek olan kremler ya da bildiğiniz diğer yöntemler. Özellikle bu konuda sorun yaşamış olan ya da böyle bir olaya şahit olan varsa onları soruyorum.

Ben bilinen bepan... gibi kremleri kullanmıştım ama hiç işe yaramamıştı, ancak antibiyotik yardımıyla iyileşmişti.
Bazen çevremizden de kremler dışında eskiden beri kullanılagelen başka yöntemleri duyuyoruz. Bunlar da olabilir.:)

İlk çocuğumda bu konuda çok rahatsız olmuştum. Benim sorunum emme esnasında oluşan ve giderek yara haline gelen , emmeyi engelleyecek dereceye varan çatlaklar için hamilelikten itibaren kullanılabilecek olan kremler ya da bildiğiniz diğer yöntemler. Özellikle bu konuda sorun yaşamış olan ya da böyle bir olaya şahit olan varsa onları soruyorum.

Ben bilinen bepan... gibi kremleri kullanmıştım ama hiç işe yaramamıştı, ancak antibiyotik yardımıyla iyileşmişti.
Bazen çevremizden de kremler dışında eskiden beri kullanılagelen başka yöntemleri duyuyoruz. Bunlar da olabilir.:)

canım benim büyüklerden duyduğum ilk emzirmeye başladığında önce kendi sütünle gögüs ucunu ovmak bu sorunu ortadan kaldırıyormuş.Bebişlerimin doğumundan sonra ben bunu kesin denicem.Çünkü ne kadar can yakan bişey olduğunu çevremden biliyorum.

benım bu konuda bi bilgim yok ama bazen bebişler süt emerken annişler çok acı çekiyor şimdilik bitkisel bi krem kullanıyorum.inş sorunsuz dönemler yaşarız.

benimde duyduğuma göre soğan suyu sürüyorlar bilindiği üzere soğan antibiyötik zaten yine nasıl uygulandığını öğrenip yazarım size

kızlar benim duyduğum ayva çekirdekleri bi bardağa konup üstüne su konuyormuş. ertesi gün macun kıvamına gelirmiş. bu doğumdan önce göğüs uçlarına sürülürse önlermiş. ama denemedim.

Bende gelen ilk sütle gögüslerin silinmesini duydum.Ayrıca bunu her emzirmeden sonra yapacakmışız.
Sanırım nemlendirici etkisinden dolayı süt faydalı oluyor.

doğuma giderken soğanı ortadan ikiye kesiyorsun ve bunu göğüs uçlarına sürüyorsun. Bende bunu duymuştum çok faydalıymış. Arkadaşımın bi ebe tanıdığı var o söylemiş.

Bende gelen ilk sütle gögüslerin silinmesini duydum.Ayrıca bunu her emzirmeden sonra yapacakmışız.
Sanırım nemlendirici etkisinden dolayı süt faydalı oluyor.

Yalnız şu da var ki, göğüs ucunun islak kalması da çatlak yapan etmenlerden. Bu yüzden ben de ıslak bırakılmaması gerektiğini duymuştum.

ben de 7 aydan sonra her banyoda gögüs uçlarını sert bir havlu ile hafifçe ovalamak gerektiğini duymuştum.
bu yapıldığında göğüs kenarlarının o hassas derisi gidiyormuş ve vücut otomatik olarak savunmaya geçip daha dayanıklı deri oluşturuyormuş bu da emme esnasında oluşacak çatlakların önüne geçiyormuş diye duydum

merhaba arkadaşlar. ben 20. haftadayım ama mart yada şubat sonu doğum yapcam Allah izin verirse. bu göğüs çatlak konuusnu kızkardeşimden biliyorum. ne doğumun da ne de ondan sonrası hiçbir rahatsızlığı olmadı göğüs dışında. o korkunç bir acı. ağlıyordu bebeğini doyururken. söylediğiniz antibiyotik kremlerinden, soğan sarımsak hepsini denedik ama çok acı çekmişti. bende önceden tedbir almak istiyorum ama bu sayfadanda pek bilinçli cevap bulamadım. bu önemli bir konu. ben fito
krem kullanıyorum hem karın hem göğüs için ama bununda yeterli olduğunu sanmıyorum. dr sorarsanzı ve bişey öğrenirseniz birlikte deneyelim. hersese sağlıklı doğumlar.

Emzirmeden sonra anne sade ve temiz su ile meme başını temizlemelidir. Meme başında çatlak olmaması için her emzirmeden sonra meme başına 1-2 damla anne sütü sürün.

