Genetik test, Pıhtılaşma

zeynepp0

Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2024
316
88
23
1 boş gebelikten düşük, 1 kalp atışı olmadığı için kürtajım var. Genetik testte MTHRF 1298 ve PAI-1 4G heterozigot. Sizce pıhtılaşma var mı bir sonraki gebelikte doktorum iğne ilaç birşey başlatır mı ?

Eklentiler

• IMG_2211.jpeg
    118,8 KB · Görüntüleme: 40
Benim de 3 tanesi heterezigottu. 2 düşüğüm oldu. Genetik uzmanı iğne tavsiye etmedi ama 2 kadın doğumcu iğne kullanmamı önerdi. 3. Gebeliğimde iğne kullandım sağlıklı doğum oldu şimdi tekrar hamileyim yine iğne başlayacağız dedi dr. Özetle bu konuda dr fikir ayrılığında olabiliyor ben riske atıp tekrar kayıp yaşamak istemedim

Böyle şeyler duyunca hiç riske atmak istemiyorum ben de. Kadın doğum uzmanım bende de başlamak istedi yeniden gebe kalırsam ben de kullanmak istiyorum açıkçası inşallah bu kez sağlıklı olur peki sizin düşükler benimki gibi miydi yoksa kalp atışı felan mı durmuştu?

Genetik testi hangi doktor yaptırdı? Ben de bebeğimi kaybettim, ölü doğum yaptım. Pıhtılaşma testi yapılacak lohusalıktan sonra dedi kadın doğum doktorum ama ben genetik testi de yaptırmak istiyorum. O yüzden merak ettim. Bu testte nelere bakılıyor?

Ben direkt tıbbi genetik bölümüne randevu alıp gittim her şehirde ve her hastanede olmuyor bilginiz olsun özel hastanelerin bazılarında da yapılıyor ama tavsiyem devlette yaptırmanız sonuçlar hem daha doğru olasılıkla çıkıyor hem de maddiyat olarak herhangi bir ücret talep edilmiyor ama özeller fiyat olarak yüksek ve yapılan testler aynı içerikte. Zaten tıbbi genetik bölümüne giderseniz genetik olarak pıhtılaşmaya bakılıyor ve eşinizle birlikteyseniz kromozomlarınıza bakılıyor kromozomlarda herhangi uyuşmazlık bundan kaynaklı sorunlu bebek olasılığına bakılıyor, pıhtılaşmada ise pıhtılaşma sorununuz veya yatkınlığınız var mı ona bakılıyor bu değerlerden bazıları hamilelikte sorun yaşatıyor bebekte mesela kalp durması, gelişim geriliği, düşük vs. gibi onun için pıhtılaşma durumunuz varsa ona uygun bir sonraki gebelikte iğne ilaç felan başlatılıyor.

İlkinde erken haftaydı kese gördük yolk sacta vardı boş gebelik değildi yani kalp atışı beklerken kanamam oldu düşük yaptım. 2. De kese de kalp atışı da görüldü gelişime de devam etmiş kontrol süresinden birkaç gün önce kalbi durdu kürtaj oldum 8,5 haftalık falandı. Bir de benim rahimde basıklık olduğunu söyleyen bir dr oldu histereskobi oldum o düzeltildi. Tiroid ilacı kullanmaya başladım. 3. Gebeliğim iğne de kullanarak sağlıklı sonuçlandı çok şükür. Çare neydi bilmiyorum artık. Sağlıklı devam etmesini Doktorun biri histereskobiye bağladı biri tiroide bağladı biri iğneye bağladı.
İnşallah siz de güzel sonuçlar alırsınız

Çok sevindim sağlıklı sonuçlanmasına inşallah güzel haberlerimi verebilirim ben de sizlere teşekkür ederim bilgileriniz için

Detaylı anlatımınız için teşekkür ederim. Buradaki üniversite hastanesinde tıbbı genetik bölümü varmış. Ben de eşimle birlikte oraya gitmeyi düşünüyorum. Pıhtılaşma sorununa hamileliğin başlarında bakılamaz mı ki? Ya bu sebeple bebeğimi kaybettiysem. Önceden önlem alınamaz mıydı ki?

rica ederim :) elbette hamileliğin başında da bakılır ve pıhtılaşma sorunu varsa direkt iğne ilaç başlatılır ama doktor bilemez tabi yaptır diye öneride bulunmaması normal anormal bir gebelik kaybı veya tekrarlayan düşükler olunca doktorlar şüphelenip baktırılmasını önerebilir.

Anladım. Benim ve kızımın tüm değerleri normaldi. O yüzden de doktor gerek görmemiş olabilir ama bu olaydan sonra daha özenle yaklaşılır sanırım. Doktor bir şey yapmasa ben kendim giderim duramam zaten artık bu olaydan sonra.

Merhaba bende aynı süreçten geçiyorum iki düşük yaptım. İlki kimyasal gebelikti ikincisi boş gebelik ne kadar süre sonra gebe kaldınız doktor benife genetik bölümüne yönlendirdi pıhtılaşma olabileceğini söyledi sürecinizi anlatır mısınız? Ne zaman iğne kullanmaya başladınız nasıl ilerlediniz ?

2021 Kasım ayında hamile kaldım düşükle sonuçlandı.

Adetlerim zaten düzensizdi(polikistik over var) dr 6 aylık Duphaston tedavisi başlamak istedi ama bende yoğun kusma yaptığı için kullanamadım.

Başka bir dr inositol takviyesi başladı o ay hamile kaldım bu da 2022 Haziran. Kese kalp atışı gördük. 9 haftaya yaklaşırken kalbi durmuş kürtaj oldum. 2 düşük olunca dr histereskobi önerdi. Rahimde hafif bir basıklık olduğunu söylemişti ama hamileliğe engel değil demişlerdi. O düzeltildi. Rahimde başka bir sıkıntı var mı diye bakıldı yokmuş şükür. Tıbbi genetiğe gittik hemen pıhtılaşma bakıldı. Sonuçlar 3 ay gibi bir sürede çıkıyor bu arada. 3 değerim heterezigot çıktı. Dr iğne başlıcaz hamilelik olursa dedi.

Bende ipin ucu burda koptu. Ovulasyon testleri, gün aşırı ilişki, sürekli test yapma. Hayatımın en stresli ve berbat dönemiydi. Bir süre sonra neden olmuyor diyor insan çünkü ilk hamileliğim ilk denememizde olmuştu. Artık bir süre sonra yıldım başka bir dr buldum ve sürecimi baştan sona anlattım sağ olsun beni rahatlattı. Yumurta takibiyle ilerlemek istedim. Çünkü yumurtlama olduğundan bile emin değildim boşa kürek çekiyor gibiydim. İnositol takviyesine(polikistik over hastalarında dr tavsiyesiyle kullanılıyor) devam ettim o ay ve muayenede olgunlaşmış bir yumurta olduğunu söyledi dr. Bu beni çok rahatlattı. Onun da etkisiyle sanırım o ay hamile kaldım 2023 Ocak ayında. Keseyi görünce oksapar başladık. 12. Haftaya kadar rapor aldım dinlendim. Riske atmak tekrar aynı şeyleri yaşamak hiç istemedim. Zaten süreç kalbimiz pır pır geçti. Çok şükür sağlıklı sonuçlandı. Bir de haşimato var ben de endokrinle takipli ilerledim hep. İlaç başladı ara ara doz yükseltti. Tiroid değerlerine de baktırmanı tavsiye ederim.

Sonuç olarak zor ve yıpratıcı ama sonucu güzel bir süreç yaşadık. Bu süreci kaygımı iyi yönetemediğim aşırı kontrolcü davrandığım için ben de zorlaştırdım farkındayım ama insanın elinden bir şey gelmiyor.

Uzun bir yazı oldu ama yazmak bana da iyi geldi. Umarım sağlıkla kavuşursunuz yavrunuza

Yazıyı yazarken şunu fark ettim 2021den itibaren her yıl hamile kalmışım yıl 2024 ve yine hamileyim iğneye başlamak için keseyi görmeyi bekliyoruz ve bu hamileliğim kendiliğinden oldu inşallah sağlıkla devam eder

Benim de bebegimin kalbi durdu ben onuncu haftada anladim ama 7 de kontrole gittigimiz icin 8. Haftada durmus dedi ben pıhtılaşma testi yaptırmak istedim bir çocuğun var kalp atışı da aldık buna gerek yok vucud sağlıksız olanı atar hemen altında bisey ariyamayiz en az üç kez tekrarlamasi lazım dedi suan cok korkuyorum ne istiyoruz ama olsa bile tutunacak mı bilemiyorum iğneden kastınız kan sulandırıcı mı gitsem önlem amaçlı verir mi acaba baska bir doktor

Evet kan sulandırıcı iğne bildiğim kadarıyla pıhtılaşma testi sonucuna göre yazılıyor

O kadar iyi geldi ki yazını okumak Allah razı olsun. Rabbim sağlıkla mutlulukla kucağınıza alıp yetiştirmeyi nasip etsin:) Aynı süreci tek yaşayan ben değilmişim demek insanı çok rahatlatıyor kaç kez okudum yazınızı bilemezsiniz bana da dua edin sağlıklı hayırlı bir şekilde hamile kalıp kucağıma sağlıkla almak nasip etsin :)

Pıhtılaşma zaten sizde veya bebekte belirti göstermez ilerleyen zamanlarda ya gelişimi durur ya kalbi durur ya da bende olan gibi kalp atışı hiç oluşmaz, gelişmez. Yani belirti vermediği için gebelik süresince annede ve bebekte doktorunuz gerek görmez ama bu durumu yaşayınca neden bu olabilir de olmayabilir de doktorunuz yaptırmanızı önerebilir önermezse dahi siz kendi isteğinizle randevu alıp gidip yaptırabilirsiniz ki mutlaka yaptırın.

Sebepsiz iki düşükten sonra önlem amaçlı olarak veren birçok doktor var kan sulandırıcı iğneyi ama sizin sanırım bir düşük var hiçbir doktor vermez iğne bu nedenle bence riske atmayın ve pıhtılaşma testinizi yaptırın en azından bir problem varsa bir sonraki gebelikte buna göre hareket edilir çünkü emin olun aynı psikolojiyi yaşamak hiç kolay değil yeniden ilk düşük biraz tolere edilebiliniyor hadi neyse deyip geçilebiliniyor ama ikincinin psikolojisi acısı emin olun o kadar kolay atlatılamıyor. Elbette hiçbir sorun bile olmayabilir ama siz yine de yaptırın derim ben

Amin inşallah rabbim aratmadan uzatmadan yıpratmadan sizi de sevindirsin. Sağlıklı hayırlı evlatlar yetiştirmeniz dileğiyle

Bu ay denedik oldu mu olmadı mı bilmiyorum nasip bakalım neler bekliyor bizi ama olumsuz sonuçlanırsa mutlaka yaptırmak gerekir testi sebebi nedir ne değildir diye Rabbim kimseyi evladiyla sinamasin sağlıcakla kucagina almayi nasip etsin inşallah

Amin inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…