Bursa Sağlık Müdürlüğü sitesinden alıntıdır...

Arkadaşlar bu konuda bende ilk bebeğimde çok çektim şimdi ikincihamileliğimi yaşıyorum ve bi çaresi olmadığına inanıyorum.Ben kızımı emzirirken o kadar çok acı çekiyodumki gözlerimden yaşlar kendiliğinden akıyordu kendimi o kadar sıkıp geriliyomuşumki bebeğimin bacağını parmağımla bastırarak morartmışım sonra farkettik.Çok acı veren bi durum.Meme uçlarım kopacak sandım soğan sürdük suyunu sıkıp tekrar sürdük.kremler falan hiçbiri fayda etmedi.Bende şimdiden korkmaya başladım bakalım bundada olacakmı diye.

ben de 7 aydan sonra her banyoda gögüs uçlarını sert bir havlu ile hafifçe ovalamak gerektiğini duymuştum.
bu yapıldığında göğüs kenarlarının o hassas derisi gidiyormuş ve vücut otomatik olarak savunmaya geçip daha dayanıklı deri oluşturuyormuş bu da emme esnasında oluşacak çatlakların önüne geçiyormuş diye duydum

selence bence göğüs uçlarını ovmayı deneme, çünkü göğüs uçlarının uyarılması prolaktin (süt hormonu) salgılanmasına sebep oluyor oda rahim kasılmalarına. Allah korusun erken doğuma yol açabileceğini okudum kitapta. göğüs uçlarınızı ovmayın yada süt gelecek mi diye sıkmayın sakın diyor:1hug:

Arkadaşlar sonuçta ben yazılanları okuyorum ama genelde bu çatlaklar yanlış emzirmeden dolayı diyor.Yani bebeğin ağzına sadece meme başını verirseniz tam ememediği için zedeliyormuş ama o göğsün kahverengi kısmıyla birlikte ağzına alırsa bebek memeyi meme başı zarar görmüyormuş.Tecrübeli anneler daha iyi bilir tabi...

Arkadaşlar sonuçta ben yazılanları okuyorum ama genelde bu çatlaklar yanlış emzirmeden dolayı diyor.Yani bebeğin ağzına sadece meme başını verirseniz tam ememediği için zedeliyormuş ama o göğsün kahverengi kısmıyla birlikte ağzına alırsa bebek memeyi meme başı zarar görmüyormuş.Tecrübeli anneler daha iyi bilir tabi...

bende bunu çok okudum kızlar, anneme de sordum ki o bundan her üç çocuğunda da çok muzdaripti "olabilir, yanlış vermiş olabiliriz, biz sadece meme ucunu uzatıyoduk" falan dedi.
ikinci olarak bebek yağını karnım için kullanırken göğüslerimede sürüyorum. sonradan kahverengi bölgeyi siliyorum. oranın çok yumuşamaması lazım.
doktorumda 7. aydan sonra temiz havluyla bi masajdan bahsetmişti. bu süt salgılanmasını sağlayan bi masaj değil. o salgılanmanın olması için kahverengi bölgeye bebişlerin yapacağını yapmamız lazım yani sağma yada sıkma. ovalama tabir edilebilecek bu masajda sadece kahverengi deriyi olası yumuşaklığa karşı sertleştirmeye çalışyoruz diye biliyorum.
soğanı, anne sütünü hepsini duydum. duyduğum herşeyi de uygulayacağım. bakalım kısmet artık.

yeni doğum yapmış bi arkadaşım kullanıyormuş.plastik galba malzemeyi tam bilmiyorum meme ucu satılıyormuş.bebiş senin yerine meme ucunu emiyor ve yarada olmuyormuş.

yeni doğum yapmış bi arkadaşım kullanıyormuş.plastik galba malzemeyi tam bilmiyorum meme ucu satılıyormuş.bebiş senin yerine meme ucunu emiyor ve yarada olmuyormuş.

Ben zorda kalmadıkça plastik bişeyi gögsüme takıpta bebeğimin ağzına vermem şahsen ayrıca bebeğin memeye değmesi lazımki süt gelsin.

Ben ondan da kullandım ama bebek onu da hemen tutamıyor ki, ni,hayetinde deriden çok daha sert bir şey. Bir de deriye alışan bebek onu emmek istemiyor

benim teyzem yeni doğum yaptı ve ayva çekirdeğini sulamış iki gün sonra jel kıvamına gelmiş ve bu ona çok iyi geldi.ben de şimdiden saklıyacağım çekirdekleri.
ya benim bir de şimdiden sağ göğsümün ucu yarıldı...

X